Valencia Gezilecek Yerler: El Carmen Sokak Sanatı
Fotoğraf: Francisco Jose Colomer, Flickr

İspanya’nın köklü şehirlerinden biri olan Valencia, milattan önce 138 yılında Romalılar tarafından kurulmuş. Bugün, Madrid ve Barselona’dan sonra ülkenin üçüncü büyük şehir olma özelliğine sahip. Tarih boyunca İslam devleti de dâhil pek çok farklı medeniyetin hâkimiyetini yaşamış olan Valencia, hepsinden biraz biraz izleye sahip. Renkli hayatıyla sizi kendisine çekecek olan Valencia, liman kenti olmasının getirdiği doğal güzellikler yanında birçok mimari eserlere de ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında deniz ürünleri ağırlıklı olan çok çeşitli mutfağıyla da dikkat çeken Valencia deneyimlenmesi gereken birbirinden lezzetli yemeklere sahip keşfedilmeyi bekleyen Avrupa’nın güzel şehirlerinden biri. Valencia’da gezilecek en iyi yerleri ve yapılacak en güzel şeyleri şimdi keşfedin…

Valencia Gezilecek Yerler

1Valencia Katedrali

Valencia Katedrali

Çevresi güzel mimarili binalar ve tarihi kiliselerle çevrili Virgen Meydanı’nda bulunan Valencia Katedrali, 13. yüzyılda Endülüs Emevileri tarafından inşa edilmiş. Aslında burası bir camiymiş. Tarih boyunca atlattığı badireler bununla sınırlı kalmamış. Büyük bir yangında hasar gören yapı, birkaç defa da büyütme amacıyla tadilat görerek bugünkü muhteşem görünümünü almış. Şehrin ortasında yükselen ve mimari olarak muhteşem bir dekora sahip bu yapıya zaten ister istemez hayran olacaksınız. Şehri gezmeye bu meydandan başlamak güzel bir başlangıç olabilir.

2Turia Bahçeleri

Turia Bahçeleri
Fotoğraf: Juan Gabaldon, Flickr

Burası çok ilginç ve acı bir hikâyeye sahip. Bahçelere ismini veren Turia Nehri’nin geçtiği bölgede daha önce evler varmış ve nehrin taştığı zamanlarda birçok ölüm yaşanmış. Bu afetlerden sonra bölge boşaltılarak bir gezinti yeri haline getirilerek değerlendirilmiş. Burada yıkılan evlerin sayısı yaklaşık 5800. Şehrin tam ortasında yer alan bu güzel yeşil alan yerel halkın ve turistlerin uğrak yerlerinden biri. Burada bisiklet sürmenin tadını çıkarabilir, birçok farklı ağaç türünü gözlemleyebilirsiniz. Yoğun gezintileriniz arasında dinlenmek için güzel bir mekân.

Daha Fazla Okuyun: Sevilla Gezi Rehberi

3Bilim ve Sanat Şehri (City of Arts and Sciences)

Bilim ve Sanat Şehri (City of Arts and Sciences)

Tüm bu tarihi dokunun arasında çok güzel modern yapılar görmek de mümkün. 1996 yılında inşa edilmiş olan komplekste altı farklı bilim ve sanat merkezi bulunuyor. Bölge bugün bile görmeye alışık olmadığımız, genellikle bilim kurgu filmlerinde rastlanan ilginç bir mimariye sahip. İçerisinde bulunan muhteşem akvaryum, Avrupa’nın en büyük akvaryumuymuş. Bunun yanında opera binası, botanik park ve sinema salonu gibi yapılar da bulunmaktadır.

4Mercado Central

Mercado Central

Bir şehri yakından tanımak için alışveriş yapılan bölgelerini gezmek kimilerince tercih edilen ve sevilen bir aktivitedir. Tarihi ve güzel bir yapı içerisinde alışveriş mekânlarını ziyaret etmek, bir nevi kapalı çarşı etkisi yaşamak istiyorsanız, 1914’te inşa edilmiş olan bu yapıyı gezebilirsiniz. Valencia’nın en büyük kapalı pazarı olan Mercado Central’de farklı yemek alışkanlıklarını da gözlemlemek mümkün.

