Yazı İçeriği

2020 güncel vizesiz ülkeler listesi, sırt çantalı gezginler, dijital göçebeler, uzaktan çalışanlar ve iş seyahatleri yapan insanlar için nihai bir listedir. Bu listeyi oluşturmak istedim çünkü vizesiz ülkelerin hangileri olduğunu ve hangi ülkelerin vizeleri sınır kapılarında alınır gibi araştırmalar yapmak ne kadar sinir bozucu kendimden biliyorum.

Bir seyahat planladığımızda ilk iş ziyaret edeceğimiz ülkenin vize isteyip istemediğine bakmak oluyor. Seyahatimizi planlarken vize başvurusu ile uğraşmak, korkunç kuyruklarda sıra beklemek, hiç bitmeyen belgeleri toparlamak ve daha sonra pasaport görevlileri tarafından meraklı sorulara maruz kalmak vize başvuru sürecinin klasik ve yorucu süreçlerinden yalnızca birkaçıdır. Ancak, bizlerden vize istemeyen o kadar güzel gezilesi ülkeler var ki! İş için olsun veya kısa süreli bir seyahat ya da sırt çantanızı alıp uzun süre gezmeye çıkıyor olun. Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler güncel listesine göz atabilir ve hemen seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Mükemmel bir seyahat hedefi seçtiniz ve artık seyahatinizi planlamaya ve hazırlanmaya başladınız. Ancak o da ne? Gideceğiniz ülkenin vize istediğini öğrendiniz. Kabus! Tüm hazırlıklarınız henüz daha yola çıkmadan alt üst oldu. Dert etmeyin! Balkanlar’dan Asyaya gidip görülecek bir dolu vizesiz ülkeler bulunuyor. Gideceğiniz ülkenin vize isteyip istemediğine veya girişte (sınırda) vize verip vermediğine bakmamız gerekiyor.

Pahalı vizeler için ödeme yapmak henüz seyahate çıkmadan önce bütçe olarak bizi sarsabiliyor. Üstelik red yeme olasılığı da varken! Eğer sırt çantalı bir gezginseniz, vizesiz ülkeleri ziyaret etmek bütçeye gerçekten yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bir seyahat planlamayı da çok daha kolay hale getirecektir.

Bu yazımda, dünya üzerinde gidebileceğimiz vize istemeyen ülkeleri listeleyeceğim. Yalnızca dünyanın dört bir yanındaki tüm vizesiz ülkeleri bilmek isteyen gezginler için değil, aynı zamanda iş seyahati yapanlar, dijital göçebeler ve uzaktan çalışanlar için de tek bir yerde toplanmış güncel ve nihai listedir.

Ancak, işleri daha da kolaylaştırmak adına ilk olarak sizlerle pasaport türleri, güncel pasaport ücretleri ve pasaport nasıl çıkarılır hakkında bilgileri paylaşmak istiyorum.


Böldüğüm için özür dilerim. Bir sonraki seyahatiniz için fazla ödeme yapmadan gezebilme sanatını öğrenmek ister misiniz? Seyahat ipuçları, püf noktaları, ucuz uçak bileti kampanyaları ve blogumdan en son güncellemeleri almak için bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza değerli içerikler ve seyahat ipuçları içeren bilgiler gönderiyorum.

Instagram – Facebook – YouTubeTwitter


Pasaport Türleri – Hangi Çeşit Pasaport Kimlere Verilir?

Pasaport, Türkiye sınırları dışında bir yere (yurt dışı) gitmek istediğimizde uluslararası kimlik yerine geçen ve ülke sınırları dışına çıkabilmemiz için kullandığımız belgeye deniyor. Her Türk vatandaşı pasaport alabilme ehliyetine sahiptir. Devletin çıkardığı yasa ile herkes iki adet pasaport çıkarabiliyor.

Ülkemizde 5 farklı pasaport türü bulunmakta ve kullanılmaktadır. Bu pasaport türleri şöyledir;

 • Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)
 • Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
 • Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)
 • Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)
 • Kırmızı Pasaport (Geçici Pasaport)

Pasaport türlerinin detaylı açıklamasını ayrı bir yazıda sizlerle paylaşacağım.

2020 Pasaport Harç ve Defter Ücretleri

Pasaport ücretleri her yıl enflasyona bağlı olarak yeniden düzenlenir ve artış gösterir. Talep edilen pasaportun kullanım süresine göre değişiklik gösteren pasaport harç ücretleri ve defter bedeli ücreti güncel bilgisi aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki tabloda da göreceğiniz üzere pasaport defter ücreti sabitken, pasaport harç ücreti, pasaportun kullanım süresine göre değişkenlik gösteriyor.

Pasaport SüresiPasaport Harç ÜcretiPasaport Defter Ücreti
6 Ay208.80₺133₺
1 Yıl304.50₺133₺
2 Yıl497.00₺133₺
3 Yıl705.90₺133₺
4 yıl ve üzeri995.00₺133₺

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

Yurt dışına çıkmak için ihtiyacımız olan pasaporta nasıl sahip olunur? Pasaport başvurusu nereye yapılır? Pasaport başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ve hangi bankaya ne kadar ücret ödeyeceğim sorularının cevapları için okumaya devam edin..

İlk olarak pasaport başvurusunda bulunmamız gerekiyor. Pasaport başvuruları önceden emniyet müdürlüğünden yapılıyordu. Ancak, yapılan son yasal güncelleme ile pasaport başvuruları emniyet müdürlüğünden alınıp nüfus müdürlüklerine verildi. Böylece pasaport başvurusunda bulunacak kişi bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne gidebilir. Ayrıca, pasaport başvuruları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden randevu alınarak veya Alo 199 hattından da gerçekleşebiliyor.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Eski veya yeni nüfus cüzdanınız,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Eğer varsa eski pasaportunuz,
 • 18 yaşından küçükler ailesi ile birlikte başvurmaları gerekir,
 • Harçsız öğrenci pasaportuna başvuru yapacaklar için öğrenci belgesi.

Pasaport başvuruları, başvuruda bulunacak kişinin şahsen yapmasını gerektiriyor. Pasaport başvuru işlemlerinizi sizin adınıza bir başkası yürütemiyor. Pasaport süre uzatımı, kayıp-çalıntı ve pasaport yenileme gibi durumlarda da istenen ücretin ödenmesi ile işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Pasaport Harçları Hangi Bankaya Yatırılır?

Pasaport başvurusu için randevu tarihinizi aldıysanız bir sonraki adımınız pasaport harç ve cüzdan ücretlerini anlaşmalı bankaya yatırmak ve yatırıldığına dair dekontun birini banka çalışanından almak. Pasaport harç ve cüzdan ücretlerini aşağıdaki anlaşmalı bankalara yatırabilirsiniz.

 • PTT şubeleri,
 • Akbank T.A.Ş,
 • Aktif Yatırım Bankası A.Ş.,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.,
 • Alternatifbank A.Ş.,
 • Anadolubank A.Ş.,
 • Arap Türk Bankası A.Ş.,
 • Citibank A.Ş.,
 • Denizbank A.Ş.,
 • Burgan Bank A.Ş.,
 • Fiba banka A.Ş.,
 • Finansbank A.Ş.,
 • HSBC Bank A.Ş.,
 • ICBC Turkey Bank A.Ş.,
 • ING Bank A.Ş.,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.,
 • Odea Bank A.Ş.,
 • Şekerbank A.Ş.,
 • T.C. Ziraat Bankası A.Ş.,
 • Turkishbank A.Ş.,
 • Turkland Bank A.Ş.,
 • Türk Ekonomi Bankası A.Ş.,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.,
 • Türkiye Garanti Bankası A.Ş.,
 • Türkiye Halk Bankası A.Ş.,
 • Türkiye İş Bankası A.Ş.,
 • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.,
 • Vakıf Katılım Bankası A.Ş.,
 • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.,
 • Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

Anlaşmalı tüm kurumlar için tıklayınız. Pasaport harç ve defter ücretini de yatırdıktan sonra randevu tarih ve saatinde bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne gideren pasaport başvurunuzu şahsen yapabilirsiniz. Pasaport başvurunuzdan itibaren 5-7 iş günü içerisinde pasaportunuz hazırlanır ve belirttiğiniz adrese posta olarak sarı bir zarfta getirilir.

