Avrupa Gezi Rehberi Sırbistan Gezi Rehberi

Sırbistan Gezi Rehberi

Küçük olduğu kadar etkileyici bir ülke olan Sırbistan, gezmeyi sevenlerin uğraması gereken bir ülkedir. Yapılacak şeylerin çoğu başkent Belgrad’da toplanmıştır. Sırbistan gezilecek yerler arasında Belgrad Kalesi, St. Petka Şapeli, Ada Ciganlija, Nikola Tesla Müzesi ve daha nice yer bulunmaktadır. Belgrad haricinde Novi Sad’ta bulunan Petrovaradin Kalesi de görülmeye değer yerlerdendir.

Her mevsim gidilebilir. İlkbahar ve Yaz aylarında doğa ve kültür gezileri daha keyifli olurken, kışın da kayak merkezlerinde vakit geçirebilir ya da kaplıcalara gidebilirsiniz.

Sırbistan’a hava, kara ve demiryoluyla gidilebilir. Ülke içinde ise toplu taşıma araçları ve taksiler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Balkanlar’da Vizesiz Gezebileceğiniz Canlı Bir Destinasyon

Sırbistan’da alışveriş için ünlü alışveriş caddeleri ve bulvarlarını ziyaret edebilirsiniz. Belgrad’da bulunan Alexandra Bulvarı alışveriş için en ünlü mekândır.

Sırp mutfağı, Macar ve Türk mutfaklarıyla benzerlik gösterir. Sırp mutfağı et ağırlıklıdır ve Paprika adı verilen baharat sıklıkla kullanılır. En ünlü Sırp yemeği Rostilj’i yemeden önce Sırp yemek kültürüne uyarak fermente edilmiş meyvelerden yapılan sert içkilerini tadabilirsiniz.

Konaklama birçok Avrupa şehrine göre daha uygundur. Otel, pansiyon ve ev kiralama gibi alternatifleri bulunur. Bu alternatifler arasından size uyanı seçip bu şekilde konaklayabilirsiniz.

Sırbistan gece hayatının nabzı Belgrad’da atar. Belgrad gece hayatı oldukça canlı ve eğlencelidir. Pek çok mekân türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Casino, bar, meyhane, disko ve club tarzı mekânların her türlüsü Belgrad’da bulunur.