Doğa yürüyüşü, uzun, yorucu ve saatler boyu ayakta kalmayı gerektiren bir doğa aktivitesidir. Bir tür doğa sporudur diyebiliriz aslında. En çok merak edilen konulardan birisi de ‘her insan doğa yürüyüşüne katılabilir mi?’ yönünde oluyor. Bunun yanıtı ne yazık ki hayır. Herkes doğa yürüyüşü için uygun bünyeye sahip olmayabilir. Özellikle de sağlık sorunu yaşayan kişiler, doktor onayı olmadığı müddetçe doğa gezilerine katılamazlar. Ancak, hekim onayını alarak yapılan geziden zarar görmeyecekleri konusunda rapor alındığında geziye katılma durumu söz konusu olabilir.

En iyi yerlere, en iyi manzaraları gören noktalara ulaşmak her zaman zordur. Tam olarak doğa yürüyüşünü en iyi açık hava aktivitelerinden biri yapan şey de aslında budur. Doğayı keşfetme arzusu, belirli bir hedefe ulaşmak için yaşanan tatlı yorgunluk ve doğada olmaktan dolayı yaşanan sevinç sanıyorum ki ancak bir doğa yürüyüşü ile mümkün olabilir

Doğa Yürüyüşü Nasıl Yapılır?

Eğer doğa yürüyüşü sizin tam olarak seyahat duygu durumunuza iyi geliyorsa o halde hafta sonu yakın yerlere bir kaçış yapmak ve bu duyguyu yaşamak her zaman iyi olacaktır. Şimdi, bir sonraki yürüyüşe çıkmadan ve maceraya atılmadan önce, yeni başlayanlar için doğa yürüyüşü hakkındaki bu kapsamlı rehber, temel bilgileri öğrenmenize ve doğa yürüyüşü maceranızı en iyi şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır.

Doğa Yürüyüşü (Trekking) Nedir?

Doğayı ve manzarayı keşfetmek ve tadını çıkarmak için genellikle yaya olarak yapılan kısa veya uzun yürüyüşlere denir. Odaklanma, disiplin, cesaret ve kararlılık gerektirir.

Rakım

Rakım, deniz seviyesinden olan yükseklik ölçüsüdür. Dağlık bölgelerde doğa yürüyüşü yapmak rakım kazancı içerir ve bu da vücudumuzu etkiler. Bu tür etkileri azaltmak için iyi bir hazırlık şarttır.

Yüksek rakımlara çıktıkça, atmosfer daha da incelir ve bu da daha düşük atmosfer basıncıyla sonuçlanır ve sonuç olarak daha az oksijen almamıza neden olur. Bu iki faktör birlikte, sağlığımızı olumsuz yönde etkileyerek, irtifa hastalığı veya dağ hastalığı denilen belirtileri tetikler. Belirtileri şunlardır:

 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Uykusuzluk
 • Yorgunluk/enerji kaybı
 • Mide bulantısı
 • İştah kaybı

İrtifa hastalığı genellikle 2500 metrenin üzerine çıkıldığında ortaya çıkıyor, ancak bazıları düşük irtifalarda hastalanabileceği gibi bazıları da 2700 metreyi geçtikten sonra hastalanabiliyor. İrtifa hastalığının zindelik, yaş veya cinsiyet ile bir ilişkisi yoktur. Belirtileri 12 ila 24 saat sonra belirginleşiyor. Rahatsızlık, hayatı tehdit eden bir hal alırsa derhal tıbbi yardım istemelisiniz. Ayrıca yüksekliği azaltmak ve daha düşük rakıma inmeniz de çok önemli.

