Çocukla Yürüyüş

Anne-baba olmak, tüm güzel aktivitelerden mahrum kalacağınız anlamına gelmez. Siz ve çocuklarınızın birlikte eğlenebileceği birçok yol var. Yürüyüş bunlardan belki de en güzeli. Çocuklarınızın dışarıda-doğada güzel vakitler geçirmesine yardımcı olabilecek bir spor olan yürüyüşler, ailece güzel zamanlar geçirmek ve keyifli bir deneyim yaşamak için yapılmasını tavsiye ettiğim bir aktivitedir. Yalnızca ailenizle birlikte güzel vakitler geçirmekle kalmayacak, aynı zamanda yol boyunca harika anılar da toplamış olacaksınız.

Ancak, çocuklarla ilk kez bir yürüyüş gezisi planlıyorsanız, bu biraz korkutucu olabilir. Küçük çocuklarla yürüyüş yaparken hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri de, A noktasından B noktasına ulaşmak değil, çevreyi keşfetmek ve anın tadını çıkarmak öncelikleri olmasıdır.

Bunu akılda tutarak, bir ebeveynin yürüyüş aktivitesini planlamasına yardımcı olabilecek şu beş ipucuna mutlaka dikkat edin.

Kolay Bir Yürüyüş Parkuru Seçin

İlk birkaç kez, çok uzun veya çok yorucu olmayan bir rota belirlemenizi öneririm. Yukarıda da yazdığım üzere, doğada yürüyüşleriniz A noktasından B noktasına değil, deneyim üzerine olmalıdır. Yani, yol boyunca güzel manzaralar yakalayabileceğiniz bir rota seçmeniz iyi olacaktır. Bir göl, dere veya şelalenin olduğu bir rota seçmek çok iyi olacaktır. Böylece hem siz hem de çocuklarınız yürüyüşten keyif alacaktır.

Esnek Olun

Çocuklarla yürüyüş yapmak için esneklik kavramı bir başka önemli etkendir. Unutmayın, çocuklarınıza yalnızca yürüyüş yapmanın ne kadar keyifli olduğunu bir nevi anlatıyorsunuz. Öyleyse, yürüyüş boyunca onlara nazik olun, sakin kalmayı başarın ve kendi başlarına doğadaki tüm her şeyi keşfetmelerine ve yapmalarına izin verin. İşler yolunda gitmezse, planınızda son dakika değişiklikleri yapmaya hazır olun. Yürüyüş boyunca doğada eğlenmelerine izin verin, çünkü bir sonraki yürüyüş aktivitesinde size katılmaları için tek yok bu! 🙂

Temel İhtiyaçları Giderin

Çoğu aileler, yürüyüş öncesi önemli sayılabilecek bir gıda veya malzemeyi getirmeyi unutmuş olsalar bile, siz her zaman kontrollü olun. Her yürüyüş öncesi, yanınıza almanız gerekenlerin yazılı olduğu bir kontrol listesi yapın ve tek tek kontrol edin. Eğer sık sık yürüyüşlere çıkan bir aile iseniz liste yapabilir ve çıktısını alarak evin bir köşesine asabilirsiniz. Böylece yürüyüş öncesi hazırlanırken hiçbir şeyi atlamamış olursunuz.

Çocuklarla yürüyüşlerde iki defa düşünecek olduğunuzu unutmayın. İşler yolunda gitmeyebilir veya planınızda son dakika değişiklikler yapıyor olabilirsiniz. Bu tür aksiliklerle başa çıkmak için çocuklarla ilgili gerekli tüm malzemelerinde yanınızda olduğundan emin olmanızı öneririm. Unutmamak için liste iyi bir fikir olabilir. Sizlere yürüyüşlerinizde yanınızda bulundurmanızı tavsiye ettiğim birkaç malzemeyi de yazmak istiyorum.

  • Güneş kremi
  • Yiyecek, atıştırmalıklar ve su
  • İlk yardım kiti
  • Yağmurluk (kış günleri)
  • Şapka ve güneş gözlüğü
  • Sinek kovucu sprey
  • Ekstra kıyafetler

Ayrıca her çocuk için yanınıza ıslak mendik, dürbün ve güvenlik için düdük alabilirsiniz.

Çocuklarla yürüyüş.
Çocuklarla yürüyüş.

Güvenlik Kurallarını Uygulayın

Bunu, çocuğunuza güvenlik hakkında daha fazla şey öğretmek için bir fırsat olarak kullanın. Her çocuğa bir atıştırmalık ve bir su şişesi içeren küçük bir çanta yapın. Sizden ayrılmaları durumunda güvenlik için kullanabilecekleri düdükleri olduğundan emin olun.

Acele Etmeyin

Çocuklar doğal olarak meraklıdırlar. Bu yüzden her 100 metrede durmaya ve zaman geçirmeye hazır olun. Yol boyunca her şeye dokunup incelemek isteyeceklerdir. Bu, çocukların doğayı keşfetmeleri için en iyi deneyimlerden biridir. Bu yüzden acele etmeyin ve dış dünyayı keşfetmelerine izin verin.

Yürüyüşlerden En İyi Şekilde Yararlanmanın Başka Yolları

Yürüyüşlerinizde eğlenmenin bir başka yolu da oyunlar oynamaktır. Yürüyüş boyunca çocuklarınıza hikaye anlatmayı deneyin ve onları daha etkileşimli hale gelmeleri için teşvik edin. Bu tür şeyler çocuklarınızı keyiflendirebilir ve iyi bir aile bağı kurmanıza yardımcı olabilir.

Yürüyüş esnasında çok fazla zamanınız olacağından dolayı, çocuklarınızda bol bol konuşabilirsiniz. İçe dönük olan çocuklar için bol bol konuşmak onları kendine iyi hissettirecektir! Çocuğunuz utangaç ise; “Dünkü yürüyüş sırasında en güzel an hangisiydi” veya “Yarın ne yapmak istiyorsun?” gibi açık uçlu sorular sorabilirsiniz.

Hafta içi çalışıyor ve çok meşgul olabilirsiniz. Hafta sonları çocuklarla yapılan yürüyüşler, onlarla konuşmak için mükemmel bir fırsat sunar.

Sonuç

Her şeyden önce, keyif almayı unutmayın! İster Likya’da ister Belgrad Ormanı’nda yürüyün, bu yetişkinlerle yaşadığınız geleneksel bir yürüyüş gibi olmayacaktır. Bunun gibi olmasını bekliyorsanız, zaten çocuklarınıza bir bakıcı bulun ve onlarsız gidin.

Çocuklarla yürüyüş yapmak, iyi bir aile bağı kurmak için harika fırsattır! İşlerin mükemmel gitmesini beklemeyin. Akışına bırakın – siz ve çocuklarınız yol boyunca tüm her şeyin üstesinden geleceksiniz.

Daha Fazla Okuyun

Değerlendirme Yazısı
Çocuklarla Yürüyüş - Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.