İlk kez bir kayak tatili yapacaksanız bunun heyecanı herhalde tarif edilemezdi. Kayak tatili için gerekli malzemeler nelerdir, ne işe yarar, nasıl dengeli bir şekilde kayak yapabilirim gibi uzayıp giden sorular henüz kayağa gitmeden heyecan yapmamıza neden olabilir. Ancak, ne olursa olsun eninde sonunda dağdan aşağı süzülerek kayak yapmanın keyfi bu heyecanımızı ziyadesiyle bastırıyor.

İlk defa kayak deneyimi yaşayacak olanların merak ettiği şeylerden biri de hangi ekipmanların kullanılacağı yönünde oluyor. Sadece kayak malzemeleri değil, aynı zamanda kayak elbiseleri de gerekli olan ekipmanlar arasındadır.

Kayak sporu için kış mevsiminin gelmesi kayak severler için güzel haberlerden biri olsa gerek? Kayak yapmak için yeni bir alışveriş yapacaksanız veya ilk kez kayak sporuna başlayacaksanız malzeme alışverişinde de oldukça dikkatli olmanızda fayda var.

Kayak Malzemeleri Nelerdir?

İlk defa kayak yapacak olanlar için hazırladığım bu içerikte kayak merkezine gitmeden önce toplamanız gereken malzemeleri paylaşıyorum. İşte kayak yapmadan önce satın almanız ya da kiralamanız gereken malzemeler.

Kayak Tatili Nasıl Yapılır?

Kayak Montu

Kayak tatili alışverişi denildiğinde ilk olarak akla gelen malzemelerden birisi de kayak montudur. Kayak montu sizleri dış etkenlerden koruyacağını düşünerek mevcut sıcaklığınızı koruyacak ve sağlam yapıda olan bir kayak montundan yana tercihinizi kullanmanız iyi olacaktır. Kış tatili ve kayak sporunuzun güzel geçmesi için mont alırken oldukça şişkin olmamasına dikkat etmenizde fayda var.

Kayak Takımı ve Batonlar

Bir çift kayak sahibi olmayı düşünmüyorsanız, kayak malzemeleri kiralamak daha akıllıca olacaktır. Kiralık kayaklar ve batonlar kayak sporuna yeni başlayanlar için tesis tarafından verilecek rehberlik için de iyi olur.

Kayak Takımları

Kayak Kaskı

Kesinlikle kayak sporu denildiğinde ilk olarak akla gelen malzemelerden birisi de kasktır. Güvenliğiniz için ne kadar profesyonel olursanız olun kesinlikle kaskınızı kafanıza uygun bir şekilde almalı ve kayak yaptığınız süre boyunca çıkarmamalısınız. Güvenlik son derece önemlidir, bu nedenle bir kayak kaskı kiralamak isteyebilirsiniz. Asla kask kullanmadan kayak yapmanızı önermiyorum. En ufak bir dikkatsizlik karın üzerinde yuvarlanmanıza ve başınızı çarpmanıza neden olabilir. Kayak tatilinizin zehir olmasını istemem.

Kayak Ceketi ve Pantolonu

Mont kadar önemli olan bir diğer kıyafet de kayak pantolonudur. Bu seçimde de yine oldukça sağlam ve sizleri soğuktan koruyacak yapıdaki pantolonları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda rahat bir şekilde hareket etmenizi sağlayacak yapıda olması yine en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisidir. Kayak sporunda yalıtımlı ceket ve pantolonlara yatırım yapmanız iyi olur. En iyi konfor için, kayak pantolonu ve kayak ceketinin rüzgar ve suya dayanıklı olduğundan emin olun.

Alt ve Gövde Malzemeleri

Kayak ceketi ve pantolonunun altında pamuklu ürünler kullanmaktan kaçının. Nefes almazlar ve nemi tutarlar. Sentetik malzeme veya yün satın almak en iyi sonucu verecektir.

Eldivenler

Bir diğer önemli kayak malzemesi ise eldivenlerdir. Bunlara kayak sporunda ihtiyacınız olacak. Elleriniz karla temas edecek ve batonları daha rahat tutabileceksiniz. Yalıtımlı su geçirmez eldivenler kayak koşullarında en iyi sonucu verecektir. Hem hafif hem de ellerinizin üşümemesini sağlayacak olan kayak eldivenleri yine özel olarak yapılmaktadır.

