Batıyla Doğuyu birleştiren nokta Tel Aviv, İsrail’in en büyük kenti olarak öne çıkıyor.

Batıyla Doğuyu birleştiren nokta Tel Aviv, İsrail’in en büyük kenti olarak öne çıkıyor. İsrail nüfusunun 3’te birini taşıyan şehir Akdeniz kıyısında yer alıyor. Bauhaus mimarisi ile Dünya Mirası Listesi’ne giren şehir gezginlerinde uğrak noktası olarak tatil rotalarında yer alıyor. Eski Yafa Limanı noktasından şehri turlamaya başlayabilirsiniz. Bu istikamette muazzam taş binalar, parklar, bahçeler ve kiliseler sizi geçmişe götürecek. Tarihin ta kendisi olan Yafa limanı, şehrin en önemli simgelerinde biri olarak ziyaretçilerle buluşuyor. Almanya’da öğrenim gören öğrencilerin Tel Aviv’de uyguladıkları Bauhaus ev mimari yapısı koruma altına alınmış, bu alan White House olarak adlandırılmış. Rotasını Tel Aviv’e çeviren gezginler için ilk ziyaret edilecek noktalardan biri olarak öne çıkıyor. Üç gökdelenden oluşan Azrieli merkezi de Orta Doğu’nun en yüksek gözlem evi olarak önem taşıyor. Hayarkon nehri boyunca ekili alan oluşturan Yehoshua bahçeleri de Tel Aviv’e renk katan özel alan olarak ziyaretçilerle buluşuyor. Suni bir gölü barındıran bu alan Orta Doğu coğrafyası içinde bir vaha gibi parlamakta büyük yeşil alanlar oluşturmaktadır. Tel Aviv’de gezilecek yerler yanı sıra birçok etkinlik gerçekleştirebilir, sanat, kültür, tarih ve dini temalı etkinlik gerçekleştirebilirsiniz. Bu etkinlikleri gerçekleştirirken keyifli zaman geçirecek aynı zamanda eğitici bir faaliyet gerçekleştireceksiniz.

En İyi Zaman

Tel Aviv’de zaman geçirmek için birçok seçeneğe sahipsiniz. Metropol yapıya sahip olan Tel Aviv’de kişisel tercihinize göre her türlü etkinlik düzenleyebilirsiniz. Tel Aviv Sanat Müzesi, Eretz İsrail Müzesi gibi noktalara ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz. İsrail Ulusal Tiyatrosunda da İsrail tiyatro geleneğini görebilir, sanatsal etkinliklere katılabilirsiniz. Müzik etkinliklerini takip etmek istiyorsanız da İsrail Filarmonik Orkestrası’na giderek müzik zevkinizi geliştirebilirsiniz. Oda tiyatrosu seçeneğini tercih ederek sanat zevkinizi üst seviyeye çekebilirsiniz. Birçok festival ve şölene ev sahipliği yapan Tel Aviv’e bu etkinliklerin zamanlamasını dikkate alarak gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ulaşım

Metropol şehir olan Tel Aviv ulaşım seçenekleri oldukça gelişmiş seçenekler sunuyor. Şehre gelmek için karayolu seçeneğinin yanında havayolu ulaşımını kullanarak yolculuğunuzu kolay ve pratik hale getirebilirsiniz. Bu seçeneklerden yolculuğa çıktığınız yerin konumuna göre size uygun olanını tercih ederek seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Havayolu ile ulaşım sağlayan ziyaretçiler havaalanında toplu taşıma ve araç kiralama gibi seçeneklerle şehre ulaşım sağlayabilirler. Bu seçenekler ulaşımı rahat kılarken şehir içi ulaşımda da aynı şekilde bol seçeneğe sahipsiniz. Araç kiralama tercih edenler harita ile şehri teneffüs edebilirken diğer kişiler şehirde metro ve diğer toplu taşıma seçeneklerini kullanabilirler.

Alışveriş

Tel Aviv alışveriş seçeneklerini metropol yapısı çeşitlendirmiştir. AVM tarzı klasik alışveriş seçenekleriyle, kıyafet, elektronik gibi genel alışverişleri yapabileceksiniz. Klasik alışveriş seçeneği dışında İsrail’i ve Tel Aviv’i yansıtan şehir içi alışveriş merkezlerinden de özel ürünler tercih edebilirsiniz. Dizengoff Caddesi boyunca birçok mağaza ve alışveriş seçeneği ile karşılaşacak özel tercihler yapabileceksiniz. Aynı şekilde Sheinkin Caddesinde de özel alışverişler gerçekleştirebilirsiniz. Şehrin en önemli alışveriş merkezlerinden biri olan Nachlat Benjamin Yaya gezi yeri alışveriş yapmak isteyen ziyaretçiler için özel seçenekler sunuyor.

Yeme İçme

Yemek seçenekleri yönünden oldukça zengin olan Tel Aviv özel lezzetler sunuyor. Zengin ev yemekleri seçenekleri sunan Tel Aviv, Etiyopya, Asya, Avrupa, Tayvan, Akdeniz ve Yahu Mutfağı, Deniz ürünleri yemekleri, Hindistan mutfağı ve daha birçok özel seçeneği ziyaretçilerine sunuyor. Ev lezzetlerinin satıldığı Dzengoff Ev Lezzetleri Panayırı, malouwehten cholete kadar birçok Yahudi mutfağı seçeneğini ziyaretçilerin damak tadına sunuyor. Kentte caddeler boyunca uzanan kafeler, restoranlar ve diğer lezzet duraklarıyla Tel Aviv’e gelen turistlerin damak tadına unutulmaz tatlar bırakmaya devam ediyor. Bu lezzetlerle Tel Aviv geziniz unutulmaz bir gurme gezisine dönüşecek.

Konaklama

Metropol şehir Tel Aviv’de konaklama seçenekleri olarak da bol seçeneğe sahipsiniz. Bu seçenekleri değerlendirmek için yolculuğa başlamadan önce iletişime geçerek rezervasyon yaptırabilir, şehre geldiğinizde kolayca konaklamaya başlayabilirsiniz. İnternet ya da telefon vasıtasıyla yapacağınız bu işlemle kolayca konaklama ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gibi şehre geldikten sonra da butik otel ve pansiyon gibi diğer seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Konaklama ihtiyacınız için lüks otellere yüksek fiyatlar ödemeniz gerekirken alternatif seçeneklere yönelerek bu külfeti daha makul seviyelere çekebilirsiniz. Tel Aviv’in pahalı bir şehir olduğunu da hesaba katarak alternatif çözümler ideal seçenekler olarak öne çıkıyor.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kentin eğlence merkezi Yarkon Estuary, gece kulübü, kafe, tiyatro, restoran ve bar gibi merkezlerin toplandığı alandır. Bu alanda 7/24 eğlence ve keyifli vakit geçirme seçeneklerine sahipsiniz. Kentin diğer eğlence seçeneklerine göz attığımızda uzun kordon boyunca yer alan yürüyüş alanları dışında limandan denize açılarak yat turları seçenekleri ziyaretçiler için özel seçenekler oluşturuyor. Ulusal Gençler Caz yarışması ile müzik zevkinizi artırırken Oda orkestrası ve Came Tiyatrosu gibi seçeneklerle eğlenceli zamanlarınız aynı zamanda kültürel etkinliğe dönüşecek. Bu seçenekleri kombinleyerek özel bir plan dahilinde unutulmaz bir gezi planlayabilirsiniz.

Tel Aviv gezisi mi planlıyorsun?

Tel Aviv hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Tel Aviv gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Tel Aviv gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.