Stockholm, İsveç’in başkenti ve en büyük şehridir.

Stockholm, İsveç’in başkenti ve en büyük şehridir. Şehir son derece ilginç bir yapıya sahiptir. Stockholm, takımadaları ve kanallar bütününden oluşan şehir, kuzeyin Venedik’i olarak da anılır. Doğal güzelliği ve orijinalliği ile insanı büyüleyen Stockholm’de yaşam oldukça keyiflidir. Mälaren Gölü’nün Baltık Denizi ile birleştiği bölgede konumlanmıştır. Şehrin büyüleyici manzarasına bakmak ve keyifli dakikalar geçirmek istiyorsanız, deniz seviyesinden tam 130 metre yüksekte bulunan Ericsson Globe’a mutlaka uğramalısınız. Ana adacıkta başlamış olan yerleşim, yani eski yerleşim ilginizi çekecektir. Gamla Stan adıyla anılan bu bölge, dar ve eğri sokaklarıyla orta çağda asılı kalmıştır. Orta çağ mimarisini korumak ve bölgedeki zamansızlığı muhafaza etmek için, Gamla Stan’de modern binaların inşasına izin verilmez. Şehir merkezinde çok sayıda park ve bahçe bulunduran  Stockholm gezilecek yerler size yeşili vaat eder. Avrupa’daki başkentler içinde en temiz havaya sahip olan başkent olma özelliğini taşır. Doğal güzellikleri, ilginç yapısı, tarihi dokusu ve müzeleriyle çok sayıda turisti ağırlayan Stockholm, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan iki bölgeye sahiptir. Stockholm’e gitmeye karar verirseniz, bu Dünya Miraslarını mutlaka görmelisiniz. Ayrıca Stockholm’e gittiğiniz zaman mutlaka kanallar arasında bir tekne turuna da çıkmalısınız. Şehirde gezeceğiniz çok sayıda müze, kilise, park ve meydan vardır. Ayrıca bir değişiklik isterseniz ABBA müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Stockholm’de ziyaret etmeniz gereken son yer ise Belediye Binası. İlk duyduğunuz zaman garip gelse de bir müzeden farksız olan Belediye Binasını gezmekten hiçbir zaman pişman olmayacaksınız.

En İyi Zaman

Stockholm hava durumu, kuzey ülkelerinin tipik iklimine sahiptir. Yani senenin çoğunluğunda havalar soğuk ve yağışlıdır. Yağışlar bahar ve yaz aylarında yağmur, kış aylarında ise kar olarak görülür. Kış aylarında sıcaklıklar –15 santigrat derecelere kadar düşerken kışın görülen en yüksek sıcaklıklar –3 santigrat derece ile 0 santigrat arasında olur. Yaz mevsimi ise kışa oranla biraz daha ılık geçer, bunda Gulf Stream sıcak su akıntısının bir parça etkisi vardır. Yaz mevsimi olan Temmuz aylarında sıcaklık ancak 21–22 santigrat dereceye kadar yükselebilir. Stockholm’de güneş yüzünü çok az gösterir. Yaz aylarında 18, kış aylarında ise sadece 6 saat süren gündüzler ve doğal olarak da çok az görünen güneş, alışık olmayanlar için kasvetli bir hava hissi uyandırır. Stockholm’de seyahat , şehre gidecekseniz, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında daha renkli bir hal alacaktır.

Ulaşım

Stockholm turları da olmakla birlikte, şehirdeki havalimanlarından sadece şehrin 40 km kuzeyinde yer alan Arlanda Havalimanından Türkiye ile karşılıklı uçuşlar bulma şansınız var. Bu havalimanının yanı sıra şehirde iki tanesi sadece uluslararası olmak üzere bir tane de uluslararası ve yurt içi uçuşlar gerçekleştiren havaalanı mevcut. Arlanda Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için havalimanından 10 dakikada bir seferleri olan şehir içi otobüslerini kullanabileceğiniz gibi serbest piyasa mantığı nedeniyle standart bir tarifeye sahip olmayan taksileri de tercih edebilirsiniz. Eğer taksi tercih edecekseniz uyguladıkları tarifeye mutlaka dikkat etmelisiniz. Şehir içi ulaşım için ise, otobüs, metro, kanallarda hareket eden tekneler ya da demiryolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Bu ulaşımlar için ister günlük, ister üç günlük ya da isterseniz yedi günlük biletler edinebilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Alışveriş için çok alternatife sahip olan Stockholm, Drottninggatan Caddesi olarak bilinen ve sadece yaya trafiğine açık olan bir alışveriş sokağına sahiptir. İsveç’te özellikle cam ürünleri çok çeşitlilik gösterir ve hediyelik eşyalar arasında bir numaradaki yerini sürekli korur. Bunun dışında moda, antikalar ve hatta enstrümanlar bile satın alabileceğiniz çok geniş yelpazeye sahip alışveriş mağazalarına rastlayabilirsiniz. Genel olarak ücretlerin yüksek olduğu bu mağazalardan eli boş çıkma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Yeme İçme

Stockholm, İsveç mutfağının örneklerini taşıyan bir mutfağa sahiptir. Deniz kıyısında olmasından dolayı, özellikle deniz ürünleri konusunda çok çeşit bulabilirsiniz. Lezzetli ve tazecik deniz mahsullerinden tüketirseniz biraz daha fazlasını isteyeceğinizi garanti edebiliriz. Yemek yiyeceğiniz bu restoranlarda, kredi kartı kullanımını teşvik etmek için genellikle nakit para kabul etmediklerini belirtmek lazım. Yemek yerken en çok rastlayacağınız ürünler, ekmek, tereyağı, aperitifler ve doğal olarak tazecik deniz ürünleri olacaktır. Yemek yemenin ayrıca bir keyif zamanı olduğu Stockholm’de fiyatların da biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Konaklama

İsveç genelinde olduğu gibi Stockholm de gelir düzeyi yüksek bir şehirdir. Konaklamanızı ayarlamak için gitmeden önce mutlaka araştırma yapmalısınız ve ihtiyacınız olan konaklamayı, uygun bir lokasyonda ve uygun bir bütçede bulabilmek için biraz mesai harcamalısınız. Bulduğunuz konaklamaların çok lüks olmasını beklemeyin, genel olarak Stockholm’de hiçbir şeyin abartılısına rastlayamazsınız. Her şey gerektiği kadar, ne fazla ne de az olacaktır. Konforunuz her zaman sağlanacaktır ancak lükse geçiş olmayacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Şehirdeki gece ile gündüz saatlerinin orantısız olmasından kaynaklı olsa gerek alkol tüketiminin sorun olduğu Stockholm’de alkol tüketimini teşvik etmemek için birçok farklı yönteme başvurulmaktadır. Alkol satan mağazaların sınırlı süreli alkol satışları gerçekleştirmesinden, bu mağazalarda özel güvenlik görevlilerinin görev yapmasına kadar çeşitli uygulamalar görebilirsiniz. Kısacası alkol tüketimini caydırıcı hale getirebilmek için alınan tedbirlere paralel olarak şehirdeki gece hayatı da oldukça pahalıdır. Ayrıca saat 03:00 civarında da son bulur. Her ne kadar pahalı bir gece hayatı olsa da oldukça renkli ve eğlenceli olduğu gerçeği göz ardı edilemez.

Stockholm gezisi mi planlıyorsun?

Stockholm hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Stockholm gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Stockholm gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.