Kayak Çorapları

İçliklerimiz gibi, sentetik malzemeden veya yünden yapılmış çoraplara sahip olmak önemlidir. Ayaklarınızı kuru tutmak çok önemlidir. Günün ilerleyen saatlerinde eve dönüş yolunda olmanız durumunda günde en az iki çift çorap bulundurun yanınızda.

Gözlük

Kayak gözlükleri zaten özel bir yapıya sahip olarak satılmaktadır. Ancak gözlük seçimlerinizde kötü hava şartlarını da göz önünde bulundurarak seçimlerinizi yaparsanız daha net bir görüş elde edebilirsiniz. Aynı zamanda kayak merkezleri hava durumu takibi de yapacağınız için kıyafetlerin sağlamlık yapısını yakından ilgilendiren özelliklerden birisidir. Gözlükler yüksek irtifadan aşağı kayarken gözlerinizin darbe almasını ve güneş ışığından korunmanıza yardımcı olur. Gözlüğü, kaskınızla birlikte kayak merkezinde kiralamak isteyebilirsiniz.

Kar Botları

Kayak botları için kiralamak yerine bunları satın almanızı öneririm. Kayak botları ayaklarınızı rahat tutacak şekilde tasarlanmıştır. Kiralık kayak botları rahatsız edici olabilir ve sizin için doğru büyüklük ve sıklıkta olmayabilir. Kar botlarının ayağınıza oturması ve sıkı olmaları gerekiyor.

Kar Botları

Diz ve Bilek Koruyucuları

Yine kask gibi sizleri olası kazalardan korumak adına ve sakatlık oranını en az seviyeye indirmek için koruyucuları da kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Aynı zamanda kırılmaz gözlük gibi koruyucu seçimlerini yapmak adına kayak sporu için özel olarak yapılan takımlardan satın alabilirsiniz.

Sırt Çantası

Bir sırt çantasına ihtiyacınız olacak. Güneş kremi, dudak kremi, şapkalar, tıbbi bir kit ve diğer küçük birkaç eşya yanınızda getirmek isteyebilirsiniz. Bir sırt çantası bunları kolayca taşımanıza yardımcı olacaktır.

Yukarıda verdiğim malzemeler, kayak tatiliniz için temel gereksinimlerdir. Bu eşyaların tümü ile sadece ilk kayak deneyiminizi keyifli hale getirmeyecek, daha eğlenceli ve öğrenmiş bir deneyimle ayrılmanızı sağlayacaksınız.

Kayak Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Kayak, çoğu insanın yaptığı kadar zor bir uğraş değildir. Elbette, zorlukları var (özellikle de hiç kayak yapmadıysanız), ancak yapabileceğiniz en iyi kış sporlarından biridir. Kayak hakkındaki düşünceleriniz normaldir, özellikle de daha önce denemediyseniz. Ancak, endişeniz sizi bu kış kayak yapmaktan alıkoymamalı. Kayak veya snowboard yapsanız da, ilk defa neyle karşılaşacağınızı kestirmek çok güç. Muhtemelen dengenizi kaybedip düşeceksiniz. 🙂 E, düşe kalka büyümedik mi? Bu sporu da düşe kalka öğreneceğiz.

Kayak İpuçları, Kayak Nasıl Yapılır?

İşte kayak veya snowboard yapmak isteyenler için bazı ipuçları..

Ders Almalı Mıyım?

Bana kalırsa mutlaka ders almalısınız. Doğru teknikleri bilmiyorsanız, kayak sporuna yeni başlayanlar için olası bir hata yaralanmalara neden olabilir. Bir kayak hocasının size teknikleri göstermesinin muazzam bir faydası vardır. Kayak yapmaya yamaçlardan başlamak eğlencelidir ve kayak becerinizi geliştirmek için harika bir yoldur. Sezonda yeterince erken giderseniz, kayak dersleri daha ucuz olacak ve eğitmenler size daha fazla dikkat edecektir.

