Zonguldak Gezi Notları

Zonguldak, Türkiye‘nin batısında yer alan bir ilimizdir ve tarihi ve doğal güzellikleri ile turizm açısından oldukça önemlidir.

Zonguldak’ın en önemli turistik özelliklerinden biri, doğal alanlarıdır. Karadeniz Bölgesi’nin güzelliğini yansıtan mağa ve tabiat parkları turistler için cazip seçenekler sunmaktadır.

Zonguldak, tarihi ve kültürel değerleri ile de turizm açısından önemlidir. Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait tarihi yapılar, kalıntılar ve müzeler, turistler için ilginç gezilebilecek yerlerdir.

Zonguldak, Türkiye’nin en önemli madencilik merkezlerinden biridir ve madencilik tarihi açısından da önemlidir. Maden Müzesi ve Maden Ocağı gibi yerler, turistlerin madencilik hakkında daha fazla bilgi edinmelerine olanak tanır.

Zonguldak, lezzetli yerel yemekleri ile de turistleri cezbeder. Deniz mahsulleri, baklagiller ve sebzelerden oluşan yerel yemekler, turistlerin lezzet dünyalarını zenginleştirir.

Zonguldak’ı keşfetmek için en uygun zaman yaz aylarıdır ancak doğal alanların güzelliği ve Maden Müzesi gibi turistik yerlerin açık olduğu her mevsim ziyaret edilebilir.

Zonguldak Gezi Notları

Zonguldak Gezi Notları

25 Mayıs 2003 tarihinde yapılan anıtta günümüze dek maden ocaklarında şehit olan madencilerimizin isim ve memleket bilgilerinin yer aldığı künyeler yazılıdır.

Maden Şehitleri Anıtı, Zonguldak

Gökgöl Mağarası, Zonguldak

Tersiyer döneme ait kayaç katmanlarının çökeldiği zamandan beri (yaklaşık 7.000.000-2.500.000) oluşumunu sürdüren Gökgöl Mağarası ülkemizin kuzeybatı Anadolu karstik bölgesinde yer almakta. Jeolojik yapı bakımından yörenin jeomorfolojik ve hidrolojik gelişim evrelerini ve özelliklerini gösteren mağara birbirinden farklı dört kattan oluşmakta. Birinci katı oluşturan kısmı ve çevresi ile büyük çöküntü salonunda bulunan damla taşların yer aldığı ikinci kat tamamen fosilleşmiş. Mağaranın en genç bölümü olan üçüncü ve dördüncü katlarda damla taşlar salonu, yeraltı deresi ve aktif küçük kol bulunuyor. Mağaranın ikisi fosilleşmiş, biri aktif olmak üzere üç ağzı var. Girişi sağlayan fosil ağızlardan büyük olanı, görkemli görünümüyle oldukça dikkat çekici.

Gökgöl Mağarası, Zonguldak

Kollarıyla birlikte toplam uzunluğu 3.350 metre olan mağara doğu, güneydoğu batı, kuzeybatı yönünde gelişen ana galeri ile iki büyük yan koldan meydana gelmiş. Dar ve sulu bir sifonla sona eren ana galeriden sonra, yan kollardan gelen suların birleşerek oluşturduğu büyük çöküntü salonunda yer altı deresi görülmekte. Yürüyüş yolu üzerinde bulunan ve köprülerle geçilen bu dere mağaranın aktif ağzından Erçek deresine dökülüyormuş. Mağara içi damla taş birikimi yönünden son derece zengin. Traverten, sarkıt, dikit sütunlar ve akma damla taşlar ile süslüdür. Aktif ve yarı aktif katlarda duvar damla taşları, makarna sarkıtlar, mağara gölleri, iğneleri ve içi su dolu damla taş havuzları bulunmakta. Gelişim halinde olan bu damla taşlar mağaradaki oluşumun hala devam ettiğinin belirtileri olduğunu öğreniyorum.

Gökgöl Mağarası, Zonguldak

Zonguldak, güzel bir turizm potansiyeline sahip olup, kıyı şeridi, ormanları ve plajları ile ünlüdür. Günümüzde modern bir şehir olarak gelişmeye devam eden Zonguldak, ülke turizmi açısından önemli bir role sahiptir.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.