Zürih, ülkenin kuzeyinde yer alan İsviçre’nin en büyük şehridir.

Zürih, ülkenin kuzeyinde yer alan İsviçre’nin en büyük şehridir. Şehir, Limmat Nehrinin Zürih Gölü’nün kuzey kıyısına döküldüğü noktadan kuzeye doğru uzanır ve İsviçre’nin ekonomik ve kültürel başkenti olarak anılır. Çok hareketli bir şehir olan Zürih, kalabalık ve turistik bir şehirdir. İş hayatının da yoğun olduğu bu önemli şehirde ilginizi çekecek çok fazla şey bulacaksınız. Zürih, sanat müzeleri, kiliseler, parklar, alışveriş merkezleri gibi gezebileceğiniz pek çok yer barındırır. Dünya üzerinde de önemi büyük olan şehirde eğlenceli ve doğal güzelliklerle dolu bir seyahat sizi bekliyor olacak. Zürih’te gezilecek yerler arasında Fraumünster Kilisesi, Kunsthaus Sanat Müzesi, Sihlcity, James Joyce’un Mezarı, Zurichhorn Parkı, Grossmünster, St. Peter Kirche, Augustinergasse, Niederdorf Eski yerleşimi, Lindenhof Parkı, Paradeplatz ve Rathaus mutlaka uğramanız gereken turistik yerlerdir. Bu gezi duraklarında doğal güzelliklere doyabileceğiniz gibi tarihin içinde de kaybolabilirsiniz. Kunsthaus Sanat Müzesi, özellikle resimle ilgileniyorsanız mutlaka uğramanız gereken müzelerden birisidir. Şehirdeki müze sayısı oldukça fazladır ve ilgi alanınıza göre bu müzelerde öncelik sıralaması yapabilirsiniz. Tarihi yapılardan Old Hammer Mill, ülkedeki en eski su değirmeni olma özelliğine sahiptir ve bu tarz mekanik yapılar ilgi alanınıza giriyorsa bu değirmeni görmenizi tavsiye ederiz. Zürih’te yeşil alanlar ve parklar oldukça sık rastlanan yerlerdir. Gün içinde yorgunluk atmak ve biraz dinlenmek için bu parklara da mutlaka uğramalısınız. Hatta Hayvanat Bahçesi için de yeterince zamanınız varsa, seyahat programınıza Hayvanat Bahçesini de eklemelisiniz.

En İyi Zaman

Zürih, ılıman iklimi olan bir şehirdir. Genellikle Avrupa’da görülen tipik karasal iklimi ortaya koyar. Hava sıcaklıkları hiçbir zaman çok yüksek ya da çok düşük olmaz. Özellikle kış ayları hava kapalı ve yağışlı olurken, yaz aylarında 20–25 santigrat derece arasında seyreden sıcaklıklara güneş de eşlik eder. Ancak Zürih’de en iyi zaman nedir sorusuna geldiğimizde, seyahatinizi yağışların en seyrek olduğu yaz aylarına denk getirmeniz sizin açınızdan daha keyifli olacaktır. Her ne kadar ılıman bir havaya sahip olmanın avantajıyla bütün mevsimlerde gezebilme şansınız olsa da Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları daha uygun olacaktır.

Ulaşım

Zürih’e havayolu ile ulaştıysanız, havalimanından şehir merkezine ulaşmanız da çok rahat olacaktır. İsviçre’nin en yoğun uçuş trafiğine sahip olan Zürih Havalimanından şehir merkezine 10-15 dakika aralıklarla kalkan trenleri kullanarak ulaşmanız sizin açınızdan en rahat ve konforlu seçenek olacaktır. Şehirdeki toplu taşıma otobüs ve trenler ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçlarının kalkış saatlerini program şeklinde edinebilme şansınız da vardır. Zürih’te ulaşım altyapısı çok gelişmiştir. İstediğiniz her yere toplu taşımayla ulaşabilirsiniz. Ayrıca İsviçre’nin en büyük şehri olsa da Zürih küçük bir şehirdir ve şehirde gezmek için ücretsiz bisiklet kiralama alternatifini de değerlendirebileceğinizi aklınızda bulundurun.

