Torino, İtalya’nın ve Avrupa’nın önemli sanayi merkezlerinden biridir.

İtalya’nın ve Avrupa’nın önemli sanayi merkezlerinden biri olan Torino, doğal güzellikleri ile mükemmel bir şehir olma özelliğine sahiptir. Gerek mimarisi gerekse kültürü itibariyle İtalya’nın en güzel şehirlerinden biridir. 1.7 milyonluk bir nüfusa sahip kent aynı zamanda Piyemonte bölgesinin başkenti konumundadır. Çok eski tarihlerde kurulmuş olan bu şehirde tarihini anlatan çok orijinal eserlere ve yapılara sıkça rastlayacaksınız. Torino sanayisi otomotiv sektöründe önemli bir konumdadır. Torino gezilecek yerler genel manada güvenli  ancak turistik merkezler ve tren istasyonlarında yasa dışı olaylara rastlanabiliyor. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var. Torino’da muazzam doğal güzelliklerin yanında, kiliseler, saraylar ve müzeler çok dikkat çekmektedir. Tarih ile modernin harmanlandığı bu şehri seveceksiniz. Ulusal sinema müzesi, dünyanın en yüksek müzesi olma özelliği ile görülmeye değer bir yapı. Zamanında Sinagog olarak inşa edilen bu bina Torino’nun simgesi haline gelmiştir. Torino’nun müzeleri gerçekten de çok orijinal. Otomobil müzesi otomobil severler için harikulade bir seçenek doğrusu. Torino’nun sahip olduğu en güzel bina olarak anılan Plazzo Crignano sarayı görülmesi gereken yapılardan. Mısır müzesi tek olma özelliği ile çok büyük koleksiyonlara da ev sahipliği yapıyor. Bu şehirde çokça müze gezmek mümkün. Devasa bir yapı daha önerelim; Torino Kraliyet Sarayına kesinlikle gitmelisiniz. Torino Katedralinin içinde bulunduğu muhteşem doku için bolca fotoğraf çekmeniz gerekecek.

En İyi Zaman

İtalya’nın güzide kentlerinden olan Torino’da, İtalya genelinin aksine ılıman okyanus bir iklim hakimdir. Bu güzel şehir Alpler’e de yakın bir konumda bulunduğundan karasal iklim de etkisini hissettiriyor. Bu da kışların sert geçmesine neden oluyor. Torino’ya kışın gelmek pek de mümkün değil. Eğer Torino’da yer alan kayak merkezlerine tatil amaçlı gelmek istiyorsanız bu dönemde tatilcilerin uğrak yeri olduğu bir gerçek. Torino’da yazlar sıcak geçiyor ve sıcaklık ortalama olarak 20 derece civarında seyrediyor. Bu nedenle Torino’ya gelebileceğiniz en uygun zamanlar yaz ayları oluyor.

Ulaşım

Torino’ya ülkemizden direkt olarak uçuşlar bulunuyor. 3 saati aşkın bir süre sonunda Torino’nun doğal ve kültürel büyüsüne kendinizi teslim edebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kentte metro ve otobüs seferlerinden faydalanılıyor. Genel olarak bakıldığında Torino’da ulaşım çok kolaydır. Taksi ihtiyacı hissetmeden hemen her yere toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Torino’da ulaşımda diğer Avrupa kentlerinin birçoğunda olduğu gibi kart sistemi bulunuyor. Bu kartlar 1-7 günlük kullanım süreleri ile size sunuluyor. Şehir içinde çok ilginç olarak tek bir taksi numarası kullanılıyor. Bu numaradan taksi çağırabiliyorsunuz yalnızca.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Torino diğer İtalya kentlerine nazaran ucuzdur diyebiliriz. Bu şehirde her aradığınızı bulmanız söz konusu. Çok sayıda marka tekstil ürününü, antika eşyalar veya gıda teminini buradan sağlamanız mümkün. Bilhassa bu konuda ünlü olan Via Garibaldi caddesinde birçok mağaza bu konuda turistlere hizmet vermektedir. Çok rağbet gören ve çeşitliliğin bir arada olduğu bölge de burasıdır. Pazar kültürü birçok İtalya kentinde hakim durumda. Burada yer alan Porta Palazzo namıyla ünlü Avrupa’nın en büyük açık pazarları arasında geliyor. Alışveriş için çok uygun koşullara sahip bir pazar.

Yeme İçme

İtalya mutfak kültürünün öncüsü olan Torino mutfağı damağınızda unutulamayacak tatlar bırakacak zenginlikte bir yemek kültürüne sahip. Fast food yeme sistemine bir tepki olarak ortaya çıkan slow food buradan doğmuş bir yemek hareketidir. Torino yemekleriyle çok ünlüdür, öyle ki yalnızca bu efsane tatları keşfetmek için bölgeye gelen çok sayıda turist olduğu biliniyor. Kaliteli yemekler sunan restoranların pahalı olduğunu da belirtmiş olalım. Şehir meşhur ve çok pahalı trüf mantarı ile nam salmıştır. Sıcak çikolata tadındaki Bicerin buraya geldiğinizde içmeden dönmemeniz gereken bir içecek.

Konaklama

Torino’da nerelerde kalınabilir? Birçok kültür ve turistik kentinde olduğu gibi burada da merkeze ve tren istasyonlarına yakın olan yerlerde bulunan oteller pahalıdır. Bu kapsamın haricindeki bölgelerdeki oteller arasında ciddi fiyat farkları yoktur. Orta halli bir ücret karşılığında tarihi yapıya sahip ama konforlu ve nostaljik bir otelde kalabilecek olmanız da ayrı bir güzel yanı Torino’nun. Merkeze yakın olan oteller için erken rezervasyon imkanlarını kullanarak keyfili ve uygun bir gezinin tadını çıkarabilirsiniz. Torino şehir merkezine yakın oteller şöyle; Tomato Backpackers, Pensione Orizzonte, Hotel Serenella, Ostello Torino ve San Martino.

Gece Hayatı ve Eğlence

Torino çok renkli bir gece yaşantısına ev sahipliği yapıyor. Şehirde çok geç saatlere kadar eğlence hakim. Şehirde seçim yapmakta zorlanacağınız çok sayıda bar ve gece kulüpleri yer alıyor. Bu mekanlar çoğunlukla sabahlara kadar açık olabiliyor. Kente ayrı bir hoşluk kazandıran Po nehri kıyısına sıralanmış çok ideal eğlence mekanları mevcut. Siz de bu mekanlardan gözünüze kestirdiğiniz bir tanesinde Torino’nun gece yaşantısı ile tanışabilirsiniz. Turistik bu mekanlar çok rağbet görüyor. En çok popüler olan Torino gece kulüpleri şöyle; Fluido, lapsus, El Barrio ve Cleo Club Prive Torino Piemonte.

Torino gezisi mi planlıyorsun?

Torino hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Torino gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Torino gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.