Urla İskele Sahili

Haziran ayının gelmesi ve okulların tatil olması nedeniyle bir çoğumuz tatil planları yapmaya başladı bile. Yolu Ege’ye düşenler, düşecek olanlar veya Ege’de yaşayanların görmekten keyif alacağı bir bölgeye, geçen hafta sonu yolum düştü.

Urla İskele, İzmir

Urla’yı görmekten mutlu oldum. Gördüklerimi sizinle paylaşmak istedim. Darısı sizin başınıza.

Urla, İzmir

Urla, İzmir’e 35 km mesafede şirin bir ilçe. İzmir–Çeşme otobanıyla ulaşımı çok kolay. İlçe merkezinin denizden yüksekliği 65 metre. Arazi dağlık ve tepelik. Dağlar ormanla kaplı. İlçe merkezi denize 5 km mesafede. Urla’nın 40 km’lik sahil şeridi boyunca birçok kamu kuruluşlarına ait kamp ve özel tesisleri var. Ayrıca bölgede çok sayıda yazlık konut ve site var. Ayrıca Urla, Yunan Filozof Anaksagorsa’nın doğum yeri. Filozofa göre evrendeki her şey sonsuz sayıdaki küçük tohumdan meydana gelir. Değişim denen şey bu sonsuz sayıdaki tohumların bir araya gelmesi ve ayrışmasıdır.

Ayrıca Okuyun: Akdeniz İle Ege’nin Kucaklaştığı Yer: Datça

Urla Gezilecek Yerler

Malgaca Pazarı (Eski Arasta)

Malgaca Pazarı (Eski Arasta), Urla

Tarihi iki yüzyıla dayanan bir alışveriş merkezi. Pazar ile iç içe inşa edilmiş hoş görünüme sahip. Pazar ziyaretçilerin her türlü ihtiyaçlarını (manav, kasap, ayakkabı, kahvehane, berber, bakkal, kafe ve manifatura gibi) karşılayabilecekleri bir merkez.

Urla Katmeri

Burada yiyeceğiniz yerel katmerin görüntüsü de tadı da bir başka. Katmer ağzınızda dağılıyor, hafif ve kıtır kıtır; görüntüsünün yağlı olmasına aldırmayın.

Urla Sanat Sokağı

Urla Sanat Sokağı

2010 yılında sanatsever insanları bir araya getirmek için oluşturulmuş. Sokağın eski adı Zafer Caddesi, sokağın kimi yerlerinde bu ismi belirten tabelalar duruyor.

Urla Sanat Sokağı

Onlarca esnafın bir arada bulunduğu sokakta hediyelik eşya dükkanları, birbirinden ilginç ve çok güzel kafeler, sanat atölyeleri ve kitapçılar bulunuyor.

Urla Sanat Sokağı

Ayrıca sokakta müzikten sanata birçok konuda eğitim veriliyor. Devlet Tiyatroları Urla Sahnesi de sokakta bulunuyor.

Urla Sanat Sokağı

Sokağın başından sonuna sağlı sollu tezgahlarda magnetler, el işi takılar, bardak ve fincanlar ve antika tabaklar satılıyor.

Necati Cumali Anı ve Kültür Evi

Necati Cumali Anı ve Kültür Evi, Urla

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Necati Cumali’nin doğup büyüdüğü ve eşi ile beraber yaşadığı taş ev, sanatçının anısına müze olarak düzenlenmiş. Müzenin kapısında açık olduğu günleri ve saatleri belirten herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Ziyarete gittiğimde de kapalı idi. Böyle bir müzenin olması çok güzel ama bu güzelliğin aynı heyecanla devam ettirilmesi de gerekir.

Ayrıca Okuyun: Ege’nin Saklı Güzelliği: Karaburun Yarımadası

Tanju Okan Parkı

Tanju Okan Parkı, Urla

Bir dönem Türk müziğinin önemli isimlerinden, Urla’da yaşayan ve adı şehirle özdeşleşen müzisyen Tanju Okan anısına düzenlenmiş bir park. Park oldukça bakımsız durumda.

Hotel Yorgo Seferis (Yorgo Seferis Evi)

Hotel Yorgo Seferis (Yorgo Seferis Evi), Urla

Yunan şair Yorgo Seferis’in 1900’de doğduğu evin aslına uygun kalınarak yapılan restorasyon sonrasında butik otel olarak kullanılıyor.

Hotel Yorgo Seferis (Yorgo Seferis Evi), Urla, Urla

Otel otantik bir dekorasyona sahip.

