Ortadoğu Gezi Rehberi

Ortadoğu Gezi Rehberi

Arap Yarımadası, Akdeniz ve Pakistan dâhil birçok bölgeyi kapsayan Ortadoğu kıtası Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirlerine en yakın olduğu bölgede yer almaktadır. Ortadoğu ülkeleri adıyla anılan ülkelerin bir araya gelmiş olduğu kıta bir merkez konumundadır.

Ortadoğu ülkeleri; Suriye, Irak, Katar, Kıbrıs, İran, Lübnan, Ürdün, İsrail, Filistin, Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Sudan, Cezayir, Libya, Sudan, Afganistan ve Pakistan olarak bilinmektedir.

Ortadoğu, Akdeniz ve Hint Okyanusunu birbirine bağlamasının yanı sıra, doğu ve batı arasında gelişen hem ticari hem kültürel bağların kurulduğu bir bölge olması açısından son derece stratejik bir öneme sahiptir. Rusya’nın sıcak denizlerle olan bağlantısı da yine Ortadoğu ile sağlanmaktadır.

Ortadoğu sahip olduğu jeopolitik değerler nedeniyle, hâkimiyet kurmak isteyen devletlerin ilk hedefi haline gelmiştir. Sahip olduğu petrol kaynakları nedeniyle değerlenen kara ve deniz yollarının stratejik açıdan kazandığı önem, Ortadoğu’yu odak noktası haline getirmiştir. Ortadoğu bazı batılı devletlerce yakın doğu olarak nitelense de Balkanları kapsamıyor olması nedeniyle bu doğru bir tabir değildir.