Doğa gezisi; uzun, yorucu ve saatler boyu ayakta kalmayı gerektiren bir doğa yürüyüşü aktivitesidir.

Doğa gezisi; uzun, yorucu ve saatler boyu ayakta kalmayı gerektiren bir doğa yürüyüşü aktivitesidir. Bir nevi doğa sporudur diyebiliriz aslında. En çok merak edilen konulardan biriside “Her birey doğa gezisine katılabilir mi?“ yönünde oluyor.

Bunun yanıtı ne yazık ki hayır. Herkes doğa gezisi için uygun bünyeye sahip olmaya bilir. Özellikle sağlık sorunu yaşayan kişiler, doktor onayı olmadığı müddetçe doğa gezilerine katılamazlar. Ancak hekim onayını alarak yapılan geziden zarar görmeyecekleri konusunda rapor alındığında geziye katılma durumu söz konusu olabilir.

Doğa Gezisine Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Doğa yürüyüşüne ilk defa katılacak kişiler, mutlaka bunu en başta belirtmelidir. Yeni başlayanlara özel rota tercihleri yapılmalıdır. Aksi halde çıktığınız doğa gezisi son geziniz olabilir.
 • Uzun ve zor doğa gezilerine katılma konusunda ısrarcı olmamak gerekiyor.
 • Doğa gezisi konusunda yeni yerler görmek birbirinden özel parkurlara katılabilmek için en başta tur rehberleri tarafından izlenmeniz ve uygun parkura yönlendirilmeniz gerekiyor. Bu şekilde aşama aşama ilerleyerek sıra dışı doğa gezilerine sizlerde katılabilirsiniz.
 • Doğa gezisine çıkıldığı andan itibaren başlanan noktadan başka bir noktaya doğru yürümekte ve ilk noktaya geri dönüş yapılamamaktadır. Bu nedenle doğa yürüyüşüne katılanlar ulaşım aracını ilk noktada aramamalı, çok aksi bir durum olmadığı sürece doğa gezisini başarıyla tamamlamalıdırlar.
 • Doğa gezisine ilk defa başlayanlar öncelikle kısa turlara katılmalı ve doğa yürüyüşü için gerekli olan kamp malzemeleri, eksiksiz olarak tedarik edilmelidir. Doğa gezisinde kullanılacak malzeme listesini, tur firmanızdan veya tur liderinizden öğrenebilirsiniz.
 • Doğa gezisi sırasında sırt çantanızda; uyku tulumu, yemek ve su gibi temel ihtiyaçlarınızı bulundurun.

Ayrıca Okuyunuz:

Dağcılık Yapanlar İçin Harika Dağ Önerileri

Trekking Nasıl Yapılır ve Neler Gereklidir?

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!
 • Çıkılan doğa gezileri tam olarak tabiatın içerisinde olduğu için araç girişi olmamakta ve yol üzerinde herhangi bir tesisi bulunmamaktadır. Yürüyüş sırasında kendinizi iyi hissetmediğiniz durumlarda rehberiniz ile iletişim kurmalısınız.
 • Tüm doğa severler geziye başlamadan hemen önce yedek giysi, ayakkabı vb. eşyaları kontrol etmesinde fayda var.
 • Doğa gezisine çıkmadan önce en rahat, konforlu ve tabanı sert yapıda olan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Doğada yürüyüş yapmayı sevenler ne tür parkurları tercih ediyorsunuz? Yürüyüşe başlamadan önce yanınıza aldığınız temel ekipmanlarınız nelerdir? Konuya yorum olarak yazabilir ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Konuyu genel olarak gözlemlerim ile ele alıp yorumumu yazmıştım fakat yine de tavsiye niteliğinde bana cevap yazmak düşer her zaman. Aslında bu konuyu yazmadan önce isterdim ki ilk olarak öncelikle solo ve ekip halinde yürüyüş yapanları ayrı olarak ele alarak yazman yönünde olacaktı. Her iki yürüyüş etkinliğinde veya solo yürüyüşlerde kişinin sağlıktan ziyade seyahat psikolojisi ön planda ve zorluk derecesine göre sınıflandırılması yönünde olacaktır. Konuya cevap verecek olursam ben her zaman solo yani tek başına yürüyüşlerden yanayım. Olmazsa olmazım kesinlikle susuz asla yola çıkmam ve duyumu eksik etmem. Diğer detay ise uzun mesafeli zorluk derecesine göre beraberinde getirilecek kalorisi yüksek gıda maddeleridir. Ayrıca diğer bir konu mevsimsel doğa yürüyüşlerini de belirtmeni isterdim. İçerik olarak iyi yine de.

 2. Fatihciğim blog ve seyahat gezi kültürü yayını yapanların arasında en çok senin olmanı isteyenlerden biriyim. Zira istekli ve azimlisin. E, web konusunda tecrübeye de sahipsin daha ne olsun… Web siten güzel olmuş fakat bazı eksikleri gözlemledim. Genel olarak hem görsellik açısından hemde bilgi açısından fena değil… Hemen hemen bir çok yazını okudum ve hala fırsat buldukça okumaya çalışıyorum. Seyahat konusunda sana tavsiyelerim olacaktır tavsiyelerimi yabana atma. Keyifli seyahatler diliyorum güzel kardeşim…

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.