Alışveriş

Zürih’te alışveriş yapmak istiyorsanız alternatiflerinizin sayısı oldukça fazladır. Kaliteli ürünler bulabileceğiniz Zürih’te alışveriş yapmak biraz yüksek maliyetli olabilir. Ancak farklı yelpazede ürünlere ulaşma şansınız çok yüksek. Saat yapımının başladığı şehir her ne kadar Cenevre de olsa da Zürih’te de saat üretimi çok yaygındır ve çeşitlilik de çok fazladır, bu nedenle hediyelik eşya olarak saat çeşitlerinden alabilirsiniz. Ayrıca İsviçre çakıları ve çikolataları da tercih edebileceğiniz güzel hediyelerden bazılarıdır. Alışverişlerinizi yapmak için Avrupa’da çok popüler olan tarihi Bahnhoffstrasse Caddesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca Zürih’e özel, daha farklı ve orijinal ürünler satın almayı düşünüyorsanız, her cumartesi göl kenarında kurulan Bürkliplatz ilginizi çekebilir.

Yeme İçme

İsviçre mutfağı, Fransız ve Alman mutfağının da etkilerini taşıyan bir mutfaktır. Şarküteri ve mandıra ürünlerinin yoğun olarak tüketildiği İsviçre’de özellikle peynir, sosis ve et yemekleri yaygın olarak göreceğiniz lezzetlerden olacaktır. Burgermaister Schwert, Bratwurst ve Gnocci Zürih’te tadabileceğiniz İsviçre mutfağından seçme lezzetler olacaktır. Genel olarak Avrupa mutfağı ile benzer olan İsviçre mutfağında, size çok da yabancı gelmeyecek tanıdık tatlara rastlayabilirsiniz. Yemek yemek için yerel tatların yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetler de deneyebilirsiniz. Restoranlarda farklı mutfaklardan yemekler bulabilir ve keyifle yemek yiyebilirsiniz. İsviçre mutfağının belki de en önemli parçalarından birisinin çikolata olduğunu unutmamak lazım. 18. yüzyıldan beri çikolata üretimi yapan bir ülkede mutlaka çikolata da yemelisiniz.

Konaklama

Zürih’te konaklama için birçok alternatife sahipsiniz. Oteller, hosteller ya da pansiyonlarda konaklama yapabilirsiniz. İsviçre’nin genel olarak pahalı bir ülke olmasından dolayı, kalacağınız otellerin fiyatları da biraz yüksek olacaktır. Eğer şehir merkezinde bir otel seçecek olursanız, ücretlerin diğer bölgelere oranla daha yüksek olacağını söyleyebiliriz. Yılın her döneminde kalabalık olan Zürih’te yer bulabilmek için mutlaka önceden rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Önceden konaklamanızı ayarlamanız, hem bütçeniz için hem de rahatınız için önemli bir ayrıntı olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Zürih İsviçre’nin ekonomi merkezi olduğu kadar eğlence merkezi olma özelliğini de taşır. Sabahlara kadar süren eğlenceli gece hayatı Zürih denilince akla gelen şeylerden birisidir. Şehirdeki 500’e yakın gece kulübü, bar ve pub’dan biri mutlaka size hitap edecektir. İster sakin bir akşam geçirmek için dışarı çıkın, isterseniz doyasıya eğlenmeyi amaçlayın, kendinize uygun bir mekan bulmanız garantidir. Gündüz gezmek ve geceleri de eğlenmek için çok ideal bir şehir olan Zürih’te, en azından bir iki gece, dışarı çıkmalısınız. Hareketli, eğlenceli, keyifli ve upuzun bir gece sizi bekliyor olacak.

Zürih gezisi mi planlıyorsun?

Zürih hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Zürih gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Zürih gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.