Machu Picchu için gezginlerin Kabesi, gezginlerin Kudüs’ü, gezginlerin Vatikan’ı desek herhalde yanlış olmaz. Her gezginin hayali bir gün bu şahane yere gidip orayı dünya gözüyle görmektir. Dünyanın yeni yedi harikası arasında sayılan Machu Picchu Antik Kenti yeryüzünde bulunan olağanüstü yerlerden biri gerçekten de. Gitmeye niyetlenenler ya da gitmek için hayaller kuranlar için Machu Picchu hakkında kısa bilgiler adlı yazımız ayağınıza geldi. E, hadi başlayalım.

Machu Picchu Nedir?

Herkesin sürekli dilinde. “Abi bu sene kesin Machu Picchu’ya gidiyorum”, “Bir gün ben de Machu Picchu’ya gideceğim” falan. Peki, Machu Picchu ne demek? Bunu hiç düşündünüz mü? Eminiz düşünmüşsünüzdür. Machu Picchu, İspanyolca bir kelime öbeği değil. Peru’nun yerli halkının büyük bir çoğunluğunu oluşturan Quechua yerlilerinin konuştuğu Qechua dilinde bir kelime öbeği. Anlamı ise ‘Yaşlı Zirve’dir. Machu, yaşlı; Picchu ise zirve anlamına gelir.

Machu Pichu Hakkında Detaylı Bilgiler.

Machu Picchu’nun Tarihi

Machu Picchu’nun hikayesi, Machu Picchu’nun tarihi oldukça ilginçtir aslında. İnkaların burayı ne amaçla inşa ettiği ve ne amaçla kullandığı hala tam olarak bilinmiyor. Fakat araştırmacıların tahminleri, İnka elitlerinin burayı bir yazlık yer olarak kullandığı yönünde. İnşa edildiği günden İnkaların yıkılmasına kadar geçen sürede, hiçbir zaman 750’den fazla insan yaşamamış burada. Hatta yağışlı dönemlerde bu sayı 750’den çok daha azmış.

1430’lu yıllarda inşa edilmeye başlanan yapı, İspanyollar, İnka topraklarını işgal etmeye başlayınca tamamıyla terk edilmiş. Machu Picchu Antik Kenti çok sarp dağların arasında, çok gizli bir şekilde saklandığı için İspanyol sömürgeciler burayı bulamamış ve herhangi bir istila girişimi olmamış haliyle. Bu sebeple Machu Picchu oldukça korunmuş ve bozulmamış şekilde günümüze ulaşmış.

Machu Picchu’yu Kim Keşfetti?

1911 yılında, Hiram Bingham isimli ABD’li bir araştırmacı, Vilcabamba adlı İnka şehrini ararken tesadüfen Machu Picchu’yu bulmuş. Perulu bir köylü sayesinde Machu Picchu Antik Kenti’ne ulaşan Bingham, Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra gördüklerini akademiye açıklamış ve bilim dünyasını harekete geçirmiş. Ayrıca, Machu Picchu Antik Kenti 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Machu Picchu’nun Gizemleri

Mahu Picchu, dünyanın en gizemli ve ilginç arkeolojik yerlerinden biridir. Bölgedeki bazı ilginç gizem ve teoriler şunlardır:

Machu Picchu’nun Asıl Amacı Ne Olabilir?

Machu Picchu’nun amacı hakkında çeşitli teoriler vardır. Bazılarına göre, bölge bir askeri garnizon veya kutsal bir tapınak olarak kullanılmış olabilir. Diğerleri ise, buranın İnka İmparatorluğu’nun bir tatil yeri olduğunun düşünülüyor olması. Ancak, arkeologlar hala Machu Picchu’nun asıl amacını bulmuş değil ve belirleme çalışmalarına devam etmektedir.

Machu Picchu’nun Gizli Geçitleri

Machu Picchu’da birçok ilginç işaret ve heykel bulunuyor. Bazıları, güneşin hareketleri veya doğanın döngüleri hakkında bilgi sağlayabilir. Diğerleri ise, İnkaların bilinmeyen tanrılarına adanmış olabilir.

Machu Picchu’da Su Yönetim Sistemi

Machu Picchu, su yönetim sistemleri ile ünlüdür. Bölgedeki farklı yapılardaki kanallar, drenaj sistemleri ve havuzlar, suyun nasıl toplandığını, depolandığını ve dağıtıldığını gösteriyor. Ancak, bu su yönetim sisteminin nasıl çalıştığı hala bir gizem olarak kalmaktadır.

Bölgedeki Kayboluş ve Yeniden Keşif

Machu Picchu, yıllarca keşfedilemediği için varlığı bir gizem olarak kaldı. 1911 yılında, Amerikalı arkeolog Hiram Bingham, bölgeyi yeniden keşfetti ve dünya çapında ün kazandı. Ancak, Machu Picchu’nun kayboluşu hala bir gizem olarak kalmaktadır.

