Türk vatandaşlarının vizesiz bir şekilde Avrupa'ya seyahat edebileceği ülkeler.

Avrupa kıtası dünyadaki en önemli ithalat ve ihracat kazanımlarının olduğu bir kıtadır. Endüstri ve sanayilerin gelişmiş olduğu ülkeler bu kıta üzerinde bir arada bulunuyor. Avrupa kıtası medeniyetin yükseldiği coğrafyalardan olduğu için turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Farklı ülkeler ve o ülkelerin kültürel zenginlikleri ile Avrupa Kıtası’nda yer alan pek çok destinasyonda keyifli seyahatler gerçekleştirebilirsiniz.

1Andorra

Kışın yerli ve yabancı turistlerin kayak için geldiği Andorra, sonbahar aylarında ise doğa tutkunlarına ev sahipliği yapıyor.
Vizesiz Andorra Seyahati

Karlı dağların eteklerine kurulu büyüleyici doğası, kültür ve macera turizmi ile Andorra, Avrupa seyahatlerinizde mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon. Kışın yerli ve yabancı turistlerin kayak için geldiği Andorra, sonbahar aylarında ise doğa tutkunlarına ev sahipliği yapıyor.

Vize Durumu: 90 gün

2Arnavutluk

Arnavutluk’ta yaşam, seyahatiniz esnasında sizi etkisi altına alarak, unutulmaz bir tatil anısı için size beklenenden fazlasını verecektir.
Vizesiz Arnavutluk Seyahati

Arnavutluk’ta eşsiz bir manzara keyfini deneyimlemek isterseniz; rotanızı İşkodra’ya çevirin. İşkodra Gölü, balıkları ve etrafındaki zengin kuş türleriyle, size güzel bir deneyim yaşatacaktır. Arnavutluk’ta yaşam, seyahatiniz esnasında sizi etkisi altına alarak, unutulmaz bir tatil anısı için size beklenenden fazlasını verecektir.

Vize Durumu: 90 gün

3Belarus

Belarus’un, turistler üzerinde bıraktığı etki hemen hemen herkeste olumlu yönde oluyor.
Vizesiz Belarus Seyahati

Kırsaldaki yemyeşil ormanları ve ahşap köy evleriyle, Minsk’in Sovyet mimarisi, Brest’in renkli ahşap evleri ve Vitebsk’in Slav müzik festivaliyle tanınmaya değer bir ülkedir. Uygun fiyatları ve her şeyden önce insan güvenliği konusundaki hassasiyetiyle, birçok turistik mekândan ayrılıyor. Belarus’un, turistler üzerinde bıraktığı etki hemen hemen herkeste olumlu yönde oluyor.

Vize Durumu: 30 Gün

4Bosna Hersek

Ülkenin köklü tarihinde pek çok kültürün izine rastlanıyor
Vizesiz Bosna Hersek Seyahati

Ülkenin köklü tarihinde pek çok kültürün izine rastlanıyor ve Doğu-Batı kültürünün en iyi yanlarını bünyesinde barındırıyor. Buranın en önemli özelliği Ortodoks ve Katolik kiliselerin, cami ve sinagogların birbirlerine çok yakın mesafede bulunmaları. Latin Köprüsü, Umut Tüneli olarak da adlandırılan Bosna Tüneli, İsa’nın Kalbi Katedrali, Baş çarşı Sebili, Gazi Hüsrev Bey Camisi, Alperenler Tekkesi (Blagay-Sarı Saltuk Türbesi) ve Sönmeyen Ateş Anıtı başkent Saraybosna gezinizde, mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

5Karadağ

Karadağ’da gezilecek yerler, aynı zamanda ziyaretçilerine sunduğu eğlenceli ve hareketli gece hayatı ile seyahat ve gezi deneyiminizi adeta ikiye katlıyor.
Vizesiz Karadağ Seyahati

Ülke genelinde gezilmesi gereken birçok anıt mezar ve parkların yanı sıra, doğal oluşumları ile gören herkesi büyüleyen yürüyüş ve tırmanma parkurları bulunuyor. Karadağ’da gezilecek yerler, aynı zamanda ziyaretçilerine sunduğu eğlenceli ve hareketli gece hayatı ile seyahat ve gezi deneyiminizi adeta ikiye katlıyor.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

