Yat Turları ile Mavi Yolculuk

Yat turu, deniz tutkunlarının vazgeçemedikleri aktivite türlerinden biridir. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili sayısız koy, körfezin bulunduğu bir ülkedir. Bu nedenle ülkemizde yat turizmi, deniz turizmi ve mavi turlar oldukça yaygın ve popülerdir. Yat turları mavi tur için en çok tercih edilen ve en rahat seçenekler arasında yer almaktadır. Yat kiralayarak güzel bir deniz tatili yapabilmeniz pekâlâ mümkün. Türkiye’de yat turları bakımından Ege ve Akdeniz bölgesi öne çıkar. İklim olarak da yat turizmine uygun olan bu bölgeler koy, körfez, liman bakımından oldukça bereketlidir. Yat turları ile bu bölgeleri gezebilir, farklı ve eşsiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca yat turunuzda gözünüzü her gün başka bir koyda açabilir ve bu koyların temiz sularında yüzerek denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yat turu yapmadan önce gitmek istediğiniz yerleri belirlemeli ve buna uygun rotayı seçmelisiniz. Daha sonra mavi yolculuğunuzu hangi şekilde yapmak istiyorsanız ona uygun vasıtayı seçmelisiniz. Burada karşımıza yat kiralama veya tekne kiralama gibi seçenekler çıkar. Bu seçeneklerden kendinize en uygun olanı seçerek mavi turunuza başlamaya hazırlanabilirsiniz. Ancak mavi tura başlamadan önce gitmek istediğiniz ay ve mavi turdan beklentilerinizi iyi belirlemeniz önemlidir. Örneğin aktivitenizde dalış sporu, kano veya rafting gibi sporlara ağırlık vermek istiyorsanız bu sporlara uygun rotayı ve uygun yatları tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Ancak su sporları yerine koyları keşfetmek ve bu koylarda yüzmek istiyorsanız rotanızı bu alana çevirmeniz daha uygun olacaktır.

Mavi Yolculuk Nedir?

Mavi yolculuk, bir kavram olarak ilk kez Azra Erhat’ın ‘’Mavi Yolculuk’’ isimli kitabından esinlenerek kullanılmaya başlanmıştır. Bu kitapta yazar Ege kıyılarında yaptığı muhteşem yolculukları anlatmıştır. Böylelikle insanlar bu yolculuğa ilgi duymaya başlamıştır. Ayrıca ülkemizde mavi yolculuğu ilk başlatan kişi de Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır. Mavi yolculuk kavramı tanım olarak farklı rotalardan geçerek gerçekleştirilen tekne turizmini ifade eder. Tur şeklinde gerçekleştirilen bu yolculuklara da mavi tur adı verilir. Ülkemizde ve dünyada oldukça popüler bir turizm seçeneği olan mavi turlar tekne ve yat vasıtası ile yapılmaktadır. Günümüzde yat turizmi oldukça yaygınlaştığı için yat kiralamak kolay hale gelmiştir.

Günümüzde mavi turlara olan ilgi bir hayli artmıştır. Türkiye’de mavi yolculuk için genellikle Ege ve Akdeniz kıyıları tercih edilir. Mavi yolculuk için ilk önce yapılması gereken en önemli nokta seyahat rotası belirlemek olmalıdır. Seyahat rotanızı belirledikten sonra size uygun seçenekleri inceleyerek mavi yolculuğa başlayabilirsiniz. Mavi yolculuk ülkemizde ve dünyada genellikle yatlar vasıtası ile yapılır. Yat kiralayarak mavi yolculuğa çıkabilir ve sevilen koyları keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca yatların size sağlayacağı birçok hizmetten yararlanarak eşsiz bir deniz tatili yaşayabilirsiniz. Mavi turlar sayesinde deniz sporları yaparak eğlenmeniz ve eşsiz koylarda yüzerek denizin tadını çıkartmanız mümkündür.

Mavi Turlar İçin En Popüler Rotalar

Mavi Turlar İçin En Popüler Rotalar

Mavi yolculuk tatilini planlarken yapılması gereken en önemli şey rota belirlemek olmalıdır. Öncelikle Türkiye mavi yolculuk için eşsiz ülkelerden biridir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin çok sayıda koy ve körfezi mevcuttur. Türkiye dışında mavi yolculuğa çıkmak istiyorsanız Yunanistan ve İtalya koylarını tercih edebilirsiniz. Türkiye’de mavi tur için genellikle Ege ve Akdeniz kıyıları tercih edilir. Eşsiz koylar, sahiller, plajlar ve saklı kalmış güzellikler tüm bunların hepsini Ege ve Akdeniz’de bulabilirsiniz. Buna göre en popüler mavi tur rotaları şunlardır:

Bodrum-Gökova Körfezi

Bodrum’dan yola çıkan ve genellikle bir hafta süren turdur. Bu tur Bodrum’dan çıkarak Orak Adası, Yedi Adalar, Kleopatra Adası, Yalıçiftlik’ten geçer ve tekrar Bodrum’a döner.

