Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Ülkemiz her konseptte tatil için uygun seçenekler sunuyor. Bu konseptlerin başında da kayak tatili geliyor. Dünyaca ünlü kayak merkezlerine sahip olan Türkiye’ye her yıl Aralık başından Mart sonuna kadar kayak için tüm dünyadan ziyaretçiler geliyor. Yaşadıkları şehirde karın tadını çıkaramayan yerli turistler de karın keyfini sürmek için kayak otelleri arayışına giriyor. Türkiye’de seyahat denince akla ilk gelen sitelerden olan Enuygun, sitesindeki kayak otelleri popülerliğine göre Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerini sıraladı.

Türkiye’de Kayak Merkezleri

Uludağ, Bursa

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa
Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Türkiye ve kayak denilince ilk akla gelen yer Uludağ. Bursa şehir merkezine sadece 35 kilometrelik bir mesafede konumlanan Uludağ, Türkiye’nin ilk ve en büyük kayak merkezine de ev sahipliği yapıyor. I. ve II. Gelişim Bölgesi olarak ayrılan Uludağ’da 31 tane pist ve 30’dan fazla kayak oteli bulunuyor. Kayak ve snowboard dışında helikopterli kayak ve kar motosikleti gibi kış aktivitelerinin de yapıldığı Uludağ, kayak severlerin olduğu kadar kayak sevmeyenleri de cezbediyor. Dağın beyazlığı içinde mangal yapmak amacıyla Uludağ’a gidenler de oluyor.

Palandöken, Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum
Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

-40 dereceye kadar düşen soğuğu gören Erzurum’un şehir merkezine sadece 15 dakikalık bir uzaklıkta olan Palandöken, Türkiye’de kayak için ikinci adres. Palandöken’in kayak merkezi Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahiptir. Bu nedenle de hem yerli hem de yabancı turistler arasında oldukça popüler. 2011’de Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yaptıktan sonra Palandöken’in adı çok daha sık duyulur oldu. Ayrıca Palandöken’de gece saatlerinde kayak da yapabilirsiniz. Bazı kayak otelleri pistlerini konukları için aydınlatıyorlar.

Erciyes, Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri
Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri

Türkiye’nin en yüksek dağları arasında 5. sırada olan Erciyes, her mevsim kalıcı kara sahip. Bu yüzden de Türkiye’deki en iyi kar kalitesi olan kayak merkezlerinden biri. Şehir merkezine 25 kilometre uzak olan Erciyes’te 34 pist var ve çok fazla sayıda kişiyi aynı anda taşıyabilen telesiyej ve teleskileriyle meşhur. Kayak merkezinin profesyonelliği, merkezin çevresindeki kayak otelleri için hizmet kalitesine de yansımış durumda.

Sarıkamış, Kars

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars
Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Sarıkamış’ın karı, Alpler’de bulunan karın aynısı. Alpler’in meşhur “Kristal Kar” adı verilen kar tipi bizim ülkemizde de Sarıkamış’ta bulunuyor. Bu nedenle de dünyanın birçok yerinden profesyonel kayakçılar Sarıkamış’ı tercih ediyor. 25 kilometre uzunlukta 5 etaplı piste sahip olan Sarıkamış’ın pistlerinin rakımı da oldukça yüksek. Çam ormanlarının arasından kayabileceğiniz Sarıkamış’ta Aralık ayının başından Mart’ın sonuna kadar kayabiliyorsunuz. Böyle nadir bir kar kalitesine sahip olsa da kayak merkezinin ücretleri gayet makul. Özellikle Uludağ’a kıyasla hem daha iyi bir kalitede kayabilir hem de ucuza kayak tatili yapmış olursunuz.

Kartalkaya, Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu
Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu

İstanbul’a ve Ankara’ya yakın olduğu için bu iki büyükşehirde yaşayanların kışın güzel bir kayak tatili geldiği ilk yer Kartalkaya oluyor. İstanbul’dan 3 saat, Ankara’dan ise 2 saat süren bir araba yolculuğu sonunda Kartalkaya’ya ulaşabilirsiniz. Bolu şehir merkezine de 40 kilometre uzaklıkta olan kayak merkezinin 25 pisti var. 8 teleski, 6 telesiyej, 2 babylift ve 8 skilift ile pistleri kullanabiliyorsunuz. Kayak malzemelerinizi yanınıza almadıysanız ya da ilk defa kayak yapacaksanız, Kartalkaya’daki kayak otelleri ekipman kiralama fırsatı sunuyorlar. Otelinizi buna göre seçebilirsiniz.

Zigana, Gümüşhane

Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane
Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane

Gümüşhane’ye 40 kilometre, Trabzon Havalimanı’na 60 kilometre uzaklıkta olan Zigana Kayak Merkezi, 2 adet piste sahip. Biri 1900 metre, diğeri 2500 metre yükseklikte olan pistlerde 1 tane teleski ve 1 tane de babylift var. Orta zorluktaki pistlerde kayak sezonu Ocak sonundan Mart sonuna kadar devam ediyor. Burada yaz mevsiminde çim kayağı da yapılıyor. Pistleri ormanların içinde olan kayak merkezinde bir tane kayak oteli bulunuyor.

Davraz, Isparta

Davraz Kayak Merkezi, Isparta
Davraz Kayak Merkezi, Isparta

Akdeniz Bölgesi’nin en popüler kayak destinasyonu olan Davraz, farklı seviyelerde kayak severler için 13 ayrı piste sahip. Özellikle amatörler ve çocuklar için uygun pistleri bulunan kayak merkezinde kayak yaparken Eğirdir Gölü’nün manzarasını da izleyebiliyorsunuz. Buradaki kayak merkezi uygun fiyatlı olduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Burada bulunan kayak oteli, amatörler için kayak ve snowboard dersleri imkânı da sunuyor.

Saklıkent, Antalya

Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya
Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya

Akdeniz Bölgesi’ndeki bir diğer kayak merkezi ise Saklıkent. Antalya şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta olan kayak merkezine ücretli servislerle çıkabilir, şehir içi turlara katılabilirsiniz. 4 adet kayak pistine sahip olan kayak merkezi, amatörler ve profesyoneller için uygun. Saklıkent’te 1 teleski, 1 babylift ve 1 tane kayak oteli bulunuyor.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.