Trekking Şile Parkuru

Doğa yürüyüşü Nedir ve Trekking Nasıl Yapılır?

Trekking; bilindiği üzere doğada, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, genelde hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir. Gelin isterseniz birazcık bu konuyu detaylıca ele alalım ve trekking nasıl yapılır bir göz atalım.

Doğa tutkusu bambaşka bir şey olsa gerek. Doğada vakit geçirmek, kendimizi doğanın kucağına bırakmak büyük bir heyecan ve yaşam kaynağı olarak değerlendirebiliriz. Bunun en güzel yollarından biriside hiç kuşkusuz yukarıda da tanımladığımız gibi Trekking Türkçe dilimizde ise “Doğa Yürüyüşü” adını verdiğimiz huzur verici yürüyüş biçimi. Zira şehrin gürültüsünden, keşmekeşinden ve hafta içi çalıştığımız ortamlarda yaşadığımız stresleri üzerimizden atabilmemiz için oldukça ucuz bir şekilde yapabileceğimiz aktivite ile haftanın yorgunluğunu üzerimizden atabiliriz. Büyük şehirlerin karmaşasından, gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenler; doğa size her koşulda kucak açmış ve beklemektedir. Şehirlerin ve onları dolduran beton bloklar ile yaşadığımız demir yığınlarının içerisinde git gide stresli, sinirli olabilmemiz hiç kuşkusuz kaçınılmaz. Günümüzde ise biz insanlar olarak şöyle bir hayatımıza baktığımızda; şehrin boğuculuğu içerisinde bir hayat sürerek yaşamakta, duygularımızdan azar azar uzaklaşmakta olduğumuzu görürüz.

Trekking nasıl yapılır hakkında bilgiler.

Ancak her ne kadar şehir içerisinde yaşasak da, doğanın dinginliğini ve temizliğini görmek biraz olsun bizlere bir ferahlama veriyor olsa gerek. Fakat sizce bu ferahlama yeter mi bize? İşte tamda bu noktada Trekking “Doğa yürüyüşü” yaparak bu ferahlamayı üst seviyelere çıkarabiliriz. Yürüyüş, insana doğayı ve kendini keşfettiren, tanıtan ve öğreten bir eğiticidir. Her zaman çevremde de bahsettiğim bir konudur; çocuklarınızı doğaya salın, yuvarlansın, düşsün kalksın, toprağa bulansın, böceklere ve yeşillere değsin elleri. Ne yazık ki çoğunluk olarak ebeveynler bu duruma pek sıcak bakmamakla birlikte çocukları hasta olur, düşer ve bir tarafını kırar korkusu içerisine girmekteler.

Daha Fazla Okuyun: Doğa Sporları İçin Kamp Malzemeleri Nelerdir?

Trekking Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmem gerekir ki trekking özel bir yetenek gerektirmez. Yediden yetmişe sağlıklı olan herkesin yapabileceği bir aktivitedir. Yapacağınız yürüyüşün belli bir temposu olmalı, vücudunuzu zorlayacak ani hızlanmalar ve yavaşlamalar erken yorulmanızı sağlar. Yürüyüşünüze başlangıç olarak yavaş başlayıp vücudunuzun uyum sağlayabilmesine imkan verin böylece enerjinizi de fazla tüketmemiş olursunuz. Bu bahsettiklerim solo ya da 2 kişi yürüyüşlerinizde geçerli. Bunun yanı sıra grup olarak çıkacağınız yürüyüşlerde her zaman bir takım lideri olmalıdır ve en önde yürüyerek takımın yürüyüş temposunu belirlemelidir. İlk defa doğa yürüyüşüne katılacak olanların fazla zorlanmayacağı bir parkur seçmesi ve tecrübe kazandıkça parkurların zorluk derecesini arttırmasını öneriyorum.

Trekking yürüyüşü hakkında bilgiler.

Senenin her ayı yapılabilen bir aktivite olması da ayrıca güzel. Doğa yürüyüşlerini kendine alışkanlık haline getirenler pek mevsim gözetmezler. Senenin her ayı yapılıyor yapılmasına fakat mevsimsel araç-gereç ve elbiseler temin edildiği vakit. Dilerseniz bu malzemeler nedir birlikte bir göz atalım.

Daha Fazla Okuyun: Yaparken Heyecan Duyacağınız Doğa Sporları

Trekking Malzemeleri Nelerdir?

Doğa yürüyüşleri için malzemelerinizi gideceğiniz parkurun iklimine göre seçmeniz gerektiğinden bahsetmiştim bir üst paragrafta. Yürüyüşlerinizde her zaman önemli olan malzeme giysi ve ayakkabıdır. Üzerinize giyeceğiniz elbiseleriniz yürüyüşünüzü engellememeli ve ferah olmalıdır. Kışın mevsim koşullarına uygun, ortopedik ayağa ve yere iyi tutunan bot tercih edilmelidir. Yaz aylarında ise kullanacağınız yürüyüş botlarının çok iyi havalandırma sağlaması bileği koruması hafif ve yumuşak olması gereklidir. Yanınıza yedek giysi ve yiyecekler için yeterli büyüklükte bir sırt çantası, her koşulda eldiven, bere, şapka ve gözlük mutlaka çantanızda bulunmalıdır. Özet olarak bu malzemelere peki ek olarak neler koyabiliriz sırt çantamıza;

  • Yağmurluk,
  • İlk yardım çantası,
  • Çakı,
  • El feneri,
  • Korucu krem,
  • Yürüyüş batonları,
  • Kamp için; çadır, uyku tulumu ve mat.

Doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmezleri baton ve tozluklardır. Batonlar, vücudun ve sırtınızda taşıdığınız çantanızın ağırlığını çeken ayaklarınıza binen yükün dengeli dağıtılması ve hafifletilmesi açısından çok önemli bir malzemedir. Tozluklar, yaz aylarında yürüyüş esnasında ayakkabılarınıza taş, toprak ve çakılların girmesini önlemenin yanı sıra zararlı böceklerin (kene, akrep vb.) pantolon paçanızdan girmesini de önler. Kış aylarında ise karda yapılan yürüyüşlerde karın girişini engelleyerek, ayaklarınızın ısınmasını önlemiş olur.

Türkiye’de, benim çok arzuladığım bir parkur; Likya yolu, çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotasıdır.

Sizin favori trekking rotanız nedir? Trekking esnasında hangi malzemeleri kullanıyor ve öneriyorsunuz?

Değerlendirme Yazısı
Trekking Nasıl Yapılır ve Trekking Malzemeleri Nelerdir?

1 YORUM YAZILMIŞ

  1. Elinize sağlık, güzel olmuş. Ayrıntılı yazılar gelirse çok daha faydalı olur gibime geliyor. Bu konu ülkemizde son yıllarda iyice rağbet görmeye başladı çünkü. Tekrar elinize sağlık.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.