Kayak Ekipmanlarının Önemi

Özellikle ilk kez kayak yapacaklar için giysilerin önemi çok büyüktür. Kimse kayak yaparken üşümek istemez. Havanın nasıl olacağını ve ortalama sıcaklığın araştırılması kayak kıyafetinizi almanız için size yardımcı olacaktır. Doğru malzemeler kullanılması sizi kayak yaparken üşütmeyecek, sıcak tutacaktır. Dış katmanlar için bir kayak ceketi ve pantolonu, eldiven, şapka ve kayak gözlüğü almanızı öneririm. Yukarıda detaylı olarak bahsetmiştim.

Kayak Ekipman Kiralanmalı mı Yoksa Satın mı Alayım?

Bu sorunun cevabını almak için kendinize sorun: ne sıklıkla kayak yapacağım? Yılda birkaç kez kayak yapmayı planlıyorsanız, kayak malzemelerini satın almanız iyi olacaktır. Ancak, senede yalnızca tek sefer kayak yapacaksanız o halde gideceğiniz kayak merkezinden ekipmanları kiralamak daha hesaplı olacaktır. Bu aynı zamanda gelecekteki kayak tatilleriniz için farklı marka ekipmanları da test edebilmenize olanak sağlayacaktır.

Kayak Malzemeleri Kiralama

Esnek Olun

Şaşırtıcı bir şekilde, kayak oldukça esnek bir spordur. İnsan kayak yaparken aynı zamanda egzersiz yapmış oluyor. Özellikle yüksek irtifadan aşağı kayarken, bacağınızın ve kaslarınızın çoğunu kullanacaksınız. Akıllıca bir şey yapın ve kayak öncesi egzersizlerinizi ihmal etmeyin. Vücudu kayak öncesi hazır tutun. Böylece kayak yaptıktan sonra ağrınız olmaz.

Güneşten Koruyun Kendinizi

Kayak sporunun eğlenceli bir gerçeği de yüksek irtifada güneş yanığı olabilir. Güneş ışınları kar üzerinden cildinize yansıyor ve böylece cilt yanıkları meydana geliyor. Yüksek irtifada hava daha ince ve temizdir, bu nedenle UV ışınları yeteri kadar filtrelenemiyor. Tavsiyem, yüzünüze bol miktarda güneş koruyucu krem sürün.

Yeni bir hobi veya deneyimde olduğu gibi, ne yapacağınızı bilmeniz için araştırma yapmanız önemlidir.

Yaklaşan Kayak Geziniz İçin Gerekli 4 Malzeme

Kayak gezisi için hazırlık yapmak çok da kolay değildir. Sadece bilinen kıyafetleri almakla kalmaz, aynı zamanda gerekli bir şeyi unuttuğunuzu da fark etme riski taşıyabilirsiniz. Ya da daha da kötüsü, kayak merkezine geldikten sonra kayak takımlarınızı unuttuğunuzun farkına varmak kötü bir senaryo olabilir. Fakat şanslıyız ki en önemlileri önceden hazırladık. Geriye küçük şeyler kaldı. Hep de küçük şeyleri unuturuz çoğu zaman.

Atıştırmalıklar

Bir şeyler atıştırmak için her ihtiyacınız olduğunda locaya geri dönmek zorunda kalmamalısınız. Bunun önüne geçmek için, enerji seviyenizi gün boyu yüksek tutacak çeşitli zengin besleyici atıştırmalıkları cebinizde bulundurun.

Hidrasyon Önemli

Soğuk kış günü, doğa sporları yaparken vücudunuza şok etkisi yapabilir. Bu nedenle bir miktar H20 için uygun bir su matarası bulundurun yanınızda.

Güneş Kremi

Sahilde uzanırken güneşten korunmak için olduğu kadar yüksek irtifada da güneş ışınlarına maruz kalabilirsiniz. Kayak tatiline giderken yanınızdan güneş kremini sakın ola eksik etmeyin.

Buğu Önleyici Sprey

Kayak yaparken gözlüklerimizin buğulanmasını istemeyiz. Buğu önleyici sprey ile bu gibi şeylerin önüne geçebilirsiniz.

Kayak Dersi Almanın Faydaları Nelerdir?

