Seyahat Öncesi Yapılması Gerekenler

Her ne sebeple olursa olsun yeni bir seyahate çıkmadan önce bazı kontrolleri zamanında yaparsanız eksiksiz bir şekilde ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda götürmüş olursunuz. Seyahate çıkmadan önce bilmeniz gerekenler arasında ise bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlara dikkat eder ve gözünüzden kaçırmazsanız daha keyifli bir yolculuk ve daha rahat bir seyahat yapmış olabilirsiniz.

Mobil Seyahat Uygulamaları

Artık mobil seyahat uygulamaları ile seyahatleriniz yolculuğunuz sırasında daha konforlu ve kolay bir hale gelebilmektedir. Bu nedenle de telefonunuza veya tabletinize bu uygulamalardan sizlere hitap eden içeriğe sahip olanını yükleyerek yolculuğunuz sırasında sıkıntı yaşama oranını da en az seviyeye indirmiş olursunuz. Ayrıca mobil uygulamalar yanı sıra müzik listelerinizi güncellemeniz yolculuğunuz sırasında keyifli müzikleri internet bağlantısı koptuğu durumlarda da dinlemeniz için avantaj sağlayacaktır. Çıkacağınız seyahat türü doğrudan ihtiyaç listenizi etkilemektedir. Seyahatiniz bir doğa seyahati olacak ve uyku tulumunda uyuyacaksanız uyku tulumu dahi bir ihtiyaca dönüşebilmektedir. Bu yönü ile konuyu detaylı bir şekilde ele almak ve tüm ihtiyaç listesini bu yönü ile şekillendirmek size çok büyük yarar sağlayacaktır.

Seyahate Çıkmadan Önce

Bazen seyahate çıkmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Özellikle seyahat öncesi kontrol edilmesi gereken onlarca şey varken. Sorunsuz bir tatilin anahtarı ise seyahat önerilerini yerine getirmekten geçer tabi ki. İlk olarak seyahat öncesi yapılması gerekenler önem taşıyor.

Sizler de ailece uçak bileti bularak aklınızda olmayan bir tatilin yoluna koyulmak üzereyseniz aşağıda saymış olduğum tatil öncesi yapılması gerekenleri yerine getirin ve keyifli bir tatil yapmanın tadını doyasıya çıkarın.

Seyahate çıkmadan önce daha önceden ihtiyacınız olan her şeyi yerleştirmiş olduğunuz valizinizi ve çantanızı tekrar kontrol etmenizde fayda olacaktır. Malum birkaç gün içinde de herhangi bir konuda fikrinizin değişmesi bile çantanızda küçük değişikliklerin yapılmasına neden olabilir.

Ülkemizde ya da yurt dışında koordinatlara bağlı olarak değişiklik gösteren hava durumu olayları tatilinizin berbat geçmesine neden olabilir. Tatile çıkmadan 1 hafta önce gideceğiniz yerin hava durumu kontrolünü yapın. Eğer beklenmeyen bir yağmur veya fırtına durumu varsa tatilinizi iptal etme şansını kaybetmeden yapılması gerekenleri yapabilir ya da hava durumuna uygun kıyafetler alarak hava şartlarına rağmen huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Tabi ki en önemli konulardan birisi de hava durumudur. Hava durumunu son derece yüksek isabetler ile tahmin eden önemli meteoroloji raporları düzenli olarak yayımlanmakta ve Google ile kısa bir arama ile tespit edilebilmektedir. Bulunduğunuz yer ile gideceğiniz yerdeki hava durumu farklılıkları yanınıza götüreceğiniz kıyafetlerinizin ve ayakkabılarınızın seçimlerinde oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Bu nedenle de son gün bile gideceğiniz yerdeki hava durumunu son kez kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Olur da seyahat sonrası beklenmeyen misafirleriniz sizlerle birlikte gelir ve eve girmek isterlerse zor durumda kalmayın. Her ihtimale karşı tatil öncesi evde oluşan dağınıklığı ve karmaşıklığı ortadan kaldırın.

Yoğun işlerin insanıysanız ve ofiste bulunan sınırsız internetinizden kopmak zorundaysanız tatil boyunca en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden birisi olan İnternet kotanızı daha en başında kontrol edin ve gönderilmesi gereken dosyalarınızın sorunsuzca yerine ulaşmasına olanak sağlayın. Kotanız tatil boyunca yetersiz kalacaksa İnternet paketi alarak işinizi kolaylaştırın. Aksi halde aksayan işleriniz yüzünden tatiliniz kâbusa dönüşebilir.

Uzun bir tatil yolculuğu sırasında gidip gördüğünüz yerlerin fotoğraflarını çekmek, video almak ya da sevdikleriniz ile kolayca iletişim kurmak için elektronik olan tüm cihazlarınızı şarj ederek yola çıkın.

Seyahat Öncesi Yapılması Gerekenler

Yanınızda götüreceğiniz tüm elektronik eşyalarınızı evde iken şarj etmeniz de gittiğiniz yerde yaşayacağınız aksiliklere bağlı olarak mağdur olmamanızı sağlayacaktır. Fakat elektronik cihazları sık kullananlar ve bu alanda mağdur olmak istemeyenler için yinede alternatif ürünlerden söz etmek mümkündür. Son dönemde hayat kurtaran bir öneme sahip olan Powerbanklar yani mobil bataryalar gelişen teknoloji sayesinde artık solar enerji ile elektrik üretimi de yapabiliyor. Küçük bir ürünü seyahat öncesi alıp denemeniz ve çalışmasından emin olarak yola koyulmanız söz konusu aksilikleri minimuma indirebilir. Yurt dışına gidecekseniz gideceğiniz ülkenin şehir haritaları da yine sizlere büyük bir gezi rehberliği yapması amacı ile yardımcı olabilecek şeylerden birisidir. Fakat aradığınız ülkenin ya da bölgenin haritasına erişemiyorsanız teknoloji yine size yardım eli uzatacaktır. Bu nedenle Google Maps ya da Ios Maps gibi mobil harita uygulamalarınızı çevrim dışı çalışacak şekilde ayarlar ve önceden haritaları telefonunuza kaydederseniz dünyanın neresinde olursanız olun kaybolmak sizin için imkansız olacaktır.

Tatil günü geldi ve çattı. Tam bulunduğunuz şehirden çıkmak üzeresiniz fakat ya kimlikler evde kaldıysa ya da aldığınız uçak bileti veya tatil noktasından ofise dâhil etmeniz gereken iş raporlarını evde unuttuysanız? Tüm bunların düşüncesi bile kötü. Özel eşya çantanıza bu gibi değerli belgeleri koymadan tatilinize çıkmayın.

Evden uzun süreliğine ayrılacaksanız ve sizden başka kimse kalmayacak ise döndüğünüzde mağdur olmamak adına bekleyen faturalarınızı ödemenizde fayda olacaktır. Özellikle yurt dışına çıkacaklar için yaşanabilecek en büyük sıkıntılardan birisi de banka sorunlarıdır. Yanınızda çok fazla nakit taşımak yerine gitmeden önce banka kartlarınızı ve kredi kartlarınızı aktif hale getirerek tatilde de gittiğiniz yerde sorun yaşamadan harcama yapabilirsiniz. Aracınız ile uzun bir seyahate çıkacaksanız seyahat haritaları ve uygulamaları olası bir yol sorununda yardım çağırmak için bile büyük bir kurtarıcı niteliğinde sizlere yardımcı olmaktadır. Eviniz ile ilgili tüm kontrolleri yaptıktan sonra yolculuğa çıkabilirsiniz.

Keyifli yolculuklar dileriz…

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.