Şian olarak telaffuz edilen Xian, Çin Devleti’nin eski başkentlerindendir.

Şian olarak telaffuz edilen Xian Çin Devleti’nin eski başkentlerindendir. Meşhur İpek Yolu için de başlangıç noktasıdır. Kalabalık sayılabilecek bir şehirdir. Üç bin yıldan fazla bir tarihe sahiptir. Bu bile tek başına bir gezi nedenidir. Kelime anlamı Batı Huzuru olan kentin dünya tarafından bilinmesini sağlayan olay Terra Cotta Savaşçıları ki dünyanın 8. harikası olarak UNESCO tarafından korunan bu müze Xian gezilecek yerler için en önemli turistik değerdir. 1974 yılında Xian şehrinde bir çiftçi tarafından bulunan bu heykeller aslında 350×350 metre boyutunda ve 75 metre yüksekliğinde bir mezarın alanıdır. Kazısı hala süren bu bölgede ortaya çıkan heykellerin hepsinin yüz şekilleri biri birinden farklıdır. Tahmini bir rakam olmakla beraber 9000 parçadan bahsedilmektedir. Bu askerlerin Çin Şi Huang’ın mezarını koruyan askerler olduğu inanışı yaygındır. Çin Şi Huang (Qin Shi Huang, İlklerin İmparatoru) bir dönemi kapatarak Qin (Çin) Hanedanı’ nın egemenliğini ilan eden kişidir. Burada müze ve kafeterya mevcuttur. Gezi planınızda burası olması gereken bir yerdir ve Xian’a gidip burayı görmeden gelmeyin. Buraya giden otobüsler vardır ve üzerlerindeki Terra Cotta tabelalarından kolaylıkla ayırt edilebilir. Xian havaalanından şehre gelmek için de Havaalanıyla şehir merkezi arasında çalışan otobüsleri tercih ediniz. Uygun bir fiyata şehir merkezine gelebilirsiniz.

En İyi Zaman

Xian seyahatinizde iklim diğer Çin şehirlerine göre biraz daha belirleyici olacaktır. Yazları çok sıcak, kurak geçen Xian için kışlar da o derece soğuk geçer. Tipik karasal iklimin şiddetle yaşandığı şehri gezmek kalan tek alternatifiniz bahar sonu olan Mayıs ayı ile bahar kış arasındaki Ekim ayıdır. Seyahat planınızı bu aylara göre yapınız. Her iki ayda da gece gündüz sıcaklık farkları sizi yormayacaktır. Gündüz 25 derece olan sıcaklıkta rahatlıkla dolaşırsınız ve gecede en fazla 10 derece düşmektedir. Bu sayede rahat bir Xian gezi planı yapabilirsiniz.

Ulaşım

Xian ulaşım konusunda, şehre ulaşmak için ülkemizden Pekin’e yapılacak uçuştan sonra bir aktarma ekleyerek gidebilirsiniz. Bunun dışında Pekin de kalacaksanız ve Xian’a geçecekseniz tren de kullanabilirsiniz. Ancak bu uzun bir yolculuk olacaktır. Yine de tercih edebilirsiniz. Trenle giderseniz istasyondan sonra özellikle Terra Cotta için otobüs bulmak çok kolay olacaktır. Şehir içi ulaşımda otobüs haricinde minibüsler de kullanılıyor ve fiyatları otobüsler ile aynı. Havaalanı ulaşımı için en mantıklı seçenek sadece havaalanı şehir merkezi arası çalışan özel otobüsleri kullanmak. Bunun haricinde taksi imkanı da mevcut tabi ki!

Alışveriş

Konu Terra Cotta gibi dünyanın kabul ettiği bir değer olunca, Xian’ın hediyelik eşya teması kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor. Bu savaşçıların olduğu müzenin etkisinden kurtulmanız mümkün olmayacağından, hediyelik eşya olarak bununla ilgili mutlaka bir alışveriş yapmalısınız. Xian alışveriş, merkezindeki Bazaar Area sizin için önemli bir yer olacaktır. Burada aradığınız aramadığınız birçok şeyi bulacaksınız. Kıyafetler için adresiniz South Street olmalıdır ki burada LV, Gucci vb. gibi lüks mağazalar dahil pek çok mekanda her türlü giysiyi bulacaksınız. Ahşaptan oyma ürünler de Xian şehrinde sıklıkla göreceğiniz hediyelikler olacaktır.

Yeme İçme

Çin mutfağının farklı temalardaki lezzetlerinden özellikle ekşi tatlar Xian mutfağı içinde oldukça fazla tüketilmektedir. Bu nedenle yemeklerindeki ekşi tabanlı lezzetler oldukça fazladır ki bunlardan birisi ekşili çorba en çok tüketilen yemeklerdendir. Xian bölgesi et çeşitleriyle ünlüdür. Birçok çeşidinin kullanıldığı Xian mutfağında kurutulmuş et kullanımı oldukça yaygındır. Çin mutfağında bir deneme yapmak istiyorsanız tatlarına alışkın olabileceğiniz yemekleri denemelisiniz. Bunlar için pek çok restoran alternatifi mevcuttur. İçlerinden birkaçı Green Molly, Delhi Darbar ve La Seineolup yine de fast food derseniz birçok alternatifiniz var.

Konaklama

Xian konaklama için mümkün olduğunca gezi rotanıza uygun yerler seçmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Şehir merkezi alternatifleri için Mehood Hotel, Xian Capsule Hotel gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Xian da kalacak yer ve ekonomiklik gibi konularda sıkıntı yaşamazsınız. Birçok otel alternatifi arasından gideceğiniz yerler ve ekonomi arasında bir değerlendirme yaparak otel seçmeniz yararlı olur. Ancak bütçeniz uygun ise daha donanımlı Xian Hilton gibi oteller de mevcut. Güvenlik endişeniz olmasın ama toplu taşıma araçlarında yankesicilik vb. gibi durumlar karşısında da uyanık olmayı ihmal etmeyiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Xian kültüründe gece hayatı konusunda söylenecek şeyler Çin’in diğer şehirlerine göre biraz sönük kalır ama yine de hizmet veren birkaç mekan mevcuttur. Mix, Palando gibi mekanlar geceleriniz için tercih edebileceğiniz yerlerdir. Gece dışarıda tek başınıza gezmeniz vb. için güvenlik konusunda pek bir sorun yaşamazsınız. Bunun haricinde eğlenceli bir gece turuna da katılabilirsiniz. Bu turlar şehrin surlarında yapılır ve gece aydınlatmaları ile önemli bir görsel değer ortaya çıkar ki, en güzeli şehrin Güney giriş kapısı Nanmen de olanıdır. Bu turlara mutlaka katılmalısınız.

Xian gezisi mi planlıyorsun?

Xian hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Xian gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Xian gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.