Türkiye'den vize istemeyen güncel vizesiz ülkeler listesi.

Vizesiz ülkeler üzerine bir seyahate çıkacağımız zaman ilk iş gideceğimiz ülkenin vize isteyip istememe durumuna bakmak oluyor. Seyahatimizi planlarken vize başvurusu ile uğraşmak, korkunç kuyruklarda sıra beklemek, hiç bitmeyen belgeleri toparlamak ve daha sonra pasaport görevlileri tarafından meraklı sorulara maruz kalmak vize başvuru sürecinin klasik ve yorucu süreçlerindendir. Ancak, bizlerden vize istemeyen o kadar güzel gezilesi destinasyonlar var ki! Henüz gideceğiniz yere karar vermediyseniz vize istemeyen ülkeler güncel listesine göz atabilir ve hemen seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Vizesiz Ülkeler

Aşağıda adı geçen ülkelere umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vizesiz seyahat edebilmektedir.

Dilediğiniz ülkeye tıklayarak, o ülke hakkında yazılmış tüm içerikleri okuyabilirsiniz.

Avrupa Vizesiz Ülkeler

Avrupa Vizesiz Ülkeler
Avrupa kıtasında vize istemeyen ülkeler.

Avrupa kıtası dünyadaki 7 kıtadan biridir ve Asya ile doğrudan bağlantılıdır. Kıtanın güneydoğu sınırını Ural nehri oluşturuyor. Doğudaki sınırını ise Ural dağları. Sınırı Hazar denizindedir. Çok çeşitli ulusları bir arada bulunduran kıta 50 kadar devleti bünyesinde barındırmakta.

Daha Fazla Okuyun: Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Avrupa Ülkeleri

Asya Vizesiz Ülkeler

Asya Vizesiz Ülkeler
Asya kıtasında vize istemeyen ülkeler.

Asya kıtası birçok dinin doğmuş olduğu bir kıta olmakla beraber, 100 den fazla dilin de konuşulduğu bir yapıdadır.

Daha Fazla Okuyun: Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Asya Ülkeleri

Afrika Vizesiz Ülkeler

Afrika Vizesiz Ülkeler
Afrika kıtasında vize istemeyen ülkeler.

Ekvatorun her iki yanına yayılan kıta dünya üzerinde iki iklimi misafir eden tek kıtadır. Etnik, kültürel ve dil anlamında kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Daha Fazla Okuyun: Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Afrika Ülkeleri

Ortadoğu Vizesiz Ülkeler

Ortadoğu Vizesiz Ülkeler
Ortadoğu kıtasında vize istemeyen ülkeler.

Ortadoğu, Akdeniz ve Hint Okyanusunu birbirine bağlamasının yanı sıra, Doğu ve Batı arasında gelişen hem ticari hem kültürel bağların kurulduğu bir bölge olması açısından son derece stratejik bir öneme sahiptir.

Daha Fazla Okuyun: Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ortadoğu Ülkeleri

Kuzey Amerika Vizesiz Ülkeler

Kuzey Amerika Vizesiz Ülkeler
Kuzey Amerika kıtasında vize istemeyen ülkeler.

Kuzey Amerika kıtası; kuzeyde Arktik Okyanusu, doğuda Atlas okyanusu, güneyde Karayip denizi ve kuzeybatıda Büyük Okyanus ile çevrilmiş bir konuma sahiptir. Kozmopolit yapısı ile çok sayıda din ve dile de ev sahipliği yapmaktadır.

 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belize
 • Dominika
 • El Salvador
 • Guatemala
 • Honduras
 • Jamaika
 • Kosta Rika
 • Panama
 • Kitts ve Nevis Adaları
 • Lucia
 • Vincent ve Grenadinler Adaları
 • Trinidad ve Tabago
 • Turks ve Caios Adaları

Daha Fazla Okuyun: Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Kuzey Amerika Ülkeleri

Güney Amerika Vizesiz Ülkeler

Güney Amerika Vizesiz Ülkeler
Güney Amerika kıtasında vize istemeyen ülkeler.

Güney Amerika Kıtası, dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi, dünyanın en geniş nehri olan meşhur Amazon nehri, uzunluğu ile dünyada tek olan And Dağları ve en kuru çöl olan Atakama Çölüne ev sahipliği yapmaktadır.

Daha Fazla Okuyun: Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Güney Amerika Ülkeleri

Okyanusya Vizesiz Ülkeler

Okyanusya Vizesiz Ülkeler
Okyanusya kıtasında vize istemeyen ülkeler.

Avustralya tek başına bir kıta sayılabilecek büyüklüğe sahiptir. Avrupa’nın dörtte üçü büyüklüğünde olan Avustralya, bünyesinde yer alan en kalabalık bölgelerin büyük bir çoğunluğu Okyanusya kıtasında yer aldığı için Okyanusya kıtasında yer alır denilmektedir.

Daha Fazla Okuyun: Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Okyanusya Ülkeleri

Burada yer alan bilgiler T.C Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinden teyit edilerek derlenmiştir. Olası diplomatik gelişmeler sonrası vize uygulamaları değişebilmektedir. Seyahatiniz öncesi ilgili ülkenin büyükelçiliği ile iletişime geçmenizi öneririz.

Son güncelleme: 1 Ocak 2018

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

4 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba Selma Hanım,

   Yurtdışı ülkelerinde her ülkenin kendi hatları olur, gezinize başlamadan önce planlama esnasında bunları araştırın ve gideceğiniz ülkeye indiğinizde ilk işiniz bir telefon hattı ve beraberinde internet paketi satın almak olsun. Ücretsiz wi-fi için halka açık meydanlarda, fast-food yeme içme yerlerinde erişim sağlayabilirsiniz.

   Bu konu hakkında detaylı bir yazı yazarak sitede yayına alacağım. Lütfen takipte kalın…

 1. Görüş değil ama mümkünse bir cevap rica edeceğim. Ben 54 yaşında bayanım. Bana uyabilecek bir arkadaş bulamadım. Yalnız bir bayan olarak hangi gezileri yapabilirim? Benim için İran tarafı tehlikeli midir?

  • Merhaba Selma Hanım,

   Bize kalırsa aslında; yalnız bir bayan olarak dünyanın her yerini gezebilirsiniz. Yeter ki içinizdeki o gezme aşkı her daim canlı kalsın. Tabii risk ve tehlike içeren ülkeler mutlaka var ve bu destinasyonları iyi bir araştırma ve planlama yaparak ona göre rota oluşturmak en doğrusu olacaktır. Solo bir şekilde Türkiye’yi gezmenizi tavsiye ederim. Bunun haricinde trekking yapabilir veya yaşadığınız yakın yerlere haftasonu kaçamakları yaparak gezebilirsiniz.

   İran, yalnız başına giden kadınlar için tamamen güvenlidir. Ülkemizde İran’a yönelik ön yargılar olsa da bunlara takılmamanızı öneririm. Başınızı istenilen şekilde kapatıp, tunik ve benzeri elbiseler giydiğiniz taktirde gönlünüzce İran’da bir başınıza gezebilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.