Machu Picchu için gezginlerin Kabesi, gezginlerin Kudüs’ü, gezginlerin Vatikan’ı desek herhalde yanlış olmaz. Her gezginin hayali bir gün bu şahane yere gidip orayı dünya gözüyle görmektir. Dünyanın yeni yedi harikası arasında sayılan Machu Picchu Antik Kenti yeryüzünde bulunan olağanüstü yerlerden biri gerçekten de. Gitmeye niyetlenenler ya da gitmek için hayaller kuranlar için Machu Picchu Hakkında Kısa Bilgiler adlı yazımız ayağınıza geldi. E, hadi başlayalım.

Machu Picchu Ne Demek?

Machu Pichu Hakkında Detaylı Bilgiler.

Herkesin sürekli dilinde. “Abi bu sene kesin Machu Picchu’ya gidiyorum”, “Bir gün ben de Machu Picchu’ya gideceğim” falan. Peki, Machu Picchu ne demek? Bunu düşündünüz mü hiç? Eminiz düşünmüşsünüzdür. Machu Picchu, İspanyolca bir kelime öbeği değil. Peru’nun yerli halkının büyük bir çoğunluğunu oluşturan Quechua yerlilerinin konuştuğu Qechua dilinde bir kelime öbeği. Anlamı ise ‘Yaşlı Zirve’dir. Machu, yaşlı; Picchu ise zirve anlamına gelir.

Machu Picchu Tarihi

Machu Picchu’nun hikayesi, Machu Picchu’nun tarihi oldukça ilginçtir aslında. İnkaların burayı ne amaçla inşa ettiği ne amaçla kullandığı hala tam olarak bilinmiyor. Fakat araştırmacıların tahminleri, İnka elitlerinin burayı bir yazlık yer olarak kullandığı yönünde. İnşa edildiği günden İnkaların yıkılmasına kadar geçen sürede, hiçbir zaman 750’den fazla insan yaşamamış burada. Hatta yağışlı dönemlerde bu sayı 750’den çok daha azmış.

1430’lu yıllarda inşa edilmeye başlanan yapı, İspanyollar, İnka topraklarını işgal etmeye başlayınca tamamıyla terk edilmiş. Machu Picchu Antik Kenti çok sarp dağların arasında çok gizli bir şekilde saklandığı için İspanyol sömürgeciler burayı bulamamış ve herhangi bir istila girişimi olmamış haliyle. Bu sebeple Machu Picchu oldukça korunmuş ve bozulmamış şekilde günümüze ulaşmış.

Machu Picchu Nerede?

Machu Picchu Nerede? Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu, Güney Amerika ülkelerinden Peru sınırları içerisinde. Peru’nun başkenti Lima’ya oldukça uzak. Machu Picchu’ya gitmek için Cucso şehrine ulaşmak gerekiyor. Çünkü Machu Pichhu Antik Kenti, Cusco şehrinin sınırları içerisinde bulunuyor.

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’ya nasıl gidilir sorusunun cevabı birden fazla alternatife sahip. İlk yapmanız gereken şey Cusco şehrine varmak. Çünkü başka bir şehirden Machu Picchu’ya ulaşım maalesef yok. Ayrıca Cusco şehrinde de birkaç gün geçirmenizi öneririz. İnkalara başkentlik yapan oldukça güzel bir şehirdir.

Cusco şehrinden Machu Picchu’ya gitmek için 3 alternatifiniz var:

Tren İle Machu Picchu’ya Ulaşım

Tren İle Machu Picchu Ulaşımı Hakkında Bilgi.

Tren ile Machu Picchu’ya ulaşmak mümkündür. Hatta en kısa yolu budur fakat oldukça pahalı bir yoldur. Cusco şehrinden bindiğiniz tren, sizi Aguas Calientes adlı kasabaya götürüyor. Bu kasaba Machu Picchu’ya ulaşmak için son durağınız. İnsanlar genelde bir gece bu kasabada konaklıyor ve ertesi sabah hava daha aydınlanmadan, Machu Picchu’ya tırmanmaya başlıyor. Machu Picchu Antik Kenti’nin bulunduğu alana gitmek için de ya yürüyeceksiniz ya da küçük otobüslere bineceksiniz. Yürüyerek ulaşım bedava. Yaklaşık bir buçuk saat süren yorucu bir tırmanma olacak ama söyleyelim.

Otobüse binerseniz 10 dakika içinde Machu Picchu giriş kapılarına geliyorsunuz. Otobüsün tek gidişlik fiyatı 24 dolar (2017 fiyatı). Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa biz yürümenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü göreceğiniz manzaralar gerçekten enfes. Hayran olmamanız elde değil.