Doğa Yürüyüşleri İpuçları

Doğa Gezisine Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Doğa yürüyüşüne ilk defa katılacak kişiler, mutlaka bunu en başta belirtmelidir. Yeni başlayanlara özel rota tercihleri yapılmalıdır. Aksi halde çıktığınız doğa yürüyüşü son aktiviteniz olabilir.
 • Uzun ve zor doğa gezilerine katılma konusunda ısrarcı olmamak gerekiyor.
 • Doğa gezisi konusunda yeni yerler görmek birbirinden özel parkurlara katılabilmek için en başta tur rehberleri tarafından izlenmeniz ve uygun parkura yönlendirilmeniz gerekiyor. Bu şekilde aşama aşama ilerleyerek sıra dışı doğa gezilerine sizler de katılabilirsiniz.
 • Doğa gezisine çıkıldığı andan itibaren başlanan noktadan bir başka noktaya doğru yürümekte ve ilk noktaya geri dönüş yapılamamaktadır. Bu nedenle doğa yürüyüşüne katılanlar ulaşım aracını ilk noktada aramamalı, çok aksi bir durum olmadığı sürece doğa gezisini başarıyla tamamlamalıdırlar.
 • Doğa gezisine ilk defa başlayanlar öncelikle kısa turlara katılmalı ve doğa yürüyüşü için gerekli olan kamp malzemeleri, eksiksiz olarak tedarik edilmelidir. Doğa gezisinde kullanılacak malzeme listesini, tur firmanızdan veya tur liderinizden öğrenebilirsiniz.
 • Doğa gezisi sırasında sırt çantanızda; uyku tulumu, yemek ve su gibi temel ihtiyaçlarınızı bulundurun.
 • Çıkılan doğa gezileri tam olarak tabiatın içerisinde olduğu için araç girişi olmamakta ve yol üzerinde herhangi bir tesisi bulunmamaktadır. Yürüyüş sırasında kendinizi iyi hissetmediğiniz durumlarda rehberiniz ile iletişim kurmalısınız.
 • Tüm doğa severler geziye başlamadan hemen önce yedek giysi, ayakkabı vb. eşyaları kontrol etmesinde fayda var.
 • Doğa gezisine çıkmadan önce en rahat, konforlu ve tabanı sert yapıda olan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Doğa Yürüyüşü Planlama

Doğa yürüyüşü gezileri için planlama özellikle ilk kez yapıyorsanız çok zor olabilir. İlk olarak kısa mesafede yürüyüş yapmayı tercih edin; asıl amaç, kondisyonunuzu arttırmak olacaktır.

Önceden Hazırlanın

Doğa yürüyüşüne çıkmadan önce iyi bir hazırlık süreci geçirmeniz gerekiyor. Benim için doğa yürüyüşü planlamasında kullanışlı olan en iyi yazılım Google Earth ve Google E-Tablo uygulamalarıdır. Sadece bu iki uygulamayı kullanarak öncesinde planlarımı yapabiliyorum. Rota, yürüyüş uzunluğu, yükseltiler ve hatta belirli bir gün batımı ve doğumunu bile Google Earth ile planlayabiliyorum.

Doğa Yürüyüşü Hazırlığı

Olası risklere karşı aile üyelerimin iletişim numaraları, ihtiyaç duyduğum eşyalar, edinilecek donanımlar, deneyimli yürüyüşçülerin verdiği bilgiler ve tüm bunların Google E-Tablolara uyarlanması planlama sürecimin aşamalarını oluşturuyor. Ve hepsinden önemlisi de, bu bilgilere her an her yerden erişebilmek.

Ekipmanınızı Hazırlayın

Kaliteli malzemelere yatırım yapın. Her zaman pahalı olmasına gerek yok. Doğa yürüyüşlerinde karşılaşabileceğiniz durumların farkında olun ve buna göre ekipmanlarınızı hazırlayın. Sezon dışı zamanlarda daha uygun fiyatlara ekipman alabilirsiniz, fiyatları araştırın.

Hangi ekipmanları alabileceğiniz konusuna daha sonra değineceğim. İlk olarak gerekli ekipmanı ve doğru olanı nasıl seçeceğinizle ilgili ipuçları vereceğim.

Kondisyon Tut

Doğa yürüyüşlerinde fiziksel zorluklara hazır olmalısınız. Herhangi bir spor salonuna gitmenize gerek yok. Sadece en az bir ay öncesinde kalp aktivitesi ve hızlı kas hareketi gerektiren herhangi bir aktivite yapın. Dayanıklılık ve kas dayanıklılığı geliştirmenize yardımcı olacak egzersizler yapın.

Doğra Yürüyüşü Öncesi Antrenman

İletişim Stratejisini Uygulayın

Eğer doğa yürüyüşlerine veya herhangi bir seyahate çıkacaksanız acil durumlarda arayabileceğiniz insanlar olmalı. Bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Olası kötü senaryolarda her zaman arayıp haber verebileceğiniz birileri olmalı.