Vizesiz Ülkeler – 2020

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, yeni kültürler keşfetmek ve yeni insanlarla tanışmak eğlencelidir, ancak yurt dışı geziler, özelikle hantal vize işlemlerinin yer aldığı pek çok prosedürler bazılarımız için oldukça göz korkutucu gelebilir. Fakat Türkler için vize gerektirmeyen Balkanlar’dan Asyaya, Asya’dan Güney Amerikaya ülkeler olduğunu biliyor muydunuz?

Aşağıda yazılı olan tüm ülkelere umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vizesiz (vize varsa da sınırda alarak) giriş yapabilmektedir.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Avrupa Vizesiz Ülkeler

Avrupa kıtası dünya üzerindeki 7 kıtadan biridir ve Asya ile doğrudan bağlantılıdır. Kıtanın güneydoğu sınırını Ural nehri oluşturuyor. Doğudaki sınırını ise Ural dağları. Sınırı Hazar denizindedir. Çok çeşitli ulusları bir arada bulunduran kıta 50 kadar devleti bünyesinde barındırmaktadır. Avrupa kıtası dünyadaki en önemli ithalat ve ihracat kazanımlarının da olduğu bir kıtadır. Endüstri ve sanayilerin gelişmiş olduğu ülkeler bu kıta üzerinde bir arada bulunuyor. Avrupa kıtası medeniyetin yükseldiği coğrafyalardan olduğu için turistler tarafından sıkça ziyaret edilmekte. Farklı ülkeler ve o ülkelerin kültürel zenginlikleri ile Avrupa Kıtası’nda yer alan pek çok ülkede keyifli geziler gerçekleştirebilirsiniz.

Andorra

Karlı dağların eteklerine kurulu büyüleyici doğası, kültür ve macera turizmi ile Andorra, Avrupa seyahatlerinizde mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon. Kışın yerli ve yabancı turistlerin kayak için geldiği Andorra, sonbahar aylarında ise doğa tutkunlarına ev sahipliği yapıyor.

Vize Durumu: 90 gün

Arnavutluk

Vizesiz Ülke Arnavutluk

Arnavutluk’ta eşsiz bir manzara keyfini deneyimlemek isterseniz; rotanızı İşkodra’ya çevirmelisiniz. İşkodra Gölü, balıkları ve etrafındaki zengin kuş türleriyle, size güzel bir deneyim yaşatacaktır. Arnavutluk’ta yaşam, seyahatiniz esnasında sizi etkisi altına alarak, unutulmaz bir tatil anısı için size beklenenden fazlasını verecektir.

Vize Durumu: 90 Gün

Arnavutluk seyahatimden notlar, İşkodra ve başkent Tiran gezi yazılarım ve daha fazlası hakkında yazdığım içerikleri okuyabilirsiniz.

Belarus – Beyaz Rusya

Kırsaldaki yemyeşil ormanları ve ahşap köy evleriyle, Minsk’in Sovyet mimarisi, Brest’in renkli ahşap evleri ve Vitebsk’in Slav müzik festivaliyle tanınmaya değer bir ülke. Uygun fiyatları ve her şeyden önce insan güvenliği konusundaki hassasiyetiyle, birçok turistik mekândan ayrılıyor. Belarus’un, turistler üzerinde bıraktığı etki hemen hemen herkeste olumlu yönde oluyor.

Vize Durumu: 30 Gün. Toplam kalış süresi ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü geçemez.

Bosna Hersek

Vizesiz Ülke Bosna Hersek

Ülkenin köklü tarihinde pek çok kültürün izine rastlanıyor ve Doğu-Batı kültürünün en iyi yanlarını bünyesinde barındırıyor. Buranın en önemli özelliği Ortodoks ve Katolik kiliselerin, cami ve sinagogların birbirlerine çok yakın mesafede bulunmaları. Latin Köprüsü, Umut Tüneli olarak da adlandırılan Bosna Tüneli, İsa’nın Kalbi Katedrali, Baş çarşı Sebili, Gazi Hüsrev Bey Camisi, Alperenler Tekkesi (Blagay-Sarı Saltuk Türbesi) ve Sönmeyen Ateş Anıtı başkent Saraybosna gezinizde, mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor.

Vize Durumu: 90 Gün. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Bosna Hersek seyahatimden notlar, Saraybosna ve Mostar gezi yazılarım ve daha fazlası hakkında yazdığım içerikleri okuyabilirsiniz.

Karadağ

Kotor Kalesi'nden Manzara

Ülke genelinde gezilmesi gereken birçok anıt mezar ve parkların yanı sıra, doğal oluşumları ile gören herkesi büyüleyen yürüyüş ve tırmanma parkurları bulunuyor. Karadağ’da gezilecek yerler, aynı zamanda ziyaretçilerine sunduğu eğlenceli ve hareketli gece hayatı ile seyahat ve gezi deneyiminizi adeta ikiye katlıyor.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Karadağ seyahatimden notlar, Kotor ve Budva gezi yazılarım ve daha fazlası hakkında yazdığım içerikleri okuyabilirsiniz.

Kosova

Prizren, Kosova

Tarih kokan sokakları, modern kafeleri, alışveriş alanları ve büyüleyici atmosferi ile Kosova, yılın dört mevsiminde de ziyaretçilerine memnun kalacakları doğal ve güzel bir gezi deneyimi sunuyor.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Kosova seyahatimden notlar, Priştine ve Prizren gezi yazılarım ve daha fazlası hakkında yazdığım içerikleri okuyabilirsiniz.

Kuzey Makedonya

Aziz Yuhanna Kilisesi, Ohri

Sıcakkanlı halkının yardımseverliği ve şehrin güvenilirliği sayesinde merkezi gezilerinizi rahatlıkla ve uygun harcamalar ile geçirebiliyorsunuz. Kuzey Makedonya gezilecek yerler arasında St. John ve St. Sophia Kiliseleri, Jeni Cami, Üsküp Kemeri ve Taşköprü gibi birçok önemli tarihi ve mimari yapının yanı sıra; kayak merkezleri, yeşil vadileri ve berrak gölleri ile sizlere doğayla iç içe ve kültürel birikiminizi katlaya bileceğiniz bir gezi deneyimi yaşatıyor.

Vize Durumu: 90 Gün

Kuzey Makedonya seyahatimden notlar, Ohri, Üsküp ve Matka Kanyonu hakkında gezi notlarım ve daha fazlası hakkında yazdığım içerikleri okuyabilirsiniz.

Moldova

Doğu Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri olan Moldova’ya doğal güzellikleri görmek ve tarihini öğrenmek için gidilebilir. Moldova’ya gidilince mutlaka uğranılan 3 şehir Tiraspol, Balti ve Edinet gezi tutkunları için bulunmaz bir fırsat olurken, Moldova gezilecek yerler açısından sunduğu zengin turistik yerleri ile bir gezi cenneti olarak görülüyor.

Vize Durumu: 90 Gün

Sırbistan

Aziz Sava Katedrali, Belgrad

Küçük olduğu kadar etkileyici bir ülke olan Sırbistan, gezmeyi sevenlerin uğraması gereken bir ülkedir. Sırbistan’da yapılacak şeylerin çoğu başkent Belgrad’da toplanmıştır. Sırbistan’da gezilecek yerler arasında Belgrad Kalesi, St. Petka Şapeli, Ada Ciganlija, Nikola Tesla Müzesi ve daha nice yer bulunmaktadır. Belgrad haricinde Novi Sad’ta bulunan Petrovaradin Kalesi görülmeye değerdir.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Sırbistan seyahatimden notlar, Belgrad ve Novi Sad hakkında gezi yazılarım ve daha fazlası hakkında yazdığım içerikleri okuyabilirsiniz.

