Akdeniz Mavi Yolculuk Turları

Deniz ve deniz yaşamını sevenler için alternatif tatil seçeneklerinden biri de mavi yolculuktur. Ülkemizde mavi yolculuğu ilk başlatan kişinin Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı olduğu söylenir. Ayrıca ‘’mavi yolculuk’’ kavramı da dilimize Azra Erhat’ın ‘’Mavi Yolculuk’’ isimli kitabından gelmiştir. Akdeniz’in masmavi sularında kaybolmak, eşsiz koy ve körfezlerini keşfe çıkmak, kıyılarda dinlenmek ve yeni yerler görmek için mavi yolculuklara çıkabilirsiniz. Hayal ettiğiniz mavi yolculuk aslında hiç de zor değil. Mavi yolculuklara çıkmak için birçok seçenek mevcuttur. Bu seçeneklerden kendinize en uygununu seçerek hayallerinize eşsiz bir mavi rüya yaşayabilirsiniz.

Akdeniz’in masmavi denizinde yapağınız mavi yolculuklar bir tatilden beklentinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Akdeniz’in muhteşem güzellikteki koy ve körfezleri, plajları ve daha sayamadığımız nicesi… Kısacası mavi turlar ile Akdeniz’i keşfedecek, keşfederken de eğleneceksiniz. Ayrıca size özel yat kiralama, konaklamalı yat kiralama, kabin kiralama gibi seçeneklerden kendinize uygun olanı seçerek mavi turunuzu daha konforlu bir hale getirebilirsiniz. Mavi yolcuklarda her gün farklı bir kıyıda farklı koylarda uyanıp masmavi denizi doyasıya yaşayabilirsiniz.

Neden Mavi Yolculuk?

Tatil yapmak; birçok insan için doğa ve deniz ile baş başa kalmak, masmavi denizlerde kaybolmak anlamına gelir. Birçok insan için deniz bir tutkudur ve tutkudan da öte bir sevdadır. Eşsiz mavilikteki engin denizlerde tatil yapmak isteyenler için en uygun seçenek mavi yolculuktur. Mavi yolculuklara çıkmak için mavi turlara katılarak eşsiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Mavi tur, farklı rotalardan geçerek yapılan tekne ve yat turlarını ifade eden bir kavramdır. Her güne yeni bir koyda başlamak, denizin eşsiz güzelliklerini keşfe çıkmak için yapılan mavi yolculuklar eğlenceli bir tatilin parçasıdır.

Türkiye’de Akdeniz ve Ege kıyılarında yapılan mavi yolculuklar sizlere farklı bir tatil deneyimi yaşatabilir. Akdeniz’in masmavi denizi, eşsiz güzellikteki keşfedilmeyi bekleyen koy ve körfezlerinde keşfe çıkmak için mavi turları araştırmaya başlayabilirsiniz. Fethiye, Göcek, Bodrum, Antalya gibi sevilen tatil kıyılarından başlayarak yapılan mavi yolculuklar sizlere ayrı bir tatil deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Bu kıyılarda yüzebilir ya da su sporları yapabilirsiniz. Ayrıca bu noktalara yakın olan tarihi yerleri ve önemli turistik yerleri de görebilirsiniz.

Türkiye Mavi Yolculuk Turları

Türkiye’de Mavi Yolculuk Turları

Türkiye’de mavi yolculuk turları genellikle Ege ve Akdeniz kıyıları arasında yapılır. Bu kıyılara yapılan turlar genellikle farklı konseptlere sahiptir. Yani bazen tüm gece boyunca konaklamalı turlar ya da kısa süreli ziyaretler olabilir. Türkiye’de mavi turlara katılmak için pek çok seçenek mevcuttur. Bu seçeneklerden en çok tercih edileni şirketler tarafından düzenlenen yat veya tekne turlarına katılmaktır. Ancak mavi yolculuk turunun kendinize özel olmasını istiyorsanız özel tekne ya da yat kiralayarak eşsiz maviliklere yelken açabilirsiniz. Ayrıca mavi yolculuğa çıkmak için kabin kiralama, gulet yat kiralama, konaklamalı yat kiralama gibi seçenekleri de inceleyebilirsiniz.

Günümüzde mavi yolculuk tur seçenekleri bir hayli çoktur. Platin Yatçılıkta bütçenize uygun mavi yolculuk turlarını bulabilir veya gulet kiralama seçeneklerine göz atarak hayalinizdeki tatile kavuşabilirsiniz. Ege ve Akdeniz kıyılarında yapılan mavi yolculuk turlarında Bodrum, Fethiye, Antalya, Marmaris, Göcek gibi Türkiye’nin sevilen kıyılarını gezebilir ve denizin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Bu kıyılarda yapılan mavi yolculuk turları genellikle birkaç gün sürer ve belirli bir plana göre ilerler. Bu planlamalar genellikle kişileri memnun etmeye yönelik koy, körfez ve adaları ziyaret etmeye yöneliktir. Ayrıca mavi turlarda birçok deniz sporu yapabilir ve tatilinizden doyasıya keyif alabilirsiniz.

