Avrupa Gezi Rehberi Kosova Gezi Rehberi

Kosova Gezi Rehberi

Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile sınır komşusu olan Kosova, birçok doğal güzelliği bünyesinde barındıran bir Avrupa ülkesi olma özelliği taşıyor.

Karasal iklimin açıkça görüldüğü Kosova’da yaşam, kış aylarının soğuk ve kar yağışlı olarak, yaz aylarının ise tam tersine sıcak ve kurak olarak geçtiği bir iklim düzenindedir. Bu sebeptendir ki özellikle kış aylarındaki kar yağışları dolayısıyla, ülkenin belirli bazı noktalarında bulunan kayak merkezleri, ilgili dönemlerde oldukça fazla ziyaretçi çekerek yaratmış olduğu kış turizmi ile de ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamış oluyor. Bundan yararlanmak için kış aylarını tercih edebileceğiniz gibi, kültür turizmi yapmak istiyorsanız, en iyi zaman Mayıs ve Eylül ayları demek doğru olacaktır.

Balkanların En Lezzetli Mutfağına Sahip Ülke

Ülke genelinde yapılan müzik ve film festivalleri ile turistlere de sanatsal etkinliklerden yararlanma imkânı sunan Kosova, genç nüfusu ile de eğlenceli ve keyifli bir şehir hayatı ve gece yaşamı yaratıyor.

Arnavut, Türk, Sırp, Hırvat, Yunan ve İtalyan mutfaklarından örnekleri sıklıkla görebileceğiniz Kosova mutfağı içinde, et ve turta çeşitleri; gerek davetlerde gerekse de günlük menülerde fazlasıyla kullanılan parçaları oluşturuyor. Bunların dışında ayran, biraz koyu olmasına karşın Kosova’da hemen her yerde karşılaşabileceğiniz bir içecek haline gelmiştir.

Tarih kokan sokakları, modern kafeleri ile alışveriş alanları ve büyüleyici atmosferi ile yılın dört mevsiminde de ziyaretçilerine memnun kalacakları doğal ve güzel bir gezi deneyimini sunuyor.