Şimdi Yürümeye Başlayın

Uzun bir yürüyüşe başlamak için hazırlanmanın en iyi yolu nedir? Tabi ki yürümektir. Uzun yürüyüşler yapın. Önce küçük mesafe yürüyüşleri ile başlayabilir daha sonra mesafeyi artırabilirsiniz. Egzersiz yürüyüşlerine başladığınızda, vücudunuzun form tutması için her yürüyüş arasında birer gün ara verin. Vücudunuz form tutmaya başladığında her gün arka arkaya yürüyüşlere devam edin. Bu egzersiz yürüyüşleri dayanıklılığınızı arttırmaya yardımcı olacaktır.

Bacak Kasları İçin Kardiyo Çalışın

Uzun yürüyüşler yapmanın yanı sıra, günlük rutininiz için bacak kasları için kardiyo çalışmaları da yapabilirsiniz. Bisiklete binmek bacak kaslarınızı geliştirmek için harika bir yoldur. Futbol, squash ve yüzme de harikadır.

Ve Her Fırsatta Merdivenleri Kullanın

Merdiven çıkmak bacak kasları için iyi bir antrenman alternatifidir. İstanbul‘da yaşıyorsanız ve metroları kullanıyorsanız yürüyen merdivenlerden değil de normal basamaklı merdivenleri kullanabilir ve böylece işe giderken dahi antrenman yapmış olursunuz! 🙂

Farklı Arazilerde Yürüyüş Egzersizleri Yapın

Doğa yürüyüşüne çıktığınızda, her zaman düz patikalarda ve yollarda yürüyemeyeceğinizi bilmeniz gerekli. Bu nedenle sadece düz patikalarda ya da yollarda egzersiz yürüyüşleri yapmaktan kaçının. Bunun yerine, farklı arazi türlerinde (yokuş yukarı veya aşağı) yürüyüşler yapın. Çamurlu yolları bulmaya çalışın ve buradan geçmeyi deneyin. Doğa yürüyüşlerinde yaşayacağınız stres ve yorgunluğu minimum seviyeye indirmeniz için ayaklarınızı, ayak bileklerinizi ve dizlerinizi hazırlamanız çok önemli.

Doğa Yürüyüşleri Nerede Yapılır?

Ve Her Türlü Hava Koşullarında Yürüyüş Egzersizleri Yapın

Ayrıca doğa yürüyüşleri her zaman kusursuz bir havada yapılacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle soğuk havalarda, rüzgarlı, yağışlı, ılık ve nemli hava koşullarında bile yürüyüş egzersizleri yaparak kendinizi her koşul için hazır tutun.

Bir Sırt Çantasına İhtiyacınız Olacak

Hemen hemen tüm doğa yürüyüşlerinde, kamera, çerez, su matarası gibi küçük taşınabilir malzemeleri yanımızda getirmemiz için bir sırt çantasına ihtiyaç duyarız. Bu yüzden yürüyüş egzersizleri yaparken, yanınızda içi dolu bir sırt çantası bulundurun ve bu şekilde yürüyüş yapmayı deneyin.

Doğa Yürüyüşü Malzemeleri Nelerdir?

Depoyu Fulle! 🙂

Bir doğa yürüyüşü sırasında yeterli su ve yiyecek bulundurmanız çok önemlidir. Fındık, kuru meyve, müsli bar ve çikolata hepsi iyi, enerji ve protein kaynaklarıdır; sırt çantanızda bu sağlıklı atıştırmalıkları mutlaka bulundurun. Egzersiz halindeyken, olabildiğince ‘hareket halindeyken’ yemeye ve içmeye çalışın, böylece vücudunuz yorucu egzersiz sırasında sindirime alışabilir.

İyi Bir Çift Ayakkabıya Yatırım Yapın

Ayakkabılar, bir doğa yürüyüşünde en önemli ekipmanlardan biridir. İlk olarak, bir çift kaliteli, su geçirmez yürüyüş botuna yatırım yapın.

