Türkiye Gezi Rehberi İç Anadolu Gezi Rehberi

İç Anadolu Gezi Rehberi

İç Anadolu Bölgesi Türkiye’nin merkezinde yer alır ve ülkenin en büyük bölgesidir. Bölgenin tarih boyunca farklı uygarlıkların etkisi altında kaldığı ve bu nedenle de zengin bir kültürel mirasa sahip olduğu söylenebilir. Kaplıcaları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile turizm açısından oldukça zengin bir bölgedir.

Bölgede yer alan Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci şehridir. Ankara, modern ve gelişmiş bir şehir olmanın yanı sıra tarihi ve kültürel birçok değeri de barındırır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi, Atakule ve Anıtkabir şehrin en önemli turistik yerleri arasındadır.

Konya, İç Anadolu’nun en büyük şehirlerinden ve Türkiye’nin önemli turistik merkezlerinden biridir. Şehir, tarihi Selçuklu döneminden kalma önemli yapıları, Mevlana Müzesi ve aynı zamanda Türkiye’nin en büyük gölü olan Beyşehir Gölü gibi doğal güzellikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kayseri, bölgenin diğer önemli şehirlerinden biridir. Erciyes Dağı gibi doğal güzellikleri ile ünlüdür. Ayrıca Kayseri, tarihi dokusu ile de dikkat çeker. Gezilebilecek diğer önemli yerler arasında Kayseri Kalesi, Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi ve Hunat Hatun Camii bulunur.

Nevşehir, Kapadokya’nın merkezi olarak kabul edilir. Kapadokya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen turistlerin uğrak yeridir. Kapadokya’nın sıra dışı doğal oluşumları arasında peribacaları, yer altı şehirleri, volkanik dağlar ve vadiler yer alır.

Aksaray, İç Anadolu Bölgesi’nin tarihi yerlerinden biridir. Aksaray’da yer alan önemli turistik yerler arasında Ihlara Vadisi, Ağzıkarahan Kervansaray ve Acemhöyük yer alır.

Niğde, İç Anadolu’nun diğer önemli şehirlerinden biridir. Niğde’de yer alan önemli turistik yerler arasında Niğde Kalesi, Aladağlar Milli Parkı ve Kapuzbaşı Şelalesi yer alır.

İç Anadolu Bölgesi’nde gezilecek diğer yerler arasında Kırşehir, Yozgat, Çankırı ve Karaman yer alır. Bölgede yer alan tarihi yapılar, doğal güzellikler, lezzetli yemekler bölgeyi ziyaret edecek olan turistlere zengin bir içerik sunmaktadır.

Talas Gezilecek Yerler

Kayseri’nin Tarihi Kenti: Talas’ta Gezilecek Yerler

Kayseri’ye gitmişken, şehrin hemen yakınındaki Talas’a uğramamak olmaz deyip sabah kahvaltısından sonra yola koyulduk. Kayseri Cumhuriyet Meydanı’ndaki iki hatlı tramvaylardan birinin son durağı Talas. On dakikada bir hareket ediyor. Yolculuk boyunca şehrin önemli noktalarının...
Kayseri Evleri

Kayseri Gezi Rehberi: Tarihin Bilinen En Eski Yerleşim Yeri

Hava soğuktu ve pencereden dışarıyı seyrediyordum. Elimde kütüphaneden okumak için aldığım kitap vardı. Birden aklıma Kayseri geldi, tamamen rastlantıydı. Nasıl oldu bilmiyorum. Bu soğuk havalarda oralara gidilebilir miydi? Bütün bunlar hızla aklımdan geçerken kendimi...
Odunpazarı, Eskişehir

Eskişehir Gezi Notları: Türkiye’nin Yaşanabilir Modern Şehri

Çocukluğumun oldukça güzel geçtiği ve ilkokulu bitirdiğim, hakkında hep güzel şeyler okuduğum; İç Anadolu Bölgesi’nin incisi, çölde vaha gibi yaşanabilir şehre, Eskişehir’e yeniden yolum düşüyor. Çocukluğumun Eskişehir’inden bana kalansa, sokaklarında özgürce oynadığım Odunpazarı, maçlarına...

Takipte Kalın

2,524TakipçiTakip Edin
718TakipçiTakip Edin
1,620AboneAbone Olun