Tunus şehri ülkenin başkenti ve ülkeyle aynı adı taşıyan en büyük ve en modern şehridir.

Tunus şehri ülkenin başkenti ve ülkeyle aynı adı taşıyan en büyük ve en modern şehridir. Otelleri ve restoranları ile oldukça modern ve büyük çaplı seçimleri sunmaktadır. Turizm açısından en önemli merkezidir ülkenin. Roma dönemine kadar uzanan tarihi ve eski yerleşim yerleri oldukça gezilecek ve görülecek yer alternatifini barındıran şehir için yine birçok kültürel mekan alternatifi vardır. En bilineni Bardo Müzesi ki bu müze dünyadaki Roma Dönemi mozaik koleksiyonu bakımından en zengin birikime sahiptir. Bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz. Tunus’a gittiğinizde Bardo Müzesi haricinde görülmesi gereken en önemli yapılardan biri camilerin en önemlisi 9. yüzyıldan kalma Büyük Ez-Zitouna Camii ve çevresidir. Fransız kültürü, geçmişteki Osmanlı etkisi, Akdeniz ülkesi ve çöl ülkesi olmanın tüm avantajlarını kullanan Tunus ve başkenti Tunus şehri 10 milyon civarındaki ülke nüfusunun çoğunu barındırır. Arapça ve Fransızca konuşulan ülkedeki Fransız etkisi Tunus gezilecek yerler üzerinde de kendisini hissettirmektedir. Başkent ve metropol havasının tüm gereklerini Fransız kültürü eşliğinde de yansıtan bir şehirdir. Akdeniz şehri Tunus kıyı yerleşimi, liman vb. önemli konumlarıyla büyük önemde bir şehirdir. Kırsal kesimi ile cazibe merkezini ayıran doğal yapılar, sahil şeridi deniz turizmi bakımından ve Akdeniz’in güzelliğini yaşama açısından kesinlikle görmeniz gereken değerde güzelliklerdir.

En İyi Zaman

Tunus şehri size birçok alternatifi bir arada sunabilecek bir şehirdir. Ancak unutulmaması gereken nokta yine sıcaklık konusudur ki bu ve benzeri tüm şehirlerde haziran ayından itibaren gündüzleri sizi oldukça zora sokacak sıcaklık değerleri ile karşılaşırsınız. Tunus şehrine ne zaman gidelim sorusunun en optimum yanıtı Mart ayından itibaren başlayıp, Mayıs ayının sonuna dek süren dönem olacaktır. Tunus deniz için mayıs sonunda daha ideal olacaksa da, yazın ilk ayını dikkatli olmanız şartıyla değerlendirilebilirsiniz. En önemli nokta, sıcak dönemde gittiyseniz hayatın akşam saatlerinde başladığını unutmamanız olacak.

Ulaşım

Tunus’a ulaşım için Tunus Air ve THY ile direkt uçuş imkanı mümkün. Bunlardan zaman ve fiyat bakımından uygun olanı seçip biletinizi önceden alınız. Üç saatlik bir uçuştan sonra Tunus şehrine varmış olacaksınız. Avrupa bağlantılı havayolları alternatiflerini de değerlendiriniz. Ayrıca geniş bir seyahat planı yapacaksanız Akdeniz çıkışlı gemi alternatifleri de mevcut. Tunus’a geldiğinizde ise taksi ve otobüsler en büyük alternatifinizdir. Tramvayın da mevcut olduğu şehirde SNT adlı şehir içi otobüs işletmesi size birçok noktaya en uygun ulaşımı imkanını sağlar. Arapça bilmiyorsanız bir otobüs haritası edinin.

Alışveriş

Tunus şehri diğer benzer birçok şehir gibi kendine ait bir eski kent konseptini yani bir Medina bölgesini içerir. Eski yerleşim yeri, surları veya kalan yapıları ile kendi belli eden Medina, tabi en önemli aşlıveriş imkanlarını sağlayan çarşılarla doludur. Alışveriş için Medina çarşılarına uğrayın. Diğer seçenekleriniz ise Zeytouna Camii çevresi ve Zeytouna caddesi olsun. Burada da birçok dükkan alışverişleriniz için ideal seçenekler ile dolu. Yaseminli Parfüm ülkenin milli kokusudur. Almadan dönmeyin listesine Tunus’a özel hurmalar, Alloucha yani capcanlı renkleriyle halılar ekleyebilirsiniz.

Yeme İçme

Tunus şehrinin de kendine özgü, ülkeye özgü lezzetleri mevcut. Bu şehir, diğerlerinden farklı olarak elit olduğundan Fransız etkisi belirgindir. Bu nedenle hiç çekinmeden kafe, restoran ve cadde üzeri mekanları arasında tercihinizi yapın. Balık başta olmak üzere pek çok tanıdık lezzet, Fransız esintili mekanlar sizlerin tercihlerini epey zorlayacaktır. Türk mutfağı ile benzeşen Tunus şehri lezzetleri için, otelinizin restoranı veya şehir merkezi alternatifleri işinizi kolaylaştıracaktır. Kuskus, lablabi, felfel, machi gibi etli yemekleri deneyebilirsiniz ama acıya, baharatlar konusuna dikkat edin! İçecek, tabi ki naneli çay.

Konaklama

Tunus konaklama alternatifleri sizi hiç zorlamayacaktır. Lüks otellerden pansiyonlara kadar geniş bir yelpazede tercihlerinizi yapabilecek olmanız bile, Tunus seyahati için bir nedendir. Tunus şehrinde eski yerleşim bölgesi Medina’nın lüks otelleri, Sidi ben Arous’un uygun seçenekleri, yeni yerleşim bölgesi Ville Nouvelle apartları arasından size en uygun olan bir konaklama mekanı seçiniz. Buralar size rahatlıkla şehri gezmenize olanak tanıyacak noktalardır. Diğer bir alternatif, tabi ki Bedevi çadırlarıdır. Unutulmaz bir deneyim olabilecek bu konsepti de maceracı ruhunuzu zorlayarak denemelisiniz. Tunus lüks, hesaplı veya egzotik stil konaklama alternatifleriyle görülmesi gereken bir şehir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Tunus gece hayatı oldukça sınırlı imkanlar sunar. Ülkenin dini yapısı ve kurallar bunu zorlasa da, yine de Habib Bourgiba Caddesi -ki şehrin en önemli çekim merkezidir- kafeleri sizler için alternatif olacaktır. Ancak alkollü içki servisi olmadığını dikkate almalısınız. Sidi Bou Said ise özellikle yaz aylarında nargile kafeleri konusunda ciddi bir yoğunluğa sahiptir. Çay ve benzeri içeceklerin servis edildiği mekanları ise şehrin birçok benzer noktasında olduğu gibi malouf müziği ezgileri ile bezenmiştir. Tunus şehrinin kendine özgü geceleri, sizleri bekliyor.

Tunus gezisi mi planlıyorsun?

Tunus hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Tunus gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Tunus gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.