Tokyo dünyanın en küçük ülkelerinden bir tanesi olan Japonya’nın en büyük kenti olarak kabul edilmektedir.

Tokyo dünyanın en küçük ülkelerinden bir tanesi olan Japonya’nın en büyük kenti olarak kabul edilmektedir. 600 km karelik bir yüz ölçümüne ve 35 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Metropol bir kenttir, fakat yıllık dünya çapından milyonların ziyaret ettiği bir kenttir. Bunun yanı sıra son yılların en pahalı kentlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Tokyo Japonya’nın başkenti olup ülkenin en kalabalık şehri olarak tanınmaktadır ve Tokyo’nun nüfusu 12 milyonu aşmakla beraber ülkenin en büyük metropol şehirlerinden bir tanesidir. Tokyo’nun ve Japonya’nın çok eskiye dayanan tarihe sahip olan bir yer olmasına rağmen, Tokyo tarihte sadece bir balıkçı kasabasıyla başlarken, şimdi ise uzak doğunun en önemli başkenti olarak kabul edilmiştir. Birçok şehir ve kentlerde olduğu gibi, Tokyo’nun da eski bir adı bulunmaktadır ve Tokyo’ya eskiden “Edo” deniliyordu. 1868 yılında İmparator Meiji ve Shogun dönemlerinin son bulmasıyla, kentin adı Tokyo olarak değişmiştir. Tokyo tarihte çok fazla hasar gören kentlerden bir tanesi olmuştur. Sadece Tokyo değil, Japonya dünyadaki en çok zarar gören ülkelerden biri olmasına rağmen, bütün zararların üstesinden gelebilmiş ve bugün ise birçok gelişmelerle dünyaya kendisini gösteren bir ülke haline gelmiştir. Özellikle Tokyo çok fazla hava değişimlerine sahip bir kent olur ve altı farklı iklimlere ev sahipliği yapar. Yaz ayları çok sıcak ve nemli geçerken, kış ayları ise döneme göre serin veya soğuk geçmektedir, fakat nemli havası hiçbir zaman kenti terk etmemektedir. Tokyo 1950 yıllarından sonra hızlı bir gelişme göstererek, aynı zamanda ekonomi olarak ta çok gelişmiştir.

En İyi Zaman

Eğer Tokyo’yu ziyaret etmek isterseniz, ziyaret etmenin en iyi dönemi bahar ayları olmaktadır. Bu dönemde kentin havası ne çok sıcaktır ne de çok soğuk. Sizi ve bedeninizi rahatsız etmeyecek bir hava ile karşılaşacaksınız. Ayrıca baharda Nisan ayında Tokyo’yu ziyaret ettiğinizde, kentin birçok yerinde güzelce açan kiraz çiçekleriyle karşılaşacaksınız ki birçok kişi özellikle kiraz ağaçlarını görmeye gitmektedir. Bahar ayları dışında, sonbaharda yine Tokyo tam ziyaret edebileceğiniz bir havaya sahip olmaktadır. Özellikle bahar ve sonbahar ayları, herkesin rahatlıkla dışarıda gezebileceği havaların olduğu dönemlerdir. Japonya’nın nemli bir havaya sahip olmasıyla, genelde bahar ve sonbahar ayları daha yumuşak geçmektedir.

Ulaşım

Tokyo’nun metropol olmasından dolayı, eğer ilk defa Japonya’ya veya Tokyo’ya gidecek olursanız, ulaşım sistemi başta size çok karmaşık gelecektir, fakat alışınca ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Alıştığınızda ise Tokyo’dan istediğiniz yerlere gitmek çok kolay olacaktır ki örneğin en basit örneği, havaalanlarından Japonya’da istediğiniz yere gitmek çok kolaydır. Hem yer altı metro sistemi var, hem otobüsler ve taksiler var, dolayısıyla her şekilde ulaşım bulabiliyorsunuz. Tokyo’da özellikle trafik çok yoğun olduğu için, genellikle insanlar otobüs ve taksi gibi ulaşım araçlarını kullanmayı tercih etmiyor, fakat siz eğer taksi kullanmak isterseniz, özellikle yeşil taksilere bindiğinizde sefer ücreti biraz daha uygun olacaktır.

