Ucuz uçak bileti nasıl alınır hakkın detaylı bilgiler.

Son yıllarda ülkemizde artan seyahat kültürü ve turizmde yaşanan olumlu gelişmeler beraberinde farklı tatil düşüncelerini doğurmuştur seyahat edenlerde. Yaz tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı farklı destinasyonlara ucuz bilet tercihi artık talep edilmekte. Bu nedenle mesafeyi en kısa zaman dilimine indiren havayolu ulaşımı tercih edilmektedir. Zira tüm ulaşım ağı arasında yapılan araştırmalar sonucu elde edilen güvenlik ve hatta hız açısından uzak mesafeleri yakın bir zaman diliminde yol alan havayolu tercih edilmektedir. Ülkemizde açıklanan havayolu uçuş verilerine bakıldığında son yıllarda uçak ile ulaşım ağını tercih eden kişilerin sayısı artış göstermektedir. Her geçen gün artan havayolu firmaları neticesinde uygun fiyatlara uçak bileti bulmak artık mümkün olabilmekte. Peki, bu biletler nasıl bulunur ve ucuz uçak bileti nasıl alınır? Gelin birlikte göz atalım…

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Seçeneklerin artması seyahat edenler için ucuz uçak bileti bulma imkanını beraberinde getiriyor. Hal böyle iken uygun fiyatlı uçak bileti almak için birçok İnternet sitesinde tercihlere göre arama yapılabilmekte. Elbette uçak biletinizi almadan önce bazı kişisel tercihler göz önünde bulundurularak uçuş yapacağınız noktaya olan bilet aramalarınızı daraltır ve böylelikle en doğru sonucu almış olursunuz.

Seyahat ya da tatil planlarımız esnasında bizleri en çok yoranda uygun fiyata uçak bileti aramaktır. İnternet siteleri ve acenteler arasında farklı fiyatlar ile karşılaşıyor buda tatil öncesi biraz keyif kaçırıyor. Bu doğrultuda ucuz uçak bileti aramanın bazı püf noktaları olduğunu belirtmek gerekir.

Daha Fazla Okuyun: Ucuz Uçak Bileti İle Seyahatin Artıları

Ucuz Uçak Bileti Ararken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Seyahat planınızı mümkün olduğunca geniş bir zaman zarfına yayın. Uçuş gününe en az 30 ila 50 gün arasında değişen zaman diliminde bilet aramalarınızı yapmanız size uygun fiyatlara uçak bileti bulmanız doğrultusunda doğru bir seçenek olacaktır.
 • Senelik izinlerde ya da iş seyahatlerinde sıkça rastlanılan bir durum. Hafta içi uçmak… Çarşamba ve Perşembe günü gerçekleşen uçuşlar hafta sonu uçuşlarına göre daha ucuz olmaktadır.
 • Esnek tarihli seyahat planınız varsa ucuz fiyata bilet bulmanız mümkün olacaktır.
 • Seyahatinizde Gidiş – Geliş uçuş tarihleriniz belli ise uygun fiyatlı uçak bileti bulma şansınız yüksektir.
 • Direk uçuşlar aktarmalı uçuşlara göre daha ucuz olmaktadır. İnternet bilet arama sitelerinde birkaç siteye bağlı kalmaksızın birçok sitede araştırma yaptığınız takdirde gideceğiniz yöne direk uçuş bulma ihtimaliniz bulunmaktadır.
 • Havayolu firmalarının siteleri ya da uçak bileti satan İnternet sitelerinin e-bültenlerine kayıt olunuz. Birçok firma belli tarihler arasında kampanyalı bilet sunmaktadır. Bu bilgilerin sıcağı sıcağına e-posta adresinize gelmesi esnek olan seyahat planınızı şekillendirecektir.

Peki İnternetten Nasıl Ucuz Uçak Bileti Arayacağız?

Birçok havayolu firması arasında gideceğiniz destinasyona göre arama yapan siteler bulunmaktadır. Öncelikle bu aşamayı alışkanlık haline getirmeli ve bu tarz siteleri her zaman bir yere kayıt etmeliyiz. Uçak bileti arama/karşılaştırma sitelerinde belirlemiş olduğunuz tarih aralığında ve uçuş yapacağınız yere göre aramanızı yapabilir direkt ve aktarmalı uçuşlara bakabilirsiniz. Kullanıcıya en ucuz uçak bileti sonuçlarını getiren bu sitelerden uygun fiyatlara biletinizi almanız mümkündür.

Daha Fazla Okuyun: Online Uçak Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yukarıda yer alan 6. Maddede de yazıldığı üzere havayolu firmaları ya da Uçak bileti satan web sitelerinin e-bültenlerine kayıt olup kampanyalı fiyatlara bilet bulabilirsiniz. Zira bazı havayolu firmaları şehirlere özel fırsatlar sunmaktadır. Gezmeyi seviyor ve destinasyon tercihiniz ucuz fiyatlı uçak biletine endeksli ise e-bültenlere kayıt yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Bayram, yılbaşı vb. özel günlerde uçuş planlıyorsanız seyahatinize yaklaşık 2 ay kala biletinizi almanız size uygun fiyatlı uçak bileti fırsatı yaratacaktır. Bilet almayı son ana bırakmak özellikle fazla rağbet gören destinasyonlara yönelik bilet bulmak pek bir sıkıntılı olmaktadır.

Seyahatinizi ekonomik bir fiyata gerçekleştirmek için iyi bir plan yapıp, gerekli tüm araştırmaları yaparak, biletinizi haftalar, hatta aylar öncesinden almanız ucuz uçak bileti almanız açısından her zaman iyi olacaktır. Ucuz uçak bileti nasıl alınır konusuna bilgimiz dahilinde değinmeye çalıştık. Peki, siz ucuz uçak bileti nasıl buluyorsunuz? Varsa paylaşmak istediğiniz taktikler konuya yorum yazabilirsiniz.

İyi uçuşlar!

Değerlendirme Yazısı
Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?
Merhaba! Ben Fatih Kibar. Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu! Şimdiye kadar 14 ülke ve 100'den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak en sevdiğim şeyler arasındadır. Hadigez.com'da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve seni de bu harika dünyayı keşfedebilmen için ilham vermeye çalışıyorum. Tüm seyahat notlarımı burada blogumda, Instagram'da fotoğraflarda ve videolarımla YouTube kanalımda paylaşıyorum. Yolculuğuma ortak olun. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı kaçırmayın!

2 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba,

   Türk vatandaşı mısınız? Eğer öyleyse umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri e-vize veya Tiflis üzerinden Ermenistan sınırında kapıda vize alabiliyorlar. Eğer yeşil pasaport sahibiyseniz ikinci bir pasaport (bordo) çıkarıp aynı yolu izleyebilirsiniz. Soyadınız dikkatimi çekince diğer Türk devleti vatandaşı olacağınızı tahmin ettim. Eğer öyleyse ülkenizin Ermenistan ile olan vize rejimini kontrol ederek gerekli aşamaları yerine getirebilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.