Ukrayna

Tarihi, soğuğu ve gece hayatı ile ünlü Ukrayna’da gezilecek yerler, hem gidiş kolaylığı hem ekonomik bir seyahat imkânı sunması açısından gitmeyi isteyeceğiniz bir ülke. Doğası ile ünlü Kiev’e giderseniz, şehri gezdikten sonra sonu yokmuş gibi görünen ormanlarına doyabilirsiniz. Kiev dışında Odessa, Sivastopol ve Lviv gibi turistik Ukrayna şehirlerine de gidebilirsiniz. Tarihinden ve mimarisinden büyüleneceğiniz Ukrayna’da kendinizi başka bir dünyaya ait hissedebilirsiniz.

Vize Durumu: 90 Gün

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Vizesiz Asya Ülkeleri

Asya Vizesiz Ülkeler

Asya kıtası ülkemiz Türkiye ile doğu batı doğrultusunda buluşmakta. Kıta kuzeyden Kuzey Buz Denizi ile sınır konumdadır. Kuzey doğu istikametinde ise Amerika’dan ayrılmasını sağlayan Bering boğazı yer almaktadır. Kıta güneyden Hint okyanusu, doğudan ise Büyük okyanus ile sınırdır. Asya kıtası, üzerinde muazzam doğal yapıları barındırmakta; dünyanın en yüksek tepesi olan Everest tepesi, en büyük gölü Hazar gölü, deniz seviyesine göre en alçak yeri olan Lut gölü, en derin gölü Baykal gölü ve en alçak havzası olan Turfan havzası Asya kıtasında bulunmaktadır. Asya kıtası birçok dinin doğmuş olduğu bir kıta olmakla beraber, 100’den fazla dilin de konuşulduğu bir yapıdadır.

Filipinler

Ülkenin en çok turist çeken yeri kuşkusuz Boracay Adası’dır. Filipinler’in neredeyse ortasında bulunan bu ada; tatil, eğlence hayatı ve muhteşem manzarasıyla insanı kendisine çekiyor. Bir nevi Boracay anlatılmayıp, yaşanıyor. Filipinler’de yaşam, bu doğal güzellikleriyle sizi etkisi altına alacaktır.

Vize Durumu: 30 Gün

Gürcistan

Tiflis Şehir Manzarası

Komşu ülkelerimizden biri olan Gürcistan, yeni yerler görmek ve hatta şöyle 2 günlüğüne bile olsa kafa dağıtmak için gidebileceğiniz en güzel destinasyonlardan biridir.

Vize Durumu: Kimlik ile giriş yapılabilir ve 12 ay (1 yıl) süre ile vizesiz kalınabilir.

Gürcistan seyahatimden notlar, Batum ve Tiflis hakkında gezi yazılarım ve daha fazlası hakkında yazdığım içerikleri okuyabilirsiniz.

Hong Kong

Budizmin hâkim olduğu ülkede bir çok Budist tapınağı görmek mümkün. Hong Kong’da gezilecek yerler arasında en meşhur olanı Wong Tai Sin Temple tapınağıdır. Her zaman renkli görüntülere sahne olan tapınağı mutlaka görmelisiniz.

Vize Durumu: 90 Gün

Japonya

Ülke genelinde birçok tapınak ve saray bulunurken, Japonya farklı doğal güzellikleri de sıklıkla keşfedebileceğiniz eşsiz noktalardan biri olarak ziyaretçilerine Uzak Doğu kültürünün en güzel örneklerini sunuyor. Japonya’da gezilecek yerler ve tarihi güzellikler göz önünde bulundurulduğunda mutlaka görülecekler listesinde yer alması gerektiğini söyleyebilirim. Hatta kendim de Japonya’ya bir seyahat planı içerisindeyim.

Vize Durumu: 90 Gün

Kamboçya

Kamboçya gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen Angkor Wat Tapınaklarıdır. Sonrasında ise Bayon Tapınağı ve birçok saray ile anıt akla gelir. Ancak, doğal birçok oluşum, göl ve arkeolojik kazı alanları ile Kamboçya, hem Uzak Doğu’nun hem de Avrupa’nın esintilerini kendi içinde harmanlayarak sizlerle buluşturan mistik bir destinasyondur.

Vize Durumu: Türkiye’de bulunan Kamboçya Fahri Konsolosluğu’ndan veya sınır kapısından 30 günlük vize alabilirsiniz.

Kazakistan

Su parkları, alışveriş merkezleri, tarihi katedralleri, saray ve anıtları ile Kazakistan gezilecek yerler, gerek mimari gerekse de kültürel anlamda kendinize birçok değer katabileceğiniz ender ülkelerden biridir. Eğlenceli ve modern şehir yaşantısı ile Kazakistan’ı yılın her mevsimi ziyaret edebilirsiniz.

Vize Durumu: 30 Gün

Kırgızistan

Yeti Oğuz, Kırgızistan

Tarihi anıtlar ve mimarı yapıların yanı sıra doğal birçok oluşuma da ev sahipliği yapmakta olan Kırgızistan’da gezilecek yerler, göller, milli parklar ve dağlar ile birlikte daha önce yaşamadığınız bir gezi deneyimini sizlere yaşatıyor.

Vize Durumu: 90 Gün. Ülkeye girişinizden itibaren 5 iş günü içerisinde kayıt yaptırmalısınız.

Konuk yazar Mustafa Yıldız’ın deneyimlerini içeren Kırgızistan gezi notlarını okuyabilir ve bu olağanüstü doğal manzaralı ülkeyi keşfedebilirsiniz.

Özbekistan

Özbekistan, Orta Asya’daki turist dostu ülkelerden biridir. Şehir severler için kaçırılmayacak bir yer. Göz alıcı camileri ve geleneksel kültürü ile eski İpek Yolu’nun merkezinde keşfedilmeye değer yerlerden biridir.

Vize Durumu: 30 Gün

Güney Kore

Resmi adıyla Kore Cumhuriyeti olan ülke, sanayi ve ekonomi açısından oldukça gelişmiş bir coğrafyadır. Başkenti Seul’dur ve Seul’de yıl boyunca film, müzik, tiyatro ve benzeri sanat dallarında festivallere ev sahipliği yapıyor. Han Nehri ile ikiye ayrılan şehirde çok sayıda tarihi değer, tapınak, müze, galeri ve sergi bulabilirsiniz.

Vize Durumu: 90 Gün

Makao

Makao benzersiz bir ülkedir. Tarihi şehir merkezi, Aziz Paul harabeleri ve UNESCO Kültür Mirası eserleri ile keşfedilmesi gereken bir destinasyondur.

Vize Durumu: 30 gün. Daha uzun süreli seyahatleriniz için Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliğine vize başvurmanız gerekiyor.

Maldivler

Masmavi suları ve küçük bungalovları ile akıllara kazınan Maldivler, doğa ile bütünleşmek ve tam anlamıyla dinlenmek isteyenlerin tercihi olabilir. Upuzun ve beyaz kumsallarda yürüyebilir, Maldivler’in masmavi ve berrak sularında yüzebilir ve Okyanusun altındaki güzellikleri görmek için dalış turlarına katılabilirsiniz.

Vize Durumu: 30 Gün

Malezya

Zengin bir yemek kültürü olan Malezya mutfağında deniz ürünleri ve şekerli soslar yaygındır. Malezya mutfağı deniz ürünlerini alışılmadık bir biçimde sunar, pek çok yemek de sıradışı şekerli soslar ile tatlandırılır. Malezya’ya giderseniz sütlü çayı, gevrek yağlı ekmeği ve Hindistan cevizi suyuyla hazırlanan pilavı tatmadan dönmeyin.

