Vietnam Altın Köprü

Hepimiz dünyanın yedi harikasını biliyoruz. Geçmişi bize geri getiren eski mimariler. Hepsi görkemli hepsi son derece zarif. Bunca güzel mimarilerin tekrar yapılıp yapılmayacağını merak edip duruyoruz. Bir zamanlar, mimari unsurlar bir sanattı, önemli olan bir şeydi. Bugün ise artık etrafımızda gördüğüm her şey aynı türden birbirine benzeyen sadece beton binalardan oluşuyor. Birbirini tekrar eden taş yığınları… Neredeyse tüm yaratıcılık duygularını kaybetmişler gibi hissettiriyor.

Endülüs’ten Tahran’a, Asya’nın göz alıcı tapınaklarından Avrupa’nın ihtişamlı Rönesans yapılarına geçmişte yapılan bu şaheserlerin bugün bir benzerini artık göremiyoruz. Bu iç karartıcı bir şey!

Gerçekten Bu Yaratıcılığı Kaybettik Mi?

HAYIR! Henüz değil… Vietnam’da yükselen harika bir mimari cazibe merkezini tanıtmak istiyoruz size. Vietnam’da Da Nang’ın dışında, Ba Na Tepeleri’nin üzerinde muhteşem bir köprü inşa edildi. Deniz seviyesinden 1.400 metre yukarıda göz alıcı bir eser! Fakat heyecan verici kısmı bu değil. Köprüyü dünya çapında ilgi odağı kılan iki dev taş yapıt. Bu yontulmuş eller, köprüyü nefes kesici bir görünüme sokuyor. Böylesine harika bir yürüyüş yolunda yürürken kendinizi başka bir dünyada hissetmeniz kaçınılmaz.

Yeterince macerayı seviyorsanız Asya gezinizde Vietnam’a gitmeli ve bu harika köprüyü ziyaret etmelisiniz. Yalnızca köprü değil çevredeki muhteşem kırsal alanın manzarasını da görebilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Köprü 150 metre uzunluğunda ve fantastik bir şekilde kenarlarını süsleyen demiş işlemeleri ile tasarlanmış. Ellere baktığınız zaman eski görünüyorlar ancak bu tasarımın bir parçası. Bunu kim düşündüyse ve planladıysa 21. yüzyılın dahisi olmalı!

Daha Fazla Okuyun: Dünyanın Doğa Harikası Koyları

Peki, bu harika tasarım nasıl hayata geçti? TA Peyzaj Mimarlığı adlı şirketin parlak fikri sonucu doğru. Bu devasa taşları nasıl bulmuş olmalılar? Aramadılar bile. Bütün bir kaya kütlesini oyup tasarladıktan sonra bu harika işçilik ortaya çıkmış oldu.

Altın Köprü, Vietnam

Köprünün tüm inşası yaklaşık bir yıl sürmüş. Yapıyı tamamlamak ise yaklaşık iki milyar dolara mal olmuş. Fakat bunun şimdi bir önemi yok. Vietnam, bu patika yürüyüş yolu ile dünyanın pek çok yerinden turistlere bu büyüleyici köprü sayesinde ev sahipliği yapıyor. Neredeyse 1,5 milyondan fazla turist ilk yılda ziyaret etmiş! Eh, ne kadar akıllıca bir yatırım olduğunu da gösteriyor bu rakam. Fakat bizce bu konuda en iyi şey – mimari yaratıcılığa olan inancımızı güçlendirmiş olmalarıdır.

Evet, Hala Yapılabilir!

Kulağa inanılmaz geliyor değil mi? Bütün bunlar bir hayal değil. İhtiyacımız olan yaratıcılığımızı tetikleyecek bilgiyi kendimize yatırım yapmaktan geçiyor. Her alanda…

Vietnam’da bu köprüyü ziyaret ettiniz mi? Deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum kutusundan bizlerle paylaşın.

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

1 YORUM YAZILMIŞ

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.