Çin Yemekleri Hakkında Bilgi

Lezzetli Çin yemeklerinin tadına bakmak sadece gurme macerası değil, aynı zamanda Çin mutfak kültürü ve yaşam felsefesinin doğrudan keşfidir. Çin mutfağı, Çin kültürünün yemek pişirme teknikleri açısından önemli bir parçasıdır. Çin yemeklerinin uzun bir tarihi bulunuyor. Xia, Shang ve Zhou dönemleri gibi erken dönemlerde Çin mutfağı önemli ölçüde şekillendi. Taoizm’in ölümsüz figürü Peng Zu ünlü bir yemek ustasıydı. Yaptığı yemekler yalnızca Çin değil ülkesinin sınırlarını da aşmıştı.

Bugün bile Çin mutfağı dünya çapında önemli bir üne sahiptir. Farklı ülkelerdeki ünlü Çin semt ve caddeleri yalnızca Çin ile alakalı, restoranlarında pişen yemekleri ve geleneksel yaşamı ile biliniyor. Şu anda, Çin yemekleri dünyanın her köşesinde kolaylıkla bulunabiliyor olması pek de şaşırtıcı olmasa gerek? Bu bilinirlik, Çin mutfak kültürünün dünya genelinde ne denli yayıldığını ve ünlendiğini gösteriyor.

Çin mutfağı, Türk mutfağından bir hayli uzak bir mutfak kültürüne sahiptir. Birbirinden karışık malzemeler kullanılarak, özel soslar ile tatlandırılan yemekler Çin mutfağının en temel yapı taşlarını oluşturuyor. Tatlıdan tuzluya hatta etli yemeklere varıncaya kadar tüm yemeklerde özel soslar bulabilirsiniz. Farklı tatlara açıksanız ve Çin mutfağına merakınız varsa Çin’e gittiğinizde veya İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde bir Çin mutfağına girdiğinizde sizler için önerdiğim birbirinden özel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Sizlere Çin yemeklerini tanıtmadan önce bu devasa ülkenin mutfak kültüründen ve özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Çin Mutfağı ve Kültürü

Çin, yemek konusunda uzun geçmişe sahip ülkelerden biridir. Çin medeniyetinin yaklaşık 5.000 yıl süren gelişimi, yemeklerine ve pişirme tekniklerine doğrudan etki etmiş ve bu coğrafyanın yemek kültürünün değişmesinde de önemli bir rol oynamıştır. Bugün, Çin mutfağı dünyanın en popüler mutfaklarından biri olmaya devam ediyor. Lezzetli Çin yemeklerinin tadına bakmak sadece gurme macerası değil, aynı zamanda Çin mutfak kültürü ve yaşam felsefesinin doğrudan keşfidir. Sahip olduğu lezzetleri ve kültür kombinasyonu sayesinde insanlar bu ülkeyi daha fazla merak ediyor.

“Kitleler, yemekleri cennet olarak görürler.” “Cennet” kelimesi, Çin mutfağının Çinlilerin yaşamı için büyük bir önem taşıdığını açıkça göstermektedir. Yemek ve yemek yapmak günlük ihtiyaçlar kadar kolay değildir. Yemek kültürü ve yemek pişirmede kullanılan terimler, bir ülkeyi yönetme şekli, kişiler arası ilişkilerle yönetilebilir şekli, askeri meselelerdeki strateji ve edebi şaheserlerin tanımları ile birçok benzerliğe sahiptir. Çin kültürünü Çin mutfağı perspektifinden öğrenmek, duyular için zevk yaratan özel bir deneyim olacaktır.