Vize Durumu: 90 Gün

Moğolistan

Uçsuz bucaksız bozkırlar ülkesi olan Moğolistan, alışılmadık bir kültürü tanımak isteyen gezginlerin tercihi. Başka hiçbir ülkeye benzemeyen ve gelişmekte olan ülkelerden biri olan Moğolistan’da gezilecek yerler turuna çıkabilir, burada dünyanın ve medeniyetin uzağındaki hayatı keşfedebilirsiniz.

Vize Durumu: 30 Gün

Singapur

Singapur’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Kıyı şeridinde dolaşarak geçirilen zaman, Southern Ridges’te yürümek, Singapur Hayvanat Bahçesi’ni gezmek, botanik bahçelerini ziyaret etmek, Peranakan Müzesi’ni gezmek ve Sentosa adasına gitmek Singapur’da yapabileceğiniz şeylerden yalnızca birkaçıdır.

Vize Durumu: 90 Gün

Tayland

Güney Asya’nın en turistik mekânlarından biri olan Tayland, doğal güzelliğiyle büyüleyen adaları ve ünlü Budist tapınakları ile bilinir. Tayland, batının modernliği ve doğunu mistik özelliklerini bir arada taşır.

Vize Durumu: 30 Gün

Brunei

Kuzey Çin Denizi’nin kuzeyinde ve Doğu Malezya Devleti Sarawak’ta yer almaktadır. Ülkenin büyük bir kısmı, bitkilerin ve canlıların geliştirdiği bakir tropik yağmur ormanlarından oluşuyor.

Vize Durumu: 30 Gün

Laos

Laos, doğa, yemek, tarih ve Budizm ile dolu, kara ile çevrili bir ülke. Güneydoğu Asya’daki en güzel ülkelerden biridir.

Vize Durumu: 30 Gün

Myanmar

Güzel ve kültürel açıdan zengin bir ülke olan Myanmar (Burma), altın tapınakları, pirinç tarlaları ve dağ yollarının uçsuz bucaksız keşefedilebilir doğal güzellikleri ile büyüleyici bir yerdir.

Vize Durumu: Online vize başvurusu ile 28 gün. Myanmar vizesi başvuru için tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Vizesiz Afrika Ülkeleri

Afrika Vizesiz Ülkeler

Kıtalar arasında sayıca en çok genç nüfusu barındıran Afrika kıtası üzerinde 54 adet diplomatik olarak kabul görmüş devlet, 3 adet sınırlı kabul görmüş devlet ve 9 adet bölge yer alıyor. Kıta üzerinde yer alan en kalabalık nüfuslu devlet Nijerya iken, en büyük yüz ölçümüne sahip devlet ise Cezayir’dir. Ekvador’un her iki yanına yayılan Afrika Kıtası dünya üzerinde iki iklimi iklimin yaşandığı tek kıtadır. Etnik, kültürel ve dil anlamında kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Botsvana

Seyahat tutkunlarının en azından bir kez gitmesi gereken bir yer. Botsvana’ya gittiğinizde Botsvana’nın eşi benzerine rastlanmayan doğal güzelliklere ve doğal yaşamın çeşitliliğine hayran kalabilirsiniz. Doğa ile ilgilenen gezi tutkunları için bulunmaz bir fırsat olan Botsvana’da gezilecek yerler, kent merkezlerinde kısa bir tur attıktan sonra doğaya adım atmak olarak belirlenebilir.

Vize Durumu: 90 Gün. 365 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla.

Ruanda

Ruanda’yı ziyaret etmek biraz triatlon yapmak gibidir. Zorlu, heyecan verici, yorucu ve duygusal. Ayrıca üç önemli yönü vardır: insanlar ve kültür, milli parklar ve goriller. En çok goril nüfusu ve Volcanoes Ulusal Parkı’ndaki safarileri ile ünlüdür.

Vize Durumu: Online vize. Ruanda vizesi başvuru için tıklayın.

Namibya

Namibya, Afrika’nın doğayla iç içe güzel ülkelerinden biridir. Bu çarpıcı ülkeye seyahat etmek, vahşi yaşamı ve doğal manzaralarıyla sizi şaşırtacaktır. Böyle inanılmaz bir manzara ve etkileyici vahşi yaşamı ile Namibya bir fotoğrafçının rüyası olabilir.

Vize Durumu: Online vize ile 90 gün. Namibya vizesi başvuru için tıklayın.

Fas

Hem Akdeniz hem de Afrika ülkesi olan Fas, Atlas dağları ve geniş çölleri ile egzotik bir ülkedir. Şehirlerin dar sokakları birer labirenti andırır ve binalar aynı renkte olduğundan kaybolmak çok kolaydır burada.

Vize Durumu: 90 Gün

Güney Afrika Cumhuriyeti

İki tarafı okyanus ile çevrili, subtropikal bir iklime sahip olan Güney Afrika, sıcak ılıman koşullarında gezmeyi biraz zorlaştırsa da yapılacak birbirinden güzel aktiviteler ile doludur. Macera turizmi, spor, doğa ve yaban hayatın en güzel örneklerine ev sahipliği yapan ülke bulunduğu kıtanın gelişmekte olan öncü turizm ülkelerinden biridir.

Vize Durumu: 30 Gün

Sao Tome ve Principe

15. yüzyıla kadar ıssız bir ada odan Sao Tome ve Principe, bugün ziyaret edilebilir plajları ile güzel bir doğa sunuyor. Lüks arayanlar için kumsallara serpilmiş olan tatil köyleri mevcut. Adaların bozulmamış doğal ortamını ve otantik, davetkar kültürünü keşfetmeyi düşünürseniz Türklere vize şartı bulunmamakta.

Vize Durumu: 15 Gün

Kenya

Sıcak havası ve keşfedilmeyi bekleyen vahşi doğası ile Kenya’da safari, yılın her döneminde sizlere unutamayacağınız bir Afrika deneyimi yaşatacağını kesinlikle garanti ediyor.

Vize Durumu: www.ecitizen.go.ke web sayfasındaki “Services” bölümüne girerek elektronik vize alabilirsiniz.

Libya

Tropikal, doğal botanik ve hayvanat bahçeleri, yürüyüş alanları ve göl alanlarının yanı sıra Libya’da gezilecek yerler, eşsiz mimariye sahip müze, anıt ve yapıları ile yılın her günü ziyaretçilerine eşsiz bir tatil deneyimi sunmayı garanti ediyor.

Vize Durumu: 90 Gün

Mauritius

Vahşi yaşam parkları, doğal oluşumları, yürüyüş alanları ve eşsiz güzellikteki park ve bahçeleri ile Mauritius gezilecek yerler, ziyaretçilerine ihtiyaçları olan dingin ve tropik bir tatili geçirmelerini garanti ediyor.

Vize Durumu: 30 Gün

Seyşeller

Yemyeşil tepeleri, 100’e yakın ada ve plajları ile adeta bir cazibe merkezi olan Seyşeller tropik bir cennet görünümü sunuyor. Rüya gibi bir tatil ancak burada gerçeğe dönüşebilir.

Vize Durumu: 90 Gün

Tunus

Tunus, Kuzey Afrika’da bulunan ve Akdeniz’e kıyı olmasıyla hem kıyı turizmi hem kültür turizmi bakımından pek çok gezginin gittiği bir ülkedir.

Vize Durumu: 90 Gün

Fildişi Sahili

Afrika kıtasının batısında yer almakta. Ülkenin güneyinde Atlas Okyanusu bulunuyor. Sınır komşu ülkeleri Mali, Burkina Faso, Gana, Liberya ve Gine’dir.

Vize Durumu: Online Vize alabilirsiniz. Fildişi Sahili vizesi için başvuru. Bu vize yalnızca Abidjan Havalimanı’ndan girişlerde geçerlidir.

Komor Federe İslam Cumhuriyeti

Afrika’nın doğusunda kalan Komoralar üç ada bölgesinden meydana gelmiş bir İslam devletidir. Ülkede Fransızca, Arapça ve Komorca dilleri konuşuluyor.

