Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa Turu ile Viking Diyarını Keşfet!

Avrupa Rüyası ile Norveç fiyortlarında gemi yolculuğu yaparak Kuzey Avrupa turunun keyfini çıkart! Tek seferde 12 ülke 20 şehir gezerek Baltık ve İskandinav ülkelerini keşfetmek için tıkla!

“Bedeninize iyi bakın, ruhunuza daha da iyi… Beden bir gün geldiği yere geri gider, ruhunuz ise hak ettiği yere…”

Viking atasözü.

Bedeninize sağlığınıza dikkat ederek, spor yaparak iyi bakabilirsiniz; ruhunuzun ise daha manevi şeylere, umutlarınıza, hayallerinize ve arzularınıza ihtiyacı vardır. İyi olması bunları gerçeğe dökmeniz ile mümkündür.

Ruhunuzun ihtiyacı olan şeyi, hayallerinizi gerçekleştirmenizin yolu Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turundan geçiyor. Norveç fiyortlarında gemi yolculuğu yaparak İskandinav mitolojisi eşliğinde Kuzey’in göz alıcı manzaralarını Avrupa Rüyası ile keşfetmek mümkün!

İskandinav kültürü nasıl, Kuzey Avrupa bahsettikleri kadar güzel mi, Vikinglerin tarihini de merak ediyorum diyorsan seni Kuzey Avrupa turu ile eşsiz bir maceraya davet ediyoruz. 15 gün boyunca 12 ülke 20 şehri uçak, gemi ve otobüs üçlüsüyle gezerek keşfedeceksiniz.

Kuzey Avrupa Turu ile 12 Ülke 20 Şehir Gezmek

Avrupa Rüyası: Kuzey Avrupa Turu İsveç Stockholm

İskandinav Rüyası hayal edenler için duraklar ise şöyle: Norveç’te Oslo, Bergen, Flam Bölgesi, Kaupanger, Gudvangen, Twindefossen ve fiyortlar; İsveç’te Stockholm; Danimarka’da Kopenhag; Finlandiya’da Helsinki; Polonya’da Varşova, Krakow, Gdansk; Letonya’da Riga; Litvanya’da Vilnius, Trakai Gölü ve Kalesi; Estonya’da Tallinn; Romanya Bükreş, Bran ve Drakula’nın Şatosu; Bulgaristan’da Varna; Almanya’da Berlin; Çekya’da Prag.

Bütün yolculuğunuz otobüs ile geçmiyor elbette, birçok ulaşım türünü kullanarak turunuz bir maceraya dönüşüyor. Bu ulaşım yöntemlerinden en keyiflisi sizi Norveç’in en uzun ve derin fiyortu Sognefjord’da mavi ile yeşilin uyumuna doyacağınız fiyortlarda gemi yolculuğu yapacak olmanız. Tur boyunca şehirlerarası ulaşım Avrupa Rüyası otobüsleri ile Tallinn-Helsinki, Helsinki-Stockholm, Kaupanger-Gudvangen, Gedser-Rostock arası yolculuklar gemi yolculuğuyla sağlanıyor. Dönüş yolculuğunuz ise Prag – İstanbul THY uçuşu ile gerçekleşiyor.

Avrupa Rüyası: Kuzey Avrupa Turu İskandinav Rüyası Danimarka Kopenhag

Viking atasözü ile başladığımız yazımızda, Kuzey Avrupa’da Vikinglerin izlerini süreceksiniz; o kadar yol gitmişken tarihin bu noktasına dokunmadan havasını solumadan dönmeyeceksiniz.

Norveç Fiyortlarında Gemi Yolculuğu Deneyimi

Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile Norveç fiyortlarında gemi yolculuğu yaparak Pagan destanlarıyla nam salmış Norveç’te Vikinglerin izlerini takip edeceksiniz. Oslo, Bergen, Kaupanger, Gudvangen, Tvindefossen, Flam bölgesini Avrupa Rüyası ile gezeceksiniz. Norveç’in başkenti Oslo’dan Flam’a kadar Viking tarihinin izlerini süreceğiniz yerler arasında Vefsnfjord, Gudvangen Viking marketi, Viking gemi müzesi, Kaupang Viking köyü, Lofotr Viking müzesi  yer alıyor.