Fethiye-Marmaris

Kısa zamanda Akdeniz koylarını gezebileceğiniz rotalardan biridir. Genellikle 3-4 gün sürer.

Datça-Bozburun

Mavi ve yeşilin bir arada olduğu rotalardan biridir. Çevresi geniş ormanla kaplı olan rotada bol oksijenli bir tatil yapabilirsiniz. Bu turun geçtiği güzergâhlar ise şöyle: Hisarönü, Bozburun Yarımadası, Serçe Limanı, Loryma Antik Kenti ve Turunç. Bu turun önemli bir özelliği de dalış yapabilme imkânınızın olmasıdır.

Kaş-Kalkan

Bu rotada görebileceğiniz yerlerden bazıları şunlardır: Demre’de bulunan Noel Baba Kilisesi, Likya Lahitleri, Üçağız, Kekova ve Çıralı.

Oniki Adalar

En popüler Yunan adalarını gezmek için bu tura katılabilirsiniz. Bodrum’dan kalkan teknelerle bu tura katılmak mümkündür.

Kos-Patmos

Yunan adalarında mavi tur yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği rotalardan biridir.

Türkiye’de Mavi Yolculuk Sezonu

Türkiye’de mavi yolculuk sezonu havaların ısınmaya başladığı Nisan ayında başlar. Nisan ayı gibi başlayan mavi yolculuk Ekim ayı sonuna kadar devam eder. Haziran, Temmuz, Ağustos ayları ise teknelerin ve yatların en çok dolu olduğu aylardır. Sakin ve kalabalıktan uzak bir mavi yolculuk yapmak istiyorsanız Mayıs ve Eylül aylarının son haftalarını tercih edebilirsiniz. Ancak turlara katılmak istemiyor ve sadece aileniz veya dostlarınızla mavi tur yapmak istiyorsanız o zaman da sizin için pek çok alternatif mevcuttur. Öncelikle özel yat kiralama ya da özel tekne kiralama gibi araçlardan yararlanarak kendi mavi yolculuğunuzu özelleştirebilirsiniz. Bu şekilde bir mavi tur yapacaksanız Nisan ve Ekim ayları içerisinde istediğiniz zaman tatil planınızı yapabilirsiniz. Yaz sıcağından bunalanlar ve sonbahar aylarını sevenler Eylül ve Ekim ayları mavi tur yapmayı tercih edebilir. Sonbaharda yaprak döken ağaçlar ve bu mevsimin vermiş olduğu renkler ile mavinin uyumu muhteşem olacaktır.

Mavi Yolculuk Yat Kiralama

Mavi Yolculuk Yat Kiralama

Mavi tur için en uygun alternatiflerden biri yat veya tekne kiralamaktır. Yat kiralama, tatilini mavi tur olarak yapmak isteyenlerin ilk seçeneğidir. Arkadaşlarınızla veya ailenizle güzel bir mavi tur yapmak için yat kiralamadan önce gideceğiniz rotayı belirlemeniz daha uygun olacaktır. Seyahat rotanızı belirledikten sonra yat kiralayabilirsiniz.  Ülkemizde yat kiralama genellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında yapılır ve bu yatlar minimum 1 hafta için kiralanır. Kiraladığınız yatlarda yemek menüsü, seyahat rotası gibi belirli konuları kendiniz organize edebilirsiniz. Yat kiralamak için birçok alternatif seçenek mevcuttur. Özel yatlar ve gulet yat mavi tur için en çok kiralanan yatlar arasındadır. Gulet yatlar genellikle Ege sularına uygun tasarlanmıştır ve 6-8 kabinden oluşur. Ayrıca bu yatların tümünde basit olta takımları, servis takımları, rüzgâr sörf, kano, jet-ski ve şnorkel malzemeleri bulunur.

Mavi turunuza yat yerine tekne ile çıkmayı planlıyorsanız tekne kiralamayı düşünebilirsiniz. Tekne tercihleri arasında yelkenli, gulet, katamaran ya da motoryat seçeneklerini düşünebilirsiniz. Yelken sporlarına meraklıysanız yelkenli tekne sizin için ideal bir tercih olacaktır. Temizlik ve yemek gibi işlerle uğraşmak istemiyorsanız o zaman tercihinizi guletten yana kullanmanız gerekecektir. Mavi tura çıkmadan yat ve tekne kiralamanın size pek çok avantaj katacağı da bilinir.

Mavi tur hiç şüphesiz birçok insanın hayalidir. Klasik tatillerden sıkılanlar, engin denizlerde keşfe çıkmak isteyenler için öne çıkan tatil seçeneği mavi turdur. Mavi tur, denizin eşsiz güzelliklerini ve çeşitli deniz sporlarını sizlerle buluşturması adına oldukça önemlidir. Ülkemiz mavi tur için adeta mükemmel konumda. Eşsiz bir mavi yolculuk için Platin Yatçılık üzerinden gulet charter kapsamında masmavi suları keşfe çıkıp doyumsuz bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.