Taipei, ülkenin en kalabalık 4. şehridir.

Taipei ülkenin başkentidir. Genel nüfus olarak ülkenin de en kalabalık 4. şehridir. Bu bir bakıma başkent için iyidir çünkü gezilebilecek daha fazla yer bulabilirsiniz ve sıkışıklık çok fazla olmayacaktır. Burada birçok olanak vardır gezmek için. Başkent olduğundan ötürü ticari, ekonomik ve kültür merkezidir. Birçok sanatsal faaliyete burada katılabilirsiniz. Bu şehir Çinliler tarafından kurulmuştur lakin Japonlar sömürgeleştirmiştir. Şehirde gezerken bu kültürel ve genel değişime tanıklık edebilirsiniz. Şehir sürekli olarak bir gelişim içerisindedir. Böylelikle turistik olarak da gelişerek gelen ziyaretçilere önemli bir durum olarak kabul etmektedir. Tayvan’ın şehri olması ve başkent olması belirli zenginliklerini yaşamanıza neden olmaktadır. Dünya genelinde hala Çin’in egemenliğinde bir yer gibi hava katmaktadır. Ayrıca çok az ülke tarafından tanınıyor olması da farklı bir durumdur. Buna rağmen ciddi manada turistik olarak ziyaretçi çekmektedir. Sokakların genel kalabalık yapılarının da şehrin bütünüyle kozmopolit yapısının ne kadar önemli olduğu aşikâr bir durumdur.

En İyi Zaman

Genel olarak gezilecek alanlarının çok olması ve kültür sanat faaliyetlerini içinde yapabilecek olunması nedeniyle tercih edilmelidir. Taipei şehri içinde bir sınırlama olmadığı için genel olarak istenilen şekilde vakit geçirilebilir her zaman. Bununla beraber şehrin genel durumuna yönelik olarak önemli telefonların takibinin yapılması çok önemlidir. Şehir sürekli işleyen bir yapıya sahip olduğu için her zaman temiz ve güzel vakitler geçirilebilmektedir. Bunun sebebi başkent oluşu olabilir lakin genel olarak zaman diliminde her an bu şehirde bir festival ve genel eğlence zamanları bulabilmek mümkündür. Şehrin genel yapısının sıcak olması ve gökdelenleri ile hareketli bir şehir ve uyumayan bir şehir olarak da bilinmektedir. Diğer şehirler incelendiğinde buranın canlı ve renkli olduğu anlaşılacaktır. Tayvan genel olarak canlı ve her daim hareketli ve ilgi çekici bir şehir olma yolunda ilerlemektedir. Bu değişimleri gezerken rahatlıkla görebilirsiniz.

Ulaşım

Ülkenin başkent olması önemli bir durumdur. Ayrıca gelişmekte olan bir ülke noktasındadır. Bu nedenle bu şehirde birçok farklı ulaşım türü bulunmaktadır. Metro, otobüs, taksi ve tren ile beraber bu yerden araçta kiralayabilirsiniz. Böylelikle rahatlıkla istenilen ulaşım türünü kullanma durumu sağlanmış olacaktır. Metroların genel yardımcı olan durumlarından faydalanmalısınız. Çünkü Çince ve İngilizce açıklamalar mevcuttur. Çok sayıda otobüs hattı metro ile bağlantılı ve sürekli olarak işlemektedir. Genel ulaşım durumuna göre seferler artmaktadır. İngilizce olarak buradan gerektiğinde yardımları kullanmalısınız. Otobüsler ise çevre dostu ve kullanışlıdır. Genel olarak bu araçlarda kullanılmalıdır. Gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında taksi durumu ucuzdur. Lakin diğer araçlarla kıyaslandığında pahalıdır.

Alışveriş

Birçok sunduğu fırsatlar ile birlikte burada dilenildiği vakitte alışveriş yapılıp gerekli keyifler çıkarılabilmektedir. Bazı belirlenmiş alanlarda alışveriş yapılmalıdır. Özellikle Sinyi, Ximending ve Jhongsiao semtlerine gidilip buralardan alışveriş yapmak mümkündür. Buralardan yerel olan tütsüler ve mücevherler genel biblolar ve bitki çayları ile birlikte dekorasyona uygun genel hediyelik ev eşyaları da satın alınabilir. Ayrıca bu şehirde gece pazarlarının ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Bu eğlenceli dakikalar için mutlaka Shilin gece pazarı takip edilip alışverişler yapılmalıdır. Genel aksesuardan kıyafetlere ve sebze meyveye kadar alışveriş yapılabilecek geniş bir yelpaze vardır. Son dönemlerin yaygın şekli olan alışveriş merkezleri artmıştır. Böylelikle daha rahat alışveriş imkanından faydalanabilirsiniz.

Yeme İçme

Birçok insan farklı noktaların mutfak yapısını beğenmemektedir. Genellikle bir takım özellikler ve tatlar aramaktadır. Bunla beraber Asya mutfağının yerlerinden Taipei bir başka değişiklik sunmaktadır. Bu mutfak Çin ve Japon sofralarından etkilenmiştir. Farklı kültür ve geleneklerin mutfaklarına yer açan bir durumda vardır bu ülkede. Yeme ve içmede sınırsız imkanlar bulunabilir ve alternatifler çeşitlendirilebilir. Pek çok ülkeyi temsilen açılan farklı restoranlar gerekli çeşitliliği sağlamaktadır. Bunların tanınması ve mutfağın diri tutulması çok önemlidir. Et, pirinç ve tofular bunlar mutfağın gerekli gördüğü durumlardır. Bunların üzerine genel spesiyaller ve yemek çeşitleri sunulmaktadır. Ayrıca geleneksel yemekler ve tadılması gereken özel yiyecekler bulunmaktadır. Bu mutfaktan rahatlıkla hijyenleri de fazla olduğu için güvenilir bir şekilde yeme durumunuz olmalıdır.

Konaklama

Başkent olmasının avantajı ile beraber birçok yerde konaklama şansı vardır. Çok lüks otellerden normal otellere, çiftlik evlerinden konaklama tesislerine kadar genel olarak nezihtir. Konaklama maliyetlerinin temel prensibi bütçe ile alakalı olduğu için gerekli ulaşım detayları önceden çıkarılmalıdır. Orta bütçelilere genel olarak ulaşım sağlayarak görüşebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan apartları da tercih edebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bu şehir için gece, gündüz kadar hareketli ve bir o kadar da eğlencelidir. Oldukça canlı ve renkli bir gece hayatı olduğu için mutlaka yaşanılmalıdır. Gece pazarları olarak bilinen durum ise gece hayatına renklilik katan durumlardan biridir. Gece pazarlarında geleneksel olan pazar alışverişi yapmak çok önemlidir. Özellikle bu durumu yaşayıp denemek gezinize güzel bir anlam katacaktır. Birçok gece kulübü, disko, kafe, bar ve eğlence yeri bulunmaktadır. Tayvan biraları içinde özel publar bulunmaktadır. Şehir merkezinde yer alan bu barlara giderek Tayvan’a özgü yerel biraları tadabilirsiniz.

Taipei gezisi mi planlıyorsun?

Taipei hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Taipei gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Taipei gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.