Asya Gezi Rehberi

Asya Gezi Rehberi

Eski Dünya kara kütlesinin bir parçası olarak kabul edilen Asya Kıtası 44.579.000 km2 yüz ölçümüne sahip. Yalnızca en büyük değil aynı zamanda dünyanın en yüksek kıtası olma özelliğine de sahip. Dünyada en yüksek olduğu tespit edilmiş olan Himalaya Dağları Asya Kıtasına bu eşsiz özelliği kazandırmakta.

Asya Kıtası Türkiye ile Doğu-Batı doğrultusunda buluşmakta. Kıta kuzeyden Kuzey Buz Denizi ile sınır konumda. Kuzey Doğu istikametinde ise Amerika’dan ayrılmasını sağlayan Bering Boğazı yer almakta. Kıta güneyden Hint Okyanusu, doğudan ise Büyük Okyanus ile sınır.

Asya Kıtası, üzerinde muazzam doğal yapıları barındırmakta; dünyanın en yüksek tepesi olan Everest Tepesi, en büyük gölü Hazar Gölü, deniz seviyesine göre en alçak yeri olan Lut Gölü, en derin gölü Baykal Gölü ve en alçak havzası olan Turfan havzasına ev sahipliği yapmakta.

Dünya üzerindeki en kalabalık ülke Çin, Asya kıtasında yer almakta. Asya Kıtası birçok dinin doğmuş olduğu bir kıta olmakla beraber, 100’den fazla dilin de konuşulduğu muazzam bir coğrafyadır.