Kanada’nın en büyük şehri ve ticaret merkezidir Toronto.

Kanada’nın en büyük şehri ve ticaret merkezidir Toronto. Temiz sokakları, büyük tiyatro salonları, birbirinden güzel yapıları ve Ontario Gölü’nün kenarında kurulmuş bir şehirdir. Amerika’nın en gözde şehirlerinden New York ile arasında sadece bir göl vardır. Şehir’de gezmeye başlamak için tercih edilmesi gereken ilk yer CN Tower kulesidir. Şehrin en yüksek noktası olması dolayısıyla şehri bu kuleden izleyerek ve tatilinize harika bir şekilde başlayabilirsiniz. Toronto gezilecek yerler arasında Toronto Island Park, Ripley’s Aquarium Of Canada, Steam Whistle Brewery, St. Lawrence Market, Royal Ontario Müzesi, CN Tower mutlaka uğranması gereken yerlerin başında gelmektedir. Muazzam bir ulaşım ağına sahip olan şehir, taksiler ve servisler, demiryolu hizmetleri (Metro ve Tramvay), feribotlar şehir içi trafiğini en aza indirerek güzel bir tatil geçirmenize olanak sağlıyor. Dikkat çeken başka bir ulaşım yolu, nehirlerin göle bağlanmasıyla oluşturulan Kanada Kanalını kullanarak seyahat edebilirsiniz. Bizim ülkemizde proje halinde olan “Kanal İstanbul”’ un hayata geçirilmiş halidir. Bu sayede yapılmak isteneni yerinde görme şansına sahip olacaksınız. Toronto görülecek yerler arasında ayrıca Downtown, Queen Street and West Queen West, Nort York başlıca şehir de gezilebilecek mekânların bulunduğu yerleşim mekânlarıdır.  Şehir de çok sayıda müze, alışveriş merkezi ve tiyatro salonu mevcut. Şimdi şehri daha yakından tanıyalım.

En İyi Zaman

Toronto için en iyi zaman dilimi ilkbahar mevsimi ve Ağustos-Eylül ayları olduğunu söyleyebiliriz. Onun dışında 4 mevsim gidilebilecek bir şehirdir. Ama kış aylarında şehri ziyaret etmek isteyenler dikkatli olmaları gerekiyor. Kalın kazaklarını ve montlarını almadan Toronto’ya gitmeyi aklınıza bile getirmeyin. Tavsiye ettiğimiz zaman aralığında gittiğiniz takdirde şehirde birçok sanatsal, kültürel ve spor etkinliğine katılma şansına sahipsiniz. Efsane konserlere katılarak unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Şehirde bulunan birçok doğal parkı ve hayvanat bahçelerini gezebilir, açık hava aktivitelerine katılabilir, Scotiabank Toronto Caribbean Carnival’a katılma şansına sahip olabilirsiniz.

Ulaşım

Ulaşım konusunda dünyanın en gelişmiş metropollerinden birisidir. Popüler olarak kullanılan ulaşım kanalları, Toronto Islands Ferries, UP Express, Via Rail Canada, özel Toronto turları, şehri ziyaret edenler tarafından en çok tercih edilen ulaşım yollarıdır. Şehirde taksi ve özel servislerde bulunmaktadır. En dikkat çeken konu ise demiryolu ve feribot sistemleri şehir ulaşım ağında dikkat çeken en yoğun kanallardır. Metropol olmasına rağmen trafiğe takılmadan istediğiniz saatler arasında rahatça planladığınız alanlara gitme şansına sahipsiniz. Ya da özel olarak hazırlanan limuzin turlarına katılarak unutulmaz bir gün yaşama şansına sahipsiniz.

Alışveriş

Toronto, alışveriş konusunda rahat edebileceğiniz duraklardan birisidir. İstediğiniz her şeye kolaylıkla ulaşabilir ve alışverişlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Toronto alışveriş merkezleri, hediyelik dükkânları, sanat galerileri, antikacı dükkânları ve bit pazarları bulunan şehirden istediklerinizi alarak geri döneceksiniz. En çok ziyaret edilen alışveriş merkezlerinin başında St. Lawrence Market ve Toronto Eaton Centre geliyor. Bu iki merkeze uğrayarak istediğiniz her şeye kolayca ulaşabilirsiniz. En ünlü antikacı olarak Cynthia Findlay Antiques dikkat çekiyor. Toronto’dan alabileceğiniz en ünlü hediyelik eşya Kanada bayrağının üzerinde olan t-shirt’lerdir.

Yeme İçme

Yemek ve içmek için birçok seçenek elinizin altında olacak. Kendine özgü bir yemek çeşidi olmamakla birlikte dünyanın birçok mutfağından farklı lezzetleri deneme şansına sahipsiniz. China Town bölgesinde Çin ve Hint mutfağından çıkan lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Çok özel yemek turları mevcut şehirde, herhangi birisine katılarak birçok lezzete kolayca ulaşabileceksiniz. Savour Toronto, The Culinary Adventure ve Tasty Tours en çok tercih edilen yemek turlarından bir kaçı. Gittiğiniz zaman en azından birisini tercih etmenizi tavsiye edebiliriz. Özellikleri farklı şekilde harmanlanarak müşterilere sunulan et yemeklerini tercih etmelisiniz.

Konaklama

150 TL’den 1350 TL gecelik fiyatlar arasında tercih edebileceğiniz 2 yıldızdan 5 yıldıza kadar 100’den fazla Toronto otel seçeneği ile konaklamak için oteli tercih edeceklere hizmet vermekte. Ayrıca pansiyonlar, kiralık yazlıklar, farklı konaklama seçenekleri mevcuttur. Tercih edeceğiniz konaklama tercihine göre geceliği 85 TL’ye konaklama şansı sunan otellerde mevcuttur. Kalitesine ve şehir merkezinden uzaklığına göre konaklama fiyatları değişiklik gösteriyor. Önemli olan yapacağınız ziyarette konaklama ücreti olarak ne kadar pay ayıracağınız. Bundan sonra istediğiniz kalitede ve hizmette birçok tercih şansına sahip olacak ve güzel bir tatil geçirebileceksiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Toronto’da gece ne yapmak istiyorsunuz? Bu soruyu cevapladıktan sonra her türden eğlenceyi yaşayabileceğiniz bir eğlence merkezinde olduğunuzu anlayacaksınız. Dans kulüpleri ve diskolar, caz barlar, karaoke barları, kahve evleri ve puro evleri gidebileceğiniz eğlence mekânı çeşitlerindendir. İsterseniz konserlere katılabilir, tiyatroya giderek kültürel aktivitelere katılabilir, komedi kulüplerine giderek Torontoluların nelere güldüğünü görebilirsiniz. Second City Toronto, The Corner Bank popüler mekânlardan bir kaçıdır. En önemli tiyatro salonları Famous People Players Dinner Theatre ve Princess of Wales Theatre olarak sayabiliriz. Molson Amphitheatre ise en önemli konser merkezidir.

Toronto gezisi mi planlıyorsun?

Toronto hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Toronto gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Toronto gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.