Vize Durumu: Kapıda vize.

Madagaskar

Madagaskar, kitle turizminden uzaklaşmak isteyen maceracı gezginler için mükemmel bir yerdir. Dünyanın en biyolojik çeşitlilik gösteren yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madagaskar, sadece Madagaskar’da bulunan ünlü lemurlar da olmak üzere, neredeyse %90’ı dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan binlerce flora ve fauna türüne de ev sahipliği yapıyor.

Vize Durumu: Kapıda 90 gün.

Vizesiz Ortadoğu Ülkeleri

Ortadoğu Vizesiz Ülkeler

Ortadoğu sahip olduğu jeopolitik değerler nedeniyle, hâkimiyet kurmak isteyen devletlerin her zaman ilk hedefi haline gelmiştir. Sahibi olduğu petrol kaynakları nedeniyle değerlenen kara ve deniz yollarının stratejik açıdan kazandığı önem, Ortadoğu’yu odak noktası haline getirmektedir. Ortadoğu, bazı batılı devletlerce Yakın Doğu olarak nitelense de Balkanları kapsamıyor olması nedeniyle bu doğru bir tabir değildir.

Filistin

Davetkâr ruhu ve çarpıcı bir sıcaklığı var. Hristiyanlık, Yahudilik ve İslam dininin harmanlandığı topraklarda uyumu görmeniz kaçınılmazdır.

Vize Durumu: Filistin’e olan seyahatlerinizde İsrail vizesi almanız gerekiyor (Mısır üzerinden Gazze’ye gidecek olanlar 30 gün vizesiz).

İran

Tahran, İran'ın başkentidir.

Eğer ki gezi rotanızda İran bulunuyorsa, gitmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri doğru kıyafet seçimi olacaktır. Ülkenin ayrı noktalarında birçok farklı iklim çeşidi yaşanabildiği için kesinlikle hava alan ve açık renklerde kıyafetler seçmeniz yararınıza olacaktır.

Vize Durumu: 90 Gün

İran’a 5 yılda 10’dan fazla seyahat gerçekleştirdim. İran hakkında genel bilgiler ve turistik şehirleri hakkında yazdığım onlarca içeriği okuyabilirsiniz.

Katar

Ortadoğu’nun Arap Yarımadasından Basra Körfezi’ne kadar uzanan ülkesi olan Katar, başkent Doha ile ön plana çıkan popüler bir turizm destinasyonudur.

Vize Durumu: Her 180 günde 90 gün süreyle vizesiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kıbrıs'ı gezmek için en iyi nedenler. Kıbrıs hakkında bilgiler ve daha fazlası...

Akdeniz’in turizm cenneti olan Kuzey Kıbrıs, tarihi eserleri, berrak denizi ve altın sarısı kumsalları ile her yıl yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktalarından biridir.

Vize Durumu: Serbest dolaşım. Pasaport olmadan kimlikle giriş yapabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs seyahatimden notlar, Girne, Lefkoşa, Gazi Mağusa ve Dipkarpaz hakkında gezi yazılarım ve daha fazlası hakkında yazdığım içerikleri okuyabilirsiniz.

Lübnan

Lübnan, kültür turizmine yönelik verdiği hizmetlerin yanı sıra; botanik bahçeleri, yürüyüş alanları ve egzotik mağara oluşumları ile sizlere unutamayacağınız bir gezi deneyimi yaşatıyor.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Suriye

Suriye oldukça ucuz bir ülke. Ayrıca muazzam bir kültürü de içerisinde barındırıyor. Palmira Antik Kenti ne yazık ki yıkıldı. Ancak Emeviye Camii görülebilir, çarşı pazarları dolaşılabilir. Fakat ne yazık ki yaşanan iç savaş nedeni ile şuan Suriye’ye seyahat etmek çok tehlikelidir. Umarım Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerinde barış ve huzur yeniden tesis edilir.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Ürdün

Ürdün’ün en turistik şehirlerinden biri olan Akabe’de Akabe Müzesi’ni görebilir, Wadi Rum’a gidebilir ve dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Petra’yı ziyaret edebilirsiniz.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Petra Antik Kenti hakkında yazdığım rehber içeriği okuyabilir ve Petra gezinizi kusursuzca planlayabilirsiniz. Yazıda Petra’da görülecek yerler, Petra yürüyüş rotası ve Petra gezisi için özel ipuçlarından bahsediyorum.

Irak

Mezopotamya, Sümer ve Asur’un büyüleyici antik alanlarına sahip olan Irak çeşitli etnik grupların yanı sıra zengin bir kültüre de ev sahipliği yapıyor.

Vize Durumu: Kapıda 10 gün kalışlı vize. Yalnızca umumi pasaport sahipleri üçüncü bir ülkeye uğramadan havayoluyla doğrudan Bağdat, Basra, Necef ve Musul’a seyahatlerinde sınırda vize alabiliyor.

Kuveyt

Basra Körfezi’nde yer alan Kuveyt Müslüman bir ülkedir. Dünyadaki petrol rezervlerinin %10’una sahip petrol zengini bir ülkedir. Ülkenin para birimi Kuveyt Dinarı ve dünyanın en değerli para birimidir.

Vize Durumu: Kapıda 30 gün vize.

Vizesiz Kuzey Amerika Ülkeleri

Kuzey Amerika Vizesiz Ülkeler

Kuzey Amerika Kıtası; kuzeyde Arktik Okyanusu, doğuda Atlas okyanusu, güneyde Karayip Denizi ve kuzeybatıda Büyük Okyanus ile çevrilmiş bir konuma sahiptir. Kıta dört büyük bölgeye ayrılmakta. Meksika Körfezi-Kanada Arktiği arası Great Plains bölgesi, Rocky Mountains, Great Bas, Kaliforniya ve Alaskayı kapsayan bölüm, Kuzeydoğuda yüksek ancak düz bölge Kanada, bir de Appalachian Dağlarını ve Florida yarım adasını bünyesinde bulunduran doğu bölgesidir.

Bahamalar

Genel olarak güvenli ve dingin bir popülasyona sahip olan Bahamalar’da gezilecek yerler, turistik açıdan değer teşkil eden birçok doğal güzelliğe sahip. Geziniz süresince mutlaka görmeniz gereken sessiz koylar ve kumsallar, kristal berraklığındaki mavilikler, antik gemi batıkları ve el değmemiş sahillerindeki deniz kaplumbağaları ile Bahamalar, size daha önce deneyimlemediğiniz birçok güzelliği aynı anda sunuyor.

Vize Durumu: 240 Gün. Eğer turistik amaçla seyahat ettiğinizi sınırda belgelerseniz (seyahat planı vb.) 8 aya kadar kalabiliyorsunuz.

Barbados

Barbados, zengin bir geçmişe sahip sofistike tropik adalardan oluşuyor. Dünya standartlarında yemek yiyebilir ve barbekü partilerine katılabilirsiniz. Su sporları, gezi, gece hayatı… Barbados’ta her zaman yapılacak bolca seçenek var.

Vize Durumu: 180 Gün

Belize

Antik Maya harabelerini sarmalayan egzotik kuşlar, sualtı mağaraları ve dünyanın en iyi dalış mercan kayalıkları sizleri şaşırtmaya yetecek nedenlerden sadece birkaçı. Burada, yemyeşil palmiye ağaçları altında uyumak ve deniz manzaralı rüya gibi bir manzaraya uyanmak Belize’i fantastik kılıyor.

Vize Durumu: 90 Gün

Dominika

Olağanüstü bir doğaya ev sahipliği yapan Dominika, gür ormanları, harika yürüyüş parkur ve tırmanış yerleri ile macera turizmi için oldukça ideal bir destinasyon.

Vize Durumu: 30 Gün. Sınırda 10 Dolara 30 günlük vize alınabiliyor.