Doğa Yürüyüşlerinde İhtiyacınız Olan Ekipmanlar

İyi ekipmanlar her zaman bir aktiviteden alacağınız verimi maksimum düzeye çıkarır ve keyif almanızı sağlar. Her koşulda sizi zorlamayan ve rahat bir deneyim yaşamanızı sağlayan ekipmanlar her zaman önemlidir. Bu diğer tüm aktiviteler için de geçerlidir. Ancak, aşağıda yer alan malzemeler listesi bir doğa yürüyüş aktivitesi için olması gereken parçalardan oluşuyor. Sizi yarı yolda bırakmayacak, vücudunuza zarardan çok yarar sağlayan malzemelere her zaman yatırım yapın. Bir kere alın ve uzun süreli kullanın.

Yürüyüşe Uygun Ekipman Seçin

Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz pek çok markada ürün bulunmakta. Ancak, hangisi daha hesaplı ve daha iyi bunları araştırmanız hem cebinize hem de yapacağınız yürüyüş aktivitesine başlangıç için iyi olacaktır. Giysileriniz hafif ve aynı zamanda koruyucu olmalıdır. Örneğin pamuk ürünlerden kaçınmalısınız. Alacağınız hiçbir ürün bol ya da sıkı olmamalıdır.

Doğa Yürüyüşünde Sırt Çantası Seçimi

Rahat + Dayanıklı Sırt Çantası

Üstünüze alacağınız elbiseden sonra en önemli şeylerden biri de sırt çantasıdır. Makul ve dayanıklı bir sırt çantasına sahip olmak yürüyüşlerde en temel ihtiyaçlardan biridir. Dayanıklı, iyi tasarlanmış bir sırt çantası, uzun süreler boyunca dayanacak ve size ekstra bir masraf çıkarmayacaktır. Yani bir yatırım gibi davranın ve iyi bir çanta alın. Evladiyelik olmasa bile sizi uzun yıllar götürebilecek kalitede olsun. Unutmamalısınız, ihtiyacınız olan her şey bu çantada olacak.

Bir sırt çantasında olması gereken en temel özellikler:

 • Sırt ölçülerine göre ayarlanabilir olmalı,
 • Nem ve suya dayanıklı olmalı,
 • Bel kemeri olmalı, eğer kemerde fazladan cepler varsa da bu harika olur,
 • Yağmur koruyucu kılıfı olmalı,
 • Sırt ve omuz kayışları mutlaka nefes alabilen süngerden olmalı,
 • Fazladan birkaç ayrı bölmesi olmalı.

Deuter marka sırt çantalarını öneririm.

Ayakkabı/Bot Çok Önemli!

Doğa yürüyüşü için yalnızca bir tek şey satın alma hakkınız olsa, bu mutlaka ayakkabı olmalıdır. Doğru ayakkabı veya botları seçmek söz konusu olduğunda, ikinci bir düşünce olmamalıdır. Eğer uzun süreli ve farklı arazi tiplerinde yürüyüş yapacaksanız ayakkabı bu işin olmazsa olmazıdır.

Ayakkabıda ayağı rahat ettiren bir kalıp çok önemlidir. Ayağı ne çok sıkacak ne de çok bol olacak. Ayrıca suya dayanıklı ve nefes alabilen bir ayakkabı tercih etmeniz de çok önemli. Çamur, sulak alanlar, bataklıklar, suyu itebilen botlara sahip olmak, ayaklarınızı temiz ve sıcak tutacaktır; çünkü terli ayaklar, suyun içine girmeden mikro gözenekler sayesinde hızla buharlaşacaktır.

Doğa Yürüyüşü

Hafif Giysiler Tercih Edin

Pamuk giysilerden kaçının. Pamuk elbiseler yeterince katlanmaz, herhangi bir sıvıyı emdiğinden nemden arındırmanıza yardımcı olmaz. Bu nedenle sırt çantanızda pamuk elbiseleri mümkün olduğunca az tutun. Çabuk kuruyan, yüksek emici, mikrofiber elbiseler almanız daha iyi olacaktır. Günümüzde antimikrobiyal veya bakteri önleyici özelliğe sahip ve koku kalmayan kumaş özelliğinde elbiseler satılıyor.

UV Koruyucu Gözlük Alınız

Polarize gözlükler parlamayı azaltmaya yardımcı olur, ancak UV koruması sağlamaz. Bu nedenle hem polarize hem de UV korumalı bir gözlük almanız güneşli günlerde yapacağınız doğa yürüyüşlerinde sizi güneş ışığından koruyacaktır.

