Uygun fiyatlı otel rezervasyonu nasıl yapabilirim? Bu, bir sonraki tatil planımızda kendimize sorduğumuz önemli sorulardan biridir. Seyahat planlamasının en önemli aşamalarından biri de otel rezervasyonu yapmaktır. İki haftalık bir tatil, yalnızca bir hafta sonu kaçamağı ya da uzun süreli bir yolculuk planlıyorsanız, her zaman konaklamaya ihtiyacınız vardır. Bugün, otel rezervasyonlarını internet üzerinden çok kolay bir şekilde yapabiliyoruz, fakat bazen diğer yandan tüm bu oteller arasında hangisini seçmeliyiz yönünde hep bir ikilemde kalıyoruz.

Size bu yazımda, tatiliniz için en iyi ve en ekonomik otel rezervasyonu nasıl yapılır hakkında bazı pratik bilgiler ve püf noktalarını paylaşacağım.

Tatiliniz için çevrimiçi bir otel rezervasyonu yaparken faydasını göreceğinizi düşündüğüm tüm bilgileri ve ipuçlarını bir araya getirdim. Bonus programlar, otel fırsatları ve her şeyden önce otelinizi nerede ve ne zaman rezervasyon yapmanıza dair pratik bilgiler.

Otel Rezervasyonlarımı Nereden Yapıyorum?

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, seyahat ederken birçok otel rezervasyon sitesini denedim, sayısız fiyatları karşılaştırdım ve sonunda, aynı web sitelerinde döndüm dolaştım. Tüm bu siteler arasında ise Booking.com ve Agoda sitelerinde karar kıldım. Seyahatlerimde otel/hostel rezervasyonlarım öncesi mutlaka bu iki otel arama sitesine girerim. Bu iki web sitesini neredeyse her otel rezervasyonu için kullanıyorum. Bazen, bir yerde birkaç gün daha kalırsam, Airbnb‘ye de bakarım. Kahvaltı dahil konforlu bir oteli bizzat tercih ediyorum.

Booking.com Otel Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Not: İstediğiniz otelle doğrudan e-posta veya telefon yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Bazen iyi bir fiyat alabilirsiniz, ancak bu özellik Güneydoğu Asya’daki küçük veya orta sınıf oteller için daha zor gibi görünmekte.

Konaklamanızda Esnek Olun

Ucuz otel konaklama fırsatları bulmak için, seyahatiniz veya konaklamanız süresi boyunca zaman açısından esnek iseniz, bu ilk aşamada iyi bir adım olacak ve size yardımcı olacaktır. Özellikle şehir otelleri veya tatil köyleri için, oteller hafta boyunca odalarını daha ucuza sunarken, fiyatlar hafta sonları keskin bir şekilde artabiliyor. Bu, aynı uçuşlara benzer bir durum.

Ayrıca, otelinizi tatil için, (yılbaşı, bayram tatilleri vb.) rezervasyon etmemenize ve yüksek sezon yerine düşük sezonda seyahat etmenize yardımcı olur. Böylece bazen büyük fiyat farkları bulabilirsiniz. Güneydoğu Asya ve dünyadaki birçok tatil beldesinde, düşük sezonda genellikle çok daha ucuz olan iyi oteller için rezervasyon yapabilirsiniz.

Ayrıca, seyahat etmek istediğiniz ülkedeki yerel tatillere de dikkat edin. Gideceğiniz ülkenin yerel bir kutlama/tatil günü olabilir. Bu da otellerin doluluk oranının ve fiyatlarının yüksek olacağı anlamına gelir.

Ayrıca Okuyunuz: Ucuz Konaklama İle Seyahat Masraflarını Düşürmenin Yolları

Otel Rezervasyon Gününde Esnek Olun

Bir otel rezervasyonu yaparken zaman esnekliğine ek olarak, rezervasyon gününde esnek olmanız da bir avantajdır. Örneğin bir iş oteli olan yerde kalmak istiyorsanız, hafta sonları rezervasyon yaptırmanız daha iyi olacaktır. İş seyahatlerinde olanlar genellikle hafta boyunca otellere sık sık gelir, bu da hafta sonları, özellikle büyük şehirlerde pazarlık etmeyi mümkün kılar.

Otel Odaları

Bununla birlikte, tatiliniz için bir tatil yeri ayırmayı planlıyorsanız, otel rezervasyonunun tam tersi bir durumla karşı karşıya kalırsınız. Bu durumda hafta içi rezervasyon yaptırmak daha iyidir, çünkü hafta sonu tatil yerlerinde bazen kısa bir tatilde çok sayıda müşteri kazanmak için otel işletmecileri fiyatlarını yükseltir. Bu iki ipucu ile otel rezervasyonlarında birkaç Euro/Dolar tasarruf edebilirsiniz. Her zaman olmasa da çoğu zaman işe yarıyor.