El Salvador

Dost canlısı insanların sıcaklığı ülkenin tamamına yayılmış durumda. Orta Amerika’nın en iyi ulaşım alt yapısına sahip El Salvador’da en ücra yerlere bile gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz.

Vize Durumu: 90 Gün

Guatemala

Eşsiz antik kalıntıları, zarif kiliseleri ve renkli pazarları ile Guatemala Pasifik kıyısının gözde turistik destinasyonlarından biridir.

Vize Durumu: 90 Gün

Honduras

Kuzey Amerika sahillerinin belirgin tüm özelliklerini içerisinde barındıran Honduras, gün boyunca müzik ve dansın olduğu rengarenk bir destinasyondur.

Vize Durumu: 90 Gün

Jamaika

Tropikal güzelliği ile birleşen reggae müziğin ritmini burada iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Yerel halk ile etkileşime girmeniz an meselesi. Ülke geneli misafirperver ve sıcak insanlar.

Vize Durumu: 90 Gün

Kosta Rika

Arenal ve Poas yanardağı gibi doğal güzelliklerinin yanında ülke genelinde birçok milli ve ulusal park, yürüyüş alanları, müzeler ve bazilikalar bulunduran Kosta Rika’da gezilecek yerler, sizlere tüm mevsim boyunca unutamayacağınız tropik bir tatil deneyimini yaşatıyor.

Vize Durumu: 90 Gün

Panama

Panama, son yıllarda yeni yerler keşfetmek isteyen seyahat tutkunlarının uğrak noktası haline gelmiştir.

Vize Durumu: 180 Gün

Saint Kitts ve Nevis Adaları

Kitts ve Nevis adaları ziyaretçilerine otantik bir ada deneyimi sunuyor.  Her iki ada plajları, tarihi kalıntıları ve kültürel mirasları ile fantastik bir ikili.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Saint Lucia

Muz tarlaları, bereketli vadi ve ormanları içeren yemyeşil bir doğa içerisinde deniz tatili yapmak burada oldukça keyifli. İkonik tarihi manzaralarına karşı bir gezinti yapmak burada yapılması gereken en güzel şeylerden biridir.

Vize Durumu: 45 Gün

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları

Çevre dostu tatilin adresi olan Vincent ve Grenadinler Adaları doğal güzelliği ve tarihi zenginlikleri ile keşfedilmesi gereken cennet gibi bir yer.

Vize Durumu: 90 Gün

Trinidad ve Tobago

Karayipler’in yemyeşil adaları ve en iyi plajlarına ev sahipliği yapan Trinidad mükemmel bir tatil planı yapanlar için ideal bir destinasyondur.

Vize Durumu: 30 Gün

Turks ve Caios Adaları

Nefes kesen gök mavisi suları ve bembeyaz kumsalları ile deniz tatili yapmak isteyenlere yönelik olağanüstü bir yer burası. 40’dan fazla adalardan oluşan bölge doğal görünümü ve mercan resifleri ile dünyanın en güzel tatil yerlerinden biridir.

Vize Durumu: 30 Gün

Antigua ve Barbuda

Harika doğası ve şaşırtıcı derecede göz alıcı kardeş adası olan Barbuda, 350’den fazla plajı ile ünlü bir yer. Altın sarısı kumsalları, berrak suyu ve yemyeşil manzaralarıyla bütünleşmiş cennetten bir parça gibi.

Vize Durumu: 180 Gün

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

Güney Amerika Vizesiz Ülkeler

Kıta üzerinde dünyadaki en yüksek şelale olan Angel Şelalesi yer almakta. Dünyadaki en geniş nehir olan meşhur Amazon nehri, uzunluğu ile dünyada tek olan And Dağları ve en kuru çöl olan Atakama Çölüne de ev sahipliği yapmaktadır. Bu kıta üzerinde çokça yağmur alması ile bilinen Amazon ormanları geniş yer kaplamaktadır. Ayrıca dünyadaki en yüksek başkent olan La Paz Bolivya Güney Amerika kıtasında bulunur. Diğer bir doğal güzellik ve ticari değere sahip Titikaka Gölü de yine bu kıta üzerindedir.

Arjantin

Arjantin’de gezilecek yerler listesinde ilk durağınızın adı İspanyolca’da “Güzel Havalar” anlamına gelen Buenos Aires kenti olmalı. Buenos Aires, aynı zamanda Arjantin’in başkentidir. “Güney Amerika’nın Paris’i” olarak da tanımlanan Buenos Aires, muhteşem gece hayatı ve her köşeden yükselen tango ezgileriyle biliniyor.

Vize Durumu: 90 Gün

Bolivya

Bolivya’nın en büyük ikinci şehri La Paz, 3640 metre ile dünyanın en yüksek başkentidir. Titikaka gölünün derin mavi suları, Salar de Uyuni’nin muhteşem görünümleri dâhil olmak üzere keşfe değer pek çok hazineye ev sahipliği yapıyor.

Vize Durumu: 90 Gün

Brezilya

Dünyaca ünlü futbolcuların doğup büyüdüğü ve Rio karnavalıyla ünlü olan Brezilya’da gezilecek yerler mutlaka görmeniz gereken adresler arasında yerini alır. Karnaval zamanı birbirinden farklı dansları ve kendi kültürlerine ait müzikleriyle, çok keyifli zaman geçirirken, kendinizi dans ederken bile bulabilirsiniz.

Vize Durumu: 90 Gün

Ekvador

Yağmur ormanları, birçok kuş türü ve yaban hayata ev sahipliği yapan Ekvador aynı zamanda trekking, binicilik, bisiklet ve rafting gibi çeşitli macera sporlarına yönelik harika rotalar sunuyor.

Vize Durumu: 90 Gün

Kolombiya

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Cali, salsa dansının başkenti olarak bilinir. Bu enerjik dansı öğrenmek hatta sadece katılarak izlemek için bile daha iyi bir yer olamaz.

Vize Durumu: 90 Gün

Nikaragua

Nikaragua, Orta Amerika’nın yükselen turizm bölgelerinden biridir. Samimi insanlar ve düşük maliyetli yaşam buraya seyahat etmek için teşvik eder nitelikte. Eğer zamanda geriye yolculuk yapmak isterseniz bu Nikaragua’da mümkündür.

Vize Durumu: 90 Gün

Paraguay

Farklı kültürü, şehirleri ve mutfağı ile bilinen Paraguay, aynı zamanda ekonomik seyahatler sağlaması sebebiyle de seyahat tutkunları tarafından tercih edilen bir ülkedir.

Vize Durumu: 90 Gün

Peru

Machu Picchu görkemli kalıntıları ve Cordillera Blanca zirveleri ile gezginlere ilham veren Peru, macera turizmine yönelik eşsiz güzellikler sunuyor.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Şili

Atacama Çölü, canlı plajları, doğal alanları, Santiago ve Valparaiso gibi kalabalık şehirleri ile Şili meraklı gezginler için heyecanlı bir seyahat deneyimi sunacaktır.

Vize Durumu: 90 Gün

Uruguay

Uruguay, bulunduğu bölgenin doğal güzelliklerini ve kendisinden önceki medeniyetlerin tarihini barındıran bir ülkedir.

Vize Durumu: 90 Gün

Venezuela

Venezuela şaşırtıcı doğal güzelliği ile Karayipler’in tartışmasız en iyi yerlerinden biridir. Aynı zamanda burada muhteşem dalış yerleri de bulunuyor.

Vize Durumu: 90 Gün

Vizesiz Okyanusya Ülkeleri

Okyanusya Vizesiz Ülkeler

Avustralya tek başına bir kıta sayılabilecek büyüklüğe sahip. Avrupa’nın dörtte üçü büyüklüğünde olan Avustralya, bünyesinde yer alan en kalabalık bölgelerin büyük bir çoğunluğu Okyanusya kıtasında yer aldığı için Okyanusya kıtasında yer alır denilmektedir.