Şapka Bir Zorunluluktur

Şapka, sizi hem güneşten korur hem de yüz ve boyundaki güneş etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Doğa yürüyüşlerinde bu tür küçük gereksinimler sizi daha konforlu hale getirebilir.

Mutlaka Yanınızda Güneş Kremi Bulundurun

UV ışınlarına karşı korunmayı tercih ettiğiniz her türlü losyon veya kremi çantanızda bulundurun. Açıkta kalan cildinize bir güneş kremi sürmeli ve vücudunuzu güneş ışınlarından koruyarak kızarıklık ve yanmalara karşı önleminizi almalısınız. UV ışınlarının yalnızca açık havalarda etkileyebileceği düşüncesi vardır fakat bulutlu havalarda bile UV ışınları cildimizi etkileyebilir.

Güneş Işınları

Yürüyüşlerinizi Batonla Yapın

Batonlar, elleriniz ve bacaklarınız arasında ihtiyacınız olan gücü dağıtmanıza ve özellikle dizlerinizdeki ve bacaklarınızdaki basıncı azaltmanıza yardımcı olur. Batonların diğer bir yararı, engebeli arazilerde dengeyi ve ritmi korumaktır. Böylece enerjinizi korur ve yürüyüşten aldığınız keyfi maksimum düzeye çıkarırsınız.

Su Matarası

Doğa yürüyüşleri boyunca her zaman temiz bir akan su bulamayabilirsiniz. Bu yüzden zaman zaman doldurabileceğiniz ve içebileceğiniz bir su matarası yanınızda bulundurmanız çok daha iyi olacaktır. Yalnız, su matarası alırken filtreli olanına sahip olmanız çok daha iyi olacaktır. Çünkü filtreli su mataraları kum, toprak gibi birikintileri sudan çözme özelliğine sahiptir.

Yağmurluk/Panço

Sırt çantanızı veya kamera çantasını örtebilecek kadar büyüklükte bir yağmurluk seçmeniz iyi olacaktır. Yağmurlu havalarda ihtiyaç duyulan gerekli ekipmanlardan birisidir kendisi.

Uyku Tulumu (Kamplı Yürüyüşlerde)

İyi ve rahat bir uyku, aktivitenizi en iyi şekilde yaşamanızı sağlayacaktır. Yeterince dinlenmiyor ve gece titriyorsanız, hastalanabilir ve kampınız hızlı bir şekilde kabusa dönüşebilir. Sırt çantasından ve ayakkabıdan sonra bu, eksik olmaması gereken önemli malzemelerden birisidir. Tabi eğer kamplı bir doğa yürüyüşü yapıyorsanız.

Tıpkı diğer eşyalar gibi, uyku tulumları dikkatli kullanıldığı takdirde uzun yıllar boyu size kamp arkadaşlığı yapar. Küçük, hafif ve katlanabilir olan uyku tulumları kamp esnasında bizleri soğuktan korumak için birebirdir. Kaz tüyü dolgulu olmak zorunda değil, bugünlerde sentetik malzemeden de yapılmış uyku tulumları eşit derecede iyidir. Unutmayın, uyku tulumunun işi, bizi sıcak tutmaktır.

Uyku Tulumu

Tatil, kamp, doğa sporları ve seyahat gibi aktiviteler yaparken her daim bir macera tatili yaşamak isteyen doğaseverlerin yanında bulundurması gereken en gerekli eşya, kuşkusuz ki bir uyku tulumu olacaktır. Çünkü uyku sırasında doğada sağlıklı bir uyku geçirebilmek için sizleri etraftaki zararlı böceklerden koruyabilecek, aynı zamanda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ısıyı tüm gece kolayca sağlayabilecek olan uyku tulumu seçimi kamp için seçilecek mevsimin gerekliliklerine uygun kumaşlardan üretilmiş olmalıdır. Aksi halde, çıkmış olduğunuz macera tatili gerçek anlamda olumsuzluklarla sonuçlanan bir tatile dönüşebilir.

Peki, kamp ya da doğa turuna çıkarken sırt çantanızda olması gereken uyku tulumunun hangi özelliklere sahip olması gerektiğini biliyor musunuz?

