Ukrayna’ya bağlı küçük bir şehir olan Yalta, Kırım’ın güneyinde yer alan sahil şehridir.

Ukrayna’ya bağlı küçük bir şehir olan Yalta, Kırım’ın güneyinde yer alan sahil şehri olup yaklaşık 200 bin nüfusu bulunmakta. Dünya’ya yayılan ününü 1945 Yalta Konferansına ev sahipliği yaptığı için “Dünyanın Paylaşıldığı Yer” olmasına borçludur. Nikita Botanical Gardens, Yalta Zoo “Skazka”, Lenin Embankment, Chekhov House & Museum, Skazka Zoo, Catedral de San Alexander Nevsky, Swimming Pool of the Hotel Yalta Intourist, Tsar’s Path, Polyana Skazok Museum, Yalta Krokodillyarium, Chekhov Theatre, Massandrovskiy Park, Waterfall Uchan-Su, St. John Chrysostom Church, Sculpture “Lady with the Dog”, Immaculate Conception Cathedral-Organ Hall, Church of St. Archangel Mikhail, Yalta Historic and Literature Museum, Chapel in Honor of New Martyrs and Confessors Russian, Monument to Aleksandr Khanzhonkov, Bukhara Emir’s Palace, Armenian Church, A.P Chekhov Monument, Sculpture Crocodile, Roffe Bath, Statue of Pushkin, Monument to Gorkiy, Glory Hill, Church of the Intercession of the Holy Virgin, Museum Culture of Yalta, Church of St. Nicholas, Church of Christ the Savior, Lutheran Church of St. Maria, Monument to Yulian Semenov, Mountain Ai-Nikola, Lesya Ukrainka Museum, Museum of Mikhail Pugovkin, Tropical Butterflies Garden, Wax Museum, House-Museum of Biryukov, Polikurovskiy Memorial ve Mosque Derekoi bu minik ve sevimli şehre ayak bastığınız andan itibaren görmeniz gereken en önemli yerlerdendir. Hava şartları Ukrayna’nın genel iklimine bakılınca biraz daha yumuşak kalabilir fakat Türkiye’ye oranla yazları daha sıcak olmasa da çok daha nemli ve kışları ise oldukça soğuktur.

En İyi Zaman

Kırım’ın güneyinde yer alan Yalta, Ukrayna kadar karasal iklime sahip olmasa da karasal iklimin oldukça etkisinde bir şehirdir, iklimin en yumuşak olduğu zaman dilimi ilkbahar ve yaz aylarının olduğu dönemlerdir. Yaz ayları çok sıcak ve nemli geçeceğinden eğer nem sizin için problem olacaksa kesinlikle ilkbahar aylarında şehri ziyaret etmeyi düşünmelisiniz. Yalta’daki tüm botanik bahçeler ve bitki örtüsünün en renkli olduğu ilkbahar ve yaz aylarında şehri ziyaret etmelisiniz ve bu ziyaret sadece botanik bahçeleri ve birbirinden renkli bitki örtüsünün vereceği göz ziyafeti ile kalmayacak tarihi dokusu ve şehrin ortasından geçen nehri ile size hem romantik hem de doğa dolu bir seyahat sunacaktır.

Ulaşım

Yalta’nın en çok kullanılan ulaşım aracı otobüstür ve şehrin her köşesine otobüsle gidebilmeniz mümkündür. Otobüs biletleri ise Türkiye’ye oranla oldukça ucuz olmakla beraber eğer şehir içini otobüs ile gezmek istiyorsanız günlük biletlerden, haftalık ya da seyahatinizin uzunluğuna göre aylık otobüs biletleri almanız siz seyahat severler için oldukça uygun bir fiyata mal olacaktır. Kaldı ki tramvay, araç kiralama ya da taksi ise diğer şehir içi ulaşım ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Fiyatları otobüse göre daha pahalı olacaktır fakat çok daha hızlı olduklarını da göz ardı etmemelisiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Upside Down House, Movie Theater Spartak ve Planeta Kino Ukrayna’nın sevimli küçük şehri Yalta’da bulunan eğlence ve aktivite merkezidir ve alışveriş merkezi olarak düşünülecek kadar büyük ve içerikli olmasa da Yaltalılar ve Yalta’ya seyahat eden turistler genelde butik dükkânlardan, pazarlardan ve panayırlardan alışveriş yapmayı tercih etmekte. Genel olarak şehir merkezinde toplanmış olan bu butikler, pazar ve panayırlar şehir merkezi etrafında konumlanmış durumdadır.

Yeme İçme

Yaltalıların damak tadına Tatar ve Gürcü yemekleri hâkim olup lahana ile yapılan yemekleri çok meşhurdur. Türk yemekleri de bulabileceğiniz birçok kafe ve restoran bulunduran Yalta’da yeme ve içme konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz. Apelsin Club, Van Gogh, Pushkin Coffee Shop, Yaltinskij Dvorik, Restaurant Brewery Fabrikant, Sinematograf, Chaika, Capri Pizza, Canteen Po Domashnemu, Kofein, The Grand Terrace Restaurant, Colonnada, Malenkaya Ferma ve Yalta Intourist bu lezzetli yemekleri bulabileceğiniz restoranlardan sadece birkaçı olmakla beraber eğer Türk yemeklerini tercih etmek isterseniz Victoria restorana uğramanız yeterli olacaktır.

Konaklama

Sparta Hotel, YaltaPartments, Apartments on Gorkogo Street, Hotel Krymskiy, Apartments Tavrida ve Musson Hotel şehir merkezi etrafında bulunan konaklama merkezlerinden sadece birkaçıdır. Fiyatları 50 TL ile 250 TL arasında değişmekte olan bu hotellerde cebinize uygun olanı tercih edebilir ve bu tercihten dolayı da lüks ve konfor beklentinizi ödeyeceğiniz ücrete göre ayarlayabilirsiniz. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Cactus, Zolotoy Plyazh, Apelsin, Aquamarine, Da Vinci, Şato Disko, Off Bar, Chocolate Disko ve Cristall Bar en bilindik, en çok tercih edilen ve en popüler gece kulüplerinin olması yanı sıra Türkiye’deki gece kulüplerine kıyasla fiyatları oldukça uygundur. Bu gece kulüplerinin hepsi şehir merkezi civarında bulunduğu için ulaşım imkânlarınızı çok zorlamadan çılgınca eğlenebilirsiniz. Eğer daha sakin bir eğlence anlayışınız var ise şehir meydanı etrafındaki barları tercih edebilir ucuz ve kaliteli içkilerinizi yudumlarken dart ve bilardo oynayabilirsiniz.

Yalta gezisi mi planlıyorsun?

Yalta hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Yalta gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Yalta gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.