Çin Mutfağı

Çin mutfağının bir diğer yönü de, Batı mutfağından ayrı olarak yemek yeme konusundaki farklılıklarıdır. Çin halkı, hızlı ve aperatif yemek yerine aile üyeleri veya arkadaşlarıyla ortak yemek yeme tarzının keyfini çıkarmaktadır. Yiyecekleri temel olarak pirinç, sebze ve et olarak öne çıkmaktadır. Bu yiyecekler, farklı yemeklerin sırası yerine soğuk yemekler, sıcak yemekler, ana yemekler ve çorbalar halinde servis edilmektedir. Diğer bir farkı ise pek çok yabancı için zor olan Çin yemeklerinin ayırt edici araçları olan çubuklardır. Çin lezzetlerinde ve mutfak kültüründe yer alan tüm yeni unsurların insanların yemek pişirme ve yemek dünyasını keşfetmeye teşvik etme olasılığı daha yüksektir.

Çin geleneklerine göre, lezzetli yemekler bilgeliğin temsilcisidir. Yemek ve yemek pişirmenin oluşması ve geliştirilmesi, insanların Çin’de daha iyi bir yaşam arayışlarının tutarlı olduğunu göstermektedir. Peki, Çin yemeklerinde lezzetin nihai hedefi nedir? Çinliler bazı meyve ve sebzeleri gerçekten ilaç yerine mi kullanıyor?

Çin lezzetlerinin sayısız olduğu ve Çin’deki mutfak kültürünün geniş ve derin olduğu apaçık ortada.

Çin Mutfağının Özellikleri

Çin’in coğrafi konumu ve iklim çeşitliliği, gıda kaynaklarının da çeşitliliğine ve bolluğuna yol açıyor. Şiddetli soğuklar veya nem gibi farklı iklim koşulları Çin’in bugün yemek pişirme tarzına yön veren önemli etkenler arasındadır. Örneğin, Çin yemekleri daha az et ve deniz ürünleri içeren beyaz etten ve sebzelerden oluşuyor. Çin bir tarım ülkesidir ve halkın %65’inden fazlası temel gıda olarak pirinç tüketmektedir.

Çin Mutfak Kültürü

Çin yemekleri, Çin mutfak kültürünün temel yapı taşlarını ifade eder; Batı ülkeleri yemekleri, temsili olarak Avrupa mutfak kültürüne sahip bazı Avrupa ve Amerika ülkelerinin mutfak kültürünü yansıtıyor. Çin ve batı ülkeleri tamamen farklı kültür ve yemeklere sahip olduklarından, mutfak kültürlerinde Doğu ile Batı arasında farklılıklar vardır. Bu farklılıklar temel olarak şu şekilde ortaya çıkıyor:

Farklı Yemek Yapıları

Batı yemeklerinin ana malzemeleri tipik olarak et, yumurta ve sütü içermektedir. Sebzeler, meyveler ve tahıllar çoğu zaman takviye edicidir. Çin yemeklerinde ise tahıl ve sebzelere daha çok yer verilirken, et, yumurta, süt ve meyvelere de daha çok takviye edici olarak bakılıyor.

Farklı Yemek Takımları

Batı halkı çatal ve bıçak tercih ederken, Çin halkı yemek yerken çoğunlukla çubuk kullanıyorlar. Çin yemekleri genellikle kaselerle servis edilirken, Batı halkı çoğu zaman yemeklerini tabaklarda yiyorlar.

Çin Yemek Çubukları

Farklı Pişirme Teknikleri ve Mutfak Eşyaları

Çin halkı, yemeklerini hazırlamak için neredeyse elliden fazla pişirme yöntemi kullanırken, Batı ülkelerinde yemekler yalnızca on farklı pişirme yöntemiyle yapılıyor. Pişirme yöntemlerinin yanı sıra, Çin’in kullandığı kaplar da çok çeşitlidir ve Batı mutfağında kullanılanlardan tamamen farklıdır.

Farklı Yiyecek Algısı

Eski zamanlardan beri, Çin halkı yemeklerin iyileştirici gücüne inanıyorlar. Batılılar ise hiçbir zaman yiyecekleri tıpla ilişkilendirmediler. Çin yemekleri ve Batı yemekleri arasındaki en çarpıcı fark da aslında budur.