 • Tercih ettiğiniz uyku tulumu kumaşı, kesinlikle mevsime özel kumaşlardan tasarlanmış olmalıdır. Bu şekilde sağlıklı ve huzurlu bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.
 • Eğer sık sık doğada kamp kurarak, yaşamayı benimsemiş bir yaşam tarzına sahipseniz tercih edeceğiniz uyku tulumunun bakım kolaylığının bulunmasına da dikkat edin diyebilirim. Çünkü doğada kolay bir şekilde kirlenen uyku tulumu, kolay bir şekilde temizlenebilmeli, bir sonraki kamp aktivitesine hazır olmalıdır. Bunun için de makinede yıkanma özelliği ve kolay kuruma özelliği gibi avantajlara sahip olmalıdır.
 • Uyku tulumu seçerken; kesinlikle beden ölçülerinize uygun bir modeli tercih edin. Denemeden kesinlikle uzun bir kamp yolculuğuna çıkmayın derim. Çünkü ne büyük ne de küçük bir beden ölçüsüne sahip uyku tulumu işinizi görmez. Bu nedenle içerisinde rahat edebileceğiniz ideal ölçülerinize uyum sağlayan uyku tulumu tercihlerinde bulunmalısınız.

Dolgu malzemesi önemlidir. Özellikle kalın dolgu malzemesine sahip bir uyku tulumu ile doğadaki olumsuzluklardan en az şekilde etkilenebilirsiniz.

Çakmak

Tüm seçeneklerin en güvenli ve pratik olanı bir çakmaktır. Kamplı bir doğa yürüyüşü yapıyorsanız günün sonunda akşam çadırınızın yanında güvenli bir şekilde ateş yakmak isteyebilirsiniz. Etraftan topladığınız kuru odun parçaları ile ateşinizi yakabilir ve belki de yanınızda getirdiğiniz ocak ve tava ile kendinize bir yemek pişirebilir veya çayınızı demleyebilirsiniz. Taşıması çok kolay ve her hava koşullarında ateşinizi yakabilmeniz için yanınızda bulundurmanız gereken hayat kurtarıcı bir ekipman.

Yiyecekler

Paketleyebileceğiniz şeyler kamp süreniz, uzaklığınız ve hava koşullarına bağlı olarak yanınızda bulundurmak isteyebileceğiniz yiyeceklerdir. Yürüyüş ve kamplar için, yiyecekler farklı türlerde olabilir. Bunlar, hazır çorbalar, ton balığı, kuruyemiş ve diğer küçük paketlenmiş yiyecekler olabilir.

Doğa yürüyüşleri yapıyor musunuz? Yürüyüşe çıkmadan önce yanınıza aldığınız temel ekipmanlarınız nelerdir? Düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Konuyu genel olarak gözlemlerim ile ele alıp yorumumu yazmıştım fakat yine de tavsiye niteliğinde bana cevap yazmak düşer her zaman. Aslında bu konuyu yazmadan önce isterdim ki ilk olarak öncelikle solo ve ekip halinde yürüyüş yapanları ayrı olarak ele alarak yazman yönünde olacaktı. Her iki yürüyüş etkinliğinde veya solo yürüyüşlerde kişinin sağlıktan ziyade seyahat psikolojisi< ön planda ve zorluk derecesine göre sınıflandırılması yönünde olacaktır. Konuya cevap verecek olursam ben her zaman solo yani tek başına yürüyüşlerden yanayım. Olmazsa olmazım kesinlikle susuz asla yola çıkmam ve suyumu eksik etmem. Diğer detay ise uzun mesafeli zorluk derecesine göre beraberinde getirilecek kalorisi yüksek gıda maddeleridir. Ayrıca diğer bir konu mevsimsel doğa yürüyüşlerini de belirtmeni isterdim. İçerik olarak iyi yine de.

 2. Fatihciğim blog ve seyahat gezi kültürü yayını yapanların arasında en çok senin olmanı isteyenlerden biriyim. Zira istekli ve azimlisin. E, web konusunda tecrübeye de sahipsin daha ne olsun… Web siten güzel olmuş fakat bazı eksikleri gözlemledim. Genel olarak hem görsellik açısından hem de bilgi açısından fena değil… Hemen hemen bir çok yazını okudum ve hala fırsat buldukça okumaya çalışıyorum. Seyahat konusunda sana tavsiyelerim olacaktır tavsiyelerimi yabana atma. Keyifli seyahatler diliyorum güzel kardeşim…

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.