Wellington Yeni Zelanda’nın başkenti, ülkenin Auckland’den sonra en yoğun nüfusa sahip şehridir.

Wellington Yeni Zelanda’nın başkenti, ülkenin Auckland’den sonra en yoğun nüfusa sahip şehridir. Okyanusya’daki en kalabalık başkent olarak biliniyor. Yeni Zelanda adalarının kuzey adasının güney ucunda bulunuyor. Ülkenin coğrafi merkezine yakın bir yerde olması coğrafi ve sosyoekonomik açıdan yıldızının parlamasına sebep oluyor. Kentsel ve kırsal kesimleri kendi içinde ayrıştıran Wellington, tek bir yönetim sınırı içinde değil, büyük Wellington (greater Wellington), Wellington bölgesi (Wellington Region) şeklinde ayrılmış olup hem kırsal bölgeleri hem kentsel bölgeleri kapsıyor. Adını Waterloo Savaşı’nı kazanan komutan ve Wellington’un ilk dükü olan Arthur Wellesly’in onuruna verilen komutanın doğduğu kasabanın adından alıyor. Wellington aynı zamanda ülkenin siyasi merkezi. Parlamento binası ve devlet adına çalışan tüm bankaların ve kuruluşların bir arada olduğu bir merkez ve aynı zamanda yabancı ülkelerin elçilikleri ve konsolosluklarının çoğu bu şehirde bulunuyor. Bu yüzden bu şehre olan ziyaretinizde oldukça rahat edebileceksiniz. Yapılan araştırmalara göre dünyadaki en yaşanabilir şehirlerin arasında 12. sırada. Güney yarımküredeki en büyük ahşap yapıları içinde barındıran şehir, özellikle devlet binalarının ahşap yapıda olmasını depremlere bağlayabiliriz. Sismik hareketlerin üzerinde olan şehirde çok sık deprem olmasa da yapılarının ahşap olması ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor.

En İyi Zaman

Wellington ılıman Okyanusyal iklimin etkili olduğu bir şehir olduğundan sıcak ve ılıman bir havası var. Şehir her dönem bol yağış alıyor ve yıllık ortalama sıcaklığı 13-14 derece civarında. Sıcak havasını yakalamak için güney yarım küre üzerinde bulunması sebebiyle bizim tam tersi mevsimlerimize sahip olduğundan ocak–şubat–mart aralığında ziyaret edilebilir. Serin ve yağışlı havalarda tatil yapmak isterseniz ise bizim sıcak mevsimlerimizde yani haziran–temmuz–ağustos aralığında ziyaret edilebilir. En soğuk ayı temmuzdur. Termometreler 9 dereceyi görür. En yüksek sıcaklık ise ortalama 17 derece civarındadır ve bu ocak ayında yaşanır. Yağışlar kısmen eylül–mart aralığında minimize oluyor. Tamamen sizin tercihinize bağlı.

Ulaşım

Türkiye’den direkt uçuş imkânı bulunmuyor ama Türk hava yolları, KLM, British Airways, Lufthansa, Emirates veya Singapur hava yolları ile Avrupa–Sydney–Wellington güzergahından veya Dubai üzerinden uçuş imkanları bulabilirsiniz. Bu imkânlar dâhilinde yaklaşık olarak 26 saat uçuş yapıyorsunuz. Bu uçuş size zor gelecek olsa bile başka bir ulaşım imkânı bulunmuyor. Türk havayolları bu tür uçuşları direk yapamıyor. Dolayısı ile siz de direk uçamıyorsunuz ama konforlu bir hava yolu ile rahat bir seyahat yapılabiliyor. Uçuş korkusu olanlar için zorlu bir yolculuk olması muhtemel.

Alışveriş

Wellington’da şehre özgü ve yerel ürünler çoğunlukta. Kivi ise Wellington’da en kolay bulunan ve en az maliyeti olan meyve. Maori kabilesinin izlerini taşıyan aksesuar ve hediyelikler, kivi kuşu figürleri ve dünyaca ünlü Wellington şarapları alışverişinize renk katacak. Alışveriş merkezleri olarak ise Lambton limanı, Willlis caddesi, Cuba caddesi, ve Courtney bölgesi göze çarpıyor. Buralarda bulunan dünyaca ünlü zincir mağazaların, daha küçük ölçekli butik ve hediyelik eşya dükkânlarını keyifle gezebilirsiniz. En büyük alışveriş merkezleri Lower hutt, Porirua, Coastlands, Jonsonville ve Tawas bölgelerinde konuşlanmıştır.

Yeme İçme

Wellington mutfağı İngiliz ve bölge yerlileri Maori’lerin mutfaklarının bir karışımı. Kuzu eti, domuz eti, geyik eti, somon balığı, ıstakoz, midye, istiridye, Yeni Zelanda’ya özgü kabuklu deniz canlısı olan pipis ve tuatua, kumara adı verilen bir tatlı patates türü, kivi ve tamarillo meyveleri Wellington’da tatmadan dönülmeyecek yemekler ve yerli yiyecekler. Haşlanmış domuz veya kuzu eti ile servis edilen kumara şehrin yerel yemeği niteliğini taşıyor. En popüler mutfak Malezya mutfağı olarak biliniyor. Aynı zamanda pek çok Türk mutfağı bulunan şehirde damak zevkini bozmak istemeyenler için bir alternatif olarak Türk mutfağına önem veren restoranlar tercih edilebilir.

Konaklama

Lüksten vazgeçemeyecekseniz lüks otel zincirleri ayağınızın altına seriliyor. Deniz manzaralı odaları ile içinize huzur verecek 5 yıldızlı oteller, daha ekonomik konaklamalar düşünürseniz pansiyonlar, kiralık apart otel odaları ve hatta kamp alanları, karavan park alanları, hosteller gibi geniş bir tercih imkânına sahipsiniz. Şehir merkezinde Lambton limanı ve Terrace bölgelerinde en lüks konaklamaya sahipsiniz. Bahsettiğimiz orta bütçeli seçenekler ise Courtney Place ve Seatoun bölgesinde yer alıyor. Konaklamaya en minimum bütçeyi ayırdıysanız Wakefield caddesi, Taranaki caddesi ve Bunny caddesi üzerinde seçenekler mevcut.

Gece Hayatı ve Eğlence

Wellington gece hayatı oldukça renkli ve canlı. Beklentiniz yüksekse kesinlikle karşılayacaktır. Şehirde bulunan gece kulübü ve barlar 7/24 hizmet veriyor. Courtney place en hareketli gece hayatı bölgesi olarak biliniyor. Çok sayıda gece kulübü, bar ve pubları bir arada bulunduran bölgeye ünlü caddelerde ekleniyor. Eğlencede aradığınız her ne ise hemen hemen hepsini şehirde bulmanız mümkün. Bu sizin keşfinize bağlı bir durum elbette. Herkes aynı hizmetten haz etmeyebilir. Bu yüzden mutlaka bu bölgelerde keşfe çıkmalısınız. Kivi likörü gece hayatının vazgeçilmezi olarak bilinir ve giden her turist mutlaka denemeli.

Wellington gezisi mi planlıyorsun?

Wellington hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Wellington gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Wellington gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.