Türkiye'nin İslami Tatil Yerleri

Turizm sektöründe son birkaç yıldır İslami Tatil kavramını sıklıkla duyar olduk. Kimileri İslami tatil, kimileri muhafazakar tatil, kimileri de helal tatil diyor bu kavrama. Muhteva ettiği şey bakımından hepsi aynı şeyi karşılıyor aslında. Türkiye’deki ya da yurtdışındaki muhafazakar aileler için güzel bir alternatif aslında İslami tatil yerleri. Son yıllarda da ülkemizde sayılarının bir hayli artması bu kesimi mutlu etmekte. Peki İslami tatil ile diğerlerinin farkı ne? Gelin önce bunu açıklayalım sonra, Türkiye’nin En İyi 5 İslami Tatil Yerleri listemizi paylaşalım.

Yiyecek – İçecek

Elbette sizin de tahmin edeceğiniz üzere, İslami tatil yerlerinde ya da İslami tatil otellerinde alkol satışı ya da alkol servisi yapılmıyor. Muhafazakar kesimin en hassas olduğu noktalardan biri bu çünkü. Diğer hassas olunan konu ise helal gıda. İslami tatil yerleri helal gıda servis etme konusunda müşterilerine %100’lük bir garanti veriyor. Etler İslami usullere göre kesiliyor, İslam dinine aykırı hiçbir malzeme kullanılmıyor.

İbadet Yerleri

Aslında, İslami olsun olmasın tüm büyük oteller, bir ibadet alanı bulundurmak zorunda. Fakat İslami tatil otelleri ya da İslami tatil köyleri size daha geniş bir ibadet alanı sunuyor. Hem de daha düzenli oluyor. Odalarda kıbleyi gösteren işaretler görmeniz de gayet mümkün.

Kadın – Erkek Aktiviteleri

Bir diğer önemli husus ise kadınların ve erkeklerin ayrı şekilde eğlenmeleri hususu. Kadınların ve erkeklerin girdiği koy ya da deniz aynı olsa da plajlar ya da havuzlar haremlik – selamlık olacak şekilde bir paravan yardımıyla ayrılıyor. Bu da hem erkeklere hem de kadınlara daha rahat bir ortam sağlıyor, gözlerden uzak bir tatil yapma imkanı veriyor.

Bu arada “Muhafazakar Aileler İçin Tatil Önerileri” adlı yazımıza da mutlaka göz atın.

İslami Tatil Yerleri

İlki 1995 yılında açılan İslami Otellerin sayısı gün geçtikçe hızla artmakta. Şu an Türkiye’de 75 adet İslami tatil oteli mevcut. Bu da islami tatil yerleri sayısının oldukça fazla olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin dört bir yanından en güzel İslami tatil yerleri ise şöyle:

Yalova

Özellikle termal oteller ile dikkat çeken Yalova, deniz turizmine alternatif arayanlar için ideal. Termal otel ve İslami otel konseptlerinin birleştirildiği 9 adet otel bulunuyor Yalova’da ve en çok islami otelin bulunduğu şehir listesinde başı çekiyor.

Antalya

Tatil denince Antalya’yı saymazsak olmaz. Antalya Türkiye’deki tatil anlayışının başkenti desek yeridir. Bu sebeple her konseptte, her zevkte otel bulmak mümkün hale geliyor. Antalya’da 9 adet İslami otele ev sahipliği yapıyor ve listenin başında o da var. Denizin, kumun ve güneşin tadını İslam anlayışınıza göre çıkarmak için ideal bir yer.

Çeşme

Ege’nin incisi Çeşme’de son yıllarda İslami tatil yerleri sayısında ciddi bir artış oldu. Muhafazakar kesimin Çesme’yi çok sevmesi ve Çeşme’nin baş döndürücü güzelliği bundaki en önemli etken elbette. Yazın gözlerden uzak, kapalı ve rahat bir tatil yapmak istiyorsanız Çeşme’yi mutlaka göz önünde bulundurun.

Nevşehir

Herkes deniz, kum ve güneşten keyif alacak değil. Eğer siz de onlardansanız Nevşehir’de de birçok İslami tatil alternatifiniz mevcut. Göreme Vadisi’ni gezip Kapadokya’nın tadını buradaki otellerde çıkarabilirsiniz.

Bodrum

Bodrum da İslami tatil otellerinin bolca bulunduğu yerlerden biri. Dünyaca ünlü plajları ve otelleri ile Bodrum, muhafazakar kesime de rahat bir tatil imkanı sunuyor. Bodrum’da bulunan 4 tane İslami tatil oteli ile şahane bir tatil yapabilirsiniz.

Bu liste Türkiye’nin En İyi 5 İslami Tatil Yerleri listesi idi. Fakat, İzmit’te, Sakarya’da, Afyon’da Çanakkale’de, İstanbul’da ve daha onlarca şehirde, İslami tatil otelleri ya da İslami tatil köyleri mevcut. Sadece siz nereye gitmek istediğinize karar verin ve ailenizle muhteşem bir tatil yaşayın.

Değerlendirme Yazısı
Türkiye'nin En İyi 5 İslami Tatil Yeri
Merhaba! Ben Fatih Kibar. Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu! Şimdiye kadar 14 ülke ve 100'den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak en sevdiğim şeyler arasındadır. Hadigez.com'da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve seni de bu harika dünyayı keşfedebilmen için ilham vermeye çalışıyorum. Tüm seyahat notlarımı burada blogumda, Instagram'da fotoğraflarda ve videolarımla YouTube kanalımda paylaşıyorum. Yolculuğuma ortak olun. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı kaçırmayın!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.