En Güzel Mavi Tur Rotaları

Ülkemiz mavi tur yapmaya oldukça elverişli bir ülkedir. 3 tarafı denizlerle çevrili sayısız koy, körfez, ada ve liman bulunan ülkemiz en güzel mavi tur rotalarına sahiptir. Ege ve Akdeniz kıyıları mavi tur için en çok tercih edilen kıyılardır ve en güzel mavi tur rotaları da yine bu kıyılardır. Mavi tur yapmaya karar verdiyseniz ve en güzel mavi tur rotalarını merak ediyorsanız Ege ve Akdeniz kıyılarını inceleyebilirsiniz. Ege ve Akdeniz sahillerinde organize edilen mavi yolculukların başlangıç noktaları genellikle Bodrum, Göcek, Fethiye ve Antalya limanlarıdır. Mavi yolculuğun en güzel destinasyonları arasında yer alan Akdeniz sahil rotaları her bakımdan inanılmaz bir tatil deneyimi yaşatacaktır.

En güzel mavi tur rotalarından bazıları ise şunlardır:

Fethiye-Marmaris

Çift yönlü mavi rotadır. Tek yön 4 gün sürer, gidiş-dönüş bir hafta şeklinde yapılabilir. Bu rota üzerinde pek çok koy ve ada görebilirsiniz. Ayrıca bu noktalarda yüzebilir ve çeşitli su sporları yapabilirsiniz.

Bodrum-Gökova-Bodrum

En çok sevilen ve rağbet gören rotadır. Bu rotada Gökova körfezinde yüzebilir, mavi ve yeşilin bir arada olduğu kıyıların keyfini çıkarabilirsiniz.

Marmaris-Datça-Marmaris

Marmaris körfezinden Hisarönü koyuna oradan Datça yarımadasında bulunan Knidos Antik Kenti’ne uzanan mavi rotadır.

Çayağzı (Demre) – Fethiye

Hem Demre hem de Fethiye’den başlayan rotadır. Bu rotada Kekova koyları ve adası görülür. Ayrıca bu rotada antik Simena kalıntılarının bulunduğu Kaleköy’ü de görebilirsiniz. Bu kentin su altında kalan kalıntılarını tekneden görebilirsiniz. Ayrıca bu turda Kalkan ve Kaş’ta ziyaret edilebilir. Program ve zamanlamaya göre değişiklik gösteren bir rota olmakla birlikte Kabak Koyu ve Kelebekler Vadisi’nin bulunduğu koya da uğranabilir.

Özel Yat Kiralamanın Avantajları

Özel Yat Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Özel yat kiralama kişiye birçok avantaj sağlar. Öncelikle özel yat kiraladığınızda yat turunuzda sadece siz ve sevdikleriniz olur. Yani bu bir nevi size özel bir mavi yolculuktur. Özel yat kiralama ile sadece size ve sevdiklerinize özel bir mavi tur yapabilirsiniz. Kiraladığınız özel yat ile sevdiklerinizle birlikte sakin ve doğal güzellikleri korumayı başarmış koy ve kıyıların tadını çıkartabileceksiniz. Özel yat ile her gün farklı bir sahil kasabasında veya farklı bir koyda uyanabilirsiniz. Böylece sevdiklerinizle beraber rutin bir tatil yerine daha renkli daha heyecanlı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca otel tatillerinde yaşadığınız klasikleşen durumlarla özel yatınızda karşılaşmazsınız. Saat ve programa bağlı kalmadan yani dilediğiniz gibi mavi yolculukları kendi isteğinize göre planlayabilir ve bu yolculuğu keyfinize göre sürdürebilirsiniz. Özel yatınızla dilediğiniz yerde mola verebilir dilediğiniz zaman tekrar keşfe çıkabilirsiniz. Daha önce hiç görmediğiniz koy ve kıyıları gezebilir, masmavi denizin sularında yüzebilirsiniz.

Özel yat kiralama hizmeti tamamen kişilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hareket eder. Yani sizin istek ve beklentilerinize göre özel yemek programları hazırlanır. Ayrıca gezmek istediğiniz yerlere göre size özel hareket noktaları hazırlanır. Yani kısacası yat kiralama sadece kişiye özel bir mavi turdur. Eşsiz bir mavi tur için her bütçeye uygun gulet kiralama Platin Yatçılık ile mümkün. Yat kiralama seçeneklerinden kendinize uygun konaklamalı yat kiralama, gulet yat kiralama veya gulet charter kiralama yaparak maviliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Denizin insanlara sunduğu çok sayıda güzellik mevcuttur.

Denizin sunduğu tüm bu güzellikleri keşfetmek ve klasik deniz-kum-güneş tatillerinden sıyrılmak için mavi turlara katılarak mavinin ve yeşilin her tonunu görebilir unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Siz de mavi yolculuk hasreti çekiyorsanız, koy ve körfezlere keşfe çıkmaya açıksanız Platin Yatçılık ile mavi turları denemelisiniz.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.