Trablus, Libya'nın başkentidir.

Trablus, yani Tripoli Libya’nın başkenti, 2011 yılı itibariyle şehir 2.2 milyon nüfusa sahip. Şehir Libya’nın kuzeybatı kesiminde çölün yanında yer alıyor ve Akdeniz’e koyu olan bir şehir. Tropoli limanı ülkenin en büyük üretim ve ticaret merkezi. Ayrıca Tropoli Üniversitesi’nin de bu şehirde olması turist çekmesinin yanı sıra öğrenci de çekiyor olmasına olanak sağlıyor. Libya’nın iç karışıklıkları sebebiyle oraya gitmek istemeyenler çok olmasına rağmen artık duruldu Libya ve Trablus yeniden Libya’nın gözde şehri oldu. Muaammer Kaddafi’nin de eski aile korusunu içinde barındıran Bab el-Aziziye kışlası bu şehirde bulunuyor. Kaddafi ülkeyi bu kışlada yönetiyor ve idare ediyordu. Tarihine bakacak olursak Tripoli Fenikeliler tarafından M.Ö 7. Yüzyılda kurulan bir şehir. Fenikeliler o zaman şehre Oea adını vermişler. Bu yüzden şehrin köklü ve geniş bir tarihi var ve aynı zamanda çok ciddi arkeolojik kazılara ev sahipliği yapıyor. Orta doğuda rastlanılan muhteşem tarih bu şehirde de kendini gösteriyor. Sizin de bu tarihi detaylara ilginiz varsa mutlaka gezip görmeniz gereken bir şehir olduğunu düşünüyoruz. Tripoli kelime anlamı itibariyle shabiyah yani siyasi anlamda üst düzey bölünme anlamına geliyor. Denize girilebilen plajları, taş evleri, deniz kenarlarında kurulmuş sarayları, taştan yapılma mağara evleri, surları ve taş geçit kapılarıyla kendinizi adeta tarihin tozlu sayfalarında bulmanıza imkân tanıyor.

En İyi Zaman

Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehirde yazları çok sıcak ve kurak geçiyor. Kış mevsimi ise soğuk değil, gün boyunca ılık, gece serin tipik bir Akdeniz iklimi hakim şehre. Yazın ise boğucu bir sıcak var. 27-30 derece civarı sıcaklıklar nemle birleşince dayanılmaz olabiliyor. Yaz aylarında sıcaklığın yüksek olmasından dolayı geziler genelde kış aylarında oluyor. Ocak ve şubat aylarında 16-20 derece arası bir hava sıcaklığı oluyor Trablus’ta. Ekim’den Kasım sonuna kadar ve Nisan’dan Mayıs ayına kadar 20-25 derecelerde olan hava sıcaklıkları ile daha orta seviyede bir sıcaklıkla şehri ziyaret etmelisiniz.

Ulaşım

Ülkemizden Trablus’a direk uçuşlar mevcut. Yaklaşık 2 saat 50 dakika bir yolculukla gidilebiliyor. Ayrıca bilindiği üzere Akdeniz kıyılarından gemi ile yolculuk yapmak isterseniz bu da mümkün. Yok, ben özel aracımla gitmek istiyorum derseniz 30 saat kadar yol almanız gerekir. Bu yüzden hem ekonomik olarak hem mantıken uçakla seyahat etmek en doğrusu olacaktır. İstanbul’dan direk uçabilir, başka şehirlerden gidiyorsanız Ankara veya İstanbul aktarmalı uçuşlar yapabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile de dilediğiniz her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Trablus’da ulaşım trafik yönünden oldukça rahattır.

Alışveriş

En önemli alışveriş noktası eski kent merkezi (medina) içerisinde yer alıyor. Souk al-Attara alışveriş bölgesinde geleneksel takılar, yöreye özgü elbiseler ve dokuma halıları bulabilirsiniz. Geleneksel olan takılarını beğenerek alacağınızı umuyoruz. Özenle el emeği işçiliği olan bu takılar Trablus gezinizden size kalacak değerli bir anı olacaktır. Talep gören ürünleri ise deri mamulü olan ürünler, geleneksel ipekliler, altından yapılma şaşalı takılar, el dokuması halı ve kilimlerdir. Bu geleneksel eşyaları görmek bile sanatın bu şehirde nasıl zaman gibi akıp gittiğine şahit olmanıza yeter.

Yeme İçme

Couscousi yöresel olarak iyi bilinen en önemli yemeğidir Trablus’un. Kuzu etinin buğday ve irmik ile servis edilerek, aynı zamanda sebze ve baharatları da içinde barındıran güzel bir yemek. Diğer bir yöresel yemek ise “bazen”. Sıcak sos ile servis edilen yemek daha çok öğle saatlerinde tüketiliyor. Ülke sınırları içerisinde alkol kesinlikle yasak olduğundan naneli kırmızı ve yeşil çayların tüketimi ulusal içecekler olarak biliniyor. Genelde şekeri içinde olarak ve minik bardaklarda şerbetvari bir sunumla gelecektir. Özellikle akşam yemeklerinden sonra midede oluşacak rahatsızlıklar için önceden tedbir amacıyla nane ilave edilerek sunum yapılır. Trablus aynı zamanda Avrupa’dan Çin’e kadar geniş bir mutfak kültürüne sahiptir. Yani aç kalmak mümkün değil.

Konaklama

Çok fazla otel seçeneğine sahip olan şehirde en ilginç oteller Abboud Tohme Building 154, Palma Beach Resort, Chateau Des Oliviers Boutique Hotel’dir. Şehir merkezine yakın kalmak ama aynı zamanda ekonomik bir tercih yapmak için Beit El Nessim, Lamunia Hotel gibi seçenekleriniz var. Bunlarda pahalı, daha ekonomik arıyorum derseniz, dünya çapında otel arama motorlarından anlık fiyatları görüntüleyebilirsiniz. Ama bu şaşalı şehirde küçük otelleri değil, daha büyük ve görkemli otelleri görmenizi ve bu otellerde konaklamanızı öneriyoruz. Trablus’da hem ruhunuza uygun hem de kesenize uygun pek çok otel bulabilir ve gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Ülkede alkol ve uyuşturucu kullanımı kesinlikle yasaktır. Kullananları darağacına kadar götürebilir, bu yüzden ülkede bu tür bağımlılık yaratan maddeleri kullanamazsınız. 1696 yılından itibaren gece hayatı tamamen biten ülkede en popüler eğlence mekanları Osmanlı Kulesi içinde yer alan kafelerden ibaret diyebiliriz. Yeşil meydandaki kafeleri de bunların arasına dahil edebilirsiniz. Alkolsüz içecekler ve nargileleri tadımlayacabileceğiniz bu mekanlarda da öyle sazlı sözlü bir eğlence söz konusu olmuyor. Eğer Trablus’ta konaklayacaksanız veya tatil amaçlı gidiyorsanız kendinizi daha sakin ve kafa dinlemelik bir tatile adapte etmeniz gerekiyor.

Trablus gezisi mi planlıyorsun?

Trablus hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Trablus gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Trablus gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.