Yeni bir beceri öğrenmek, yeni yıla girmenin harika bir yoludur. Aralık ve Ocak ayından itibaren yağan karla birlikte kayak tesisleri kayak severler ile dolup taşıyor. Kayak ya da snowboard ile ilgileniyorsanız, tecrübeli birisinden ders almak faydalı olacaktır.

Yalnızca Bir Ders mi Yoksa Birden Çok Ders mi?

Bir beceri öğrenirken pratik yapmak, özellikle de bir kış sporunu mükemmelleştirir. Alacağınız bir ders sizi spora alıştırır ve temel kavramlara genel bir bakış açısı sunar. Birden fazla ders almak ise daha iyi bir kayakçı veya snowboardcu olmanız için bir temel oluşturmanıza yardımcı olur. Ocak ayında, kayak merkezleri tipik olarak sadece bir kereliğe mahsus dersler için indirim paketleri sunar. Ne kadar çok alırsanız, o kadar çok tasarruf edersiniz! Birkaç ders almak için daha fazla sebep tasarruf etmektir.

Kayak Yapmanın Faydaları

Kayak veya snowboardun faydalarından biri, alacağınız egzersizin miktarıdır. Yeni yıl kararlarınızdan biri daha iyi bir vücut yapmak ise, bir kış sporunu öğrenmek bunu yapmanın harika bir yoludur. Bir kış sporunu öğrenmek ayrıca zihninizi de güçlü kılacaktır.

Kayak Dersi

Eğlenceli Bir Kış Sporu

Kayak derslerine başlarken, en küçük yamaçlardan bile nasıl kolay kayabildiğinizi göreceksiniz. Birkaç dersten sonra kayak takımlarını bile neredeyse ayağınızda hissetmeyeceksiniz. Kayak ve snowboardun en değerli katkısı, yeteneklerinizi bir üst seviyeye çıkarabilmektir. Birçok kayak merkezleri, bir sonraki adıma geçmeye hazır olduğunuzda farklı zorluk seviyeleri sunar.

Macera Severler İçin Birebir

Kayak ya da snowboardun en büyük yararlarından biri de beraberinde gelen adrenalindir! Yokuş aşağı inince, yokuşta yokuş aşağı hızlanma gibi bir şey yoktur. Bununla birlikte, tüm eğimler aynı değildir. Her biri kendine özgü zorluklar ve eğlenceli deneyimler sunuyor. Kayak yapmayı veya snowboard yapmayı öğrenmek, daha çok seyahate çıkmanıza ve kış tatilleri yapmanıza ilham verecektir.

Not: Herhangi bir eğitim planına başlamadan önce doktorunuza veya sertifikalı bir eğitim uzmanına başvurun.

Kayak veya Snowboard: Hangisi Daha Güvenli?

Bir araştırma yazısında denk gelmiştim, snowboardun kayak yapmaktan daha tehlikeli olduğu yazıyordu. Bu başlıkta, kayak yaparken veya snowboard yaparken sık görülen yaralanmalar hakkında biraz bilgi paylaşmak istiyorum.

Snowboardcular sıklıkla bileklerini incitiyor ve ayak bileği yaralanmaları yaşıyorlar. Kayak yapanlar ise başparmaklar ve diz yaralanmalarına maruz kalıyorlar.

Peki, bu tür yaralanmaların önüne nasıl geçilebilir?

Kayak sporunda güvenlik her şeydir! Öncelikle daima koruyucu kıyafetlerinizi giymelisin. Buna kask, sırt koruyucuları, gözlükler ve dizlik dahil. Kask, kafa travmalarını yarı yarıya düşürür.

Kayak ve Snowboard Güvenli mi?

Kayak sporunda halen daha acemiyseniz, ufak hareketlerle kaymaya devam edin.

Dışarı çıkmadan önce havanın farkında olmanız gerekir. Gideceğiniz kayak merkezinin varsa web sitesini veya Meteoroloji Genel Müdürlüğü – Kar Kalınlıkları web sitesini kontrol edin.

Kayak ve snowboard gibi kış sporlarına meraklıysanız Türkiye‘de gidebileceğiniz kaliteli kayak tesisleri bulunuyor. Ayrıca dünyanın her yerinde keşfedilecek çok sayıda kayda değer kayak merkezleri de var.

