Avrupa Gezi Rehberi Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek seyahati esnasında görmeniz gereken yerlerden ilki; başkent Saraybosna’dır. Şehrin köklü tarihinde pek çok kültürün izine rastlanıyor ve Doğu-Batı kültürünün en iyi yanlarını bünyesinde barındırıyor. Bu şehrin en önemli özelliği Ortodoks ve Katolik kiliselerin, cami ve sinagogların birbirlerine çok yakın mesafede bulunmaları. Latin Köprüsü, Umut Tüneli olarak da adlandırılan Bosna Tüneli, İsa’nın Kalbi Katedrali, Baş çarşı Sebili, Gazi Hüsrev Bey Camisi, Alperenler Tekkesi (Blagay-Sarı Saltuk Türbesi) ve Sönmeyen Ateş Anıtı, Saraybosna gezinizde, mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor.

Doğu ve Batı Kültürünün Buluştuğu Yer

Bosna Hersek gezilecek yerler listesinin başında, ülkenin simgelerinden biri olan Mostar Köprüsü, adını Hersek’in başkenti Mostar’dan alıyor. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu köprü, gece ve gündüz ayrı güzellikte karşınıza çıkıyor. Karagözbey Camisi ve Koski Mehmet Paşa Camisi, Mostar’da yaşayan tarihimizin bir diğer parçaları.

Kravice Şelalesi, Jablanica Köprüsü, Igman Dağları, Srebrenitsa’da bulunan Srebrenistsa Müzesi, Jahorina Dağı, Sutjeska Ulusal Parkı; Bosna Hersek’te gezilecek yerler arasında yer alan turistik mekânlardır. Görülmesi gereken yerleri düşündüğümüzde, Bosna Hersek’in zengin bir ülke olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

Doğayla iç içe olmayı seven ve aynı zamanda spor tutkusu olan biriyseniz Rakitnica kasabasının yakınlarındaki Rakitnica Nehri’ni de görmelisiniz. Bjelasnica Dağı’nın tepesinden doğan nehir, tamamen doğal ve temiz su kaynağıdır. Aynı zamanda dağcı, tırmanıcı ve balıkçılar için de imkânlar sunar.