Malta’nın başkenti olan şehrin geçmişi oldukça eskidir.

Malta’nın başkenti olan şehrin geçmişi oldukça eskidir. İki doğal limana sahip olmasından dolayı Malta için önemli bir yer edinmiştir. Birçok kültüre ev sahipliği yapan şehir aslında yüz ölçümü ve nüfusu bakımdan bir kasaba özelliği taşımaktadır. Mimari olarak yapısı ile dikkat çeken şehir görsel olarak tam bir kaleyi andırdığı için yerli ve yabancı bütün turistlerin dikkatini çekmektedir. Valletta da bulanan dar sokaklar, tarihin her döneminden bulunan tarihi eserler ve farklı dizayna sahip evleri oldukça dikkat çekmektedir. Büyük Üstatlar Sarayı kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir. İçerisi yapıldığı dönemin havasını ilk günkü gibi korumaktadır. St. John Katedrali ise en etkileyici mekânlardan biridir. Üç şehir olarak bilinen Birgu (Vittoriosa)–Isla–Bormla ise bu şehir içerisinde yer alan tarihi olarak en eski şehirlerdendir. En eski tarihi mekânlar yine burada bulunmasından dolayı gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Marsaxlokk ise balıkçı tekneleri ile ünlü bir mekândır. Burada harika lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Valletta’da gezilecek yerler arasında National War Museum, Casa Rocca Piccola, National Museum of Archaeology, National Museum of Fine Arts, Manoel Theatre, St. Augustine Church, Royal Opera House, Palace Armoury, Republic Caddesi, Elmo Kalesi,  Zırh Müzesi, Zafer Kilisesi, Üst Barakka Bahçeleri gibi görülmesi gereken birkaç tarihi mekândan biridir. Tarihi mekân açısından zengin olan bu şehirde gezmekten zevk alacaksınız. Kesinlikle bütün tarihi mekânları görmeden turunuzu tamamlamayın. Valletta gezilecek yerler turunuz sırasında şehrin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer aldığını unutmamanızı tavsiye ederiz.

En İyi Zaman

Valletta şehrinde Akdeniz iklimi hâkimdir. Yaz ayları oldukça sıcak, kış ayları da oldukça ılımandır. Yaz aylarında sıcaklık 25 dereceler de olduğu için çok rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Ama sıcaklık beni rahatsız eder derseniz ilkbahar mevsimi de gezmeye en uygun mevsimdir. Yaz aylarında düzenlenen turlar ise hem daha uygun olmaktadır hem de yoğun olmasından dolayı farklı bir hava yaşatmaktadır. Bu yüzden seyahat tercihiniz yaz ayları olmasının avantajı vardır. Yaz aylarında düzenlenen Valletta festivalleri; Aydınlanma Festivali, Malta Jazz Festivali, Uluslararası Orkestra Festivali ve Delicata Şarap Festivallerine katılabilirsiniz.

Ulaşım

Valletta ‘ya ulaşım oldukça kolaydır. İsterseniz İstanbul’dan Malta’ya 2,5 saatlik bir uçak seyahati yapıp Valletta’ya aktarmalı geçersiniz isterseniz de Malta’nın yerli uçak firmaları ile direkt bu şehre iniş yapabilirsiniz. Şehir içi ulaşım da ise genellikle dar sokaklara sahip olduğu için bisiklet ve fayton kullanılmaktadır. Fayton ile düzenlenen geziler de tarihe tanıklık edip tarihin bütün havasını solumuş olduğunuzdan dolayı kesinlikle tercih etmeniz gereken ulaşım aracıdır.

Alışveriş

Valeltta şehrinde birçok alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ve hediyelik eşya satan dükkânlar bulunmaktadır. Alışverişin en canlı olduğu caddesi ise Republic Street’tir. Bu cadde istediğiniz her şeyi kolayca bulabileceğiniz bir bölgedir. Şehrin en ünlü caddesi olmasından dolayı fiyatlar burada biraz yüksektir. Ama daha uygun fiyatlara ürün bulabileceğiniz Triq il–Merkanti ve Merchants caddeleri vardır. Şehri temsil eden en güzel hediyelik eşya ise şövalye heykelleridir.

Yeme İçme

Genel itibari ile Malta mutfağının özelliklerini taşıyan şehir de birçok ülkenin mutfağı bulunmaktadır. Özellikle de Çin, İtalyan, İngiliz ve Fransız mutfakları da çok tercih edilenler arasındadır. Akdeniz de bulunmasından dolayı mutfakta balık ve sebze ağırlıklı yemekler yapılmaktadır. Bunların yanında bütün deniz ürünlerini bulabileceğiniz zengin bir mutfağı olan şehir de farklı lezzetleri tadabilir ve farklı tasarımda ki restoranlarda harika zamanlar geçirebilirsiniz. Diğer önem verdikleri ürünler ise domates ve patatestir. Valletta’ya has olan kırmızı şarapların yani ‘La Valletta‘ şaraplarının tadına kesinlikle bakmalısınız. Diğer bir içki türü ise bu çevreye özgü Armut likörüdür ve muhakkak denemelisiniz. Tatlı olarak da çevreye özgü Imgaret en çok tüketilen tatlıdır. En ünlü restoranları ise Pintonino, Raffael, Malata, Blue Room ve Fusion Four gibi saymakla bitmeyecek kadar çok restoran bulunmaktadır.

Konaklama

Valletta’da Konaklama otel konusunda sıkıntı yaşamayacağınız şehirlerden biridir. Burada birçok otel bulabilir ve bütçenize en uygun otelde kalabilirsiniz. En çok tercih edilen oteller ise Osborne Hotel, Luciano Valletta Boutique, Hotel Castille, La Valletta, Grand Harbour Hotel, Casa Ellul, Ursulino Valletta, Princess Elena, Barakka Suit, Tano’s Boutique Guesthouse, Osborne Hotel ve Trabuxu Boutique Living birçok otelden sadece birkaç tanesidir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bu şehir de gece hayatı oldukça yoğun olarak yaşanmaktadır. Akşam ilk saatlerde başlayan eğlenceler sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir. Özellikle kırmızı şarap tüketeceğiniz özel gece kulüpleri bulunmaktadır. Şarap barları ile ünlü olan şehir de farklı tarzda barlar ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Gönlünüzce eğlenip farklılıkları yaşayabilirsiniz.

Valletta gezisi mi planlıyorsun?

Valletta hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Valletta gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Valletta gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.