Cook Adaları

Cook Adaları, Samoa ve Fransız Polinezyası arasında 15 adadan oluşan Güney Pasifik ülkesidir. Tropik adaları ve el değmemiş doğasıyla olağanüstü manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Vize Durumu: 30 Gün

Fiji

Bir liman kenti olan başkent Suva’da doğayı ve tarihi aynı anda görebiliyorsunuz. Fiji Müzesi, Başkanlık Sarayı, Thurston Bahçeleri, Suva Şehir Kütüphanesi, ANZ Ulusal Stadyum, Takashi Suzuki ve Apted Parkı, Suva Burnu, Ratu Sukuna Anıtı başkentte görebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Vize Durumu: 120 Gün

Niue

Tipik bir Güney Pasifik adası olan Niue tüm kıyı şeridi boyunca plajlara ev sahipliği yapıyor. Adada birçok mağara ve resif çukurları bulunuyor.

Vize Durumu: 30 Gün

Palau

Kuzey Pasifik Okyanusu, Filipinler’in güneybatısında kalan güzel bir ülkedir. Şehirleri gelişmiş, temiz ve modern yerlerdir.

Vize Durumu: 30 Gün

Vanuatu

Kültürlerini koruyan yerel ada halkı ile Vanuatu’da gezilecek yerler, keşfedilmeyi bekleyen bir cenneti andırır. Etrafında bulunan Avustralya ve Yeni Zelanda gibi gelişmiş ülkelere rağmen, yerel kültürün korunduğu Vanuatu’da çıkacağınız gezilerde el değmemiş doğaya ve sıra dışı bir medeniyete hayran kalacaksınız.

Vize Durumu: 180 gün içerisinde 30 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Samoa

10 adadan oluşan bu küçük Güney Pasifik ülkesi muhteşem plajlara, harika şelalelere ve doğal kaya havuzlarına ev sahipliği yapıyor.

Vize Durumu: 90 Gün

Tuvalu

Okyanusun göz kamaştırıcı mercanlarla kaplı adalarına ev sahipliği yapan Tuvalu, palmiye ağaçları ile çevrili bozulmamış doğası ile deniz tatili yapmak için oldukça ideal bir turizm bölgesidir.

Vize Durumu: 30 Gün

Sınırda Vize Alınabilen Ülkeler

Listede yer alan ülkelere bir seyahat planlıyorsanız karadan girişlerde sınır kapılarında ve havayolu ile gidecek olursanız havaalanında ilgili ülkeye vize alabilirsiniz.

Esvatini

Güney Afrika sınırları içerisinde yer alan Esvatini, geleneksel dansları, vahşi hayvanları ve kulübe evleri ile ilham verici hikâyelere konu olan keyifli bir destinasyondur.

Vize Durumu: 30 güne kadar süreli vizeyi sınır kapılarında harçsız olarak alabilirsiniz.

Azerbaycan

Sınır komşularımızdan biri olan Azerbaycan’da yaşam, tarihi zenginlikleri ile Türk kültürüne benzerlik gösterir. Ülke, uygun fiyatları ve kültürel benzerliğiyle gezip görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Vize Durumu: Haydar Aliyev Havalimanı’ndan 30 günlük vize alabilirsiniz. Astara sınır kapısı veya Bileh Savar sınır kapısından girerseniz Azerbaycan Konsolosluğu’ndan vize almanız gerekiyor. “Azerbaycan vizesi nasıl alınır” hakkında yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

Ermenistan

Tarih boyunca birçok devletin yönetiminde kalan ve İncil’e göre Nuh’un torunlarından Hayk’ın kabilesi olarak sayılan Ermenistan, kültürel açıdan çok varlıklı bir ülkedir. Ermenistan’da gezilecek yerler listesine şehrin başkenti olan Erivan ile başlamak gerekir.

Vize Durumu: Havayoluyla gidildiğinde sınırda 120 gün. Sadakhlo sınır kapısından girişle vize ücreti 10$ Dolar. “Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?” hakkında yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti

Altın sarısı kumsalları ile örtülü plajları, Karayip güneşinin aydınlattığı egzotik sahiller ve orkide dolu yağmur ormanları. Üstelik buradan geçen 29 endemik kuş türü bulunuyor. Doğanın renk dansını burada izleyebilirsiniz.

Vize Durumu: Havalimanında 30 gün süreli vize alabilirsiniz.

Meksika

Ülkenin kendisi gibi Meksika mutfağı da eski medeniyetlerin sentezidir. Meksika’nın ünlü yiyecekleri Tortilla, Tamale, Buritto, Quesadilla, Enchilada ve Taco’dur. Meksika’nın yemek kültürünün önemli bir parçası olan ünlü çorbalardan Gaspatcho çorbasını mutlaka denemelisiniz.

Vize Durumu: Havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek girişli vizeyi http://inm.gob.mx/index.php/page/Inicio_Autorizacion_Electronica/tr.html üzerinden harçsız e-vize olarak alabilirsiniz.

Bahreyn

Ortadoğu’nun tüm geleneksel kültürünü içerisinde barındıran Bahreyn, Körfez ülkeleri arasında ihtişamı ve zengin içerikli mutfağı ile mutlaka gezilmesi gereken ülkeler arasında geliyor.

Vize Durumu: Sınırda 30 gün.

Bangladeş

Bangladeş, mangrov ormanları, UNESCO eseri Moğol Camii ve pek çok eşsiz çeşitlilik sunan bir destinasyon. Farklı bir seyahat deneyimi yaşamak isteyenler için Bangladeş ideal bir Asya ülkesidir.

Vize Durumu: Dakka girişli

Bhutan

Butan herkes için hep bir gizemli ülke olarak görülmüştür. Belki de bu gizem Butan’ın sisli dağları arasında yer alan olağanüstü tapınak mimarileri, büyüleyici doğası ve rengarenk geleneksel kültürünün yansımaları olarak niteleyebiliriz.

Vize Durumu: Tur operatörü ile

Doğu Timor

2002 yılında resmi bağımsızlığını kazanan Doğu Timor dünyanın en yeni ülkesidir. Asya kültürünün tüm detaylarını bulabileceğiniz Butan sizlere dolunay partileri, Budist tapınakları ve geleneksel yaşam hakkında geniş bir yelpazede çeşitlilik sunuyor.

Vize Durumu: Sınır kapılarında 30 gün vize verilmektedir.

Endonezya

Tropikal cennet Bali, Endonezya’ya bağlı olan binlerce adadan en popüler olanıdır. Mount Batur aktif yanardağı, burada görülmesi gereken en önemli noktadır. “Tanrıların Adası” olarak bilinen Bali’de çok sayıda tapınak ve heykel de bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkedeki eğlence hayatının başkenti olarak biliniyor.

Vize Durumu: 30 Gün

Kamboçya

Kamboçya gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen Angkor Wat Tapınakları ve Bayon Tapınağı’dır. Ancak, doğal birçok oluşum, göl ve arkeolojik kazı alanları ile Kamboçya, hem Uzak Doğu’nun hem de Avrupa’nın esintilerini kendi içinde harmanlayarak sizlerle buluşturan mistik bir destinasyondur.

Vize Durumu: 30 gün geçerli turistik amaçlı vizeler, Kamboçya’nın Türkiye’deki Fahri konsolosluğunun yanı sıra, sınır kapılarında da verilmektedir. Ayrıca www.evisa.gov.kh adresinden e-vize olarak da alabilirsiniz.

Nepal

Nepal’e gittiğinizde ilk olarak Katmandu’yu keşfedebilirsiniz. Katmandu’nun çevre şehirleri Patan ve Bhaktapur’da vakit geçirmelisiniz. Swayambunah Stupa’ya gün ağarırken çıkmalı ve Budist ayinini kaçırmamalısınız. Mutlaka trekking ve yamaç paraşütü gibi doğa sporlarına katılıp, Everest’e tırmanan insanlarla tanışmalısınız.

