Bulunduğu eyaletin adını alan Utrecht, büyük ve gösterişli bir kenttir.

Bulunduğu eyaletin adını alan Utrecht, büyük ve gösterişli bir kenttir. Ülkenin en büyük 4. kenti konumunda. Nüfusu ise yaklaşık olarak 321 bin. Muazzam manzaralara şahit olunan bu şehirde gezmek havanızı bir anda değiştirir. 1. yüzyıla değin ulaşan köklü ve güçlü bir tarihi yapısı bulunur. Kentin yapılma hikayesi hayli ilginçtir. İlk olarak savunma amaçlı hat çekilir, ardından kaleler, surlar… Romalıların uzun süre hüküm sürdüğü topraklardan birini gezmek hayli keyifli olur. Öyle ki şehirdeki müzelerde o dönemlere ait sayısız kalıntı ve eser bulunur. Güçlü bir tarih akıntısı yaşamak isteyenler hiç düşünmeden şehrin müzelerine gitsin. Utrecht’de gezilecek yerler, Van Speelklok tot Pierement Müzesi, Museum Catharijneconvent ve Railway Museum bunun için ideal müzeler olur. Bunların yanı sıra şehirde sizi bekleyen çok sayıda farklılık ve güzellik var. De Daar Kalesi, Uithof, Pieterskrek ve tabii ki Utrecht Dom Kulesi bunların en iyi örnekleridir. Bu yapıların mimarisine ister istemez hayran kalırsınız. O kadar güzel inşa edilmiş ve kurgulanmış ki. Gençlerin yoğunlukta olduğu bir öğrenci şehri olduğunu unutmamakta da fayda var. Utrecht gezilecek yerler dışında, gece hayatı ile de ünlenmiş bir şehir. Buna göre eğlenceler hat safhada ve gece hayatı oldukça çılgın olur. Kültürel yoğunluğun yanı sıra eğlencenin bol olması da gidenleri mutlu eder. Eğlenceli sokakları, cıvıl cıvıl caddeleri ile burası gezilecek harika bir destinasyon.

En İyi Zaman

Bu noktada şehrin bir kıyı şehri olduğu dikkate alınır. Yani Golf Stream sıcak su akıntısı etkileri oldukça fazladır. Yağışın olmadığı tek mevsim yaz. Yani diğer aylarda gidilmesi gerektiğinde ilgili önlemleri almak şart. Kış mevsiminde sıcaklıkların 4 ila 5 dereceye düştüğüne şahit olunur. Yaz mevsiminde ise görülebilecek maksimum sıcaklık, 18 ila 20 derece. Mayıs ve ağustos ayları yıl içerisinde şehrin en neşeli ve en güzel zamanlarının geçtiği dönemlerdir. Yolunuz buraya düşer ya da merak edip gezmek isterseniz, zamanı bu aylardan seçmeniz en mantıklısı. Hem böylece geziniz verimli ve tadında olur.

Ulaşım

Buraya geldiğinizde şehir içi ulaşım için 3 seçenek var. İlki otobüs, ki belki de şehirde en yaygın olanı. İkinci tramvay ve sonuncusu da taksi, paranız çok ise ve konforlu bir şekilde gezmek istiyorsanız taksi ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Şehrin tramvay ağı da bayağı gelişmiş. 26 araç ile tramvay hizmeti sunulur. Bir deneyin deriz. Otobüsler ise sizi şehrin her bir tarafına ulaştıracak geniş çaplı çalışan toplu taşıma araçlarıdır. Bunları kullanmak için OV kart almanız gerek. OV kart otobüsleri işleten firmanın adı. Gece geç saatlerde bile hizmet sağlayan otobüsler var. Bu yüzden ulaşımda sıkıntı çekilmez.

Alışveriş

Bu şehirde alışveriş tutkusu doyasıya yaşanır. Haftanın her bir günü yapılır ve oldukça hareketli geçer. Çoğu mağaza ya da dükkan gecenin geç saatlerine kadar sizi bekler. Yani zaman sınırlaması olmayan harika bir alışveriş şehri. Utrecht alışveriş için Avrupa’nın en gözde yerlerinden biri. Büyük, ünlü ve gösterişli mağazalar sizi bekler. Dilerseniz bir Utrecht vatandaşı gibi davranıp sokaklardaki yerel butikleri tercih edin. Bu da çok zevk verir. Hoog Catharijne adlı kentin en büyük AVM’sine mutlaka uğrayın. İstasyon tarafındaki pazar da sizin için keyifli olur. Hollanda usulü açık gıdalar için açık pazarı tercih edin.

Yeme İçme

Hollanda mutfağı kuvvetli ve geniş çaplı olmasa da tatmin edici olur. Aynı zamanda bu şehrin peynir ve waffle ile ünlü olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve mutlaka tadın. Türk restoranları olan Avrupa şehirlerinden biri olan bu şehir, daha birçok kültürün mutfağının ürünlerine yer veren restoranları var. Restaurant Podium, Ces Ca, El Primo ve Kimmade şehrin lüks ve sık tercih edilen restoranlarına örnek. Bitterballen kentin meşhur ve sevilen yemeğidir. Oraya kadar gidip de bu lezzeti tatmadan gelmek olmaz. Stroop waffle ise bu şehrin en tadına doyulmaz ve en çok tüketilen tatlısıdır. Bunu da aklınızda bulundurmanızda yarar var.

Konaklama

Büyük ve küçük olarak Utrecht konaklama konusu ile ilgili, sizi çok sayıda otel bekler. Yani bütçenize göre bir yer bulmak zor değil. Neude ve Binnenstad şehir otellerinin yoğunlukta olduğu ideal yerler. Stone Hotel ve Hostel, Hello B ve B Utrecht, Chao ve The Factory B&B şehrin nezih otellerinden. Buraları tercih edenler rahat ve konforlu hizmet alırlar. Şehirde bunların yanı sıra çok sayıda otel hizmet verir. Yani seçeneklerin geniş olduğunu bilin. Dikkat edilmesi geren toplu taşıma araçlarına ve bir de şehir merkezine uzaklığı çok olmayan otelleri seçmektir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Öğrenci kenti olur da eğlencesiz ve gece hayatsız olur mu? Utrecht gece hayatı, yerli ve yabancı vatandaşlar ile çok hareketli geçer. Tabi fiyatların bir miktar yüksek olduğu akılda tutulmalı. Otellerin bulunduğu bölgeler, gece hayatının da hat safhada olduğu yerlerdir. Şehrin güvenliği sağlam, bu yüzden bir sıkıntınız olmaz tabii. Cofe Olivier, Cafe Kalff ve De Drie Dorstige Herten gibi yerler eğlenmek için en popular mekanlardır.

Utrecht gezisi mi planlıyorsun?

Utrecht hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Utrecht gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Utrecht gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.