Fırında pişirilerek servis edilen Pekin ördeği oldukça leziz bir Çin yemeğidir.

Çin mutfağı Türk mutfağından bir hayli uzak bir kültüre sahip. Birbirinden karışık malzemeler kullanılarak, özel soslar ile tatlandırılan yemekler Çin mutfağının en temel yapı taşlarını oluşturuyor. Tatlıdan, tuzluya hatta etli yemeklere varana kadar tüm yemeklerde özel soslar bulabilirsiniz. Farklı tatlara açıksanız ve Çin mutfağına merakınız varsa Çin’e gider gitmez sizler için önerebileceğimiz birbirinden özel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Chow Main

Çin Mutfağı: Chow Main
Çin Mutfağı: Chow Main

Çin menüsünün en meşhur yemeklerinden biri olan Chow Main, Çin seyahatine çıkan turistler tarafından oldukça beğeni toplayan yöresel lezzetler arasında yer almakta. Özel soslar ile harmanlanarak hazırlanan Chow Main, Noodle ve ton balığı ana malzemesi ile kısa sürede hazırlanan oldukça pratik ama bir o kadar şahane bir yemektir. Sizlerde Çin gezisi sırasında Chow Main ile Çin menüsüne merhaba diyebilirsiniz.

Çin Pilavı

Çin Mutfağı: Pilav
Çin Mutfağı: Pilav

Çinlilerin en çok tükettikleri şey kuşkusuz pirinçtir. Bu nedenle pirinç ile her türlü yemeği kolayca yapabiliyorlar. En meşhur Çin lezzetlerinin arasında ise Çin pilavı gelmektedir. Çin’e gidilir de Çin pilavı yenmeden dönülür mü? Tabi ki de hayır. Çinlilerin hazırlamış olduğu yöresel pilav, gerçekten bizim pilavlarımızdan çok daha farklı ve renkli. Yerken çatal veya kaşık beklemeyin. Çin pilavını Çin usulü yiyerek Çin’de bulunmanın keyfini yaşayın.

Çin Böreği

Çin Mutfağı: Börek
Çin Mutfağı: Börek

Çinlilerin severek tükettiği yemeklerden birisi de Çin böreğidir. Bildiğimiz krep şeklinde hazırlanan hamur ardından Çinlilerin hazırlamış olduğu sebze sotesi ile bütünleşerek ortaya sebzeli bir Çin böreği çıkmaktadır. Çin yeme içme mekânlarının her birinde bu özel lezzeti kolaylıkla bulabilir ve tadabilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: Çin Gezi Rehberi

Wanton

Çin Mutfağı: Wanton Noodle
Çin Mutfağı: Wanton Noodle

Çinlilerin en çok tanınan yemeklerinden birisi de Wanton yemeğidir. Doyurucu ve enfes bir lezzet olan Wanton, tıpkı mantıyı anımsatan yapılış tarzına sahiptir. Özel soslarla zenginleştirilen Wanton yöresel yemeği, üzerine soğan serpiştirilerek tüketilen bir Çin ana yemeğidir. Çin yurtdışı gezileriniz sırasında bu özel Çin yemeğini denemenizi tavsiye edebiliriz.

Pekin Ördeği

Çin Mutfağı: Pekin Ördeği
Çin Mutfağı: Pekin Ördeği

Bu özel lezzeti bilmek için Çin’e gitmeye gerek yok ama yemek için Çin’e gitmeniz şart. Fırında pişirilerek servis edilen Pekin ördeği oldukça leziz bir Çin yemeğidir.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.