Klazomeni

Klazomeni Antik Kenti, Urla

Dünyanın en eski ve ilk zeytinyağı üretim atölyesinin burada olduğu ifade ediliyor.

Klazomeni Antik Kenti, Urla

Ege Üniversitesi tarafından, bu atölyenin bir benzeri kurulmuş ve ziyaretçiler tarafından ücretsiz gezilebiliyor.

Klazomeni Antik Kenti, Urla

Helenistik döneme ait bu yerleşim merkezinde yapılan kazılarda çıkarılan eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Karantina Adası

Karantina Adası, Urla

1800’lü yıllarda salgın hastalıkların dünyaya Asya’dan yayılması üzerine kıtalar arası geçişlerin olduğu belirli noktalarında karantina bölgeleri kurulmuş. Bu noktalardan biri de Urla’nın yanı başında bulunan Karantina Adası. Adanın kara bağlantısı var. Ada Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıldığı için ziyaretçi kabulü yapılmıyor.

İskele

Urla İskele Sahili

İlçenin deniz kıyısındaki yerleşim bölümünü meydana getiriyor. İlçe merkezine uzaklığı 5 km. Burada küçük bir yat limanı var. Çevrede restoranlar, plajlar ve yürüyüş yolları bulunuyor. Denizi temiz, pırıl pırıl ve dalgasız.

Urla İskelesi

Çevre köylerden gelen organik ürünlerin satıldığı pazar yeri mevcut. Bu pazarı dolaşırken, şehirde tadını ve kokusunu unuttuğumuz doğal ürünlerin kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Urla Pazarı

Karantina Adası, Tanju Okan Parkı, Klazomeni Antik Kenti ve Hotel Yorgo Seferis (Yorgo Seferis Evi) burada bulunuyor.

Özbek Köyü

Özbek Köyü, Urla

Köyün ilçeye uzaklığı 10 km. Köye giderken yeşillikler içinde yol alıyor, yolu virajlı ama, manzarası muhteşem. Tepelerden deniz, dağlar ve bütün bir bölge rahatlıkla görünüyor. Köy deniz kıyısında değil. Köyün nüfusu yazın oldukça artıyor. Köyde kafeler, kahvehane ve restoranlar bulunuyor. Köyün deniz kıyısı ve limanı 2 km mesafede.

Özbek Limanı, Urla

Plaj, kafe ve balık restoranları ve yazlık evler var. Bölge oldukça sakin ve sessiz.

Bölgede bunların dışında görülebilecek birbirinden daha pek çok yer var. Karaburun Yarım Adası, Çeşme, Alaçatı, Sığacık ve köyleri gibi. Tercih sizin.

Tatiliniz güzel ve yolculuklarınız keyifli olsun…

11.12.1963 Küçük Yapalak Köyü Elbistan, Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. İlkokulu Eskişehir, ortaokulu Adana ve liseyi İstanbul’da bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bölümüne 1982 yılında girdi ve 1986 yılında bitirdi. 1988 yılında Sivas ve Ağrı Patnos’ta askerlik görevini kısa dönem olarak yaptı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümlerinde yüksek lisans bölümlerine devam etti. Ocak 1989 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda (şimdiki adı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) Sosyal Hizmet Uzmanı olarak Sivas, Gaziantep, Ankara, Batman, Kilis ve Aydın’da çalıştı. Gaziantep Çocuk Yuvası ve Gaziantep Yetiştirme Yurdu’nda Müdür olarak görev yaptı. Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (daha sonra SES ile birleşti) kurucularındandır. Haziran 2014 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında Aydın Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olarak görev yaptı ve Mart 2016 tarihinde emekli oldu. Şiirleri Fransız Postası, Alleben, Sanat ve Hayat, Bizim Dergi, Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmet Sen. ve Gerçek Sanat gibi yurt içi ve yurt dışında ve “yersiz yurtsuz” ve “süje” İnternet dijital dergilerinde yayımlandı. Bugüne kadar 23 ülke, 72 şehir dolaştı. Ülkemizde ise 81 ilin 70’ine gitti. Aydın Denge Gazetesi’nde gezi yazıları yayımlandı. Halen Gaziantep Sabah Gazetesi’nde haftada iki gün ve hadigez.com İnternet sitesinde gezi yazıları yayımlanmaktadır. Veli Yalçın’ın yayımlanmış kitapları: * Kuşlar Su İçti Dilinden (Şiir, Favori Yayınları 2017) * Gezdim Gördüm Yazdım (Gezi Notları, Favori Yayınları 2018) * 1961 Yılından Bugüne Sosyal Hizmet Dergileri (Sabev Yayınları 2022)

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.