6Kosova

Tarih kokan sokakları, modern kafeleri, alışveriş alanları ve büyüleyici atmosferi ile Kosova her yıl birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.
Vizesiz Kosova Seyahati

Tarih kokan sokakları, modern kafeleri, alışveriş alanları ve büyüleyici atmosferi ile Kosova, yılın dört mevsiminde de ziyaretçilerine memnun kalacakları doğal ve güzel bir gezi deneyimini sunuyor.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

7Makedonya

Makedonya gezilecek yerler arasında St. John ve St. Sophia Kiliseleri, Jeni Cami, Üsküp Kemeri ve Taşköprü gibi birçok önemli tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor.
Vizesiz Makedonya Seyahati

Sıcakkanlı halkının yardımseverliği ve şehrin güvenilirliği sayesinde merkezi gezilerinizi rahatlıkla ve uygun harcamalar ile geçirebiliyorsunuz. Makedonya gezilecek yerler arasında St. John ve St. Sophia Kiliseleri, Jeni Cami, Üsküp Kemeri ve Taşköprü gibi birçok önemli tarihi ve mimari yapının yanı sıra; kayak merkezleri, yeşil vadileri ve berrak gölleri ile sizlere doğayla iç içe ve kültürel birikiminizi katlaya bileceğiniz bir gezi deneyimi yaşatıyor.

Vize Durumu: 90 Gün

8Moldova

Doğu Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri olan Moldova’ya doğal güzellikleri görmek ve tarihini öğrenmek için gidilebilir.
Vizesiz Moldova Seyahati

Doğu Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri olan Moldova’ya doğal güzellikleri görmek ve tarihini öğrenmek için gidilebilir. Moldova’ya gidilince mutlaka uğranılan 3 şehir Tiraspol, Balti ve Edinet gezi tutkunları için bulunmaz bir fırsat olurken, Moldova gezilecek yerler açısından sunduğu zengin turistik yerleri ile bir gezi cenneti olarak görülür.

Vize Durumu: 90 Gün

9Sırbistan

Küçük olduğu kadar etkileyici bir ülke olan Sırbistan, gezmeyi sevenlerin uğraması gereken bir ülkedir.
Vizesiz Sırbistan Seyahati

Küçük olduğu kadar etkileyici bir ülke olan Sırbistan, gezmeyi sevenlerin uğraması gereken bir ülkedir. Sırbistan’da yapılacak şeylerin çoğu başkent Belgrad’da toplanmıştır. Sırbistan’da gezilecek yerler arasında Belgrad Kalesi, St. Petka Şapeli, Ada Ciganlija, Nikola Tesla Müzesi ve daha nice yer bulunmaktadır. Belgrad haricinde Novi Sad’ta bulunan Petrovaradin Kalesi de görülmeye değer yerlerdendir.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

10Ukrayna

Tarihinden ve mimarisinden büyüleneceğiniz Ukrayna’da kendinizi başka bir dünyaya ait hissedeceksiniz.
Vizesiz Ukrayna Seyahati

Tarihi, soğuğu ve gece hayatı ile ünlü Ukrayna’da gezilecek yerler, hem gidiş kolaylığı hem ekonomik bir seyahat imkânı sunması açısından gitmeyi isteyeceğiniz bir ülke. Doğası ile ünlü Kiev’e giderseniz, şehri gezdikten sonra sonu yokmuş gibi görünen ormanlarına doyabilirsiniz. Kiev dışında Odessa, Sivastopol ve Lviv gibi turistik Ukrayna şehirlerine de gidebilirsiniz. Tarihinden ve mimarisinden büyüleneceğiniz Ukrayna’da kendinizi başka bir dünyaya ait hissedeceksiniz.

Vize Durumu: 60 Gün

Son güncelleme: 17 Ağustos 2016

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Yazılarınızı severek okudum. Hep içimde alıp sırtıma çantamı yollara düşmek isteği vardır. İran gezisi için araştırma yaparken İran gezi rehberi makalenize bakarken tesadüfen sitenize ulaştım. Epeyce de bilgilendim. Teşekkürler…

    • Merhaba Selma Hanım,

      İçinizdeki yollara düşme ve gezme aşkının hiç bitmemesi dileğiyle. Yazılarımızın faydasını gördüyseniz ne mutlu bizlere. Her gününüzü gezi tadında yaşamanız dileğiyle, sevgiler…

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.