Machu Picchu’nun gizemleri, bölgeye ilgi duyan insanların hayal gücünü harekete geçiriyor. Bu gizemlerin açıklanması, bölgenin daha iyi anlaşılmasına ve keşfedilmesine yardımcı olabilir.

Machu Picchu Nerede? Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’nun Mimari ve Yapıları

Machu Picchu, İnka İmparatorluğu’nun en önemli arkeolojik sitelerinden biridir. Bu antik şehir, olağanüstü mimari yapıları ile ünlü. Machu Picchu’nun mimari ve yapıları hakkında bilmenizde yarar olacak bazı bilgiler.

Taş İşçiliği

Machu Picchu’nun yapıları, İnkaların ustalıkla işlediği devasa taş bloklarından yapılmıştır. Bu taş bloklarının mükemmel şekillendirilmiş yüzeyleri, İnkaların ileri düzeydeki taş işçiliğine dair bir kanıttır.

Tarım Terasları

Machu Picchu, İnkaların tarım konusundaki uzmanlıklarının en iyi örneklerinden biridir. Şehrin çevresindeki teraslı tarım alanları, dik yamaçlarda bile verimli bir şekilde tarım yapılmasına izin verir. İnka İmparatorluğu’nun diğer bölgelerinde de benzer tarım terrasları yapılmıştır.

Kutsal Meydan

Machu Picchu’nun merkezinde, kutsal bir meydan yer alır. Bu meydan, İnkaların dini törenlerinde kullanılmıştır. Meydanın etrafında, tapınaklar, idari binalar ve konutlar yer alır.

Tapınaklar

Machu Picchu’da birkaç tapınak vardır. Bunlardan en önemlisi, Intihuatana Tapınağı’dır. Bu tapınak, güneşin yıllık hareketlerini gösterir ve İnkaların astronomi bilgilerini yansıtır.

Konutlar

Machu Picchu’da, İnkaların günlük hayatını yansıtan birçok konut vardır. Bu konutlar, taş bloklardan yapılmıştır ve birbirleriyle bir avlu etrafında düzenlenmiştir. Konutların çatıları, ağaç dallarından yapılmıştır.

Su Yönetim Sistemi

Machu Picchu, su yönetim sistemi ile ünlüdür. İnkalar, bölgedeki yağmur sularını toplamak, depolamak ve dağıtmak için sofistike bir su yönetimi sistemine sahipti. Bu sistem, teraslı tarım alanlarını sulamak için de kullanılmıştır.

Machu Picchu’nun mimari ve yapıları, İnkaların ileri düzeydeki mühendislik ve mimarlık becerilerinin en iyi örneklerinden biridir. Bu yapılar, hala günümüzde bile hayranlık uyandırmaktadır ve dünya çapında turistlerin ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir.

Machu Picchu Nerede?

Machu Picchu, Güney Amerika ülkelerinden Peru sınırları içerisinde. Peru’nun başkenti Lima’ya oldukça uzak. Machu Picchu’ya gitmek için Cucso şehrine ulaşmak gerekiyor. Çünkü Machu Pichhu Antik Kenti, Cusco şehrinin sınırları içerisinde bulunuyor.

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’ya nasıl gidilir sorusunun cevabı birden fazla alternatife sahip. İlk yapmanız gereken şey Cusco şehrine varmak. Çünkü başka bir şehirden Machu Picchu’ya ulaşım maalesef yok. Ayrıca Cusco şehrinde de birkaç gün geçirmenizi öneririz. İnkalara başkentlik yapan oldukça güzel bir şehirdir.

Cusco şehrinden Machu Picchu’ya gitmek için 3 alternatifiniz var:

Tren İle Machu Picchu’ya Ulaşım

Tren ile Machu Picchu’ya ulaşmak mümkündür. Hatta en kısa yolu budur fakat oldukça pahalı bir yoldur. Cusco şehrinden bindiğiniz tren, sizi Aguas Calientes adlı kasabaya götürüyor. Bu kasaba Machu Picchu’ya ulaşmak için son durağınız. İnsanlar genelde bir gece bu kasabada konaklıyor ve ertesi sabah hava daha aydınlanmadan, Machu Picchu’ya tırmanmaya başlıyor. Machu Picchu Antik Kenti’nin bulunduğu alana gitmek için de ya yürüyeceksiniz ya da küçük otobüslere bineceksiniz. Yürüyerek ulaşım bedava. Yaklaşık bir buçuk saat süren yorucu bir tırmanma olacak ama söyleyelim.

Otobüse binerseniz 10 dakika içinde Machu Picchu giriş kapılarına geliyorsunuz. Otobüsün tek gidişlik fiyatı 24 Dolar (2017 fiyatı). Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa biz yürümenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü göreceğiniz manzaralar gerçekten enfes. Hayran olmamanız elde değil.

Tren İle Machu Picchu Ulaşımı Hakkında Bilgi.