5Llotja de la Seda La Lonja

Llotja de la Seda La Lonja

Dış mimarisiyle görkemli bir kaleyi andıran ve bir de kulesi bulunan yapı, 15. yüzyılda bölgede bulunan ipek tüccarları tarafından ticaret amaçlı inşa edilmiş. Oldukça uzun merdivenler boyunca tırmanarak bu kulenin tepesinden şehrin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Binanın içi de dev sütunları ve çıplak görünümüyle güzel fotoğraflar çekebileceğiniz hayli ilginç bir mekân.

Daha Fazla Okuyun: Madrid Gezi Rehberi

6Bioparc Valencia

Bioparc Valencia
Fotoğraf: patamga, Flickr

Hayvanları kendi doğal yaşam alanlarında gözlemleyebileceğiniz şekilde düzenlenmiş hayvanat bahçelerini gezmek her zaman daha gerçekçi bir deneyim yaşatır. Valencia şehrinde kurulmuş olan bu bahçe size bu deneyimi olabilecek en gerçekçi haliyle yaşatıyor. Afrika coğrafyasına ait birçok hayvan türünü dokunacak kadar yakından ve güvenli bir şekilde gözlemleyebiliyorsunuz.

7Barrio del Carmen

Barrio del Carmen
Fotoğraf: David McCarthy, Flickr

Plaza de Virgin alanı etrafındaki sokakların oluşturduğu bölge burası. Valencia’nın tarihi bölgesi olan alanda, eski İstanbul tipini andıran evleri arasında gezerken çok sayıda küçük ve güzel kilise ve müzelere rastlayabiliyorsunuz. Bu yapıların arasında güzel fotoğraflar alabilir ve gezintileriniz sırasında dinlenmek için kafe ve restoranlardan birine oturabilirsiniz.

8Malvarrosa Plajı

Malvarrosa Plajı

Eski kent bölgesine birkaç dakika uzaklıkta bulunan Malvarrosa Plajı, Akdeniz’in o muhteşem deniz ve güneşine sahip capcanlı bir yer. Plaj, cankurtaran kuleleri, bir sağlık istasyonu ve duş yerlerine sahip mavi bayraklı bir plaj. Sahil kenarında bir şeyler yiyip içebilmeniz için restoran ve kafeler de mevcuttur.

Daha Fazla Okuyun: Barselona Gezi Rehberi

9El Carmen Sokak Sanatı

Valencia Gezilecek Yerler: El Carmen Sokak Sanatı

Valencia’nın en çarpıcı ve benzersiz özelliği, bir mimari ya da doğa harikası değil, bohem El Carmen bölgesinin duvarlarını kaplayan inanılmaz sokak sanatı resimleridir. Her biri renkli ve canlı resimler yerel sanatçıların o kıvrak zekâlarının birer sonucu. Tossal ve Carrer d’En Gordo bölgesinin etrafındaki açık alanlarda terk edilmiş yıkık binalarda sokak sanatçılarının eserleri ile süslenmiş birbirinden güzel eserleri görebilirsiniz.

10Almoina Arkeoloji Merkezi

Almoina Arkeoloji Merkezi
Fotoğraf: vineviews

Valencia Katedrali’nin karşısında yer alan şık ve modern Almoina Arkeoloji Merkezi, iki bin yıl öncesine uzanan bir dünyaya adım atmanızı sağlayacak. 1985 ve 2005 yılları arasında yapılan kazılarda keşfedilen eserler ve 2000 yıldan uzun bir süre önce de Romalılar tarafından bırakılan kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Kompleks içerisinde bir sığınak, hamam ve bina kalıntılarının yanı sıra İslamiyet dönemleri dâhil olmak üzere bir dizi bölümler yer almaktadır. Şehrin arkeolojik kazılarında ortaya çıkan çanak çömlek ve diğer eserler ile birlikte, Almoina Arkeoloji Merkezi Avrupa’nın en iyi arkeolojik alanlarından biri olarak kabul ediliyor.

Değerlendirme
Valencia'da Gezilecek En İyi 10 Yer
Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.