Pembe kumları ile insanı hayali bir yolculuğa çıkaran, çöl ikliminin ruhuna ulaştıran fantastik bir yolculuğa davetlisiniz.

Pembe kumları ile insanı hayali bir yolculuğa çıkaran, çöl ikliminin ruhuna ulaştıran fantastik bir yolculuğa davetlisiniz. Wadi Rum’da gezilecek yerler, sizi kendi içinizde başka bir dünyaya sürükleyebilir. 720 km alan üzerindeki bu çöl, size ilginç deneyimlerin kapısını açacak. Çöl olmasının yanı sıra, arkeolojik anlamda da oldukça değerli bir adrestir Wadi Rum. Mağara duvarlarında rastlayacağınız tasvirler eski zamanların ruhunu size yaşatabilir, Wadi Rum gezilecek yerler, tarihin unutulmuş yüzünü arayacak zamanlar vaat eder size. Wadi Rum’da hala yaşayan bedevilerden söz etmek mümkün. Bu durum, modern insan için hayli ilginç bir tecrübeye yol açıyor. Siz de Wadi Rum’da kamp kurabilir, modern hayatınızdan çok uzakta bir yaşayışı tecrübe edebilirsiniz. Özellikle kalabalık bir ekiple bu seyahati planladıysanız, birlikte kamp kurabilme keyfini mutlaka deneyimlemenizi öneririz. Çöl ile ilgili ilginç bir söylenti de, Arabistanlı Lawrence’in liderlik ettiği, Osmanlılara karşı yapılan Arap ayaklanmalarının son derece şiddetlendiği 1917 ve 1918 senelerinde, Wadi Rum’da kalmış olmasıdır. 2011 yılında Unesco Kültür Mirasları Listesi’nde yer almasını sağlayan tarihi mirasları, kaya oymaları ve haşmetliliği ile Wadi Rum, aynı zamanda turistik bazı mekânlara yakınlığı ile göz alıcı hale dönüşmüş durumdadır. Örneğin Dünyanın 7 harikası arasında sayılan Petra’ya sadece 40 km uzaklıkta bulunduğu için, tatil severlerin duraklarından biri haline gelmiştir.

En İyi Zaman

Çöl ikliminin hüküm sürdüğü Vadi Rum’da en iyi zaman hakkında açıklama yapmak çok da sağlıklı olmayacaktır. Neticede gündüzleri oldukça sıcak, geceleri ise son derece serin olan bir iklimden söz etmekteyiz. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının 20 dereceleri aştığı düşünülürse, iki hava durumuna da hazırlıklı olarak bölgeye gitmek son derece faydalı olacaktır. Ancak ziyaret zamanını ilkbahar aylarına getirmek faydalı olacaktır. Zira hava şartları bahar aylarında biraz daha ılıman bir seyirde izleyecek, seyahatinizin daha rahat gerçekleşmesine olanak sağlayacaktır. Bu nedenle bu harika çölü ziyaret etmeden önce, seyahatinizi özellikle bahar aylarına denk gelecek şekilde ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Ulaşım

Harika bir çöl seyahati gerçekleştirmek üzere yola çıktınız. Üstelik bazı cennet noktalarına da oldukça yakın bir lokasyonda bulunuyorsunuz. Wadi Rum, Akabe’ye yaklaşık bir saat uzaklıkta yer almaktadır. Wadi Rum ile arasında 50 km bulunmaktadır. Aynı şekilde Amman’da çöle üç buçuk saat uzaklıktadır. Wadi Rum’a direkt uçuş imkanı bulunmamaktadır. Wadi Rum’a ulaşım için Akabe şehrine geçmeniz gerekmektedir. Özellikle turistlerin bölgeye sıkça geldikleri bahar aylarında, Akabe’den Wadi Rum’a üç kez otobüs seferleri gerçekleştirilmektedir. Petra’dan da Wadi Rum’a ulaşabilirsiniz. Bunun için de, sabah 06.30’da günübirlik olarak düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