Otobüs İle Machu Picchu’ya Ulaşım

Otobüs ile Machu Picchu’ya ulaşmak alternatif belki de en ucuz yol budur. Bütçem sarsılmasın, ben daha gezeceğim diyenler için bire bir. Öncelikle, yine Cusco şehrine gitmelisiniz. Orada bir tur şirketi ya da bir otel, hostel bularak Machu Picchu turuna kayıt yaptırmalısınız. Ödeyeceğiniz ücret 90 ile 120 Dolar arasında değişecektir. Fakat içinde yemek, ulaşım, konaklama, bilet her şey var…

Otobüs sabah saat 8 gibi Cusco şehrinden ayrılıyor ve yaklaşık 6 saat süren yolculuk sonunda Hidroelektrika adlı yere geliyor. Hidroelektrika’ya geldikten sonra Aguas Calientes adlı kasabaya ulaşmalısınız. İki nokta arasındaki mesafe 10 kilometre. Dilerseniz yürüyün, dilerseniz trene binin. Başka alternatif yok. Tren yaklaşık 20 Dolar. 10 kilometre için değer mi değmez mi karar sizin.

Yürüyerek ise maksimum iki buçuk saate Aguas Calientes’e ulaşabilirsiniz. Çoğu kişi yürüyor bu yolu. Aguas Calientes’te bir gece konaklamanız gerekiyor. Sabah gün ağarmadan yine yola çıkacaksınız ve Machu Picchu’ya tırmanacaksınız. Buradan sonrası yukarıda anlattıklarımızın birebir aynısı.

Yürüyerek Machu Picchu Ulaşımı Hakkında Bilgi

Yürüyerek Machu Picchu’ya Ulaşım

Machu Picchu’ya ulaşmanın en pahalı ve en zevkli yolu yürüyerek ulaşmaktır. Fakat yalnız başınıza yürümeniz pek mümkün değil. Cusco şehrinde bir tur şirketi ile anlaşmalısınız. Onlar size gerekli ekipmanı ve yiyeceği de sağlayacaklardır. 3 ya da 4 gün süren bu turlara çok önceden kayıt yaptırmalısınız. Çünkü Peru hükümeti Machu Picchu’ya girişleri sınırlandırıyor. Hal böyle olunca bir kontenjan var ve genelde trekking ile çıkanlarda bir yoğunluk oluyor. Bir de mevsim kontrolünü iyi yapın. Yağışlı dönemlerde yürümek çileye dönüşebilir.

Machu Picchu Nasıl Okunur?

Maku piku, maçu Piku, maku piçu…. Bunların hepsini inanın duyduk. Yeri geldi biz de benzer şeklide telaffuz ettik. Quechua dili hakkında kimsenin bir bilgisi olmadığı için telaffuzu konusunda da kimsenin bilgisi yok maalesef. E, anlamını söyledik Machu Picchu nasıl okunur onu da söyleyelim: Machu Picchu’yu Maçu Piçu şeklinde telaffuz etmelisiniz.

Machu Picchu’ya Ne Zaman Gidilir?

Peru’da mevsim geçişleri yok denilebilir. Yağışlı ve yağışsız olmak üzere iki sezon var sadece. Mayıs ve Ekim ayları arası yağışsız olan sezon. Bu dönem daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Çünkü yağışlı sezonlarda sis olma olasılığı da yüksek ve gün boyu sis yerden kalkmayabiliyor. Yani hiçbir şey göremeyip hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Önceden uyaralım.

Machu Picchu'ya Ne Zaman Gidilir?

Machu Picchu Uyarıları

  • Eğer otobüs ya da tren ile Machu Picchu’ya ulaşacaksanız, eşyalarınızı Cusco’da bırakın. Yanınıza sadece iki günlük kıyafet ve gerekli birkaç şey alın. Boşuna ağırlık yapmasını istemezsiniz.
  • Yağışlı sezonda Machu Picchu’ya gitmemeye çalışın. Ama bu sezonda genel olarak fiyatlar daha düşük oluyor. Yine de tercih edilebilir.
  • Yanınızda her daim yağmurluk bulundurun. Yağmur yağma ihtimali her zaman var.
  • Öğrenci iseniz uluslararası öğrenci kartınızı yanınıza mutlaka alın. Machu Picchu bileti size %50 indirimli olarak satılacak böyle olursa.
  • Gitmek için rezervasyonlarınızı önceden yapmaya çalışın. Çünkü Machu Picchu’ya her gün maksimum 2500 kişi girebiliyor. Fazlası yasak. Kontenjanın dolmasını istemezsiniz.
  • Gitmeden önce mutlaka İnkalar hakkında ön okuma yapın. Antik kentin içinde gördüklerinize anlam vermenize oldukça yardımcı olacaktır.
  • Son olarak, bol bol fotoğraf çekin, meşhur Peru lamaları ile fotoğrafınız mutlaka olsun.
Machu Picchu'da Lamalar İle Fotoğraf Çektirin

Machu Picchu Antik Kenti hakkında daha fazla merak ettikleriniz varsa aşağıda yer alan yorum bölümüne sorunuzu yazarak bize ulaştırabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.