Tartu, Estonya’nın 2. büyük şehridir.

Tartu, Estonya’nın 2. büyük şehridir. Ülkenin kültürel açıdan en zengin ketlerinden biridir ve bunun yanı sıra ülkenin entellektüel kesimi buradadır. Güney Estonya merkezi denilen bu şehir, görülmeye değerdir. Ülkenin önemli nehirlerinden olan Emajogi Nehri buradan geçer. Burada Estonya mimarisinin birbirinden güzel örneklerini görebilirsiniz. Yakından bakmaktan keyif alınacak yerler vardır ve burası tipik bir üniversite kentidir. Hal böyle olunca gençlerin günlük yaşama etkisi fazlaca olur. Tartu Toy Museum, AHHAA, Estonian Literari Museum, Supilinn, Tartu Cathedral ve Estonian National Museum kentin mutlaka görmeniz gereken yerlerinden. Buraların her biri birbirinden güzel ve eğlencelidir. Müzeler çoktur, şehri ve ülkeyi tanımak için müzeleri gezmek iyi fikirdir. Tartu gezilecek yerler, Old Town, Raadi Park, Toome Tepesi, Devil’s Bridge, St. Pauls Church gibi sıralanmaktadır. Şehir biraz küçük ama gezmek için ideal bir yer. Burada karşınıza dini yapılar çok çıkar. Üstelik buraların mimari yapısı da dikkat çeker. Tartu’da gezilecek yerler arasında Toomemagi Parkı da, gençlerin akın ettiği yerlerden biridir. Genç nüfusun fazlalığı nedeniyle şehirde sıkılmak mümkün değil, çünkü zaman hayli hareketli geçer. Yaz mevsiminde kentten geçen nehirde yüzmek çok keyif verir. Kış mevsiminde bu nehir donar ve muazzam manzaralara ev sahipliği yapar. Üstelik bu donmuş nehirde delik açıp balık tutmak ve buz pateni yapmak mümkün olur.

En İyi Zaman

Burada kışlar bir hayli soğuk olur ve bir o kadar da uzun geçer. Haliyle kış mevsiminde gittiğinizde memnun olmanız biraz zor olabilir. Kışın getirdiği farklı aktiviteler de var ama en iyisi yaz mevsiminde gitmektir. Havalar ısınır ve tam gezmelik hale gelir. Yalnız yaz mevsiminin bu şehirde kısa sürdüğünü bilin ve ona göre program yapın. Yaz mevsiminde sıcaklık değerleri ortalama olarak 15 ila 25 derece arasında seyir eder. Kışın ise -10 dereceleri görmek mümkün olur. Kışın gittiğinizde bolca kalın kıyafet götürün. Tartu’da en iyi zaman konusunda, kış soğuğunu göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Ulaşım

Bu şehir hayli küçüktür. Bu yüzden şehri gezmek için bir araç kullanmaya hiç gerek yok. Genel olarak turistler bu şehri yürüyerek gezer. Üstelik burayı yürüyerek gezmek bir hayli ilginç bir deneyim yaşatır size. Bu sayede kenti yakından tanıma ve özümseme imkanına sahip olursunuz. Şehir içinde genel ulaşım tren ile sağlanır. Bu toplu taşıma aracı hem rahat hem kullanışlıdır. Üstelik bir o kadar da uygun fiyatlıdır. Yürüyerek bile olsa bu şehri 1 günde gezmek mümkün bir durumdur. Bu yüzden Tartu’da ulaşım kısmını dert etmenize hiç gerek yok.

Alışveriş

Birkaç adet AVM bulunan bu küçük şehirde, 7 tane üniversite olması nedeniyle tüm ihtiyaçların giderilebileceği yerler bulunur. Aklınıza gelebilecek çok sayıda ürün bu şehirde mevcut. Antonise Gild, Rüüitli Tanav popüler AVM’ler arasında bulunur. Burada hediyelik eşya satın alabilecek küçük mağazaların sayısı da az değil. Baltıklar’da birbirinden ilginç ve eğlenceli hediyelik eşya satan yerler var. Buralara gidin ve size hatıra kalacak küçük şeyler alın. Tabi fiyatların hayli yüksek olduğunu da bilin ve ona göre para ayırın.

Yeme İçme

Bu şehirde sizi klasik Estonya mutfağı karşılayacak. Yani en çok yenen ürünler arasında lahana, domuz eti, av eti, patates ve balık bulunur. Yemek yerken ürünlerde domuz eti bulunabileceğine de dikkat edin. Buraya gelmişken yerel çapta hizmet sunan restoranlara gidin ve farklı lezzetler tadın. Fast food severler için burada harika menüler var. Tabi bunların satıldığı restoranlar ayrı. Aynı zamanda dünyanın çeşitli mutfak kültürlerinde hizmet sunulan restoranlar bulmak mümkün. Dilerseniz Estonya şehrine gidip, İtalyan yemeği yiyin. Bu da oldukça ilginç bir durum olur. Atlantis, Suudlevad Tudengid ve Gruusia Saatkond tercih edilebilecek nezih hizmet sunan restoranlara örnek olur. Bu şehirde pizza tüketimi de bir hayli yaygın. İsteğe bağlı olarak pizza restoranları da tercih edilir.

Konaklama

Şehir küçük olmasına rağmen otel sayısı bir hayli fazladır. Seçebileceğiniz farklı oteller mevcut. Bunların içinden bütçenize göre bir seçim yapmanızda yarar var. İlgi çekici ve farklı tarzda hizmet sunan otellere Antanious Hotel ve Carolina Guesthouse örnek verilir. Ekonomik olan oteller arıyorsanız Apertment Tartus ve Tartus Apertment en ideal seçeneklerdir. Lüks hizmet arayanlar için de Alexander Hill Apertment ve Voru Apertment önerilir.

Gece Hayatı ve Eğlence

7 tane üniversitenin bulunduğu bir kentte haliyle gece hayatı da hareketli olur. Bu şehir böylece renkli eğlence merkezleri bulundurur. Gece eğlenceleri için seçenek sayısı çok fazladır. Burada alkol tüketimi hat safhadadır. En çok tüketilen alkol çeşidi ise biradır. Burada gidilecek mekanlar arasında Maasikas, Zavood, Mökü, Krooks ve Illusıon bulunur. Bu mekanların sayısı oldukça fazla ve her biri çok yoğun olur. Burada Kayak maratonu çok meşhur ve bu etkinlik şubat ayında olur. Üniversitelerin bahar şenlikleri de görülmeye değerdir.

Tartu gezisi mi planlıyorsun?

Tartu hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Tartu gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Tartu gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.