Vizesiz tatil ve yurtiçi tatil hakkında planlama yapmanız için öneriler.

Vizesiz tatil mi yoksa yurtiçi tatil mi karar vermek için önerilerimize göz atın… Yoğun çalışma temposundan yoruldunuz ve artık güzel bir tatili hak ettiniz. Tatile çıkacaksınız ancak hala nereye gideceğinize karar veremediniz. Zaman aleyhinize işliyor. Erken rezervasyon, indirimli uçak bileti fırsatlarını kaçırmamak için bir an önce harekete geçmelisiniz.

Vizesiz Tatil mi Yurtiçi Tatil mi?

Nasıl Bir Tatil İstiyorsunuz?

Herkesin tatil anlayışı farklı. Kimisi beş yıldızlı otelde her şey dâhil bir tatil isterken, kimisi sırt çantasını sırtına takıp her yeri köşe bucak keşfetmenin peşinde. Huzurlu bir tatil mi, macera dolu bir tatil mi, romantik bir tatil mi yoksa hareketli bir tatil mi? Yalnız mı çıkacaksınız tatile yoksa arkadaşınızla mı ya da eşinizle mi?

Bütçeniz Ne Kadar?

Gideceğiniz yere karar verirken, tatil anlayışınız kadar önemli olan bir konu da bütçeniz. Bilet ve konaklama gibi temel masraf kalemlerine ne kadar para ayırabiliyorsunuz? Karşılaştırma yapan siteleri kullanın ve kâğıt kalemle hesabınızı yapın. Otellerin puanları, kullanıcı yorumları sizin için kaynak olacak. Kalacağınız otel şehir merkezinde mi yoksa dışında mı, gideceğiniz yerde ulaşıma ne kadar harcayacaksınız? Yeme içme, alışveriş gideceğiniz yerde pahalı mı? Her şey dâhil bir tatil yapmayacaksanız, tatiliniz boyunca önceden kestiremeyeceğiniz harcamalarla karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Ucuz Bir Tatil İçin Altın Değerinde İpuçları

Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler Hangileri?

Vize masrafı ve son zamanlarda vizesiz ülkelerin sayısının artması tatil severleri yurtdışına çekiyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Ukrayna gibi sadece kimlikle bile gidilebilen ülkeler mevcut. Avrupa’da vizesiz gidebileceğiniz ülkeler Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Sırbistan, Ukrayna, Makedonya, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Moldova, Belarus ve Azerbaycan. Asya’da vizesiz gidebileceğiniz ülkeler Gürcistan, Güney Kore, Japonya, Maldivler gibi ülkeler Türk turistlerin sıkça gittiği yerler. Afrika ve Amerika kıtalarında da Türk turistlerden vize istemeyen çok sayıda ülke var. Otel karşılaştırma siteleri, ucuz uçak bileti arama siteleri sayesinde yurtdışında yapılan bir tatil yurtiçi tatilden daha ucuza bile gelebiliyor. Fırsat sitelerinden alabileceğiniz turlar da ucuz tatil için önemli bir imkân.

Ayrıca Okuyun: Ucuz Tatil Nasıl Yapılır?

Uçağın bir lüks olmaktan çıkıp, bir ihtiyaç haline gelmesiyle, kilometrelerce uzaktaki yabancı kültürler bize artık daha da ulaşılabilir hale geldi. Vizesiz olmasının yanında konaklamanın, yeme içmenin, ulaşımın, alışverişin ucuz olduğu Ukrayna, Sırbistan, Arnavutluk gibi ülkelere giderseniz; Türk parasının daha değerli olduğu bu ülkelerde keyfinizce ekonomik bir tatil yapabilirsiniz. Üstelik başka kültürler tanıyıp, yeni yerler keşfedecek, dilini bile bilmediğiniz insanların yaşayışlarına kısa bir süre de olsa dâhil olabileceksiniz.

Yurtiçi Tatil

Ülkemiz, tarihi ve doğal zenginlikleriyle bir cennetten farksız. Her köşesi başka güzel olan ülkemiz her tatil anlayışına özgü imkânlar sunuyor. Türkiye, deniz turizmi, termal turizm, rafting turizmi, yayla turizmi, kış turizmi, av turizmi, kongre turizmi, yat turizmi, botanik turizmi, inanç turizmi, mağara turizmi, golf turizmi, kuş gözlemciliği turizmi, dağcılık turizmi ve sualtı dalış turizmi gibi alternatifleriyle her kesimden insana hitap ediyor. Menüden yemek seçtiğinizde herhangi bir kötü sürprizle karşılaşmanız ihtimali yurtdışından daha az. İnsanlara derdinizi anlatmanız için dil bilmenize gerek yok. Pasaport işlemleriyle uğraşmadan Türkiye’nin istediğiniz yerine gidip, tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Her Bütçeye Uygun Yurtiçi Tatil Yerleri

Karar Vermek İçin…

Vizesiz tatil mi yoksa yurtiçi tatil mi karar vermek için bir liste yapın, iki tatil seçeneğinin de olumlu olumsuz yönlerini yazın. Sizin için olumlu özellik sayısı hangi seçenekte daha fazlaysa, kararınızı o şekilde belirleyin. Unutmayın, tatil bir ihtiyaçtır ve maddi durumla çok da ilgili değildir. Tatilin amacı beden ve zihin yorgunluğunun atılması ise bunu farklı şekillerde sağlayabilirsiniz. Önemli olan ihtiyacınız olan tatili yaşamak ve tatilden sonra pişman olmamaktır. Ailenize zaman ayıramıyorsanız ailenizle çıkacağınız, bireysel gelişmenize zaman ayıramıyorsanız ruhunuzu doyuracak bir tatil size her şeyden iyi gelecektir.

Ayrıca Okuyun: Doğru Tatil Planlaması Nasıl Yapılır?

Tatil planınız öncesi ne gibi kararlar alıyorsunuz. Sizin için bir tatil nasıl olmalı ve beklentileriniz nelerdir? Konuya düşüncelerinizi yorum yazarak paylaşın, tatil planı yapmakta zorluk çekenlere yardımcı olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.