Çin halkının gözünde her türlü yemeğe geleneksel bitkisel ilaçlar eklenebilir ve birçok bitkisel ilaç da gıda olarak kabul edilebilir. Besleyici işlevlerinin dışında, geleneksel bitkisel ilaçların da insanların sağlığına iyi geldiğini bilirler.

Çin Yemekleri Nasıldır?

Bu farklılıkların yanı sıra, Çin yemekleri, yemek masaları ve sandalyelerin düzeni ve ilgili görgü kuralları gibi birçok yönden Batı kültürlerinden oldukça farklıdır.

Sonuç itibariyle, Çin’in farklı iklim koşulları ve bölgesel mutfak farklılıkları, yerel Çin yemeklerinde, gıda malzemelerinde ve pişirme yöntemlerinde çeşitliliğe yol açmaktadır.

Çin Yemekleri Nelerdir?

Çin halkında yemek hayattır. Yemek yemek, günlük hayatın en önemli anı hatta rahatlamak için bir fırsattır. Çin mutfağı, Çin’in farklı bölgelerinden pek çok yemeği içeren Çin kültürünün temel bir parçasıdır. Dünya genelinde, geleneksel Çin yemekleri, pişirme teknikleri, tat ve görünümleri ile ünlüdür. Ayrıca sayısız tarif ve kendine özgü mutfak türlerine de sahiptir. Çin yemekleri iki kısımdan oluşur: erişte, pirinç ve sebze veya et yemekleri içeren temel yiyecekler.

İşte, denemeniz gereken on iki geleneksel Çin yemeği…

Noodles

Çin Noodles

Noodles, Çin mutfağında önemli bir bileşendir. Sichuan Dandan Noodle’dan Lamian’a ve Chow Main’e kadar pek çok Çin noodle türü bulunuyor. Üretim bölgelerine, içerik türlerine, şekline veya genişliğine ve hazırlama şekline göre değişiyorlar.

Potstickers

Çin Potstickers

Potstickers yemeği geleneksel Çin yemeklerinden biridir ve insanlar öğle veya akşam yemeklerinde daha çok tercih ediyorlar. Domuz eti, shiitake mantarı, zencefil, lahana, sarımsak ve mevsim sebzelerinden yapılıyor. Bu yemeğin özelliği hafif olmasıdır.

Chow Main

Çin Yemeği Chow Main

Çin menüsünün en meşhur yemeklerinden biri olan Chow Main, Çin’e gelen turistler tarafından oldukça sevilen yöresel lezzetler arasında yer almaktadır. Özel soslar ile harmanlanarak hazırlanan Chow Main, Noodle ve ton balığı ana malzemesi ile kısa sürede hazırlanan oldukça pratik ama bir o kadar da şahane bir yemektir. Sizler de Çin gezisi sırasında Chow Main ile Çin menüsüne merhaba diyebilirsiniz.

Çin Pilavı

Çin Pilavı

Çinlilerin en çok tükettikleri şey kuşkusuz pirinçtir. Bu nedenle pirinç ile her türlü yemeği kolayca yapabiliyorlar. En meşhur Çin lezzetlerinin arasında ise Çin pilavı gelmektedir. Çin’e gidilir de Çin pilavı yenmeden dönülür mü? Tabi ki de hayır. Çinlilerin hazırlamış olduğu yöresel pilav, gerçekten bizim pilavlarımızdan çok daha farklı ve renklidir. Yerken çatal veya kaşık beklemeyin. Çin pilavını Çin usulü yiyerek Çin’de bulunmanın keyfini yaşayın.

Erişte ve Sarımsaklı Karides

Çin Erişte ve Sarımsaklı Karides

Erişte ve sarımsaklı karides yalnızca yabancı turistler tarafından değil, aynı zamanda Çinlilerin de tercih ettiği bir yemektir. Bu tercih, haşlanmış yiyeceğin sahip olduğu lezzet aromasından kaynaklanıyor. Çinliler bu yemeğin yanına Çin sarı şarabını da mutlaka ekler ve öyle tüketirler.

