Türk vatandaşlarının vizesiz bir şekilde Ortadoğu'ya seyahat edebileceği ülkeler.

Ortadoğu sahip olduğu jeopolitik değerler nedeniyle, hâkimiyet kurmak isteyen devletlerin her zaman ilk hedefi haline gelmiştir. Sahibi olduğu petrol kaynakları vesilesiyle değerlenen kara ve deniz yollarının stratejik açıdan kazandığı önem, Ortadoğu’yu odak noktası haline getirmiştir. Ortadoğu, bazı batılı devletlerce Yakın Doğu olarak nitelense de Balkanları kapsamıyor olması nedeniyle bu doğru bir tabir değildir.

Vizesiz Ortadoğu Ülkeleri

1Filistin

Vizesiz Filistin Seyahati

Davetkâr ruhu ve çarpıcı bir sıcaklığı var. Hristiyanlık, Yahudilik ve İslam dininin harmanlandığı topraklarda uyumu görmeniz kaçınılmazdır.

Vize Durumu: Filistin’e olan seyahatlerinizde İsrail vizesi almalısınız. (Mısır üzerinden Gazze’ye gidecek olanlar hariç)

2İran

Vizesiz İran Seyahati

Eğer ki gezi rotanızda İran bulunuyorsa, gitmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri doğru kıyafet seçimi olacaktır. Ülkenin ayrı noktalarında birçok farklı iklim çeşidi yaşanabildiği için kesinlikle hava alan ve açık renklerde kıyafetler seçmeniz yararınıza olacaktır.

Vize Durumu: 90 Gün

3Katar

Vizesiz Katar Seyahati

Ortadoğu’nun Arap Yarımadasından Basra Körfezi’ne kadar uzanan ülkesi olan Katar, başkent Doha ile ön plana çıkan popüler bir turizm destinasyonudur.

Vize Durumu: 30 Gün

4Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Vizesiz Kıbrıs Seyahati

Akdeniz’in turizm cenneti olan Kuzey Kıbrıs, tarihi eserleri, berrak denizi ve altın sarısı kumsalları ile her yıl yerli yabancı birçok turistin uğrak noktalarından biridir.

Vize Durumu: Nüfus cüzdanınız ile giriş yapabilirsiniz.

5Lübnan

Vizesiz Lübnan Seyahati

Lübnan, kültür turizmine yönelik verdiği hizmetlerin yanı sıra; botanik bahçeleri, yürüyüş alanları ve egzotik mağara oluşumları ile sizlere unutamayacağınız bir gezi deneyimi yaşatıyor.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

6Suriye

Vizesiz Suriye Seyahati

Suriye, özellikle mevcut yaşantının kalitesi göz önüne alındığında, ziyaret etmek için oldukça ucuz bir ülke. Fakat ne yazık ki yaşanan iç savaş nedeni ile şuan Suriye’ye seyahat etmek çok tehlikelidir.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

7Ürdün

Vizesiz Ürdün Seyahati

Ürdün’ün en turistik şehirlerinden biri olan Akabe’de Akabe Müzesi’ni gezebilirsiniz ve Wadi Rum’u mutlaka görmeniz gerekir.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Son güncelleme: 17 Ağustos 2016

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. İran gezi rehberinizi okurken kendimi bir anda burada buldum. 🙂 Gerçekten güzel ve faydalı içerikler paylaşıyorsunuz. Teşekkürler.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.