Küba’da cennetin adı olarak anılıyor Trinidad.

Küba’da cennetin adı olarak anılıyor Trinidad. Şehrin isminin ilginç bir tarihi var. Colomb, yeni bir yer keşfettiğinde şehrin adına, baba, oğul ve kutsal ruh isimlerini vereceğini söylemiş. Cristof Colomb’un okyanusu geçip çıktığı ilk kara parçası da Trinidad olmuş. Kelime anlamı İspanyolca üçleme anlamına geliyor. İlginç bir tesadüf sonucu ismi koyulmuş harika bir yer Trinidad. Rengârenk evleri güler yüzlü halkı ile küçük ama çok hoş bir Küba şehri. Çok az teknolojik aletin varlığı nedeniyle kendinizi bir anda başka bir çağda yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Trinidad gezilecek yerler, Plaza Mayor, Ancon Beach, Salto del Caburní, Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad, Valle de los Ingenios ve Romance Museum şehirde gezeceğiniz güzel yerlerin arasında sayabiliriz. Şehir içi ulaşımı genellikle eski Amerikan arabalarıyla yapılıyor. Ancak Arnavut kaldırımları olarak adlandırdığımız dar sokakları ile araçla pek gezme şansınız yok. Ama küçük bir şehir olması nedeniyle yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak şehir turu atabilirsiniz. Ancon Beach, Küba’da denize girilebilecek belki de dünyada ki sayılı plajlardan birisi. Trinidad’da gezilecek yerler bunlarla da sınırlı değil. Şehrin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olduğunu ekleyelim. Tertemiz bir gökyüzü, tarihi ve doğa içindeki şehirde harika zamanlar geçirebilirsiniz. Şehri gezerken her evden müzik sesi kulağınıza kadar gelecektir. Şimdi Trinidad şehrini daha yakından tanıyalım.

En İyi Zaman

Tropikal bir iklime sahip Trinidad’da en iyi zaman yaz ayları diyebiliriz. Bu aylarda ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü kış aylarında büyük kasırgalar şehre uğrayabilir. Ama ben bir doğa tutkunuyum derseniz Ağustos ve Ekim ayları arasında şehri ziyaret etmeniz de bir sakınca yoktur. Onun haricin de Ekim ve Mayıs aylarında şehri ziyaret etmeniz daha iyi olacaktır. Genel sıcaklık ortalaması 30-35 derece civarındadır. Kış aylarında nadir de olsa sıcaklıklar 20 derecenin altına düşebiliyor. İkliminin verdiği etki nedeniyle tropikal yağmurlarla karşılaşma olasılığınız yüksek, yanınıza şemsiyenizi almanızı tavsiye ederiz.

Ulaşım

Şehirde uluslararası bir havalimanı yoktur. Bu nedenle şehre ulaşımı Havana üzerinden yapabilirsiniz. 14 saatlik bir uçak yolculuğunun ardından 3-4 saat arasında süren otobüs ya da tren yolculuğu ile şehre kolayca ulaşabilirsiniz. Yorucu bir yolculuk olmasına rağmen buna değecektir. Şehir içi ulaşımı 1960’lardan kalma antika diyebileceğiniz bakımlı Amerikan arabaları ile yapılıyor. Ancak şehirde birçok yer Arnavut kaldırımı ile döşeli olduğundan bu tercih pek rahat olmayacaktır. Onun yerine bisiklet kiralayabilir ya da zaten küçük bir şehir olan Trinidad’da ulaşım konusunda yürüyerek de gezebilirsiniz.

Alışveriş

Küba’nın birçok yerinde olduğu gibi Trinidad’dan alabileceğiniz hediyelik eşyaların başında Che Posteri olan t-shirtler, Küba purosu ve el yapımı Küba Rom’u geliyor. Birçok hediyelik eşya satan dükkân bulabileceksiniz. Ayrıca halk arasında dolaşırken el işi yapıp bunları size satmak isteyen birçok kişi ile karşılaşacaksınız. Yudit Vidal Faife uğrayabileceğiniz hediyelik eşyalar satan dükkânlardan birisidir. Şehrin yapısı gereği ünlü markaların dükkânlarını ne yazık ki burada bulamazsınız. Daha çok yerel hediyeler alabilir ve sevdiklerinize unutamayacakları hediyeler götürebilirsiniz. Ayrıca yöresel kıyafetler giydirilerek yapılan biblolardan almanızı tavsiye ederiz.

Yeme İçme

Turistik merkez olmasından dolayı, Trinadad’da ne yenir derdine düşmenize gerek yok. İsterseniz Karayip kültüründen yemeklerin tadına bakabilir, isterseniz dünya mutfağından yemekler ile karnınızı doyurabilirsiniz. Paladar Sol y Son şehirde yemek yiyebileceğiniz mekânlardan birisi. Mekân’da tercih edebileceğiniz en farklı ve güzel yemek olarak Ballı Cachaça’ları tavsiye ederiz. Paladar Estela, şehirde gidebileceğiniz başka bir popüler yemek mekânıdır. Lokantanın menüsü basitçe hazırlanan ve sunulan Küba mutfağından oluşuyor. Burada muz’un püre haline getirilmesi ve kızartılmasıyla hazırlanan Tostones’lerin tadına mutlaka bakmalısınız.

Konaklama

Şehirde konaklamak için birçok seçenek mevcuttur. Verdikleri hizmete kalitesine ve şehre yakınlığı, uzaklığına göre fiyatları değişen oteller mevcuttur. Otellerin fiyat aralığı gecelik olarak 60 TL ile 600 TL arasında değişebiliyor. Tabi bu sizin yapacağınız tercihe göre farklılık gösterecektir. Ayrıca daha uygun fiyatlara pansiyonlarda var. Pansiyonlar da yerel halk tarafından evlerde ağırlanıyorsunuz. Otel fiyatlarına göre fiyatları daha uygun, en pahalı pansiyonun gecelik fiyatı 200 TL civarındadır. Size tavsiyemiz pansiyonları tercih etmeniz, bu sayede yerel halkı daha yakından tanıyabilir, Küba ev yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Dans ve Müzik. Küba topraklarına hâkim olduğu gibi etkisini Trinidad’da da gösteriyor. Eğlence konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyeceksiniz. Gündüz yapacağınız harika gezilerden sonra dans kulüpleri ve barlarda eğlenebileceksiniz. Zaten gün boyu gittiğiniz her yerden müziğin sesi kulağınıza gelecektir. Gidebileceğiniz en iyi mekânlar arasında Casa de la Música, gidebileceğiniz en kaliteli eğlence mekânıdır. Mekân sayesinde müziğin akışına kendinizi bırakacak ve doyasıya eğlenebileceksiniz. Disco Ayala, Casa de la Trova ve Bar Floridita Trinidad gidebileceğiniz eğlence mekânlarından birkaçıdır. Müzik ve eğlence Küba yaşam tarzının bir parçası olduğu için sizde doğal bir şekilde bu akışın içine kendinizi kaptıracaksınız.

Trinidad gezisi mi planlıyorsun?

Trinidad hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Trinidad gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Trinidad gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.