Torun, Polonya’nın kuzeyinde Vistül ırmağının üstünde kurulmuş harika bir şehirdir.

Torun, Polonya’nın kuzeyinde Vistül ırmağının üstünde kurulmuş harika bir şehirdir. Şehir UNESCO Dünya Tarihi Mirası Sit Alanı Listesinde yer almaktadır. Tarihi yapıları ve harika doğal güzellikleri herkesi büyüleyen bir yapıya sahiptir. Ortaçağ döneminden kalan şehirde geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Çok sayıda müze bulunmaktadır. Müze sayısı kadar da kilise bulunması Hristiyanlar tarafından oldukça ilgiyle karşılanmaktadır. Astronominin fazlaca gelişmiş olmasından dolayı bu konu ile ilgili birçok mekânı ziyaret edebilirsiniz. Planetariuma, astronomi açısından önemli bir merkezdir. Torun’da gezilecek yerler arasında en önemli tarihi mekânlar Eski Şehir, Torun Town Hall, St. Mary’s Church, Copernicus Observatory, Nicholas Copernicus Anıtı, Copernicus Museum, Planetarium, Catedral at St John, The Baptist and St John, The Evangelist, Teutonic Castle ve The Arthurs Court gibi mekânlar oldukça ilginizi çekecek olan yerlerdir.

En İyi Zaman

Torun karasal iklime sahip bir şehirdir. Karasal iklim oldukça etkili olduğu için kış aylarında çok soğuk olmaktadır. Eksilere kadar inen soğuklar da gezmek pek rahat olmayacaktır. Torun’a gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. Oldukça sıcak olan yaz aylarında gönlünüzce ve rahatça gezebilirsiniz. Yaz aylarında düzenlenen geleneksel festivallere de katılabilirsiniz.

Ulaşım

THY’nın direkt olarak Polonya’ya uçuşları bulunmaktadır. Polonya’dan Torun’a otobüsle aktarma yapabilirsiniz. Şehir içi ulaşım da ise farklı alternatifler bulunmaktadır. Otobüs, taksi, bisiklet ve tren kullanılan ulaşım araçlarıdır. Şehir içi ulaşım genellikle otobüs ile sağlanmaktadır. Hem daha uygun hem de her noktaya ulaşma imkânınız bulunmaktadır. Tarihi mekânlara düzenlenen turlara katılarak şehir içinde ulaşıma çok fazla para ödemeden de gezme imkânınız bulunmaktadır. Ama 4 ila 5 gün kalırsanız kendiniz çok rahat gezebileceğiniz küçük ve hoş bir şehirdir.

Alışveriş

Torun’da alışveriş yapmak ayrı bir keyif ve heyecandır. Alışveriş yapmak için pek çok alternatif bulunmaktadır. Şehir de alışveriş merkezleri, mağazalar, dükkânlar ve tarihi çarşılar bulunmaktadır. Özellikle yöresel ürünler ve hediyelik eşya konusunda çeşidin en fazla olduğu şehirlerden biridir. Hediyelik olarak Polonya seramikleri dünyaca ünlüdür. Matruşkalar, el yapımı dantel örtüler, yerel Polonya şalları da en çok alınan hediyelik eşyalardır. Gül motifleri de eşyalarda en çok kullanılan detaydır. Koyun postundan yapılmış ürünler de çok satılmaktadır. Koyun postundan çoraplar, kazaklar ve montlar yapılmaktadır ve genellikle doğu ülkelerinden gelen turistler bu ürünlerden çok fazla miktarlar da almaktadırlar.

Yeme İçme

Polonya mutfağı et, tavuk, balık, tahıl ve sebze gibi birçok üründen yapılmış yemeklerin olduğu zengin bir mutfaktır. Özellikle Pierniczki yemeği en çok yenen yemekleridir. Zapıehanka diğer yemekleridir. Cypek adında ki isli peynir ise yöreye has bir üründür. Kawiarnia Lenkiewicz, Manekin, Jan Olbracht Old-Town Brewery, Szeroka, Restauracja Luizjana, Coffee and Whisky House, Pierogarnia Stary Torun, Chleb i Wino, Pierogarnia Stary Mlyn, Karczma Spichrz, Restaurant 1231, Central Coffee Perks, Dom Sushi, Pizzeria Piccolo, Ponte Restaurant, Pueblo, U Kucharzy Torun, Sowa Restauracja, Widelec Grill & Bar, Royal India Restaurant, Petite Fleur Restaurant, Malgosia Gastrobar, Restauracja Kuranty, Restauracja Ciasna ve Restauracja Oberza gibi birçok restoran bulunmaktadır. Sahil tarafında bulunan restoranlar da farklı lezzetleri bulabilir ve farklı mekânlar da yemekler yiyebilirsiniz. Şık mekanların yanında canlı müzik olan mekanlar bulunmakta , yöresel ürünlerden tatmak için de çok sayı da restoran bulabilirsiniz.

Konaklama

Torun’da konaklama konusunda kesinlikle sıkıntı yaşamayacaksınız. Otel sayısı oldukça fazladır. Şehir merkezine yakın yerlerde veya sahile yakın yerlerde kalabilirsiniz. Hotel Filmar, B&B Hotel, Gotyk, Hotel Czarna, Hotel Pod Orlem, Campari, Hotel Kopernik, Hotel Bulwar, Hotel Polonia, Hostel Przystanek, Hotel Spichrz, Copernicus Torun Hotel, Hotel Refleks, Green Hostel, Hotel Nad Rzeczka ve Apartamenty Torun Strumykowa gibi bir çok otel bulunmaktadır. Bu oteller içerisinde çok lüks oteller de bulunmakta daha sakin, daha sevimli ve küçük mekânlar da bulunmaktadır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Torun şehrinin küçük olması gece hayatını kesinlikle olumsuz etkilememiştir. Aksine küçük şehir olmanın avantajını yaşamaktadır. Gece hayatı oldukça renkli, heyecanlı ve farklıdır. Gece kulüpleri, barlar ve kafeler genellikle tarihi mekânlarda açılmıştır. Orta çağın izlerini taşıyan mekânlar da istediğiniz gibi eğlenebilir ve bu zamanın tadını çıkarabilirsiniz. Eğlencenin en çok yoğun olduğu bölge World’s of Beer’dir. İçki olarak birçok çeşit ürün bulabilirsiniz. Eğlencenin sabah saatlerine kadar sürdüğü mekânlarda harika zamanlar geçirebilirsiniz.

Torun gezisi mi planlıyorsun?

Torun hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Torun gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Torun gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.