Alışveriş

Wadi Rum çöl bölgesi olduğu için ne yazık ki alışveriş için elverişli olmayacaktır. Bu nedenle Wadi Rum’da ne alınır sorusunun tek alternatifi Bedevi Çadırları olacaktır diyebiliriz. Özellikle Wadi Rum seyahatiniz sırasında yanınıza yiyecek içecek tedarik etmenizi şiddetle öneririz. Bölgeye geldikten sonra fazla alternatif, hatta belki de hiç alternatif bulamayacağınız için zor durumda kalabilirsiniz. Sıkıntı çekmemek için ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin listesini çıkarmanızı öneririz. Daha sonra listede yer alan eksiklerini tedarik edin ve çöl turuna böyle çıkın. Özellikle çölde kamp kurduğunuz takdirde, ihtiyaç listesi yapmanın ne kadar işinize yaradığına siz de şaşıracaksınız.

Yeme İçme

Çölde olduğunuz için Wadi Rum’da çok fazla alternatifiniz bulunmamaktadır. Ürdün mutfağının hüküm sürdüğü Wadi Rum’da büfelerden faydalanabilirsiniz. Böylece değişik lezzetleri tadabilirsiniz. Bölgede yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılayacak marketler bulunmaktadır. Beklentilerinizi çok yüksek tutmamanız gerekmektedir. Özellikle Bedevi kamplarında enfes lezzetleri deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz. Bu geleneksel bedevi yemeklerini test etmek oldukça keyifli bir deneyim olacaktır. Denemeniz gereken lezzetlerin başında Zarb gelmektedir. Bu geleneksel yemek çöl kumunda pişmiş tavuk ve keçi etinden oluşmaktadır. Bedevi kamplarında keyifli vakit geçirirken, çok fazla tüketilen çay, nane, ada çayının tadına bakabilirsiniz. Kendiniz de tüketmek istediğiniz yiyeceklerden bazılarını yanınızda da götürebilirsiniz.

Konaklama

Wadi Rum’da konaklama konusu gözünüzü korkutmasın. Bölge oldukça fazla sayıda turist çektiği için konaklama imkânları da gayet yeterli. Seçeneklere gelince, Wadi Rum’da konaklama seçenekleri arasında The Bedouin Meditation Camp, Mohamed Mutlak Camp ilginç bir seçim olabilir. Ancak şehir merkezine yakın olmak istiyorsanız, Wadi Rum Full Moon Camp&Tours iyi bir seçenek olacaktır. Ancak biraz daha ekonomik bir otel tercih etmek isterseniz Black Irısh Camp and Tours keyifli bir seçim olacaktır. Anlayacağınız üzere bölgeye geldiğinizde, konaklama konusunda sorun yaşamayacağınız ortadadır. Kendinize en uygun konaklama yerini seçip keyifli bir tatil gerçekleştirebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Çöl iklimine sahip Wadi Rum’da gece hayatı konusundan söz etmek ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Daha çok çöl sessizliğinde sakince dinlenmek üzere tatilinizi planlayabilirsiniz. Gün batımı sırasında kızıl kum tepelerinin eşsiz manzarasını seyrederken keyifle çayınızı yudumlamak, akşamınızın en eşsiz planı olabilir. Bazen, Bedevi Kampları’nda düzenlenen eğlencelere katılabilirsiniz. Bu da son derece değişik ve ilgi çekici bir deneyim olacaktır.

Wadi Rum gezisi mi planlıyorsun?

Wadi Rum hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Wadi Rum gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Wadi Rum gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Merhabalar,

    Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Ürdün seyahatimiz sırasında Wadi Rum’u da gezmek istiyoruz. Wadi Rum için konaklamamızı booking üzerinden çözdük fakat aklıma takılan bir soru var. Jeep turlarını sadece visitor center civarından mı satın alabiliyoruz yoksa kamp alanlarında da bu hizmet var mıdır?

    Çok teşekkürler.

    • Merhaba Kaan bey,

      Jeep turlarını yalnızca visitor center civarından satın alabiliyorsunuz. Zaten onlarsız da içeriye girilemiyor. Kendileri gezdiriyor ve tekrar kamp alanına bırakıyorlar. Bir diğer seçenek İnternet üzerinden önceden rezervasyon yapmanız yönünde ancak benim size tavsiyem direkt oradan satın alın.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.