Kayak Ekipmanlarınızı İyi Durumda Tutmak İçin İpuçları

Kayak malzemeleri ve kıyafetlerinizin uzun ömürlü olması için, doğru şekilde bakımlarını yapmanız gerekir. Kayaklarınızı pasa karşı nasıl koruyorsunuz? Kayak ekipmanınızı nerede saklamalısınız? Kayak kıyafetlerini nasıl yıkamalısın? Bir çift marka gözlük ya da yeni bir kask olsun, kayak takımı ucuza gelmiyor. Biraz pahalı bir hobi olduğu gerçeği var. Bu nedenle, kayak sezonu boyunca ve sonunda, ekipmanlarla ilgilenmek önemlidir. Sezon öncesi küçük bir bakım ile nem ve UV ışınları gibi paslanmaya, kokulara ve genel aşınma ve yıpranmaya karşı ekipmanlarınızı koruyabilir ve malzemelerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Ekipmanınızın gelecek yıl için mümkün olan en iyi şekilde kalmasını sağlamak için bazı ipuçlarım var.

Kayak Takımı veya Snowboardunuzu İyice Kurulayın

Kayak yaptıktan sonra günün sonunda kayak takımlarınızı veya snowboardunuzu iyi bir şekilde kurutmanız gerekir. Temiz bir havluyla silmeniz iki dakika sürer. Eğer ıslak bir şekilde bırakırsanız takımların kenarları paslanmaya başlar. Malzemeleri tamamen kuruttuktan sonra ısı ve nemden uzak bir yerde saklayın. Eğer saklama çantasına koyacaksanız da, nemli kalmaması için hafifçe çantanın ağzını açık bırakın.

UV Işınlarına Dikkat Edin

UV ışınları, ekipmanlarınız için zor olabilir, bu da kayak pantolonunuzun ve ceketinizin renginin solmasına ve hatta kayak botlarınızın plastiğinin aşınmasına neden olabilir.

Kayak ya da Snowboard Ayakkabılarınızı Kurulayın

Kayak botlarındaki kokular, günün sonunda nemli ortamlarda gelişen bakterilerden kaynaklanır. Tıpkı kayak takımlarınız veya snowboardunuz gibi, ayakkabılarınızı da bir yere koymadan önce kurulamanız önemlidir. Yapabiliyorsanız, astarını çıkarın ve birkaç gün kurumaya bırakın. Daha sonra, ayakkabılarınızı burunları yukarı bakacak şekilde saklayın. Bu onların kullanım ömürlerinin uzun olmasına yardımcı olacaktır.

Kayak Malzemeleri Bakımı

Kayak Kıyafetlerinizi Yıkayın

Kayak kıyafetlerinin yıkanmaması gerektiği bir efsanedir. Aksine, gerektiğinde düzenli olarak yıkayarak kayak kıyafetlerini temiz tutmalısınız. Ancak, nem kıyafetlerin koruyucu özelliğini ve diğer teknik özelliklerini etkileyeceğinden, yıkama esnasında yumuşatıcı kullanmadığınızdan emin olun. Düşük sıcaklıklarda yıkayın ve etiketteki talimatları izleyin.

Gözlüklerinizi Temizleyin

Kayak gözlüklerinizi temiz tutmak için mikrofiber bir bez kullanın. Kayak tatilinizin sonunda, onları kaskınızdan çıkarın ve saklamadan önce iyice kurumasını bekleyin. Kask üzerine takılı halde saklamak, kafa bandının esnekliğini etkileyebilir.

Kaskınızı Kontrol Edin

Kaskınızı düzenli olarak çatlak gibi hasar belirtileri açısından kontrol edin. Bazı kasklar yıkamayı kolaylaştırmak için çıkarılabilir bir iç kaplamaya sahiptir.

Eldiven, Bere vb.

Özellikle her gün kayak veya snowboard gününden sonra eldivenlerinizi düzgün şekilde kuruttuğunuzdan emin olun. Deri eldivenleriniz varsa, bunları doğrudan petek üzerinde kurutmayın, çünkü bu deride çatlaklara neden olur.

Son olarak kayak veya snowboard yaptıktan sonra sucuk ekmek yemeyi ihmal etmeyin! 🙂

Karda Sucuk Ekmek Keyfi

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.