Zonguldak Gezi Notları

Celal ağabey ile yola çıkarak 1 saat sonra Zonguldak’a varıyordum.

Zonguldak şehir merkezini biraz turladıktan sonra maden ocağında ölenlerin anıtlarını ziyarete gidiyorum. Burası bilindiği üzere maden ocakları ile anılan bir şehir. Merkezde bunu temsilen bir de sembol heykel bulunmakta.

Zonguldak Gezi Notları

Zonguldak Gezi Notları
Zonguldak Şehir Merkezi

25 Mayıs 2003 de yapılan anıtta günümüze dek maden ocaklarında şehit olan madencilerimizin anıtını görebilir isim ve memleket künyelerine bakabilirsiniz.

Maden Şehitleri Anıtı, Zonguldak
Maden Şehitleri Anıtı, Zonguldak

Zonguldak’ta görülmesi gereken yerlerden biri olan Gökgöl mağarasına gidiyorum. Burası da Safranbolu’da bulunan Bulak Mencilis Mağarası kadar görkemli.

Gökgöl Mağarası, Zonguldak

Tersiyer döneme ait kayaç katmanlarının çökeldiği zamandan beri yaklaşık (7.000.000-2.500.000) yıl oluşumunu sürdüren Gökgöl Mağarası ülkemizin kuzey batı Anadolu karstik bölgesinde yer almakta. Jeolojik yapı bakımından yörenin jeomorfolojik ve hidrolojik gelişim evrelerini ve özelliklerini gösteren mağara bir birinden farklı dört kattan oluşmakta. Birinci katı oluşturan kısmı ve çevresi ile büyük çöküntü salonunda bulunan damla taşların yer aldığı ikinci kat tamamen fosilleşmiş. Mağaranın en genç bölümü olan üçüncü ve dördüncü katlarda damla taşlar salonu, yer altı deresi ve aktif küçük kol bulunuyor. Mağaranın ikisi fosilleşmiş, biri aktif olmak üzere üç ağzı var. Girişi sağlayan fosil ağızlardan büyük olanı, görkemli görünümüyle oldukça dikkat çekici.

Gökgöl Mağarası, Zonguldak
Gökgöl Mağarası, Zonguldak

Kollarıyla birlikte toplam uzunluğu 3.350 metre olan mağara doğu, güneydoğu-batı, kuzeybatı yönünde gelişen ana galeri ile iki büyük yan koldan meydana gelmiş. Dar ve sulu bir sifonla sona eren ana galeriden sonra, yan kollardan gelen suların birleşerek oluşturduğu büyük çöküntü salonunda yer altı deresi görülmekte. Yürüyüş yolu üzerinde bulunan ve köprülerle geçilen bu dere mağaranın aktif ağzından Erçek deresine dökülüyormuş. Mağara içi damlataş birikimi yönünden son derece zengindir. Traverten, sarkıt, dikit sütunlar ve akma damlataşlar ile süslüdür. Aktif ve yarı aktif katlarda duvar damla taşları makarna sarkıtlar, mağara gölleri, iğneleri ve içi su dolu damla taş havuzları bulunmakta. Gelişim halinde olan bu damlataşlar mağaradaki oluşumun hala devam ettiğinin belirtileri olduğunu öğreniyorum.

Gökgöl Mağarası, Zonguldak
Gökgöl Mağarası, Zonguldak

Kısa bir Zonguldak gezisinin ardından saat 17:00 otobüsü ile İstanbul’a dönerek Batı Karadeniz yolculuğumu sonlandırdım.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.