Vikinglerin Hayat Sürdükleri Yerleşke: Kaupanger

Avrupa Rüyası: Kuzey Avrupa Turu Norveç Fiyortları

Norveç fiyortlarının önemli limanlarından olan Kaupanger, ilk zamanlar Tingstad olarak biliniyordu. İskandinav bir terim olan Kaupanger kelime olarak “Pazar yeri, satın alma limanı” anlamına geliyor. Köyün en dikkat çekici yapılarından birisi Stave Kilisesidir. 12. yüzyılda inşa edilmiş olduğuna inanılmaktadır ve halen bu köyde bulunmaktadır.

Kaupanger’deki Sogn Halk Müzesi geleneksel çiftlik havasını sizlere sunuyor. Yerel halkın günlük yaşamını, bölgenin yaşayan canlı türlerini ve yerel kültüre yönelik eserleri bu müzede görmeniz mümkün. Ayrıca müzede ev yapımı yöresel yemeklerin lezzetini tadabilir, sevdikleriniz için hediyelik eşyalar alabilir veya kafeteryada bir şeyler içebilirsiniz.

Norveç dediğimizde merak ettiğimiz şeyler arasında fiyortlar yer alıyor. Norveç’in en uzun ve derin fiyortu olan Sogn Fiyortu’nun Kaupanger limanına kadar gelmişken Sogn Fiyort Müzesi’ni ziyaret etmeden olmaz. İçinizdeki deniz sevdasını sergilenen denizcilik eşyalarına bakarken ve tekne inşaat atölyesini gezerken yeniden hissedeceksiniz. Ayrıca tekne yapımını anlatan film gösterimini ve 19.yy’dan kalma bir tavernayı da müzede görmeniz mümkün.

Gemicilik Vikinglerden Sorulur! 

Avrupa Rüyası: Kuzey Avrupa Turu Norveç Pulpitrock

Vikingler gemicilikleri ile meşhurdur. Bir Viking gemisiyle yelken açıp, kendinizi Viking gibi hissetmek için Vefsnfjord’a kesinlikle gitmelisiniz.

Viking Gemi Müzesi: Gokstad, Tune ve Oseberg’ten keşifler, küçük gemiler ve 9.yüzyıldan kalma iyi korunmuş ahşap viking gemileri için bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Gudvangen Viking Marketi: Viking gibi kürek nasıl çekilir, geleneksel Viking el sanatları ve Viking yemeklerinin eşsiz lezzetlerini sizlere sunuyor.

Kaupang Köyü’nde Viking Deneyimleri

Kaupang Viking Köyü yaz mevsiminde (21 Haziran-14 Ağustos) pazartesi hariç, her gün ziyaretçiye açıktır. Salı günleri köyde aktivite günü olarak belirlenmiş. Ayrıca köyün lezzetli çorbasını da deneyebiliyorsunuz. Çarşamba günleri çocuklarınızla birlikte çeşitli eğitici/öğretici ve eğlenceli oyunlara katılabilirsiniz (okçuluk, arkeolojik kazı, hikayeler vb.)

Viking Diyarında Ziyafet Zamanı!

Viking ziyafetlerini tadabilmeniz için en mükemmel yer: Lofotr Viking Müzesi. Hikayeler eşliğinde Viking lideri ve eşiyle oturacağınız, hizmetçilerin size hizmet verdiği bir ziyafete hazır olun. Ayrıca yaz aylarında düzenlenen Viking el sanatları, konserler ve çeşitli aktivitelerin bulunduğu Lofotr Viking Festivali’ne katılabilirsiniz.

Avrupa Rüyası ile Kuzey Avrupa turuna çıkıp İskandinav coğrafyasının en çok merak edilen ülkesi Norveç’i ziyaret ederek Vikinglerin izini sürebilirsiniz.

Kuzeyin coğrafyasına uzanmak ve yakından bu kültürün havasını solumak için hayallerinin peşinden git!

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.