Ortadoğu’da bir ada ülkesi olan Bahreyn’in, başkent Manama’dan sonra en büyük yerleşim yeridir.

Ortadoğu’da bir ada ülkesi olan Bahreyn’in, başkent Manama’dan sonra en büyük yerleşim yerlerinden biri olan Sitra, Fars Körfezi’nin doğusunda yer almakta. Doğal kaynak suları ve göz dolduran hurma bahçeleri ile ziyaretçilerini doğa ile buluşturmakta. Başkent Manama’nın aksine, modern kent karmaşasından uzakta tatilini geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir yer olan Sitra, huzurun ve doğanın buluştuğu bir yer. Kentin en önemli noktası ise Al Dar Adası. Birçok turist tarafından ziyaret edilmek istenilen adaya, günde sadece 150 kişi gidebiliyor. Sitra limanından gün içerisinde adaya yapılan bir tek sefer için, ziyaretçiler hızlı olmak zorunda. Ülkedeki tek havalimanı olan Bahreyn Havalimanı’na inecek olan yolcuların, araç kiralama hizmeti alarak ya da taksi kullanarak Sitra’ya ulaşmaları mümkün. Konaklama alınan otellerden bazıları da havalimanı transferi sağlamakta, bu konuda önceden telefonla bilgi almakta fayda var. Farklı konaklama alternatifleri ile de aradığınız konfor ve bütçede tatil yapabileceğiniz bir şehir olan Sitra, başkent Manama’ya olan yakınlığı ile de tatilciler için avantajlı bir konuma sahip.

En İyi Zaman

Ortadoğu ülkelerinin ortak özelliği olan sıcak ve nemli hava, özellikle yaz aylarında kendini iyice hissettirmektedir. Sitra için de geçerli olan bu hava durumu, tatilcilerin planlarını yapmadan önce göz önünde bulundurmaları gereken bir durumdur. Ilık geçen sonbahar ve kış ayları, tatil planları için daha uygun. Nem ve sıcaktan bunalmadan rahatça dolaşabileceğiniz Ekim-Şubat arası dönem, keyifli günler geçirmeniz için daha elverişli bir ortam sağlamaktadır.

Ulaşım

Ülke genelinde dahi gelişmemiş olan toplu taşıma, Sitra ve çevre bölgelerdeki ulaşımı da kısıtlı hale getirmektedir. Benzin fiyatlarının uygun olmasına rağmen fazla ücretlerle ulaşım hizmeti sunan taksiler de ikinci seçenek olarak tercih edilmekte. Bu doğrultuda en mantıklı ulaşım imkânı, araç kiralama. Kent içerisinde zaten yakın olan mesafeler, ulaşım için araca fazla ihtiyaç bırakmamakta. Şehirler arası mesafede tercih edilebilecek en mantıklı seçenek olan kiralık araçlar, sizlere bir noktadan diğerine ulaşmada rahatlık sağlayacağı gibi ulaşım problemini daha ekonomik bir şekilde çözmenize de olanak tanıyacak.

Alışveriş

Sitra kenti daha çok tarım ve balıkçılığın geliştiği, doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir yerdir. Her kente özgü yerel pazarları burada da bulabileceğiniz gibi daha fazlası için, Sitra’ya çok yakın mesafe de olan başkent Manama’yı ziyaret etmenizi öneririz. Sevdikleriniz için, ülkenin sembolü de olan ‘inci’ almayı sakın unutmayın. Alışveriş için hemen hemen aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Manama’da her kesime hitap eden birçok alışveriş merkezi ve yerel pazar yerleri mevcut. Moda Mall, Seef Mall, City Centre Bahrain, Al Aali Shopping Complex bu alanlardan sadece birkaçı.

Yeme İçme

Lübnan mutfağının ağırlıklı olduğu ülke genelinde bakliyat ve et, yemeklerin ana malzemelerini oluşturuyor. Sitra’da balık severlere de hitap eden özel bir mutfak anlayışı mevcut. Balıkçılığın ağırlıklı olarak yapıldığı bu bölgede, denizden yeni çıkmış taptaze deniz ürünleriyle buluşmak mümkün. Kentte, farklı mutfaklara özgü yemekleri tadımlayabileceğiniz yerler olduğu gibi, yemek seçicilerin de imdadına oteller yetişiyor. Herkese hitap edebilecek çeşitte yiyecekler hazırlanıyor. Ama Sitra’ya kadar gitmişken, Ortadoğu’nun o baskın yemek tadını deneyimlemenizi öneririz.

Konaklama

Sitra ve çevresinde her bütçe ve konforda konaklama imkanı bulmak mümkün. Konuklarının memnuniyetine önem veren oteller, çok çeşitli imkânlar ile müşterilerinin ihtiyaçlarına karşılık vermeye çalışıyorlar. Kente en yakın otel olan Al Bander Hotel & Resort, Riffa Hisari çevresinde hizmet vermekte. Müşterilerine orta seviyede birçok imkân sunan bu otelde, istek doğrultusunda ücretli olarak havaalanı transfer hizmeti de sağlamaktadır. Ülkeye gelen ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen diğer oteller, kente yakın mesafede yer alan başkent Manama’da yer almaktadır. Orta seviye bir konaklama için en çok tercih edilenler Royal Phoenicia Hotel, Atiram Premier Hotel ve The Place Boutique Hotel’dir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Ülke genelinde fazla olmayan gece hayatı, Sitra ve çevresi için de geçerlidir. Ziyaretçiler genelde otellerin sunduğu çeşitli eğlence imkânlarından faydalanmaktadır. Başkent Manama’da yer alan Gold Clob ve Hard Rock Cafe tatilcilerin uğrak yeri olan birkaç eğlence mekânı.

Sitra gezisi mi planlıyorsun?

Sitra hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Sitra gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Sitra gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.