Tayland mutfağı yemekleri hakkında bilgiler.

Tayland mutfağı, yemek kültürü olarak Türk mutfağından bir hayli uzak bir kültüre sahipken, aynı zamanda acayip karışımlar, böcekler ve domuz eti ile hazırlanan bir yemek zenginliğine sahip. Yerel lezzetleri oldukça geniş olan Tayland, dikkat çeken bir mutfak kültürüne sahip. Güney yarım kürede sıcak bir tatil yapmak isteyenler için Taylan’da ne yenir sorusunu cevaplamaya çalışıyoruz. Umarım sizlerde gittiğinizde damaklarınızda unutulmaz tatlarla ülkeye dönebilirsiniz.

Tayland Mutfağı

Erişte

Birbirinden farklı kalınlık ve büyüklükte olacak şekilde hazırlanan erişteler, güzelce haşlandıktan hemen sonra farklı et türleri ile harmanlanarak ya da çorbaların içerisine eklenerek sık sık tüketilen restoran yemekleri olduğu gibi aynı zamanda sokaklarda seyyar olarak satışa sunulan Tayland yöresel yemek türleridir. Sizlerde Tayland yolculuğu sırasında eriştenizi istediğiniz et türü ile karıştırılmış bir şekilde isteyebilirsiniz.

Erişte Çorbası

Tayland’da yoğun olarak tüketilen ve acıkıldığında şip-şak hazırlayarak yenebilen erişte çorbası yabancı turistler için hazırlanarak; günün her saati sokak başlarında seyyar satıcılar ile satılmakta olan Tayland yemeklerinden biridir. Kırmızı et, beyaz et ve domuz eti ile hazırlanan bu özel lezzet Tayland’ın bir numaralı yemekleri arasında bulunuyor.

Böcek Yemeği

Tayland’a uğrayan turistlerin ilgisini çeken ve en çok denenen yöresel yurtdışı yemeklerinden biriside Tayland’a özgü böcek yemekleri olmaktadır. Protein deposu olarak görülen böcekler, çekirge, tırtıl ve akrep gibi böceklerin kızartılması ile hazırlanan pratik bir yemek türüdür. Tayland sokaklarında seyyar satıcılar tarafından satılmakta olan bu yemek, oldukça ucuz bir fiyata sahip. Farklı damak tatlarına açık olanlara duyurulur.

Izgara

Tayland gibi sıcak ve turistik bir ülkede ızgara yemekleri en sık biçimde tüketilen yemeklerin başında geliyor. Domuz ve tavuk etinin sıklıkla tüketildiği Tayland mutfağında özel soslarla harmanlanmış etleri ızgarada pişirdikten sonra servis ediyorlar. Her köşe başında ızgara keyfi yapmak isteyen turistlere seyyar satıcılar hizmet veriyorlar. Sizlerde Tayland gezinizde acıktığınız anlarda ızgaraların tadına bakabilirsiniz.

Makarna ve Pizza

Eğer Tayland’a gitmişken kendi mutfağınıza yakın lezzetleri ararsanız sizlere tanıdık gelecek yemekler arasında makarnalar ve pizzalar geliyor. İstediğiniz malzemelerden oluşan makarnalar ya da pizzalar sayesinde Tayland sokaklarında tok bir şekilde gezinize devam edebilirsiniz.

Farklı Kültürler ve Farklı Mutfaklar

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Çok güzel yemekler seçmişsiniz. Gözler listede red/green curry çorbasını arıyor. 🙂 Yeşil ve kırmızı köri çorbaları da çok lezzetli klasikler. Özellikle orta ve kuzey Tayland’da yoğun olarak lokaller çorba tüketiyorlar. Ben sevdiğim bir kaç çorbayı son yazımda derledim merak edenler için: http[://]livelovethank.com/taylandda-yedigim-en-iyi-10-yemek/

    Sevgiler,
    Umur Dilek

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.