Vize Durumu: Sınır kapısında 15, 30 ve 90 gün süreli vize alabilirsiniz. 15 günlük vize ücreti 25$ Dolar.

Sri Lanka

Doğal güzellikleri, masmavi suları ve göz alıcı adaları ile Sri Lanka bugün Asya kıtasının popüler bir turizm destinasyonudur.

Vize Durumu: Sınır kapısında 30$ Dolar karşılığında veya www.eta.gov.lk adresinden alabilirsiniz.

Tacikistan

Son yıllarda gelişen turizm altyapısı ile Tacikistan kapılarını seyahat severlere açıyor. Dünyanın en epik yol gezilerini yapabileceğimiz Tacikistan, Orta Asya’nın ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Eğer macera arayan bir gezginseniz Tacikistan tam da aradığınız bir yer olacaktır.

Vize Durumu: Turistik amaçlı seyahatlerden önce www.evisa-tj adresinden e-vize alabilirsiniz.

Tayvan

Uzakdoğu’nun küçük ada ülkesi Tayvan, küçük bir ülke olmasına rağmen doğal güzellikleri ve çok yönlü kültürü sebebiyle gezmeye değerdir. Bulunduğu coğrafya sebebiyle etkileyici bir doğası vardır. Bu yönü doğa turizmi için Tayvan’ı ideal yapar.

Vize Durumu: Tek girişli 30 gün süreli vizeyi ücretsiz e-vize olarak alabilirsiniz.

Kenya

Sıcak havası ve keşfedilmeyi bekleyen vahşi doğası ile Kenya’da safari, yılın her döneminde sizlere unutamayacağınız bir Afrika deneyimi yaşatacağını kesinlikle garanti ediyor.

Vize Durumu: www.ecitizen.go.ke adresinde “Services” bölümünden 50$ Dolar karşılığında e-vize alabilirsiniz.

Sudan

Kızıldeniz’in en iyi dalış yerlerine ev sahipliği yapıyor.

Vize Durumu: 30 gün süreli tek girişli vizeyi Hartum Uluslararası Havaalanı’nda bandrol takibiyle 105$ Dolar karşılığında alabilirsiniz.

Zambiya

Genel olarak Afrika seyahatleri yapmak biraz zor olabilir fakat sırtçantalı gezginseniz veya lüks bir safari turistiyseniz Zambiya’da mutlaka herkese uyacak bir şey vardır.

Vize Durumu: Çalışma vizesi dışındaki vizeler https://eservices.zambiaimmigration.gov.zm/#/home adresinden 50$ Dolar karşılığında alınabilir.

Haiti

Farklı etnik kökenli insanların nasıl bir arada yaşadığının en iyi örneğini görebileceğiniz Haiti, Kuzey Amerika’nın keşfedilmeyi bekleyen özel yerlerinden biridir.

Vize Durumu: Havaalanında 10$ Dolar karşılığında 90 gün süreli vize alabilirsiniz.

Senegal

Batı Afrika sahilinin en güzel ülkelerinden biri olan Senegal, yılda üç bin saatten fazla güneş ışığı ve göz kamaştırıcı, seyrek nüfuslu plajlara ev sahipliği yapıyor.

Vize Durumu: Kapıda vize.

Tanzanya

Kıtanın en ikonik yerlerinden biri olan Tanzanya, safari düşünenler için adeta bir cennettir. Serengeti Ulusal Parkı ve Ngorongoro Koruma Alanı da dahil olmak üzere Doğu Afrika’nın en ünlü safari yerlerine ev sahipliği yapıyor.

Vize Durumu: Sınırda 50$ Dolar karşılığında 90 gün süreli vize alınabilir.

Togo

Togo, Afrika’daki en küçük ülkelerden biridir, ancak fosfat yatakları ve kahve gibi tarımsal ürünlere dayalı iyi gelişmiş bir ihracat sektörü nedeniyle yüksek yaşam standartlarından birine sahiptir. Batı Afrika’da bulunan Togo, batısında Gana, doğusunda Benn ve kuzeyinde Burkina Faso ile sınırdır.

Vize Durumu: Kara sınır kapılarında ve Lome Havaalanı’nda vize alabilirsiniz.

Tonga

Dünyanın en iyi bazı plajlarına ev sahipliği yapan Tonga ayrıca keşfetmek için düzinelerce ada sunuyor.

Vize Durumu: Sınır kapısında 31 gün süreli vize alabilirsiniz.

Umman

Arap Yarımadası’nın mücevheri olan Umman, seyahat etmesi kolay, güvenli, güzel manzaralar sunan güçlü bir kültüre sahip.

Vize Durumu: Karadan, havadan veya deniz yoluyla gelirken sınır kapılarında 30 gün süreli vize alabilirsiniz.

Zimbabve

Bir zamanlar geniş ve güçlü bir imparatorluğun merkezi olan Zimbabve, bugün sahip olduğu tarihi kalıntıları ve Sahra altı Afrika’daki yaklaşık 800 dönümlük safari ve doğal alanlarıyla keşfedilmeye değer yerlerden biridir.

Vize Durumu: Sınır kapısında vize alabiliyorsunuz.

* Vize durumları sürekli değişmektedir. Uçak bileti satın almadan önce, ziyaret etmeyi planladığınız ülkenin elçiliğinden bilgi aldığınızdan ve mevcut vize şartlarını öğrendiğinizden emin olun.

Son güncelleme: 1 Ocak 2020

Daha fazla okuyun:

Bir sonraki seyahatinizi mi planlıyorsunuz?

Zaten otel veya hostelinize bir rezervasyon yaptınız mı? Henüz yapmadıysanız, Booking.com ve Airbnb‘yi öneriyorum. Tüm dünyada binlerce otel veya hostel arasında bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca, çoğu durumda, herhangi bir ücret ödemeden giriş tarihinden birkaç gün öncesine kadar rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz! Peki, ilk konaklamanızda kredi kartınıza nakit iade yapılacağını söylesem?


Seyahat deneyimlerimi Instagram’da, Facebook’ta ve Twitter’da fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

Yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için bloguma abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor!

Değerlendirme Yazısı
2020 Vizesiz Ülkeler Listesi

4 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba Selma Hanım,

   Yurtdışı ülkelerinde her ülkenin kendi hatları olur, gezinize başlamadan önce planlama esnasında bunları araştırın ve gideceğiniz ülkeye indiğinizde ilk işiniz bir telefon hattı ve beraberinde internet paketi satın almak olsun. Ücretsiz wi-fi için halka açık meydanlarda, fast-food yeme içme yerlerinde erişim sağlayabilirsiniz.

   Bu konu hakkında detaylı bir yazı yazarak sitede yayına alacağım. Lütfen takipte kalın…

 1. Görüş değil ama mümkünse bir cevap rica edeceğim. Ben 54 yaşında bayanım. Bana uyabilecek bir arkadaş bulamadım. Yalnız bir bayan olarak hangi gezileri yapabilirim? Benim için İran tarafı tehlikeli midir?

  • Merhaba Selma Hanım,

   Bize kalırsa aslında; yalnız bir bayan olarak dünyanın her yerini gezebilirsiniz. Yeter ki içinizdeki o gezme aşkı her daim canlı kalsın. Tabii risk ve tehlike içeren ülkeler mutlaka var ve bu destinasyonları iyi bir araştırma ve planlama yaparak ona göre rota oluşturmak en doğrusu olacaktır. Solo bir şekilde Türkiye’yi gezmenizi tavsiye ederim. Bunun haricinde trekking yapabilir veya yaşadığınız yakın yerlere haftasonu kaçamakları yaparak gezebilirsiniz.

   İran, yalnız başına giden kadınlar için tamamen güvenlidir. Ülkemizde İran’a yönelik ön yargılar olsa da bunlara takılmamanızı öneririm. Başınızı istenilen şekilde kapatıp, tunik ve benzeri elbiseler giydiğiniz taktirde gönlünüzce İran’da bir başınıza gezebilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.