Yolculuğunuzun Süresine Dikkat Edin

Otel rezervasyonunuzu yaparken aklınızda bulundurmanız gereken bir başka ipucu da seyahat süresidir. Oda fiyatları genellikle aynıdır, ancak bazı otellerde veya rezervasyon sitelerinde indirim uygulanır. Örneğin, otelde dört gecelik bir konaklama için rezervasyon yaparsanız, yalnızca üç gece veya benzer bir oranda ücret ödersiniz.

Bu durumda daha uzun süre kalabilirsiniz, ancak yine de tam bedeli ödemenize gerek kalmaz ve konaklama için biraz tasarruf etmiş olursunuz.

Otel Rezervasyonu Web Sitelerinin Bonus Programlarını Kullanın

Yalnızca sık sık otel rezervasyonu yapanlar için değil, ilk kez bir otel rezervasyonu yapacaklar için de otel rezervasyonu web sitelerine kayıt olmak gerekir. Bu, müşterilerin kupon, bonus, sadakat veya ödül programlarına erişmenizi sağlar. İlk uçuşlarda karşılığını veren uçuşlardan mil kazanmakla aynı şeydir.

Otel Sadakat Programı

Örneğin, Booking.com ile bir hesap oluşturursanız, bir sonraki rezervasyonunuzda kullanabileceğiniz 1-2€’luk küçük bir kupon alırsınız. Otel rezervasyonlarımı çoğu zaman Booking ile ayırttığımdan, hemen hemen her rezervasyon için küçük bir bonus alıyorum. Benzer programlar Agoda, Expedia vb. otel rezervasyon sitelerinde mevcuttur.

Aynı otel veya farklı bir otelde kalacak olmanız önemli değil. Gelecek rezervasyonunuzda indirim almak için doğrudan otel rezervasyon web sitelerine kaydolmanız önemlidir.

Otel Yorumlarını Dikkatlice Okuyun

Otel rezervasyon web sitelerinde her zaman daha önce konaklamış misafirlerin yorumları bulunmaktadır. Bunları kesinlikle okumalısınız. İnceleme tarihlerine de dikkat edin, çünkü iki ya da üç yıl önce yapılmış yorumlar varsa bunlar size pek yardımcı olmaz. Bu süre zarfında otel hizmetlerinde olumlu ya da olumsuz birçok şey değişmiş olabilir.

Otel Yorumları

Ek olarak, istediğiniz oteli TripAdvisor‘da arayabilir ve otel hakkında kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Bu şekilde, otelin gerçekte neler sunduğunu ve muhtemelen avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu iyi bir şekilde görebilirsiniz.

İpucu: Birçok otel rezervasyon web sitelerinde ziyaretçiler kendi fotoğraflarını yükler. Bunlar göz alıcı ve profesyonel otel resimleri değil, size bir kez daha fikir verebilecek konukların gerçek resimleridir. Bu fotoğraflara da bir göz atın ve otel hala sizin tercihlerinize göre uygun olup olmadığına karar verin.

Not: Ancak bazı konuklar yorumları abartıyor ve en küçük kusurların bile resimlerini çekip yükleyebiliyorlar.

Ayrıca Okuyunuz: Ucuz Bir Tatil İçin Altın Değerinde İpuçları

Otelin Konumuna Dikkat Edin

Rezervasyon yapmayı düşündüğünüz otelin varsa, haritadaki konumuna bakınız, örneğin Booking’de veya doğrudan Google Haritalar‘da.

Büyük bir şehirde otel rezervasyonu yaparsanız, yakınındaki toplu taşıma araçlarına yakınsa, o zaman sizin için belki iyi olacaktır. Bu sayede şehir gezileri için kolayca ve hızlıca hareket edebilirsiniz. Plaj tatili mi düşünüyorsunuz? O halde otelinizin sahile tam olarak yakın olup olmadığına bakabilirsiniz. Çünkü “sahile yakın” otel tanımı her zaman gerçekten sahile yakın olduğu anlamına gelmez. Huzurlu ve sakin bir otel arıyorsanız, gece kulübüne yakın olanlardan kaçının. Çoğu zaman yalnızca haritada göz ucuyla inceleme yapmayın, aynı zamanda yakın yerlerin ve binaların neler olduğuna da Google Haritalar’da bir bakın.

İpucu: Google Sokak Görünümü ile neredeyse bazı yerleri sanki oradaymış gibi gezebilir ve çevresi hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Bu size yakındaki herhangi bir restoran veya başka bir dükkan olup olmadığını gösterecektir. Google Sokak Görünümü her zaman %100 güncel olmasa da, kabaca bir genel bakış için iyi olacaktır.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.