Alışveriş

Alışveriş için Japonya denilince, herkesin ilk olarak düşündüğü teknoloji oluyor, fakat teknoloji dünyası olarak bilinen Japonya’da, elektronik ürünler insanların sandığı kadar ucuz olmuyor. Tokyo’da özellikle Akihabara adı verilen bölge, elektronik eşyaların satıldığı mağazalarla dolu olan bir yerdir. Yine Tokyo’nun bir başka bölgesi olarak Shinjuku’da da birçok elektronik mağazaları bulabilirsiniz. Burada Akihabara ve birçok yere nazaran daha uygun fiyatlara elektronik ürünler bulabiliyorsunuz. Eğer Japonya’ya ait geleneksel ürünler almak isterseniz, gideceğiniz adres Harajuku olacaktır. Buradan kimono, eski Japonya’ya ait hediyelik ürünler, oyuncak bebek, yelpaze ve çanak çömlek gibi daha nice hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Japonya’nın bir Uzak Doğu ülkesi olmasıyla ve bir ada ülkesi olmasından dolayı, burada bulabileceğiniz mutfaklar genellikle deniz ürünleriyle yapılan lezzetlerin olduğu mutfaklardır. Birçok kişinin bildiği Sushi, Japonya’nın en vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesidir. Eğer Japonya’da taze balık yemek isterseniz, gitmeniz gereken adres Tsukiji Balık Pazarı olmaktadır. Japonya’da tadabileceğiniz bir başka lezzetin adıysa Tempura olmaktadır. Tempura aslında bir nevi bizim dilimizde denilen kızartmaya benzemektedir, fakat birçok farklı kızartmaların lezzetlendirildiği bir yemek ürünüdür. Japonya sadece Japon mutfaklarının olduğu bir ülke değildir. Elbette digger mutfaklarından da farklı lezzetler bulabilirsiniz, hatta eğer kendinizi biraz daha evinizdeymiş gibi hissetmek isterseniz, Türk mutfaklarını da bulabilirsiniz.

Konaklama

Tokyo’da birçok farklı konaklama yöntemleri vardır. Amacınıza ve bütçenize göre nerede nasıl konaklamak istediğinize karar verebilirsiniz. İş otelleri için business oteller bulunmaktadır, tatil yapmanız için farklı oteller bulunmaktadır, hatta sadece eğlenmek isterseniz örneğin Disneyland’da bile resort oteller bulunmaktadır. Japonya bu konuda kendisini çok fazla geliştirdi ve insanları ağırlamayı çok iyi gösterdi. Eğer daha ekonomik ve rahat bir konaklama isterseniz, kapsül otellerini de deneyebilirsiniz. Eğer Japon kültürüne daha yakından şahit olmak isterseniz, küçük misafirhaneler olarak bilinen ryokanlarda kalabilirsiniz. Burada önemli olan tamamen sizin bütçeniz ve neden otelde kalmak istediğinizdir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Elbette Tokyo’nun da bir gece hayatı var, fakat Avrupa kadar hareketli veya sabahın erken saatlerine kadar süren bir gece hayatı değil. Tokyo’daki gece hayatını yaşamak isterseniz, Shinjuku, Shibuya, Ginza veya Roppongi gibi yerlere gitmeniz gerekmektedir. Buradaki gece hayatı renkli ve geç saatlere kadar hareketli olmaktadır. İş adamlarından tutun öğrencilere kadar her yaştan herkesi bulabilmektesiniz. Özellikle Shinjuku’da restoranlar ve barlar haricinde aynı zamanda gece kulüpleri de bulunmaktadır. Japonya’nın çok çalışkan bir ülke olduğu söylenir ve doğru da bir sözdür, fakat her şey çalışmak ile olmuyor. Dolayısıyla Japonya’da da mutlaka eğlence ve gece hayatı bulabilirsiniz.

Tokyo gezisi mi planlıyorsun?

Tokyo hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Tokyo gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Tokyo gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.