Kaju Fıstıklı Kızarmış Karides

Çin Kaju Fıstıklı Kızarmış Karides

Kaju fıstıklı kızarmış karides, Çin’e gelen turistler tarafından bolca tüketilen bir başka popüler yemeklerden biridir. Soyulmuş karidesler ve kaju fıstığının harmanlanması ile elde edilen bu yiyecek beslenme ve vitamin açısından oldukça iyidir. Ayrıca doyurucu da!

MaPo Tofu

Çin MaPo Tofu

Mapo tofu, Çin mutfağında 100 yıldan fazla bir tarihe sahip olan en ünlü yemeklerden biridir. Ma, Çin mutfağında genellikle kullanılan bir çeşni olan biber tozundan gelen baharatlı ve sıcak bir tadı tanımlar. Denemeye değer lezzetli bir başka yemek türüdür.

Tatlı ve Ekşi Spareribs

Çin Tatlı ve Ekşi Spareribs

Tatlı ve ekşi spareribs, Çin’de oldukça yaygın bir ev yapımı yemeğidir. Sade olsa da, Çin’de popüler bir yemek ve hatta tüm dünyada bulunabilir. Birbirinden tamamen farklı iki farklı tada sahiptir – tatlı ve ekşi. Bu yemeğin tarihi, 18. yüzyılda Candon bölgesine kadar uzanıyor. Kızarmış et ve şeker, ketçap, beyaz sirke ve soya sosu ile yapılan tatlı ve ekşi soslu bir yemektir.

Çin Böreği

Çin Böreği

Çinlilerin severek tükettiği yiyeceklerden birisi de Çin böreğidir. Bildiğimiz krep şeklinde hazırlanan hamurun ardından Çinlilerin hazırlamış olduğu sebze sotesi ile bütünleşerek ortaya sebzeli bir Çin böreği çıkmaktadır. Çin yeme içme mekânlarının her birinde bu özel lezzeti kolaylıkla bulabilir ve tadabilirsiniz.

Wanton

Çin Wanton

Çinlilerin en çok tanınan yemeklerinden birisi de Wanton yemeğidir. Doyurucu ve enfes bir lezzet olan Wanton, tıpkı mantıyı anımsatan yapılış tarzına sahiptir. Özel soslarla zenginleştirilen Wanton yöresel yemeği, üzerine soğan serpiştirilerek tüketilen bir Çin ana yemeğidir. Çin seyahatiniz sırasında bu özel Çin yemeğini denemenizi tavsiye edebilirim.

Pekin Ördeği

Pekin Ördeği

Bu özel lezzeti bilmek için Çin’e gitmeye gerek yok ama yemek için Çin’e gitmeniz şart. Fırında pişirilerek servis edilen Pekin ördeği oldukça leziz bir Çin yemeğidir. Pekin ördeği, ülkenin popüler bir yemeği olup, dünya genelinde bilinen ulusal Çin yemeklerinden biridir. Genellikle tatlı fasulye sosu, krep ve sarımsakla yenir. Çinliler ve yabancılar Pekin ördeği yemeğini eşsiz lezzeti nedeniyle çok seviyorlar.

Kestaneli Tavuk

Çin Kestaneli Tavuk

Kestane ve tavuk, Çin ve tüm dünyada bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Kıyılmış tavuk, tavada kızartılmış mantar, turp ve kestanelerin yanı sıra mevsim sebzeleri ve balık sosu ile baharatlı olarak servis edilir.

Çin yemekleri ve mutfak kültürü, nesilden nesle aktarılan Çin ulusunun bir hazinesidir. Kişi yediği yemekten daha fazla zevk almak isterse, onu sadece damak ve burnuyla değil, aynı zamanda kalp ve zihniyle de deneyimlemelidir. Bu şekilde, Çin yemeklerinin ve mutfak kültürünün gerçek özünü de algılamış olur.

Çin’de bu lezzetleri tatmak üzere Çin yolculuğu planlayanlar uçak bileti fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ve en ucuz fiyatları bulmak için Enuygun.com‘a bakabilirler.

3 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.