Dünyadaki en kalabalık ülkelerden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin 6000 yıl öncesine dayanan geçmişinde önemli bir yere sahip olan Çin Seddi, ülkeyi yabancı güçlerin elinden korumak amacıyla yapılmış önemli tarihi eserlerin başında gelmektedir. Çin, son dönemlerde büyük bir askeri ve ekonomik atağa geçerek ekonomisini bir hayli güçlendiren ülkelerin başında geliyor. Önümüzdeki 20 yılın sonunda dünyanın en zengin ülkesi konumuna ulaşması kaçınılmaz.

Dünyanın Yedi Harikasından Biri: Çin Seddi

Diğer bir adıyla Büyük Duvar olarak bilinen Çin Seddi, dünyanın yedi harikası arasında bulunuyor. İnşası yüzyıllar boyunca devam etmiş olan Çin Seddi, Po Hay körfezi ve Gobi çölünden geçerek güney batıya kadar uzanıyor. Büyük bir duvar olmasının yanı sıra Çin tarihini yansıtan eser olurken aynı zamanda ülkenin en turistik mekânlarından bir tanesidir. Çeşitli ülkelerden gelen yabancı turistler, bu görkemli duvarın üzerinde tarihin izlerini bir bir gözlemliyor. Milattan öncelere dayanan Çin Seddi inşası ilk zamanlar küçük bir duvar halindeyken zamanla çeşitli Çin hanedanlıkları sayesinde günümüzdeki gelişmiş devasa halini almıştır.

6000 km’lik bir uzunluktan oluşan Çin Seddi, zamanla bir takım hasarlara uğramış olsa da gereken bakım ve onarım çalışmaları yapılarak bugünkü görünümünü almıştır. Düz duvarlardan oluşan yapı aynı zamanda 200 metreyi bulan gözlem kuleleri, kaleler ve fener kulesi gibi değişik bölümlere sahip bir eser. Yüksekliği bölgesel olarak 4 ila 6 metrelik yüksekliklerden oluşuyor.

Antik Çin Seddi, Çin
Uzaydan görülebilen insan emeği ile inşa edilmiş tek eserdir!

Engebeli arazi üzerine yüzyıllar sonucu oluşturulan Çin Seddi, turistler tarafından en çok ziyaret edilen mekânlardan biridir. Yapılış amacı olarak Moğol ve Türk saldırılarından korunmak olduğu bilinse de gerçek amaç tam olarak netlik kazanmamış bir durumdadır.

Ayrıca Okuyunuz: Çin Gezi Rehberi

Varsayımlar arasında halk arazilerini korumak amacıyla yapıldığı, sınırları belirlemek amacıyla inşa edilmiş olduğu gibi farklı söylemler ortaya konulan diğer düşüncelerdir. İnşasında görev alan kişiler genellikle çeşitli suçlardan ceza almış kişilerdir.

Uzaydan Görülebilen Eşsiz Bir Eser

Uzaydan görülebilen tek insani yapı olarak tarihe geçmiş önemli bir eserdir. Dünyanın yedi harikası listesinde yine en ön sıralarda yerini alıyor. Bu nedenle dünyanın her yerinden çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Çin Seddi’ni gezmek için ödemeniz gereken fiyatlar ise; 250 ila 300 Yuan arasında değişiklik göstermektedir. (1TL=2.41Yuan)

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.