Ortadoğu Gezi Rehberi İran Gezi Rehberi

İran Gezi Rehberi

İran olağanüstü tarihi yerleri, nefis manzara ve büyüleyici kültürü ile dünyanın en değerli seyahat edilebilecek destinasyonlarından biridir. İran aynı zamanda İslam dünyasının Şii Müslüman nüfusuna sahip çok kültürlü bir kimliğe de ev sahipliği yapıyor.

3000 yıllık zengin Pers kültürü, antik Persepolis kalıntıları, İsfahan’ın görkemli tarihi mekanları, lüks Kaçar konakları, dünyaca ünlü müzeleri ve Safevi bahçeleri dahil büyüleyici turkuaz çinileri ile süslü yapıları burayı değerli kılan başlıca özellikler arasında.

Son derece modern başkent Tahran başta olmak üzere İran’ın hemen her şehrinde canlı kafe kültürü ile Akdeniz ülkelerine benzer bir gençlik kültürü yaşanır burada. Geleneksel restoranlarında pişen İran mutfağına özgü yemekler ise damak tadınıza uygun enfes tatlara sahiptir.

Güneybatı Asya konumunda bulunan İran, çölün kavurucu ve bir o kadar da egzotik atmosferi ile modernize edilmiş şehir yaşantısını aynı potada eritip, sizlere hiç unutamayacağınız o müthiş gezi deneyimini garanti ediyor.

Şark’ın Efsunlu Ülkesine Gizemli Yolculuk

İran gezilecek yerler oldukça fazladır. Eğer ki gezi rotanızda İran bulunuyorsa, gitmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri doğru kıyafet seçimi olacaktır. Ülkenin ayrı noktalarında birçok farklı iklim çeşidi yaşanabildiği için kesinlikle hava alan ve açık renklerde kıyafetler seçmeniz elbette ki yararınıza olacaktır.

Ülke geneline bakacak olursak en sık karşılaşılan iklim türü ise karasal iklim olarak karşımıza çıkıyor. İran’da hava durumu bu nedenle kıyafet seçimlerinizi de etkileyecektir. İslami eserlerinin yanı sıra arkeolojik açıdan da hala keşfedilmiş olan ve hala keşfedilmeyi bekleyen pek çok yapının bulunduğu İran, mevcut yapısı gereğiyle sunmuş olduğu İslam turizminin yanında gelişmiş ve modernize olmuş şehir yaşantısı ile de her yaştan birçok ziyaretçiye hitap edecek canlılığı ve enerjisi ile tatilinizi olabilen en rahat ve keyifli şekilde geçirmenizi sağlıyor.

Orta Asya ve Ortadoğu mutfağının en başarılı biçimde harmanlanması ile oluşan İran mutfağında, tahmin edileceği üzere kırmızı et ürünleri ve her yemeğe rahatlıkla eşlik edebilen şerbetler ön plana çıkıyor. Acılı ve ağır baharatların yerine erik, nar gibi meyveler ve kişniş, ıspanak ve dereotu gibi sebzelerin sıklıkla kullanıldığı İran mutfağı yemekleri genellikle tamamlayıcı öğün olarak pilav ile beraber sunuluyor.

Gezilebilecek yerlerinden olan mescitleri, sarayları, kapalı çarşıları, müzeleri ve doğal güzellikteki park ve bahçeleri ile İran, adeta yeryüzündeki bir cennet olarak adlandırılabiliyor ve bu güzellikleri paylaşmak adına sizleri de kendisini ziyaret etmeye bekliyor.