Dünyadaki en kalabalık ülkelerden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin 6000 yıl öncesine dayanan geçmişinde önemli bir yere sahip Çin Seddi, ülkeyi yabancı güçlerin elinden korumak amacıyla yapılmış önemli tarihi eserlerin başında gelmektedir. Çin, son dönemlerde büyük bir askeri ve ekonomik atağa geçerek ekonomisini bir hayli güçlendiren ülkelerin başında geliyor. Önümüzdeki 20 yılın sonunda dünyanın en zengin ülkesi konumuna ulaşması kaçınılmaz.

Diğer bir adıyla ‘Büyük Duvar’ olarak bilinen Çin Seddi, dünyanın yedi harikası arasında bulunuyor. İnşası yüzyıllar boyunca devam etmiş olan Çin Seddi, Po Hay Körfezi ve Gobi Çölü’nden geçerek güney batıya kadar uzanıyor. Büyük bir duvar olmasının yanı sıra Çin tarihini yansıtan eser olurken aynı zamanda ülkenin en turistik mekânlarından bir tanesidir. Çeşitli ülkelerden gelen yabancı turistler, bu görkemli duvarın üzerinde tarihin izlerini bir bir gözlemliyor. Milattan öncelere dayanan Çin Seddi inşası ilk zamanlar küçük bir duvar halindeyken zamanla çeşitli Çin hanedanlıkları sayesinde günümüzdeki gelişmiş devasa halini almıştır.

6000 km’lik bir uzunluktan oluşan Çin Seddi, zamanla bir takım hasarlara uğramış olsa da gereken bakım ve onarım çalışmaları yapılarak bugünkü görünümünü almıştır. Düz duvarlardan oluşan yapı aynı zamanda 200 metreyi bulan gözlem kuleleri, kaleler ve fener kulesi gibi değişik bölümlere sahip bir eser. Yüksekliği bölgesel olarak 4 ila 6 metrelik yüksekliklerden oluşuyor.

Antik Çin Seddi, Çin

Engebeli arazi üzerine yüzyıllar sonucu oluşturulan Çin Seddi, turistler tarafından en çok ziyaret edilen mekânlardan biridir. Yapılış amacı olarak Moğol ve Türk saldırılarından korunmak olduğu bilinse de gerçek amaç tam olarak netlik kazanmamış durumdadır.

Varsayımlar arasında, halkın arazilerini korumak amacıyla yapıldığı, sınırları belirlemek amacıyla inşa edilmiş olduğu gibi farklı söylemler ortaya konulan diğer düşüncelerdir. İnşasında görev alanlar genellikle çeşitli suçlardan ceza almış kişilerdir.

Uzaydan görülebilen tek insani yapı olarak tarihe geçmiş önemli bir eserdir. Dünyanın yedi harikası listesinde yine en ön sıralarda yerini alıyor. Bu nedenle dünyanın her yerinden çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.