Otobüs İle Machu Picchu’ya Ulaşım

Otobüs ile Machu Picchu’ya ulaşmak alternatif belki de en ucuz yol budur. Bütçem sarsılmasın, ben daha gezeceğim diyenler için bire bir. Öncelikle, yine Cusco şehrine gitmelisiniz. Orada bir tur şirketi ya da bir otel, hostel bularak Machu Picchu turuna kayıt yaptırmalısınız. Ödeyeceğiniz ücret 90 ile 120 dolar arasında değişecektir. Fakat içinde yemek, ulaşım, konaklama, bilet her şey var…

Otobüs sabah saat 8 gibi Cusco şehrinden ayrılıyor ve yaklaşık 6 saat süren yolculuk sonunda Hidroelektrika adlı yere geliyor. Hidroelektrika’ya geldikten sonra Aguas Calientes adlı kasabaya ulaşmalısınız. İki nokta arasındaki mesafe 10 kilometre. Dilerseniz yürüyün, dilerseniz trene binin. Başka alternatif yok. Tren yaklaşık 20 dolar. 10 kilometre için değer mi değmez mi karar sizin.

Yürüyerek ise maksimum iki buçuk saate Aguas Calientes’e ulaşabilirsiniz. Çoğu kişi yürüyor bu yolu. Aguas Calientes’te bir gece konaklamanız gerekiyor. Sabah gün ağarmadan yine yola çıkacaksınız ve Machu Picchu’ya tırmanacaksınız. Buradan sonrası yukarıda anlattıklarımızın birebir aynısı.

Yürüyerek Machu Picchu’ya Ulaşım

Yürüyerek Machu Picchu Ulaşımı Hakkında Bilgi

Machu Picchu’ya ulaşmanın en pahalı ve en zevkli yolu yürüyerek ulaşmaktır. Fakat yalnız başınıza yürümeniz pek mümkün değil. Cusco şehrinde bir tur şirketi ile anlaşmalısınız. Onlar size gerekli ekipmanı ve yiyeceği de sağlayacaklardır. 3 ya da 4 gün süren bu turlara çok önceden kayıt yaptırmalısınız. Çünkü Peru hükümeti Machu Picchu’ya girişleri sınırlandırıyor. Hal böyle olunca bir kontenjan var ve genelde trekking ile çıkanlarda bir yoğunluk oluyor. Bir de mevsim kontrolünü iyi yapın. Yağışlı dönemlerde yürümek çileye dönüşebilir.

Machu Picchu Nasıl Okunur?

Maku piku, maçu Piku, maku piçu…. Bunların hepsini inanın duyduk. Yeri geldi biz de benzer şeklide telaffuz ettik. Quechua dili hakkında kimsenin bir bilgisi olmadığı için telaffuzu konusunda da kimsenin bilgisi yok maalesef. E, anlamını söyledik Machu Picchu nasıl okunur onu da söyleyelim: Machu Picchu’yu Maçu Piçu şeklinde telaffuz etmelisiniz.

Machu Picchu’yu Kim Keşfetti?

1911 yılında, Hiram Bingham isimli ABD’li bir araştırmacı, Vilcabamba adlı İnka şehrini ararken tesadüfen Machu Picchu’yu bulmuş. Perulu bir köylü sayesinde Machu Picchu Antik Kenti’ne ulaşan Bingham, Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra gördüklerini akademiye açıklamış ve bilim dünyasını harekete geçirmiş. Ayrıca, Machu Picchu Antik Kenti 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Machu Picchu’ya Ne Zaman Gidilir?

Machu Picchu'ya Ne Zaman Gidilir?

Peru’da mevsim geçişleri yok denilebilir. Yağışlı ve yağışsız olmak üzere iki sezon var sadece. Mayıs ve Ekim ayları arası yağışsız olan sezon. Bu dönem daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Çünkü yağışlı sezonlarda sis olma olasılığı da yüksek ve gün boyu sis yerden kalkmayabiliyor. Yani hiçbir şey göremeyip hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Önceden uyaralım.

Machu Picchu Uyarıları

  • Eğer otobüs ya da tren ile Machu Picchu’ya ulaşacaksanız, eşyalarınızı Cusco’da bırakın. Yanınıza sadece iki günlük kıyafet ve gerekli birkaç şey alın. Boşuna ağırlık yapmasını istemezsiniz.
  • Yağışlı sezonda Machu Picchu’ya gitmemeye çalışın. Ama bu sezonda genel olarak fiyatlar daha düşük oluyor. Yine de tercih edilebilir.
  • Yanınızda her daim yağmurluk bulundurun. Yağmur yağma ihtimali her zaman var.
  • Öğrenci iseniz uluslararası öğrenci kartınızı yanınıza mutlaka alın. Machu Picchu bileti size %50 indirimli olarak satılacak böyle olursa.
  • Gitmek için rezervasyonlarınızı önceden yapmaya çalışın. Çünkü Machu Picchu’ya her gün maksimum 2500 kişi girebiliyor. Fazlası yasak. Kontenjanın dolmasını istemezsiniz.
  • Gitmeden önce mutlaka İnkalar hakkında ön okuma yapın. Antik kentin içinde gördüklerinize anlam vermenize oldukça yardımcı olacaktır.
  • Son olarak, bol bol fotoğraf çekin, meşhur Peru lamaları ile fotoğrafınız mutlaka olsun.
Machu Picchu'da Lamalar İle Fotoğraf Çektirin

Machu Picchu Antik Kenti hakkında daha fazla merak ettikleriniz varsa aşağıda yer alan yorum bölümüne sorunuzu yazarak bize ulaştırabilirsiniz.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.